103782963 proiect lectie aranjarea mesei

8
PROIECT DIDACTIC Data: Disciplina: Educaţie tehnologică Clasa: I Subiectul lecţiei: Aranjarea mesei Tipul lecţiei: mixtă Obiectivele operaţionale ale lecţiei: O1: - să identifice criteriile de aranjare a mesei O2: - să cunoască modul de aranjare a mesei O3: - să realizeze împăturirea şerveţelelor pentru o masă festivă O4: - să aranjeze în mod practic o masă, amplasând fiecare obiect la locul lui Metode şi procedee didactice folosite: expunere interactivă, explicaţie, conversaţie euristică ,dezbaterea,munca în grup, demonstraţia practică Mijloace de învăţământ: pahare, tacâmuri, şerveţele,farfurii,planşe

Upload: alina-dodita

Post on 12-Nov-2015

472 views

Category:

Documents


25 download

DESCRIPTION

clasa III

TRANSCRIPT

PROIECT DIDACTICData:Disciplina: Educaie tehnologic

Clasa: ISubiectul leciei: Aranjarea meseiTipul leciei: mixt

Obiectivele operaionale ale leciei:

O1: - s identifice criteriile de aranjare a mesei

O2: - s cunoasc modul de aranjare a mesei

O3: - s realizeze mpturirea erveelelor pentru o mas festiv O4: - s aranjeze n mod practic o mas, amplasnd fiecare obiect la locul luiMetode i procedee didactice folosite: expunere interactiv, explicaie, conversaie euristic ,dezbaterea,munca n grup, demonstraia practicMijloace de nvmnt: pahare, tacmuri, erveele,farfurii,planeDesfurarea leciei:

Etapele lecieiObiec-tive Activitatea profesoruluiActivitatea elevilorTimpul acordatMetode didacticeMijloace de nv-mntEvaluare

1. Moment organi-zatoricVerific prezena i noteaz abseniiPrecizeaz elevii abseni i se pregtesc pentru ora de tehnologie 2 min.

2. Captarea atenieiExplic necesitatea cunoaterii modului de aranjare a unei meseAscult cu atenie profesorul2 minExpunerea

3. Enuna-rea obiecti-velorAnun tema leciei i

obiectivele urmrite.

Noteaz pe tabl titlul leciei.Ascult ateni i noteaz.2 min.Explicaia

4. Reactua-lizarea cuno-tiinelor dobndi-te anteriorVerific nivelul de cunotiine dobndite n lecia anterioar.D un test recapitulativ Elevii rezolv testul5 min.Conversaia euristicIndividual

5. Prezen-tarea noului coninut, a sarci-nilor de nvare i dirijarea nvrii O1

O2O3O4

Prezint criteriile de aranjare a mesei:

-tipul acesteia -numrul persoanelor

-importana ei

-numrul i felul preparatelor

D indicaii privind aranjarea mesei pentru prnz:-faa de mas

Farfuriile: -distana de la marginea mesei pna la farfurii 2-3 cm-farfuria adnc se aeaz deasupra farfuriei ntinse

Tacmurile: -aliniate n ordinea utilizrii lor -lng farfurie - n dreapta -cuitul -lingura

-n stnga -furculia

-n faa farfuriei tacmul pentru desert

-coul pentru pine-n stnga furculiei

-Paharele:-de ap,n faa tacmului pentru desert

-de vin,n dreapta paharului de ap-elemente decorative:flori,lum-nri

mparte elevilor erveele de hrtie Arat diferite moduri de a mptura serveele i roag elevii s mptoare i ei dup instruciuni.Execut aranjarea mesei solicitnd elevilor s aranjeze i ei masa utiliznd farfuriile i tacmurile de unic folosin.

Noteaz n caiete criteriile i colaboreaz cu profesorul pentru identificarea acestoraNoteaz indicaiile i rspund la ntrebrile adresateExecut odat cu profesorul.

Urmresc cu atenie expunerea profesorului i operaiile executate de el. La solicitarea profesorului execut i ei operaiile de aranjare a mesei.

25 min.Conversaia euristic, explicaia

Expunerea,conversaiaExplica-ia,munca n grup,

conversa-ia,activitatea practic

Manual,

planeFarfurii,

tacmuri,pahareerveele de hrtie

Farfurii,

tacmuri,

pahare de unic folosin

6. Obine-rea perfor-maneiRoag elevii s prezinte modul n care au aranjat masa..Elevii explic felul n care au aranjat masa.5 min.ConversaiaOral

7. Asigura-rea feed-back-uluiApreciaz rezultatele activitii depuse de elevi,evideniaz elevii activiElevii sunt ateni la concluziile profesorului 2 min.

8. Eva-luarea perfor-maneiNoteaz activitatea elevilorElevii sunt ateni la concluziile profesorului2 min.Formativ

9. Asigura-rea reteniei i transfe-ruluiTem pentru acas: S completeze elementele componente ale mesei.Ascult i noteaz pe caiete. 2 min.Explicaia

ConversaiaFie de lucru

Schia tablei:Aranjarea meseiSe face n funcie de: -tipul acesteia

-numrul persoanelor

-importana ei

-numrul i felul preparatelor

Indicaii pentru un prnz obinuit:

-faa de mas

Farfuriile: -distana de la marginea mesei pna la farfurii 2-3 cm

-farfuria adnc se aeaz deasupra farfuriei ntinse

Tacmurile: -aliniate n ordinea utilizrii lor

-lng farfurie - n dreapta -cuitul(cu partea tioas spre farfurie) -lingura

-n stnga -furculia -n faa farfuriei tacmul pentru desert

-coul pentru pine-n stnga furculiei-Paharele:-de ap,n faa tacmului pentru desert

-de vin,n dreapta paharului de ap

-elemente decorative:flori,lumnri