0_0_11_educatie_plastica

10
PROIECT DIDACTIC ŞCOALA: G CLASA: a IV - a ÎNVĂŢĂTOARE: ARIA CURRICULARĂ: Arte DISCIPLINA: Educaţie plastică-activitate trandisciplinară (limba română, ab. practice, ed. muzicală, , ştiinţe) TEMA PLASTICĂ: Culori primare. Culori binare SUBIECTUL: Vaza cu crizanteme-tablou FORME DE REALIZARE: pictură-ampentare, colaj TIPUL LECŢIEI: formare şi consolidare de priceperi şi deprinderi SCOPUL: - analiza formelor,a culorilor şi a amestecurilor acestora în mediul înconjurător şi pe imagini. - OBIECTIVE OPERAŢIONALE: O1 Să folosească un limbaj artistico-plastic adecvat, asociind culorile cu schimbările petrecute în natură înacest anotimp; O2 Să recunoască culorile în cercul cromatic, clasificările şi semnificaţiile culorilor;

Upload: adrianasav

Post on 29-Sep-2015

221 views

Category:

Documents


3 download

TRANSCRIPT

PROIECT DIDACTIC

PROIECT DIDACTIC

COALA: G

CLASA: a IV - a

NVTOARE:

ARIA CURRICULAR: Arte

DISCIPLINA: Educaie plastic-activitate trandisciplinar (limba romn, ab. practice, ed. muzical, , tiine)

TEMA PLASTIC: Culori primare. Culori binare

SUBIECTUL: Vaza cu crizanteme-tablou

FORME DE REALIZARE: pictur-ampentare, colaj

TIPUL LECIEI: formare i consolidare de priceperi i deprinderi

SCOPUL:analiza formelor,a culorilor i a amestecurilor acestora n mediul nconjurtor i pe imagini.

OBIECTIVE OPERAIONALE:

O1 S foloseasc un limbaj artistico-plastic adecvat, asociind culorile cu schimbrile petrecute n

natur nacest anotimp;

O2 S recunoasc culorile n cercul cromatic, clasificrile i semnificaiile culorilor;

O3 S combine dou culori vecine n cercul cromatic, pentru a obine nuanele, folosind materiale

necesare i tehnicile nvate;

O4 S realizeze o compoziie plastic original ( pe fond uscat) folosind diverse tehnici de lucru;

O5 S se autoevalueze i s co-evalueze lucrrile realizate, cu ajutorul criteriilor de evaluare.

STRATEGII DIDACTICE:

METODE I PROCEDEE:

conversaia, observaia, explicaia, brainstorming

demonstraia, turul galeriei

B) MATERIAL DIDACTIC:

-acuarele, pahare, ablon vaz, plan model, lipici, foarfec

-material PPT, plan cu cercul cromatic, CD-muzica

FORME DE ORGANIZARE:

frontal

individual

FORME I TEHNICI DE EVALUARE:

observaia sistematic

probe orale, practice

aprecierea rspunsurilor

autoevaluare, evaluare realizat de colegi

BIBLIOGRAFIE:

Aurel Dasclu, (1998), Educaie plastic n ciclul primar, Editura Aramis, Bucureti

Lucian Stan, Ileana Stan,(2004), Educaie plastic, ghid metodic I-IV

ETAPELE LECIEICONINUTUL Metode i procedeeMaterial didacticForme de organiza-

reEVALUARE

Moment organizatoricCreez condiii optime pentru buna desfurare a orei, pregtesc materialele necesare.

Elevii se pregtesc cu cele necesare.conversaiafrontalcapacitatea de concentrare a ateniei

Captarea ateniei

Le amintesc c mai au o u de deschis la palat pentru a o salva pe Ileana Sinziana.

Urmrim un material PPT- elevii vor ghici ce lucrare vom realiza n aceast or.

