0_0_migratiile

13
Proiect didactic Data: Clasa: IX-a Durata: 45 min Obiectul: Geografia Umana a Rep.Moldova Subiectul lecțiiei:Migratia Populatiei Tipul lecției: lecţie de formare a capacităţilor și de înţelegere a cunoștinţelor. Profesor: Cojocaru Cristina Subcompetențe: Comunicarea corectă în limba maternă, cu utilizarea adecvată a termenilor geografici. Analiza materialelor grafice si cartografice la caracterizarea indicilor demografici. Obiective operaționale: O1 –Să explicăm esenţa noţiunilor migraţie, imigraţie, emigraţie, bilanţ migratoriu, în baza studierii fragmentului de text. O2 – Să enumerăm cauze și consecinţe ale migraţiei populaţiei ţării, în baza studierii unor materiale grafiice O3-Să clasificăm principalele forme de migraţie a populaţiei, completînd o schemă. O4-Să analizăm evoluţia proceselor migraţioniste, studiind un fragment de text. Strategii didactice: 1.Activități de învățare și evaluare: conversaţia euristică, studierea textului, exerciţiul, analiza hărţilor, învăţarea prin descoperire, lucrul cu manualul, explicaţie, schema

Upload: ali-russoi

Post on 04-Dec-2015

212 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

lectie migratiile

TRANSCRIPT

Page 1: 0_0_migratiile

Proiect didacticData: Clasa: IX-a Durata: 45 minObiectul: Geografia Umana a Rep.MoldovaSubiectul lecțiiei:Migratia PopulatieiTipul lecției: lecţie de formare a capacităților și de înțelegere a cunoștințelor.Profesor: Cojocaru CristinaSubcompetențe: Comunicarea corectă în limba maternă, cu utilizarea adecvată a termenilor geografici. Analiza materialelor grafice si cartografice la caracterizarea indicilor demografici.

Obiective operaționale:O1 –Să explicăm esenţa noţiunilor migraţie, imigraţie, emigraţie, bilanţ migratoriu, în baza studierii fragmentului de text.O2 – Să enumerăm cauze şi consecinţe ale migraţiei populaţiei ţării, în baza studierii unor materiale grafiiceO3-Să clasificăm principalele forme de migraţie a populaţiei, completînd o schemă.O4-Să analizăm evoluţia proceselor migraţioniste, studiind un fragment de text.

Strategii didactice:1. Activități de învățare și evaluare: conversaţia euristică, studierea textului, exerciţiul, analiza hărţilor, învățarea prin

descoperire, lucrul cu manualul, explicație, schema

2.Materiale didactice: manualul de Geografie Umana a Rep.Moldova,clasa IX-a si ghidul profesorului de Vitalie Sochira,Tatiana Baciu si Matei Mitcu,harta umnan a Rep.Moldova

3. Moduri de activitate: frontală, în perechi, individuală.

Page 2: 0_0_migratiile

Etapele lectiei Activitatea profesorului Activitatea elevuluiMatode si tehnici de evaluare

Page 3: 0_0_migratiile

Evocarea O zi in care n-ai invatat nimic,este o zi pierduta in zadar.

1.Cum a variat, pe parcursul anilor 1940 – 2010, dinamica numerică a populaţiei Republicii Moldova?

2. Ce reprezintă natalitatea, mortalitatea, mortalitatea infantilă, recensămîntul populaţiei?

3.Cînd bilanţul natural al populaţiei este pozitiv şi cînd este negativ?

4.Care sunt factorii ce influenţează asupra indicatorilor reproducerii populaţiei?

5.De ce are loc îmbătrînirea populaţiei ?

6.Unde, în ţara noastră, rata natalităţii este mai ridicată decît rata mortalităţii

1.Cum a variat, pe parcursul anilor 1940 – 2010, dinamica numerică a populaţiei Republicii Moldova?

2. Ce reprezintă natalitatea, mortalitatea, mortalitatea infantilă, recensămîntul populaţiei?

3.Cînd bilanţul natural al populaţiei este pozitiv şi cînd este negativ?

