2_proiectdelec_ie4

3
PROIECT DE LECŢIE CLASA: a IX- a UNITATEA ŞCOLARĂ:Liceul Teoretic „Emil Racoviţă” DISCIPLINA: RELIGIE LECTIA: DATORIILE CREŞTINULUI FAŢĂ DE DUMNEZEU, FAŢĂ DE S FAŢĂ DE APROAPE TIPUL/ CATEGORIA TIP DE LECŢIE: MIXTĂ DURATA: 3 ORE PROPUNĂTOR: profesor OCTAVIAN BUTUZA OBIECTIVE OPERAŢIONALE (COMPETENŢE SPECIFICE) 1. Să analizeze datoriilor creştinului şi specificul ac actuale 2. Să identifice responsabilităţile proprii, în diferite implicare în viaţa comunităţii 3. Să caracterizeze relaţiilor în plan vertical şi orizo Dumnezeu şi aproapele 4. Să identifice modele de comportament creştin în exemp STRATEGIA DIDACTICĂ 1. RESURSE PROCEDURALE SISTEM METODOLOGIC: conversaţia euristică, expunerea, modelarea, explicaţia, problematizarea, feed-back-ul, algoritmizarea, generalizarea FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual 2. RESURSE MATERIALE: catalog, tablă, cretă colorată, manual. 3. MODALITĂŢI DE EVALUA RE : observaţia sistemică, evaluare orală LO CUL DE DESFĂŞURARE :Sala de clasă BIBLIOGRAFIE: 1. Manual 2. Biblia 3. Cărţi de rugăciuni

Upload: arsene-ionut-adrian

Post on 21-Jul-2015

61 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

PROIECT DE LECIECLASA: a IX- a UNITATEA COLAR: Liceul Teoretic Emil Racovi DISCIPLINA: RELIGIE LECTIA: DATORIILE CRETINULUI FA DE DUMNEZEU, FA DE SINE I FA DE APROAPE TIPUL/ CATEGORIA TIP DE LECIE: MIXT DURATA: 3 ORE PROPUNTOR: profesor OCTAVIAN BUTUZA OBIECTIVE OPERAIONALE (COMPETENE SPECIFICE) 1. S analizeze datoriilor cretinului i specificul acestora n contextul societii actuale 2. S identifice responsabilitile proprii, n diferite contexte, i a modului de implicare n viaa comunitii 3. S caracterizeze relaiilor n plan vertical i orizontal ntre om Dumnezeu i aproapele 4. S identifice modele de comportament cretin n exemplele biblice STRATEGIA DIDACTIC 1. RESURSE PROCEDURALE SISTEM METODOLOGIC: conversaia euristic, expunerea, modelarea, explicaia, problematizarea, feed-back-ul, algoritmizarea, generalizarea

FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual2. RESURSE MATERIALE: catalog, tabl, cret colorat, manual. 3. MODALITI DE EVALUARE: observaia sistemic, evaluare oral

LOCUL DE DESFURARE: Sala de clas BIBLIOGRAFIE:1. Manual 2. Biblia 3. Cri de rugciuni

DESFURAREA ACTIVITIIMomentele instruirii (timp)Moment organizatoric (2 min) Captarea ateniei (1 min)

CS-

Activitatea profesoruluiProfesorul rostete cu elevii rugciunea Verific prezena elevilor i disponibilitatea colectivului clasei pentru nceperea orei. Profesorul prezint elevilor tema leciei i precizeaz obiectivele urmrite Profesorul solicit elevilor s rspund la ntrebri din clultura lor general despre sfini respectiv respectul pe care trebuie s-l ofere acestora. Noteaz titlul leciei pe tabl. Solicit elevilor s rspund la ntrebri despre datoriile omului. Le explic acestora care sunt cele mai importante ndatoriri ale omului fa de Dumnezeu. Prezint elevilor datoriile pe care le are omul fa de sine, clasificndu-le n datorii fa de trup i datorii fa de suflet. Explic elevilor datoriile fa de aproape, specificnd cinstea i preuirea, respectiv mila. Ofer elevilor exemple de comportament cretin. Adreseaz elevilor ntrebri cu privire la lecia predat i fixeaz cunotinele. Apoi explic elevilor eventualele nenelegeri. Explic elevilor ce au de pregtit pentru ora urmtoare. Rostete rugciunea.

Activitatea elevilorRostesc rugciunea Elevii spun absenii i se pregtesc de lecie. Elevii noteaz n caiet titlul leciei, ascult i devin ateni la competenele specifice urmrite. Elevii rspund la ntrebri expunndu-i punctele de vedere

Metode i procedeeConversaie

Forme de Resurse organizare materialeFrontal Catalog Tabl, cret

Modaliti de evaluareObservaia

-

Expunerea

Frontal

-

Reactualizarea cunotinelor asimilate anterior (7 min)

Conversaia euristic

Frontal

Manual

Evaluare oral

O1 Dirijarea nvrii.

Elevii rspund cu ajutorul profesorului, dac va fi necesar. Elevii raspund eventualelor ntrebri. Noteaz n caiete.

Evaluare oral Conversaia Expunerea Modelarea Frontal Manual Biblia

O2 O3 O4

Obinerea performanei ncheierea leciei

Elevii rspund. Pun ntrebri. Sunt ateni la cerine Rostesc rugciunea

Exerciiul Feed-backul

Individual

Manual Biblia

Evaluare scris -

Schia tablei Datoriile cretinului fa de dumnezeu, fa de sine i fa de aproape Datoriile fa de Dumnezeu: omul i arat iubirea i ataamentul fa de Dumnezeu prin efortul de a-L cunoate i prin adorarea Lui. La cunoaterea lui dumnezeu se ajunge prin practicarea virtuilor teologice i prin acte de cult. Credina este o virtute, un dar al lui Dumnezeu, care trebuie mrturisit i cultivat cu ndejde. Datoriile fa de sine: aceste datorii se opun egoismului. Aceste datorii implic iubirea de sine, cunoaterea de sine,, cinstirea i respectul de sine. Datoriile sunt fa de treup i fa de suflet. Datoriile fa de aproape: iubirea de aproape este considerat porunc. Datoriile fat de aproape sunt: cinstirea, preuire,recunoaterea, respectarea