1_pastel

16
PROIECT DIDACTIC Data : 11.12.2013 Clasa: a VI-a B Şcoala Gimnazială nr 20, Galaţi ARIA CURRICULARĂ: Limbă şi comunicare OBIECTUL: Limba şi literatura română SUBIECTUL: Iarna de Vasile Alecsandri- pastel TIPUL LECŢIEI: de receptare a textului literar; de dobândire de noi cunoştințe COMPETENŢE GENERALE: Receptarea mesajului oral în diverse situații de comunicare. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje orale în situații de comunicare monologată şi dialogată. Receptarea mesajului scris, din texte literare şi nonliterare, în scopuri diverse . Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje scrise, în diferite contexte de realizare, cu scopuri diverse. COMPETENTE SPECIFICE: 1.4 Aplicarea principiilor ascultării active în manifestarea unui comportament comunicativ adecvat. 2.1 Înlănțuirea clară şi coerentă a ideilor unui monolog. 2.2 Utilizarea relațiilor de sinonimie, de antonimie în organizarea mesajului oral. 3.1 Diferențierea elementelor de ansamblu de cele de detaliu în cadrul textului citit. 4.1 Redactarea textelor cu destinații diverse. OBIECTIVE OPERAŢIONALE La sfârşitul orei, elevii vor fi capabili:

Upload: john-ion

Post on 01-Feb-2016

217 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

k

TRANSCRIPT

Page 1: 1_pastel

PROIECT DIDACTIC

Data : 11.12.2013

Clasa: a VI-a B

Şcoala Gimnazială nr 20, Galaţi

ARIA CURRICULARĂ: Limbă şi comunicare

OBIECTUL: Limba şi literatura română

SUBIECTUL: Iarna de Vasile Alecsandri- pastel

TIPUL LECŢIEI: de receptare a textului literar; de dobândire de noi cunoștințe

COMPETENŢE GENERALE: Receptarea mesajului oral în diverse situaţii de comunicare. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje orale în situaţii de comunicare monologată şi dialogată. Receptarea mesajului scris, din texte literare şi nonliterare, în scopuri diverse . Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje scrise, în diferite contexte de realizare, cu scopuri diverse.

COMPETENTE SPECIFICE:1.4 Aplicarea principiilor ascultării active în manifestarea unui comportament comunicativ adecvat.2.1 Înlănțuirea clară și coerentă a ideilor unui monolog.2.2 Utilizarea relațiilor de sinonimie, de antonimie în organizarea mesajului oral.3.1 Diferențierea elementelor de ansamblu de cele de detaliu în cadrul textului citit.4.1 Redactarea textelor cu destinații diverse. OBIECTIVE OPERAŢIONALE La sfârşitul orei, elevii vor fi capabili:O1. Să definească pastelul.O2. Să enumere caracteristicile pastelului.O3. Să identifice figurile de stil din poezie.O4. Să identifice tipurile de imagini artistice.O5. Să numească starea de spirit care domină în poezie.

Page 2: 1_pastel

Strategia didactică:

Metode şi procedee: conversaţia,problematizarea, explicaţia, lectura selectivă, acvariul sentimentelor, jocul didactic.

Forme de organizare: activitate frontală ,individuală și pe grupe .

Mijloace de învăţământ: manualul, caietele elevilor, tablă, fişe de lucru, volum de poezii, prezentare ppt, flip-chart

Bibliografie:

1. Limba şi literatura română, manual pentru clasa a VI-a, Ed. All;

2. Eftimie, Nicolae, Introducere în metodica studierii limbii și literturii române, Ed. Paralela 45, Pitești, 2008

3. Alina Pamfil, Studii de didactica literaturii române, Ed. Casa Cărţii de Ştiinţă, Cluj-Napoca, 2006;

Resurse: capacitatea de învăţare a elevilor.Timp: 50 de minute.

Page 3: 1_pastel

Nr.Crt. Secvențele

instruiriiConținut informațional și demersul didactic Elemente de strategie didactică Evaluare

Activitatea propunătorului Activitatea elevilor Resurse procedurale

Resurse materiale

Forme de organizare

1. Moment organizatoric

Asigură ordinea şi pregăteşte materialele necesare pentru lecţie .

Se pregătesc pentru lecţie. Conversaţia Discuţia

Catalogul Activitate frontală

2. Verificarea temei

Verifică tema cantitativ şi calitativ, solicitând elevilor, prin sondaj, să citească rezolvarea temei, să facă observaţii şi corectările ce se impun.Face aprecieri asupra modului de realizare a temei.

