0cosulcufructe

9
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA TEMA ANUALA:CAND,CUM SI DE CE SE INTAMPLA TEMA SAPTAMANII:COSUL CU FRUCTE TEMA ZIILEI:FRUCTELE PREFERATE NIVEL I,Grupa: Mijlocie Educatoare:Copacel Luminita FORMA DE REALIZARE:ACTIVITATE INTEGRATA CENTRE DE INTERES: Biblioteca – “Bogatiile toamnei” (album) Joc de masa – “Fructe” (puzzle) Stiinta– “Mere mici , mere mari”(fisa de lucru) DOMENIUL EXPERENTIAL: DEC:Strugurele(dactilo-pictura) Obiective de referinta vizate: DEC:-sa obtina efecte plastice,forme spontane si elaborate prin tehnici specifice picturii ACTIVITATI PE CENTRE DE INTERES: Biblioteca: • sa sorteze corect imaginile cu fructe de toamna • sa realizeze albumul avand o anumita coerenta in realizarea lui • sa “citeasca” imaginile cuprinse in album descriindu-le cu propriile cuvinte • sa participe cu interes la activitate.

Upload: fanicaghilea

Post on 22-Oct-2015

4 views

Category:

Documents


1 download

DESCRIPTION

cos

TRANSCRIPT

Page 1: 0cosulcufructe

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA

TEMA ANUALA:CAND,CUM SI DE CE SE INTAMPLA

TEMA SAPTAMANII:COSUL CU FRUCTE

TEMA ZIILEI:FRUCTELE PREFERATE

NIVEL I,Grupa: Mijlocie

Educatoare:Copacel Luminita

FORMA DE REALIZARE:ACTIVITATE INTEGRATA

CENTRE DE INTERES:

Biblioteca – “Bogatiile toamnei” (album)

Joc de masa – “Fructe” (puzzle)

Stiinta– “Mere mici , mere mari”(fisa de lucru)

DOMENIUL EXPERENTIAL: DEC:Strugurele(dactilo-pictura)

Obiective de referinta vizate:

DEC:-sa obtina efecte plastice,forme spontane si elaborate prin tehnici specifice picturii

ACTIVITATI PE CENTRE DE INTERES:

Biblioteca: • sa sorteze corect imaginile cu fructe de toamna

• sa realizeze albumul avand o anumita coerenta in realizarea lui

• sa “citeasca” imaginile cuprinse in album descriindu-le cu propriile

cuvinte

• sa participe cu interes la activitate.

Materiale folosite:dosar,tiple,imagini cu fructe de toamna,imagini munci de toamna,aspecte de toamna

Joc de masa : • sa reconstituie corect piesele de puzzle, astfel incat sa formeze

imaginea initiala

• sa-si schimbe imaginile intre ei astfel incat fiecare copil sa realizeze

Page 2: 0cosulcufructe

cel putin o data un fruct

Materiale folosite:puzzle,imagine mare model

Stiinta : • sa spuna ce observa in fisa(diferenta mare-mic)

• sa efectueze corect sarcina data

Materiale folosite:fise matematice,culori

SCENARIUL ZILEI

I.A.D.P. Activitatea incepe cu intalnirea de dimineata

1.Salutul,,Buna dimineata,dragi gospodari!”

2.Impartasirea cu ceilalti:Cred ca am spus bine,nu?De ce credeti voi ca v-am spus gospodari?

3.Activitatea de grup:Pentru ca am inteles ca in curand va veni iarna,haideti sa completam calendarul naturii...Astazi suntem in ziua....luna....anotimpul.Cum este afara? Se va realiza prezenta copiilor ,cu ajutorul educatoarei.

4.Noutatile zilei: In sala de grupa vom descoperi un cos plin cu fructe pe care l-am primit de la Zana Toamna.In cos vom gasi si un bilet pe care il voi citi copiilor:,,Dragii mei,sunt tare suparata pentru ca nu pot ramane pe pamant cat mai mult sa va dau fructele de care aveti nevoie pentru a creste mari si sanatosi.Voi stiti cum puteti pastra darurile mele mai mult,chiar si la iarna?Spuneti-mi ,va rog?”

Prescolarii sunt lasati sa povesteasca modul in care ei stiu cum sunt conservate fructele.Educatoarea intervine si spune copiilor:,,Sa stiti ca Zana Toamna este prin apropiere si ne urmareste.Ce spuneti,ii aratam Zanei tot ce stim?

II.Vom canta un cantecel de toamna si ii voi orienta pe copii spre activitatile liber alese.Tranzitia:,,Haideti ,dragi copii acum/Sa-i aratam Zanei cum/Stim noi lucra/Si chiar stim a si picta”.

