03proiect

Upload: baciu-mircea

Post on 07-Jan-2016

213 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

nuuu

TRANSCRIPT

TEME OPTIONAL

Proiect didactic

Obiectul : limba i literatura romn

coala :Tudor Vladimirescu

Clasa : a aptea

Profesor : Alina Safta

Subiectul : ,,Textul argumentativ

Tipul leciei : mixt

Scopul leciei : s se exprime corect i s foloseasc mijloacele expresive ale limbii n diferite situaii ;

Durata : 50 de minute

Obiective cadru

Dezvoltarea capacitii de exprimare oral ;

Dezvoltarea capacitii de exprimare scris ;

Obiective de referin

1.3 s integreze categoriile semantice n structuri lexicale proprii ;

3.1 s recunoasc modalitile specifice de organizare a textului epic ;

2.3 s respecte normele morfosintactice n propoziii i n fraze ;

4.4 s adapteze redactarea la capacitatea de receptare a destinatarului utiliznd o structur grafic adecvat tipului de redactare realizat .

Obiective cognitive

O1. s valorifice noiunile de teorie literar ;

O 2. s precizeze sensurile i valorile morfologice ale unor cuvinte ;

O 4. s utilizeze corect prile de vorbire flexibile i neflexibile ;

O 5. s construiasc ,pornind de la noiunile de teorie predate compuneri ;

Obiective educative

S se exprime nuanat potrivit diferitelor situaii ;

Metode i procedee

Conversaia euristic ; exerciiul ; descoperirea, brainstorming , demonstraia

Activitate n perechi , individual , pe grupe

Metode de evaluare

Observaia sistematic ; sarcini de lucru ; tema de acas ; autoevaluarea ; interevaluarea / aprecierea verbal

Resurse umane i materiale

Clasa de elevi ; manualul ; fie de lucru

Bibliografie

Alina Pamfil ,Limba i literatura romn n gimnaziu .Structuri deschise ,

Editura ,, Paralela 45 ,Piteti ,2003

manualul

Momentele

lecieiOb

opActivitatea propuntoruluiActivitatea

elevuluiMetode strategii

Moment

organizatoricAsigur linitea ,ordinea ,

materialele necesare orei .

Verificarea temei

i a cunotinelorVerific dac elevii i-au nsuit noiunile legate de :adverb , prepoziie ,conjuncie , interjecie.

Ex . fia nr 1

Elevii au avut ca tem de scris n portofolii :

1 argumentai c fragmentul studiat face parte dintr-un poem eroic

2 prezentai imaginea confruntrii dintre cele dou armate ;

3 evideniaz rolul mijloacelor artistice n conturarea ncletrii dintre cele dou armate ;

- Elevii rezolv exerciiile

Elevii citesc tema din portofoliiDescoperirea

Conversaia euristicAct. n perechi

Act pe grupe

Captarea ateniei Aceste compuneri au rolul de a v dezvolta imaginaia de a v nva s selectai ceea ce este esenial , de a v expune punctele de vedere.

Anunarea subiectului leciei i a obiectivelor Scriu titlul pe tabl .

Profesorul precizeaz obiectivele pe care trebuie s le ating de-a lungul orei .Elevii noteaz titlul lecieiAct .frontal

Reactualizarea cunotinelor i stabilirea sarcinilor de nvare dirijatDai exemple i de alte poeme eroice studiate la clas.

- Pornind de la fragmentul din manual

,,Dan ,cpitan de plai de V. Alecsandri , indicai un argument referitor la personajul prezentat care s demonstreze c fragmentul reprodus face parte dintr-un poem eroic .

- Argumenteaz n cel mult 8 rnduri c fragmentul dat (din ,, Golia ticlosul de G . Cobuc ) aparine unui poem eroic .

-transcrie din fragmentele date versuri n care s comentezi rolul mijloacelor

artistice i modalitilor artistice ntr-un poem.

Le predau elevilor noiunile legate de ,,Textul argumentativ

pornind de la unul pe care l citesc drept model.

Elevii rspund la ntrebrile

profesorului

elevii scriu temele date. .Descoperirea

Conversaia euristic

DescoperireaAct .ind.

Act. pe grupe.

Obinerea performanei

Evaluarea rezultatelor - Comentai ntr-un scurt eseu , urmtorul proverb : ,, Fuga-i ruinoas dar e sntoas care apare ca o concluzie n finalul baladei ,,Paa Hassan .luai proverbul ca o ipotez ,demonstrnd cu argumente c aceast ipotez este sau nu corect , apoi tragei o concluzie .

Comentai apoi i versurile din ,,Scrisoarea III , n care se evideniaz rspunsul lui Mircea n faa lui Baiazid , aducnd argumente .

Comentai atitudinea lui Baiazid n faa lui Mircea.

susinei punctul de vedere privind modul n care literatura ajut la dezvoltarea creativitii

note,aprecieri ,recomandri Elevii discut ntre ei i apoi prezint

opiniile n faa clasei.

Elevii fac autoaprecieri.

demonstraia

brainstormingAct.

pe grupe

Asigurarea

reteniei i a

transferului dau ca tem evaluarea din

manual de la sfritul capitolului .