0_naslimba.docx

10
PROIECT DIDACTIC I. PARTEA INTRODUCTIVA Nume, prenume: Chende Mihaela Data: 04.12.2013 Scoala Gimnaziala Nr.1Sinmihaiu Almasului Clasa: a VII-a Disciplina: Biologie Subiectul lectiei: Nasul si Limba Durata de desfasurare a lectiei: 50 min. Obiectivul central: Insusirea cunostintelor referitoare la alcatuirea si rolurile celor doua organe de simt(nas, limba) Obiectivele operationale: sa determine rolul nasului si al limbii (O.1) sa identifice partile componente ale celor doua organe de simt (O.2) sa stabileasca normele de igiena in cazul celor doua organe de simt (O.3) Tipul lectiei: mixta Resurse procedurale: experimentul (M.1.); demonstratia (M.2) explicatia (M.3) conversatia euristica (M.4) problematizare (M.5) Resurse materiale: recipient cu otet/apa/parfum, cub de zahar/sare, esarfa,imagini (anexa 1, anexa2) manual Tipul de organizare a activitatii: frontal

Upload: elenaiulia

Post on 22-Dec-2015

221 views

Category:

Documents


3 download

TRANSCRIPT

Page 1: 0_naslimba.docx

PROIECT DIDACTIC

I. PARTEA INTRODUCTIVA

Nume, prenume: Chende Mihaela

Data: 04.12.2013

Scoala Gimnaziala Nr.1Sinmihaiu Almasului

Clasa: a VII-a

Disciplina: Biologie

Subiectul lectiei: Nasul si Limba

Durata de desfasurare a lectiei: 50 min.

Obiectivul central: Insusirea cunostintelor referitoare la alcatuirea si rolurile celor doua organe de simt(nas, limba)

Obiectivele operationale:

sa determine rolul nasului si al limbii (O.1) sa identifice partile componente ale celor doua organe de simt (O.2) sa stabileasca normele de igiena in cazul celor doua organe de simt (O.3)

Tipul lectiei: mixta

Resurse procedurale:

experimentul (M.1.); demonstratia (M.2) explicatia (M.3) conversatia euristica (M.4) problematizare (M.5)

Resurse materiale: recipient cu otet/apa/parfum, cub de zahar/sare, esarfa,imagini (anexa 1, anexa2) manual

Tipul de organizare a activitatii: frontal

Anticiparea dificultalilor: intrebari ale elevilor ce depasesc programa→asigurarea unui fond de documentare

Bibliografie:-Lazar, V., Caprarin, D., 2008, Metode didactice utilizate in predarea biologiei, Ed. Arves-Marcu_lapadat, M., Macovei,F., Dobran, F.,1999,Biologie – Manual pentru clasa a VII-a,Ed. Teora-Marinescu, M., 2010, Didactica biologiei, teorie si aplicatii, Ed. Paralela 45, Pitesti;-Partin,Z., Logofatu,L., Niculescu,C., 2008, Biologie – Manual pentru clasa a VII-a, Ed. Corint-Sandu, V.D., Pasca, C., Kis,E., 2002, Anatomia si igiena omului, Presa Universitar Clujeana-Curriculum National - Programa Biologie, gimnaziu;

II. DESFASURAREA LECTIEI

Page 2: 0_naslimba.docx

Obiectiveoperationale

Etapele (evenimentele)lectiei

Activitatea profesorului Activitatea elevului Evaluare

1.Organizarea clasei

-noteaza in catalog elevii absenti si verifica daca sunt conditii optime pentru desfasuarea orei-pregateste materialul didactic

-isi pregatesc cartile si caietele

2.Reactualizare cunostintelor anterioare

-inventariaza notiunile referitoare la ureche

-raspund la intrebarilor referitoare la ureche (alcatuire, rol, regule de igiena)

- oral

3.Captarea atentiei

- solicita elevilor sa enumere organele de simt care pun organismul in relatie cu mediul inconjurator

-enumera organele de simt: ochi, ureche, nas, limba, piele

-oral

4. Anuntarea temei si obiectivelor

-anunta titlul lectie si il scrie pe tabla: Nasul si Limba-comunica clar obiectivele operationale ale lectiei

- sunt atenti la explicatii

O.1

O.2

O.1

O.2

5.Dirijarea inatarii

- solicita unui elev sa vina in fata clasei; respectivul va fi legat la ochi cu o esarfa si I se va da sa miroasa un recipient ce contine otet, un prfum si un recipient cu apa-explica elevilor ca substantele trebuie sa aiba anumite proprietati, cum ar fi concentratie, pentru a putea fi depistate- antreneaza elevii intr-o discutie referitoare la pozitia nasului ,roluri (respiratie, organ de simt)-explica despre anatomia nasului, precum si despre celulele receptoare ale mirosului-solicita unui alt elev sa identifice, legat la ochi, cu ajutorul limbii, anumite substante (sare, zahar)-

-le explica despre anatomia

- elevul recunoaste, chiar fiind legat la ochi, cele trei substante. problema s-a ivit in cazul apei care este inodora, elevul presupunand ca e apa-determina rolul nasului

- discuta despre pozitia nasului si rolurile acestuia

-noteaza in caiete

-identifica substantele

-determina rolul limbii-i=stabilesc cele patru gusturi fundamentale(acru, amar, sarat, dulce)-noteaza in caiete

-practic

-oral

-practic

Page 3: 0_naslimba.docx

O.3

limbii-adreseaza elevilor intrebari despre normele de igiena care se impun pentru mentinearea starii de sanatate a celor doua organe de simt

-stabilesc regulile pentru mentinerea sanatatii

6.Conexiune inversa(feed-back)

-inventariaza principalele aspect discutate la clasa prin adresarea de intrebari-intreaba elevii de ce trebuie creat un curent de aer prin miscarea mainii deasupra unei substante pentru a putea identifica anumite substante

-raspund la intrebarielevii fac apel la noile cunostinte dobandite si stabilesc ca mucoasa olfactiva e situate in cornetul superior de aceea vaporii de substanta trebuie directionati spre celulele receptoare

-oral

7.Evaluare -apreciaza verbal elevii care s-au afirmat in timpul orei

Page 4: 0_naslimba.docx

ANATOMIA NASULUI

Page 5: 0_naslimba.docx

ANATOMIA LIMBII

Page 6: 0_naslimba.docx

SCHITA TABLEI

NASUL SI LIMBA

Nasul-rol respirator si rol olfactivCavitatea nazala: - doua fose nazale, despartite de un sept, ce se deshid la exterior prin nari

- fosele nazale prezinta cute osoase=cornete nazale (inferior, mijlociu, superior) captusite cu o mucoasa

- mucoasa cornetului superior contine celelule receptoare ale mirosului (=neuroni) si se numeste mucoasa olfactiva (neuroni→bulb olfactiv→tract olfactiv)

Limba- rol in procesul de digestie, in vorbire, rol de organ de simt- 4 gusturi fundamentale:dulce, sarat, acru, amar

Alcatuire: varf, corp, radacina- in mucoasa limbii exista papile gustative. in interiorul acestora se gasesc muguri gustativi ce

contin celule receptoare gustative

Page 7: 0_naslimba.docx
Page 8: 0_naslimba.docx