INDRUMARI METODICE

A.L.A:

Biblioteca:,,Bogatiile toamnei-album

Joc de masa:Fructe(puzzle)

Stiinta:Mere mici,mere mari-fise matematice

Page 3: 0cosulcufructe

DOMENIU EXPERENTIAL: DEC:Strugurele(dactilo-pictura)

TIPUL ACTIVITATII:Consolidare-Verificarea cunostintelor

SCOP:

-consolidarea cunostintelor copiilor despre anotimpul toamna;

-educarea abilitatii de a intra in relatie cu ceilalti, a deprinderilor de a cooperare intre partenerii de joc;

OBIECTIVE OPERATIONALE:

-sa alcatuiasca propozitii simple si dezvoltate;

-sa redea aspectul unui strugure folosind dactilo-pictura;

-sa reconstituie fructele conform imaginii;

-sa recunoasca fructele mici,mari

-sa recunoasca culorile cerute;

-sa coopereze pentru rezolvarea fiecarei sarcini;

STRATEGII DIDACTICE:

Metode si procedee:conversatia,explicatia ,demonstratia ,exercitiu ,Turul galeriei;

Mijloace de invatamant: diverse imagini cu fructe,aspecte de toamna,munci de toamna,tiple,dosar,fise de lucru,culori,jocuri de masa:puzzle,imagini model,panouri pentru asezat lucrarile,cartoane de diferite culori(pentru asezarea copiilor la centrele de interes)

MATERIAL BIBLIOGRAFIC:

.GRAMA F.,Pletea M.,Spanu C.,Culea L., Fotache R., Ciubotaru A., Desovici A.,,Ghid pentru proiecte tematice”,Bucuresti,2008

Culea Lucretia, ,,Aplicarea noului curriculum:,Editura Diana,2009

DEMERS DIDACTIC

Page 4: 0cosulcufructe

Evenimentul didactic Continutul

stiintific

Strategiile

didactice

Evaluarea

1.Introducerea in activitate (organi-

zarea colectivului)

• Organizarea materialului didactic.

• Introducerea copiilor in sala se face in ordinea sosirii lor. Conversatia

2.Captarea atentiei Se va purta o discutie pregatitoare despre tema saptamanii.

Atentia copiilor va fi indreptata spre mesele de lucru unde sunt asezate materialele de lucru.

Conversatia

Observatia

Copiii raspund la intrebari.

Copiii denumesc materialele si dau solutii asupra a ce urmeaza sa se realizeze.

Page 5: 0cosulcufructe

3.Anuntarea temei si a obiectivelor

Li se explica copiilor ce trebuie facut. La sectorul biblioteca trebuie realizat un album cu imagini ale fructelor de toamna, la sectorul stiinta trebuie sa rezolve corect fisa iar la sectorul joc de masa copiii trebuie sa reconstituie imagini cu fructe.

Se poarta o scurta conversatie despre ceea ce urmeaza a fi realizat.

Copiii intuiesc material pus la dispozitie.

Copiii sunt atenti la explicatii si raspund la intrebarile puse.

4.Desfasurarea activitatii

Prescolarii vor fi poftiti sa se aseze la mesele la care doresc sa lucreze.

Educatoarea trece pe la fiecare masuta pentru a asigura sprijin copiilor, pentru a da explicatii ulterioare, pentru a se asigura ca prescolarii au inteles sarcinile de lucru si le aplica corespunzator.

Se va avea in vedere implicarea tuturor copiilor in activitate si faptul ca atunci cand anunta copiii care au lucrat la centrul arta

Ei se aseaza la masa dorita si se pregatesc pentru inceperea activitatii.

Prescolarii lucreaza cu seriozitate, pentru a indeplini cu succes sarcinile de lucru.

La nevoie solicita sprijinul colegilor sau al educatoarei.

Observatia

Conversatia

Exercitiul

Page 6: 0cosulcufructe

vor trece la celelalte centre si invers.

Dupa maxim 20 minute educatoarea va anunta schimbarea centrelor

Se explica copiilor ca fiecare dintre ei trebuie sa realizeze dactilo-pictura,pentru ca lucrarea trebuie sa faca parte din portofoliul personal

5.Evaluarea activitatii

8.Evaluare

Rezultatele activitatilor ,vor fi afisate pe mese,panourisi analizate.

Educatoarea va prezenta pentru fiecare centru rezultatele,cerand copiilor stabileasca care sunt colegii care au demonstrat Toamnei ca sunt cu adevarat gospodari.

Educatoarea face aprecieri asupra comportmentului copiilor pe durata activitatii.

In incheiere copiii interpreteaza joc cu cant si text ,,Misca

Copiii asculta cu atentie.

Turul galeriei

Joc

Conversatia

Page 7: 0cosulcufructe

vantul frunzele”