0_8._i_corinteni_13

10
Proiect didactic Profesor Vleju Anişoara Data Clasa a VIII-a Disciplina: Religie ortodoxă Aria curriculară: Om – Societate Unitatea de învăţare: Sfânta Scriptură – izvor de înţelepciune şi iubire Titlul lecţiei: Imnul dragostei creştine (I Corinteni 13) Tipul lecţiei: mixtă Scopul lecţiei: - conştientizarea elevilor asupra faptului că iubirea reprezintă cea mai înaltă virtute creştină şi Sensibilizarea elevilor faţă de cei aflaţi în suferinţă. Competenţe generale: C.G.1. Cunoaşterea şi iubirea lui Dumnezeu ca fundament al mântuirii şi desăvârşirii omului C.G.4. Cooperarea cu ceilalţi în rezolvarea unor probleme teoretice şi practice în cadrul diferitelor grupuri C.G.5. Aplicarea învăţăturii de credinţă în viaţa personală şi a comunităţii Competenţe specifice: 1.2 Argumentarea importanţei iubirii de Dumnezeu şi de aproapele pentru dobândirea mântuirii 4.2 Exprimarea atitudinilor moral-creştine în diferite împrejurări ale vieţii 5.1 Aplicarea învăţăturii creştine referitoare la iubirea de aproapele în relaţiile cu personae aparţinând altor culturi, credinţe sau convingeri Competenţe derivate (Obiective operaţionale): O1. Să identifice în ,,Imnul dragostei” (I Cor. 13), caracteristicile iubirii creştine adevărate; O2. Să precizeze modalităţile concrete de iubire faţă de Dumnezeu şi faţă de semeni; O3. Să definească iubirea creştină; O4. Să explice importanţa dobândirii virtuţii dragostei pentru urcuşul spiritual şi mântuirea personală. Strategia didactică: 1. Metode şi procedee: conversaţia, exerciţiul, jocul didactic, explicaţia, lectura, expunerea, audiţia muzicală, jurnalul reflexiv, metoda R. A. I., interpretare de text; 2. Mijloace de învăţământ:, Biblia, fişa cu rebus, fişa pe care sunt scrise faptele milei trupeşti şi sufleteşti, fişa cu versetul biblic, fişe pentru realizarea jurnalului reflexiv; 3. Forme de organizare a activităţii elevilor: activitate frontală, individuală. Resurse: 1.Oficiale: • Programa şcolară pentru disciplina Religie, clasa a VIII-a; • Planificarea calendaristică orientativă; • Proiectarea unităţii de învăţare.

Upload: ilie-cosmin

Post on 17-Dec-2015

213 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

proiect

TRANSCRIPT

Proiect didactic

Profesor Vleju Anioara

Data Clasa a VIII-a

Disciplina: Religie ortodoxAria curricular: Om Societate

Unitatea de nvare: Sfnta Scriptur izvor de nelepciune i iubireTitlul leciei: Imnul dragostei cretine (I Corinteni 13)Tipul leciei: mixtScopul leciei: - contientizarea elevilor asupra faptului c iubirea reprezint cea mai nalt virtute cretin i Sensibilizarea elevilor fa de cei aflai n suferin.

Competene generale:

C.G.1. Cunoaterea i iubirea lui Dumnezeu ca fundament al mntuirii i desvririi omului

C.G.4. Cooperarea cu ceilali n rezolvarea unor probleme teoretice i practice n cadrul diferitelor grupuri

C.G.5. Aplicarea nvturii de credin n viaa personal i a comunitii

Competene specifice:

1.2 Argumentarea importanei iubirii de Dumnezeu i de aproapele pentru dobndirea mntuirii

4.2 Exprimarea atitudinilor moral-cretine n diferite mprejurri ale vieii

5.1 Aplicarea nvturii cretine referitoare la iubirea de aproapele n relaiile cu personae aparinnd altor culturi, credine sau convingeri

Competene derivate (Obiective operaionale):O1. S identifice n ,,Imnul dragostei (I Cor. 13), caracteristicile iubirii cretine adevrate;

O2. S precizeze modalitile concrete de iubire fa de Dumnezeu i fa de semeni;

O3. S defineasc iubirea cretin;

O4. S explice importana dobndirii virtuii dragostei pentru urcuul spiritual i mntuirea personal.Strategia didactic:1. Metode i procedee: conversaia, exerciiul, jocul didactic, explicaia, lectura, expunerea, audiia muzical, jurnalul reflexiv, metoda R. A. I., interpretare de text;

2. Mijloace de nvmnt:, Biblia, fia cu rebus, fia pe care sunt scrise faptele milei trupeti i sufleteti, fia cu versetul biblic, fie pentru realizarea jurnalului reflexiv;

3. Forme de organizare a activitii elevilor: activitate frontal, individual.Resurse:1.Oficiale: Programa colar pentru disciplina Religie, clasa a VIII-a;

Planificarea calendaristic orientativ;

Proiectarea unitii de nvare.