Dialog despre toamn, culorile ei. (lunile de toamn, aspecte din natur, culorile frunzelor ) conversaia

lectura

brainstorming-ulPlana cu palatul

Calculatorul

ghicitoare

material pptfrontalCapacitatea de reactualizare a cunotinelor despre toamn

Reactualizarea cunotinelorDiscuii pregtitoare despre culori primare/binare, calde/reci, materiale necesare n ora de educaie plastic. Elevii enumer grupele de culori, materialele.

Spargerea gheei:

Fiecare copil gsete un cuvnt cu prima liter a prenumelui su, care s exprime o culoare sau un instrument folosit la Educaie plasticconversaia

explicaia

Cercul lui ITTENfrontalcapacitatea de a reda cunotine teoretice

evaluare oral

Anunarea temeiAnun tema lucrrii: ,,Vaza cu crizanteme, tehnicile folosite, obiectivele pe nelesul elevilor. conversaiafrontalcapacitatea de

nelegere a obiect.

Explicarea demonstrarea tehnicii de lucruPrezint elevilor lucrarea model i o analizm.

ANEXA 1

Observ vaza cu crizanteme din sala de clas, spun prile componente ale plantei.

Enumer materialele i instrumentele de lucru, explicndu-se rolul lor n realizarea lucrrii.

Explic etapele de lucru:

- decuparea vazei i lipirea ei pe o coal cartonat

- pictarea florilor cu culori calde sau nuane ale acestora

- amprentarea florilor pe coal

-pictarea frunzulielor printre flori- culori reci

- realizarea ramei prin lioirea unei pulberi argintii

Repetarea etapelor de lucru cu accent pe tehnicile folosite

( pictur-amprentare, colaj). ANEXA 2observaia

conversaia

explicaia

demonstraainstrumente de lucru

frontal

frontalcapacitatea de identificare a etapelor de lucru

Executarea lucrriiSe fac exerciiile pentru nclyirea muchilor mici ai minii.

Elevii lucreaz individual. Se lucreau pe fond muzical- ,,Anotimpurile. A. Vivaldi

Supraveghez modul de lucru i dau indicaii unde este nevoie.

Elevii pot oine mai multe nuane ale culorilor calde prin amestecul culorilor primare n proporii diferite.

*Dac nu sunt toi elevii pregtii cu cele necesare orei-acuarela, pensul-acetia vor primi o fi cu crizanteme pentru a le colora.activitate practiccoli cartonate

acuarele pahar cu ap

foarfece

lipici

flori

CDindividualcapacitatea de a

lucra individual respectnd etapele de lucru

observare sistematica

Analiza aprecierea lucrrilor Fiecare elev va expune lucrarea realizat n faa clasei, ntr-o expoziie.

Se va face autoevaluarea i co-evaluarea n funcie de criteriile stabilite i apoi evaluarea nvtoarei.

-Voi aprecia n mod deosebit lucrrile originale dar i pe celelalte pentru efortul depus de eleviTurul galeriei individual

miniexpoziie cu lucrrile copiilor;

autoevaluarea i co-evaluarea,evaluare reciproc

Feed-back-ul

ncheierea activitii Ce ai lucrat astzi la ora de educaie plastic?

Ce tehnic am folosit?

Cum v-ai simit ntr-un singur cuvnt pe parcursul activitii?

Se face curat pe banc.

*Vom cnta un cntec despre toamn.-n funcie de timp

Se deschide i ultimul lact al palatului i reuim s o salvm pe Ileana Sinziana din ghearele zmeului. Avem i o recompens- vor primi fructe din coule i diplome.conversaie de ncheiere

activiti Plansa cu palatulcapacitatea de a reda

propriile triri

printr un

singur cuvnt.

Etapele de lucru:

- decuparea vazei i lipirea ei pe o coal cartonat

- pictarea florilor cu culori calde sau nuane ale acestora

- amprentarea florilor pe coal

-pictarea frunzulielor printre flori- culori reci

Repetarea etapelor de lucru cu accent pe tehnicile folosite

( pictur-ampentare, colaj).

Evaluarea lucrrilor:

-respectarea temei i a etapelor

-se lucreaz ngrijit

-originalitatea lucrrii