1_58proiectdidactic

7
ŞCOALA DE ARTE ŞI MESERII VALEA MARE COMUNA VALEA MARE O1: să recunoască trăsăturile operei epice; O2: să identifice momentele subiectului, modurile de expunere şi tipul naratorului; O3: să identifice personajele operei literare, evidenţiind trăsături ale acestora; O4: să definească balada, precizând trăsăturile operelor populare; O5: să prezinte titluri de opere populare studiate la clasă sau din lectura particulară; O6: să emită păreri proprii despre tema propusă, argumentând răspunsul Proiect didactic Data: 7 noiembrie 2007 Clasa: a VIII-a Profesor: Muşat Alina Obiectul: Limba şi literatura română Subiectul: Literatura populară. Gen epic. „Mioriţa”, L1 Tipul lecţiei: Însuşire de noi cunoştinţe Obiective de cadru 2. Dezvoltarea capacităţii de exprimare orală; 3. Dezvoltarea capacităţii de receptare a mesajului scris; 4. Dezvoltarea capacităţii de exprimare scrisă. Obiective de referinţă 2.1. să construiască un discurs oral pe o temă dată. 3.1. să dovedească înţelegerea unui text literar sau nonliterar pornind de la cerinţele date. 4.1. să redacteze texte diverse, adaptându-le la situaţia de comunicare concretă. Obiective operaţionale

Upload: mitreacristinasilvia

Post on 29-Sep-2015

213 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

Proiect didactic

COALA DE ARTE I MESERII VALEA MARE

COMUNA VALEA MARE

O1: s recunoasc trsturile operei epice;

O2: s identifice momentele subiectului, modurile de expunere i tipul naratorului;

O3: s identifice personajele operei literare, evideniind trsturi ale acestora;

O4: s defineasc balada, preciznd trsturile operelor populare;

O5: s prezinte titluri de opere populare studiate la clas sau din lectura particular; O6: s emit preri proprii despre tema propus, argumentnd rspunsulProiect didactic

Data: 7 noiembrie 2007Clasa: a VIII-a

Profesor: Muat AlinaObiectul: Limba i literatura romn

Subiectul: Literatura popular. Gen epic. Mioria, L1

Tipul leciei: nsuire de noi cunotine Obiective de cadru2. Dezvoltarea capacitii de exprimare oral;

3. Dezvoltarea capacitii de receptare a mesajului scris;

4. Dezvoltarea capacitii de exprimare scris.

Obiective de referin2.1. s construiasc un discurs oral pe o tem dat.3.1. s dovedeasc nelegerea unui text literar sau nonliterar pornind de la cerinele date.

4.1. s redacteze texte diverse, adaptndu-le la situaia de comunicare concret.Obiective operaionale1. Cognitive: La sfritul orei elevii vor fi capabili:

O1. s recunoatei trsturi ale literaturii populare; O2 s identificai tema i semnificaia titlului; O3 s identificai momentele subiectului;

O4 s redactai povestirea textului respectnd momentele subiectului 2. Afective: dezvoltarea dragostei i gustului pentru lectur i creaia popular romneasc.

Strategie didactic:

1. Metode i procedee: conversaie, lucru cu manual, lectur explicativ, nvarea prin descoperire, metoda ciorchinelui .2. Forme de organizare a activitii: frontal, n perechi, individual.

3. Resurse: capacitatea de nvare a elevilor, cunotinele lor anterioare.

4. Mijloace de nvmnt: manual, culegere de Balade pastorale, utilizarea unor prezentri powerpoint, foaie de flip-chart, markere5. Capacitatea de nvare: clas omogenScenariul desfurrii activitii1. Organizarea clasei: Asigurarea condiiilor optime pentru buna desfurare a leciei. 2. Reactualizarea cunotinelor:

Actualizarea cunotinelor despre genul epic se va realiza prin metoda Ciorchinelui . Elevii sunt mprii pe grupe omogene , fiecare grup va primi o foaie de flip-chart pe care este desenat un ciorchine. Elevii vor scrie tot ce le trece prin minte legat de nucleul ciorchinelui: gen epic.