2.Temporale: numr de lecii: 1

durata: 50

3. Bibliografice:

*** Biblia sau Sfnta Scriptur, Editura Institutului Biblic i de Misiune al Bisericii Ortodoxe Romne, Bucureti, 1982;

ebu, Pr. Prof. Univ. Dr. Sebastian, Metodica predrii religiei, Editura Rentregirea , Alba Iulia, 2000.

Cuco, Constantin, Educaia religioas, Editura Polirom, Iai, 1999. Cucos, Constantin (coordinator), Psihopedagogie pentru examene de definitivare si grade didactice, Editura Polirom, Iasi, 1998 Plamadeala, Mitropolitul Ardelului, Antonie, Talcuri noi la texte vechi, Sibiu, 1989

Scenariul didacticNr.

Crt.Etapele

lecieiOb. opTimp

(min)Coninutul instructive-educativ

Activitatea profesorului/activitatea elevilorMetode i procedeeMijloace de

nvmntForme de

organizareEvaluare

1.Momentul

organizatoric2 salutul

rugciunea

notarea absenelor

pregtirea pentru nceperea leciei.

2. Reactualizarea cunotinelor15 Se verific tema pentru acas.

Solicit un elev s citeasc cerina temei: Identificai n textul urmtor faptele milei trupeti (Matei 25, 34-40)Elevii citesc tema.

Se precizeaz c aceste fapte sunt fcute din dragoste. Astfel c li se propune elevilor un joc.

n cele dou cercuri sunt cte un grup de litere. Se cere elevilor s le aranjeze astfel nct s obin dou cuvinte:

Elevii descoper: IUBIREA CRETINLi se cere elevilor s formuleze enunuri scrise n care s foloseasc aceast construcie, apoi se noteaz pe tabl dou, trei enunuri. exerciiul conversaia

jocul didactic

Biblia

activitate

frontal

3.Captarea ateniei10

Se citete din Sfnta Scriptur I Corinteni 13, a Sf. Ap. Pavel;

Elevii ascult cu atenie;

Ce virtui cretine sunt amintite n acest text? dragostea, credina, ndejdea, i spune Sfntul Apostol Pavel c dragostea este cea mai mare dintre ele.

Cine este modelul de iubire suprem?

Mntuitorul Hristos, care, prin jertfa Sa pe Cruce a dovedit marea iubire fa de oameni, dndu-le posibilitatea de a se mntui.

Se citete Pilda samariteanului milostiv n context biblic (Luca 10, 25-37)

Elevii ascult cu atenie;

Cine este sproapele nostru? orice om fr nici o deosebire, toi fiind creai dup chipul lui Dumnezeu.

Se discut pilda prezentat, evideniindu-se importana iubirii fa de semenii notri.

Elevii rspund ntrebrilor adresate. lectura conversaia

lectura

conversaia Biblia Biblia

activitate

frontal

activitate

frontal

aprecieri verbale

aprecieri verbale

4.Anunarea temei i a obiectivelor propuse1 Astzi, la ora de religie vom parcurge o alt lecie din unitatea Sfnta Scriptur izvor de nelepciune i iubire numit Imnul dragostei cretine, n care vom descoperi, citind I Corinteni 13,

caracteristicile iubirii adevrate, preciznd modalitile concrete de iubire fa de Dumnezeu i fa de semeni, definirea iubirii cretine i importana pe care o are dobndirea de ctre noi, cretinii, a acestor virtui pentru mntuire. Elevii ascult i noteaz titlul leciei n caiete. explicaia

activitate

frontal

5.Comunicarea noilor cunotine sau dirijarea nvriiO1O3O2O1O415 elevii au Biblia pe banc.

S identificm mpreun caracteristicile iubirii cretine din I Corinteni 13.

,,-Cum este iubirea prezentat de ctre Sf. Apostol Pavel?,,- ndelung rabd, este binevoitoare, nu pizmuiete, nu se laud, nu se trufete, nu se poart cu necuviin. ( I Corinteni 13, 4-5) Se discut textul biblic

Elevii rspund ntrebrilor adresate.

Iubirea sau dragostea este virtutea fundamental a cretinismului, virtute prin care cretinul intr n comuniune cu Dumnezeu. La I Ioan 4, 16 ntlnim expresia ,,Dumnezeu este iubire, iubirea fiind un atribut al lui Dumnezeu, din iubire a creat lumea i tot din iubire i-a trimis Fiul ca s mntuiasc aceast lume. Toi suntem fiii aceluiai Tat ceresc, creai dup Chipul lui Dumnezeu i avem aceeai chemare spre mpria Cerurilor.