Expun modul de realizare a temei. Fac observaţii, aprecieri, corectări.

Conversaţia Caietele elevilor

Activitate frontală şi individuală

Aprecieri verbale

3. Actualizarea cunoștințelor

însușite anterior

Se face prin intermediul unui joc didactic. Elevii sunt rugați să precizeze care dintre afirmațiile următoare sunt adevarate și care nu. Dacă le consideră adevărate vor ridica mâna dreaptă sus, dacă le consideră false vor pune mâna pe cap .1.Opera literară „Iarna” de Vasile Alecsandri este o specie a genului epic.

2.Eul liric își transmite în mod direct sentimentele prin intermediul personajelor și al acțiunii.

3.Opera literară iarna este structurată în patru strofe a câte

Elevii identifică valoarea de adevăr a fiecărei afirmații și aduc argumente în sprijinul răspunsurilor date acolo unde este necesar.

ConversațiaProblematizareaJocul didactic

Prezentare ppt

Frontal Aprecieri verbale

Page 4: 1_pastel

patru versuri fiecare.

4.Modul de expunere predominant este narațiunea.

5.În poezia dată este descrisă o pădure.

6.Limbajul poeziei este plastic,cu multe substantive, adjective și mai puține verbe .

4. Captarea atenției

Se explică elevilor că frumuseţile patriei au constituit sursă de inspiraţie pentru mulţi dintre poeţii noştri, că pitorescul lor a fost surprins în diferite anotimpuri şi în diferite momente ale zilei.Se solicită elevilor să-şi amintească numele unor asemenea poeţi şi a unor versuri studiate în anii anteriori.

Elevii răspund la întrebarea profesorului: . M. Eminescu „ Fiind băiet păduri cutreieram”; G. Topârceanu „Toamna”, O Goga „Toamna”etc.

Conversația Frontal Aprecieri verbale

5. Enunţarea temei şi a obiectivelor

propuse

Astăzi vom continua studiul poeziei „Iarna ”şi vom învăţa o noţiune nouă, şi anume Pastelul. Se trece titlul lecţiei pe tablă și se anunţă obiectivele

Elevii notează titlul lecției în caiet și ascultă explicațiile profesorului

Conversația TablaCaietele elevilor

Frontal

6. Dirijarea învățării Profesorul definește pastelul:

Page 5: 1_pastel

Specie literară aparţinând genului liric în care se înfăţişează imaginea unei privelişti din natură prin intermediul limbajului artistic, exprimând, în acelaşi timp, sentimentele poetului raportate la priveliştea înfăţişată.Termenul pastel a fost preluat din pictură, în franceză pastel, iar în italiană pastello înseamnă „pastă, creion colorat”. Elevilor li se arată o prezentare ppt care cuprinde o serie de talouri realizate în tehnica pastelului pentru a întelege mai bine noțiunea . Profesorul menționează elevilor, împărțiți în 4 grupe, că vor avea de rezolvat sarcinile de pe fişa de flip-chart pentru a descoperi trăsăturile acestei specii literare.(vezi fișa de lucru )Profesorul monitorizează permanent activitatea fiecărei grupe, îndrumă elevii pentru a se asigura că s-au transmis corect informaţiile.

După rezolvarea cerințelor, se sintetizează trăsăturile speciei literare.

Elevii notează în caiete definiția pastelului și ascultă explicațiile profesorului

Elevii urmăresc prezentarea ppt

Elevii împărțiți în grupe rezolvă sarcinile de pe fișele de lucru,iar seful grupei va ieși la tablă pentru a prezenta colegilor ce au notat .

Notează în caiete trasăturile pastelului: ● prezintă un tablou din natură, un fenomen al naturii, un anotimp, aspecte ale vieţii şi muncii în natură;●impresiile şi sentimentele sunt

Explicația

Lectura selectivă

Tabla

Prezentare ppt

Fișe de lucruFlip-chart

Tabla Caietele elevilor

Frontal

Frontal

Lucru pe grupe

Frontal

Page 6: 1_pastel

exprimate în mod direct;● poetul apare în ipostaza de observator( martor ocular care contemplă natura);● modul de expunere predominant este descrierea;● trăirile eului liric sunt exprimate prin imagini artistice realizate cu ajutorul figurilor de stil.

7. Asigurarea retenției și a transferului

Care sunt sentimentele pe care vi le-a trezit lectura acestei poezii? Alegeți din acvariu sentimentele potrivite . Precizați tipul de strofă, rima si masura versurilor

Elevii aleg din acvariu sentimentele potrivite și argumentează.