4.Care sunt factorii ce influenţează asupra indicatorilor reproducerii populaţiei?

Analizeaza mottoul.

Fac desenul in caiete si raspund la

Intrebari Tehnica hexagonul,

Evaluare

Orala,in

Grup si la tabla

Page 4: 0_0_migratiile

5.De ce are loc îmbătrînirea populaţiei ?

6.Unde, în ţara noastră, rata natalităţii este mai ridicată decît rata mortalităţii

Page 5: 0_0_migratiile

Pînă în anul 1991 migraţia populaţiei s-a produs exclusiv în limitele URSS. Cel mai mare flux de imigranţi, în perioada respectivă, era cel din Rusia şi Ucraina, sub pretextului de deficit de specialişti pentru industrializarea republicii. În acelaşi timp, era încurajată plecarea populaţiei băştinaşe la muncă în Rusia, Kazahstan şi alte republici unioniste.

După obţinerea independenţei, odată cu deschiderea hotarelor spre vest şi accesul mai mare al oamenilor la libera circulaţie, un flux mare de emigranţi din Republica Moldova s-a îndreptat în afara spaţiului ex-sovietic.

Se manifestă tot mai mult migraţia externă pentru muncă. Această migraţie este orientată, în cea mai mare parte, spre ţările din Uniunea Europeană şi Federaţia Rusă.

Realizarea sensului

Se imparte clasa in 2 echipe.Prima echipa va avea de raspuns la intrebarea:

Fiecare elev isi schiteaza raspunsul pe foaie timp de un minut.Si apoi il expun in fata colegilor.

Lucrul individual

Page 6: 0_0_migratiile

-Ce procese demografice influenteaza evolutia numerica a unei tari?

A doua echipa:

-Ce forme ale migratiei cunoasteti din cursurile anterioare ale geografiei.

Anuntarea obiectivelor noi:

O1-O5

Conversatie euristica privind impactul celor plecati sau sositi anual asupra populatiei tarii noastre.

O1-Activitae individuala-explicarea notiunii de migratie a populatiei dupa studierea unui fragment de text din manual(pag 32)

O2-Activitate in perechi-studierea fragmentului de text din manual (pag32)privind identificarea cauzelor si consecintelor migratiei.(schema)

O3- Explicaţi noţiunile: emigraţie, imigraţie, bilanţ migratoriu, repatriere, studiind definiţiile din manual.

Realizeaza conversatii la tema

Studiaza textul si dau definitia de ”migratie a populatiei”

Asaltul de

Idei

Conversatie

De verificare

Page 7: 0_0_migratiile

Activitate in perechi-analizati si completati schema tipurilor de migratii din manual prin completari si exemplificari.

Studierea unui fragment din text privitor identificarea deosebirilor dintre formele de migratie dupa durata de desfasurare.

Explicati termenii:migratie spontana/migratie organizata.

Explicaţi noţiunile: emigraţie, imigraţie, bilanţ migratoriu, repatriere, studiind definiţiile din manual.

-Cum a influenţat factorul istoric asupra proceselor migraţioniste din R. Moldova?

 

-De ce fluxul de migraţie al populaţiei de la sat la oraş este mai mare decît cel de la oraş la sat?

Sudiaza textul din manual completind soarele de idei.

Citesc schema din manual completind-o cu exemple

Raspund la intrebari

Lucrul in perechi

Individual cu manualul

Analiza

Page 8: 0_0_migratiile

Reflectia

Extensia

O4

Analiza hărţii, pag.34

Tipul de migratie

Denumirea statelor Cauzele migratiei

Imigratie

Emigratie

Conforma graficului T enumerate avantajele si dezavantajele migratiei

Avantajele migratiei

Dezavantajele

migratiei

Exercitiul 5 pag 35,tema7 pag 32

Completeaza schema aratind la harta politica tarile respective

Enumera avantajele si dezavantajele migratiei

Noteaza tema si exercitiul in agende

schemei

Graficul T

Page 9: 0_0_migratiile
Page 10: 0_0_migratiile