Dragostea fa de Dumnezeu i fa de aproapele reprezint Legea Nou. n ea sunt cuprinse toate poruncile Sfintei Scripturi: ,,S iubeti pe Domnul Dumnezeul Tu din toat inima ta i din tot cugetul tu, iar pe aproapele tu ca pe tine nsui (Marcu 2, 31). Iubirea cretin ar trebui s fie mai presus n viaa omului. Aceast iubire o dovedim prin iubirea aproapelui. Iubirea adevrat se exprim prin fapte, izvorte dintr-o inim curat, aa cum spunea Mntuitorul Hristos: ,,Nu tot cel ce-Mi spune Doamne, Doamne, va intra n mpria Tatlui Meu care este n cer (...), deci iat c iubirea trebuie artat prin fapte. Tot Mntuitorul spune la Matei 5, 40: ,,ntruct ai fcut un bine unuia dintre aceti frai mai mici ai Mei, Mie Mi-ai fcut. Ce nelegem de aici? n mna sracului s vedem ntotdeauna mna lui Hristos. ,,-Care ar fi modalitile concrete de manifestare a iubirii?,,- fa de Dumnezeu: credin, iubire, post, participarea la sfintele slujbe ale Bisericii, iertarea aproapelui.

,,- fa de semeni, ndeplinirea faptelor milei trupeti i sufleteti. Dragostea este cel mai nalt i mai profund sentiment sdit n sufletul fiecrui om, este dezinteresat i ne aeaz ntr-o relaie autentic, att cu Dumnezeu, ct i cu semenii notri.Dragostea este cea mai important virtute cretin, cu ea putem ctiga desvrirea sau sfinenia, putem intra n comuniune cu Dumnezeu. Este o treapt n desvrirea cretin, ea ne face mai buni, mai generoi, mai nelegtori i mai sensibili la suferinele celor din jurul nostru.

Elevii ascult i noteaz pe caiete. explicaia

lucrul cu Sf. Scriptur

conversaia

expunerea

expunerea

conversaia

exerciiul

expunerea

Biblia

activitate

frontal

Aprecieri verbale

Aprecieri verbale

6.

Fixarea cunotinelorO2O3105 Se cere elevilor efectuarea exerciiilor din fia de lucru.Se discut apoi rezolvarea exerciiilor. Apoi se vor adresa alte ntrebri.Exemplu: care sunt modalitile concrete de iubire fa de Dumnezeu i fa de semeni? Ce este iubirea cretin?

cel mai nalt sentiment sdit n suflet de DumnezeuCine este aproapele nostru?

orice om de pe pmnt pentru c toi purtm n noi chipul lui DumnezeuCare este porunca Mntuitorului? s-L iubim pe Dumnezeu din toat inima i pe aproapele ca pe noi nine.

Elevii lucreaz, iar cei solicitai de profesor rspundexerciiul

Fie de lucru activitate

individual

Aprecieri verbale

7.Asociere, generalizareO4Se prezint elevilor un verset biblic: ,,Iubii pe vrjmaii votri, binecuvntai pe cei ce v blesteam, facei bine celor ce v ursc i rugai-v pentru cei ce v vatm i v prigonesc, ca s fii fiii Tatlui vostru Celui din ceruri, c El face s rsar soarele peste cei ri i peste cei buni i trimite ploaie peste cei drepi i peste cei nedrepi.. (Matei 5, 44-45).Se cere ca s aleag cuvinte din acel fragment din care s construiasc un rebus care s aib pe verticala A-B sintagma IUBIREA CRETIN. Elevii ascult cu atenie

ndemnul elevilor de a practica aceast virtute cretin, artndu-se prin faptele noastre. interpretare pe text

Biblia

Aprecieri verbale

8. Activitate suplimentarSe precizeaz tema pentru acas: Realizai un jurnal n care s precizai ce sentimente v-au trezit aceast lecie, care din ideile discutate i s-au prut mai importante, dac ai putea s schimbi ceva n comportamentu tu, ce ai schimba pentru a deveni i mai bun cretin si precizeaz dac este important virtutea dragostei pentru mntuirea ta. explicaia

activitate

frontal

9. Aprecierea activitii elevilorSe fac aprecieri asupra desfurrii leciei, se nominalizeaz elevii care au participat activ la or i se noteaz. aprecieri verbale

10. ncheierea activitii rugciunea salutul

Fia de lucru:

1. Recitii I Corinteni 13, 4-8 i aezai n cele dou csue nsuirile definite prin afirmaie i nsuirile definite prin negaie ale dragostei.