Se discut pornind de la specii ale genului epic , pn se ajunge la termenul de balad popular.3. Anunarea subiectului i obiectivelor: Balada popular Mioria .La sfritul orei vei fi capabili:O1. s recunoatei trsturi ale literaturii populare; O2 s identificai tema i semnificaia titlului; O3 s identificai momentele subiectului;

O4 s redactai povestirea textului respectnd momentele subiectului4. Captarea ateniei, asigurarea momentului afectiv:Prezentare powerpoint.5. Dirijarea nvrii:

Varianta cea mai cunoscut descoperit n Munii Vrancei de Alecu Russo.Publicat de Vasile Alecsandri n 1850 n ziarul Bucovina, apoi inclus n volumul Balade (Cntece btrneti) adunate i ndreptate de V. Alecsandri i n Poezii poporale ale romnilor 1866Tema apare n peste 1400 de variante cu motivul comun testamentul ciobanului.n ansamblul culturii noastre romneti este aezat la loc de cinste ntre cele patru mituri fundamentale ale literaturii populare romneti:

a) mitul etnogenezei (naterea poporului romn): Traian i Dochia

b) mitul fuziunii om-natur Mioria

c) mitul elanului creator: Monastirea Argeului

d) mitul iubirii: Zburtorul

Elevii sunt rugati sa povesteasca pe scurt subiectul baladei.

Se povestete i se scrie subiectul:

- este simplu

- trei ciobani coboar cu turmele de pe munte, mai la vale, unde clima este mai blnd. Doi dintre ei se sftuiesc s-l omoare pe cel de-al treilea, pentru a-i nsui avutul lui. Planul este auzit de o oi nzdrvan, care l mprtete stpnului su. Acesta, n eventualitatea c va muri, i exprim ultimele sale dorine.Se trece la identificarea momentelor subiectului. Se scriu la tabl i n caiete.Momentele subiectului Elevii lucreaz pe grupe(4) . Elevii din fiecare grupa primesc cate un fragment din balada. Sunt rugati sa identifice carui moment al subiectului ii apartin versurile din fragment. La final se face urmatoarea shema: 1. Expoziiunea: versurile 1 9- locul (1,2)

- timpul (3-5)

- personajele (5-9)

2. Intriga: - versurile 10-21 ciobanul ungurean i cel vrncean hotrsc s-l omoare pe cel moldovean pentru a-i lua avutul.

3. Desfurarea aciunii: 22-123a) Oia aduce la cunotina ciobanului complotul celor doi, artnd cauzele omorului i ndemnndu-l s se apere. (22-46)b) Testamentul ciobanului. Ciobnelul cere oiei s-l ngroape n stn mpreun cu obiectele specifice muncii lui. (47-71)c) Moartea este vzut ca o nunt.(72-87)4. Punctul culminant . Mama i caut fiul. Portretul fizic al ciobanului i al mamei lui. (87-123)- lipsete deznodmntul. 6. Atingerea performanei i obinerea feed-back-ului Povestii pe scurt partea epic a baladei dup momentele subiectului (fi individual).7. Asigurarea reteniei i transferului

Alctuii o compunere inventand un posibil sfarsit al baladei Mioria.8. Aprecieri i constatri asupra desfurrii leciei.FI INDIVIDUAL DE LUCRUBalada MIORIA are o parte epic i una liric.1. Povestii pe scurt balada dup momentele subiectului:Elevii trebuie : s respecte succesiunea evenimentelor din textul dat; s stabileasc elementele eseniale;

s relateze la persoana a III-a, transformnd vorbirea direct in vorbire indirect ;

s foloseasc adecvat conectorii temporali i de cauzalitate. Opera Toma Alimo este o balad popular pentru c nfieaz fapte i ntmplri din trecut, la care particip eroi cu nsuiri deosebite, supranaturale. Pentru c personajul principal este un haiduc, este o balad haiduceasc.

Este o oper literar popular pentru c a circulat pe cale oral de la o generaie la alta. Circulnd oral, creatorii anonimi i-au adus partea lor de contribuie la cizelarea operei, de aici numrul mare de variante care i confer operei caracterul colectiv. nc de la nceputuri, balada se cnta cu diverse prilejuri i chiar se dansa, de aici caracterul ei sincretic. Personajul principal al baladei ntruchipeaz cele mai alese trsturi ale poporului nostru: frumusee fizic i moral, ospitalitate, spirit de dreptate, dragoste fa de natur.