Elevii precizează ca poezia are strofe de tip catren , rima împerecheată si măsura de 16 silabe .

Acvariul sentimentelor

Fișa de lucru Individual

8. Tema Profesorul propune ca temă pentru acasă realizarea într-o compunere de 15-20 de rânduri a demonstrației ca opera literară „Iarna” este un pastel. Elevii vor avea în vedere următoarele aspecte: -să prezinte două trăsături ale pastelului, ilustrându-le cu exemple din text;-să evidențieze două mijloace artistice prin care se conturează tema textului;-să aiba o structură adecvată tipului de text .

Notează tema în caiete şi sunt atenţi la explicaţii.

Explicația Conversația

Caietele elevilor

Activitate frontală

Page 7: 1_pastel
Page 8: 1_pastel

Fișa de lucru1.

Din văzduh cumplita iarnă cerne norii de zăpadă,

Lungi troiene călătoare adunate-n cer grămadă;

Fulgii zbor, plutesc în aer ca un roi de fluturi albi,

Răspândind fiori de gheaţă pe ai ţării umeri dalbi.

Imaginea de ansamblu ………………………………………………………………….

Elemente de detaliu…………………………………………………………………………

Imagini artistice……………………………………………………………………………….

Culoarea dominantă………………………………………………………………………..

Figuri de stil …………………………………………………………………………………….

Impresia, sentimentul ……………………………………………………………………..

2. Ziua ninge, noaptea ninge, dimineaţa ninge iară!

Cu o zale argintie se îmbracă mândra ţară;

Soarele rotund şi palid se prevede pintre nori

Ca un vis de tinereţe pintre anii trecători.

Imaginea de ansamblu ………………………………………………………………….

Elemente de detaliu…………………………………………………………………………

Imagini artistice……………………………………………………………………………….

Culoarea dominantă………………………………………………………………………..

Figuri de stil …………………………………………………………………………………….

Impresia, sentimentul ……………………………………………………………………..

3.

Tot e alb pe câmp, pe dealuri, împregiur, în depărtare,

Ca fantasme albe plopii înşiraţi se perd în zare,

Şi pe-ntinderea pustie, fără urme, fără drum,

Se văd satele perdute sub clăbuci albii de fum.

Imaginea de ansamblu ………………………………………………………………….

Elemente de detaliu…………………………………………………………………………

Page 9: 1_pastel

Imagini artistice……………………………………………………………………………….

Culoarea dominantă………………………………………………………………………..

Figuri de stil …………………………………………………………………………………….

Impresia, sentimentul ……………………………………………………………………..

4.

Dar ninsoarea încetează, norii fug, doritul soare

Străluceşte şi dismiardă oceanul de ninsoare.

Iat-o sanie uşoară care trece peste văi...

În văzduh voios răsună clinchete de zurgălăi.

Imaginea de ansamblu ………………………………………………………………….

Elemente de detaliu…………………………………………………………………………

Imagini artistice……………………………………………………………………………….

Culoarea dominantă………………………………………………………………………..

Figuri de stil …………………………………………………………………………………….

Impresia, sentimentul ……………………………………………………………………..

Page 10: 1_pastel

OGLINDA TABLEI

Iarna

de Vasile Alecsandri

Pastel

Definiție: Pastelul este o specie literară aparţinând genului liric în care se înfăţişează imaginea unei privelişti din natură prin intermediul limbajului artistic, exprimând, în acelaşi timp, sentimentele poetului raportate la priveliştea înfăţişată. În literatura română termenul de pastel a fost pus în circulaţie de Vasile Alecsandri prin titlul dat ciclului de versuri „ Pasteluri” (1868 – 1869), publicat în revista „Convorbiri literare”.

Trăsături ale pastelului:

prezintă un tablou din natură, un fenomen al naturii, un anotimp, aspecte ale vieţii şi muncii în natură;

impresiile şi sentimentele sunt exprimate în mod direct; poetul apare în ipostaza de observator( martor ocular care contemplă natura); modul de expunere predominant este descrierea; trăirile eului liric sunt exprimate prin imagini artistice realizate cu ajutorul figurilor de stil.

Page 11: 1_pastel

Fișă de lucru

Selectează, din acvariul de mai jos, substantivele potrivite stării tale de după studiul pastelului „Iarna” de Vasile Alecsandri.

uimire încântare tristeţe amuzament

durere bucurie speranţă regret

melancolie nedumerire entuziasm

smerenie surprindere indiferenţă