AFIRMAIE NEGAIE

2. Reformulai versetul 6 astfel nct, mutnd prefixul ne de la termenul nedreptate la termenul adevr, s nu-i modificai sensul.A B I

R U

I E

R

C E T I N

,,Atunci va zice mpratul celor de-a dreapta Lui: Venii, binecuvntaii Tatlui Meu, motenii mpria cea pregtit vou de la ntemeierea lumii. Cci flmnd am fost i Mi-ai dat s mnnc; nsetat am fost i Mi-ai dat s beau; strin am fost i M-ai primit; gol am fost i M-ai mbrcat; bolnav am fost i M-ai cercetat; n temni am fost i ai venit la Mine.

Atunci drepii i vor rspunde, zicnd: Doamne, cnd Te-am vzut flmnd i Te-am hrnit? Sau nsetat i i-am dat s bei? Sau cnd Te-am vzut strin i Te-am primit, sau gol i Te-am mbrcat? Sau cnd Te-am vzut bolnav sau n temni i am venit la Tine?

Iar mpratul, rspunznd, va zice ctre ei: Adevrat zic vou, ntruct ai fcut unuia dintr-aceti frai ai Mei, prea mici, Mie Mi-ai fcut.

,,i iat, un nvtor de lege s-a ridicat, ispitindu-L i zicnd: nvtorule, ce s fac ca s motenesc viaa de veci? Iar Iisus a zis ctre el: Ce este scris n Lege? Cum citeti?Iar el, rspunznd, a zis: S iubeti pe Domnul Dumnezeul tu din toat inima ta i din tot sufletul tu i din toat puterea ta i din tot cugetul tu, iar pe aproapele tu ca pe tine nsui. Iar El i-a zis: Drept ai rspuns, f aceasta i vei tri.

Dar el, voind s se ndrepteze pe sine, a zis ctre Iisus: i cine este aproapele meu? Iar Iisus, rspunznd, a zis: Un om cobora de la Ierusalim la Ierihon, i a czut ntre tlhari, care, dup ce l-au dezbrcat i l-au rnit, au plecat, lsndu-l aproape mort. Din ntmplare un preot cobora pe calea aceea i, vzndu-l, a trecut pe alturi. De asemenea i un levit, ajungnd n acel loc i vznd, a trecut pe alturi. Iar un samarinean, mergnd pe cale, a venit la el i, vzndu-l, i s-a fcut mil, i, apropiindu-se, i-a legat rnile, turnnd pe ele untdelemn i vin, i, punndu-l pe dobitocul su, l-a dus la o cas de oaspei i a purtat grij de el.Iar a doua zi, scond doi dinari i-a dat gazdei i i-a zis: Ai grij de el i, ce vei mai cheltui, eu, cnd m voi ntoarce, i voi da.

Care din aceti trei i se pare c a fost aproapele celui czut ntre tlhari?Iar el a zis: Cel care a fcut mil cu el. i Iisus i-a zis: Mergi i f i tu asemenea.

,,De a gri n limbile oamenilor i ale ngerilor, iar dragoste nu am, fcutu-m-am aram suntoare i chimval rsuntor. i de a avea darul proorociei i tainele toate le-a cunoate i orice tiin, i de a avea atta credin nct s mut i munii, iar dragoste nu am, nimic nu sunt. i de a mpri toat avuia mea i de a da trupul meu ca s fie ars, iar dragoste nu am, nimic nu-mi folosete.

Dragostea ndelung rabd; dragostea este binevoitoare, dragostea nu pizmuiete, nu se laud, nu se trufete. Dragostea nu se poart cu necuviin, nu caut ale sale, nu se aprinde de mnie, nu gndete rul. Nu se bucur de nedreptate, ci se bucur de adevr. Toate le sufer, toate le crede, toate le ndjduiete, toate le rabd. Dragostea nu cade niciodat.

Ct despre proorocii se vor desfiina; darul limbilor va nceta; tiina se va sfri;Pentru c n parte cunoatem i n parte proorocim.Dar cnd va veni ceea ce e desvrit, atunci ceea ce este n parte se va desfiina.

Cnd eram copil, vorbeam ca un copil, simeam ca un copil; judecam ca un copil; dar cnd m-am fcut brbat, am lepdat cele ale copilului. Cci vedem acum ca prin oglind,@ n ghicitur, iar atunci, fa ctre fa; acum cunosc n parte, dar atunci voi cunoate pe deplin, precum am fost cunoscut i eu. i acum rmn acestea trei:@ credina, ndejdea i dragostea. Iar mai mare dintre acestea este dragostea.