0 test interpretat cls a viiia

Upload: vica-banu

Post on 15-Oct-2015

12 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

PROIECT DE LECIE

Clasa a VIII-a AObiectul: Limba i literatura romnUnitatea de nvare: Opera epicaSubiectul: Caracterizarea personajului principalTipul leciei: de evaluare

Competene specifice: 3.1 dovedirea nelegerii unui text literar , pornind de la cerine date;4.1 redactarea diverselor texte, adaptndu-le la situaia de comunicare concret;4.2 utilizarea n redactarea unui text propriu a cunotinelor de morfosintax, folosind adecvat semnele ortografice i de punctuaie.

OBIECTIVELE EVALURIIO1. s desprinda mesajul textului citat;O2. sa identifice modurile de expunere folosite in text; O3.s recunoasc trsturile i modalitile de caracterizare ale unui personaj;O4. s sesizeze valoarea expresiv a unitilor lexicale;O5. s diferenieze tipurile de propoziii subordonate studiate;O6.sa recunoasca fugurile de stil.

Strategia didactic:a) Metode si procedee: conversaia, exerciiul, analiza literar i gramatical;b) Forme de organizare: frontal, individual;c) Resurse: materiale: fia de evaluare; temporale: 50 umane: colectivul clasei a VIII-a A

Evaluare: proba scris.

Bibliografie:1. Pamfil Alina, Limba i literatura romn n gimnaziu. Structuri didactice deschise, Piteti, ed. Paralela 45, 2006;2. Popescu Olga, Teste de evaluare pentru clasele IV-VIII, ed. Corint, Bucureti, 2003;3. Programa colar pentru Limba i Literatura romn, clasa a VIII-a, elaborat n cadrul M.E.N, 2009.

Anexe:

Fia de evaluare; Barem de notare; Interpretarea rezultatelor.DESFURAREA LECIEI

Nr.crtEtapele lecieiObev.Coninutul activitii Strategia didactic: resurseEvaluare

Activitatea profesoruluiActivitatea elevuluitimpproceduralematerialeForme de organizare

1.Moment organizatoric-asigur ordinea i verific dac toi elevii au toate materialele necesare pebanc. - se pregtesc pentru or.-semnaleaz absenii sau probleme de organizare, dac este cazul.1`conversaiacatalogulfrontal individualaprecieri verbale

2.Captarea ateniei- se reamintete elevilor faptul c vor fi evaluate cunotinele referitoare la genul dramatic i li se explic obiectivele propuse.- sunt atenti la explica-iile profesorului, cer eventuale lmuriri n cadrul discuiei.1`conversaiafrontalaprecieri verbale

3.Verificarea cunotinelorO1-O5- mparte fiele de evaluare- supravegheaz elevii pe parcursul rezolvrii fielor- rezolv fiele primite

47`

exerciiulanalizaliteraranalizagramatical

fie de evaluareindividualproba scris

4.Tema pentru acas- comunic elevilor tema pentru acas

- noteaz tema pentru acas1`conversaiacaietelefrontalaprecieri verbale

BAREMUL DE EVALUARE I NOTARE

Se acorda 10 puncte din oficiu.Subiectul I(48 de puncte)

A.1.cate 2 puncte pentru notarea fiecarui sinonim potrivit pentru sensul din text al cuvintelor date. 2.cate 3 puncte pentru fiecare trasatura e personajului; 3.cate 3 puncte pentru fiecare figura de stil mentionata; 4.cate 3 puncte pentru fiecare mod de expunere exemplificat;B.-respectarea fidelitatii fata de textul dat-6 puncte;-numirea si exemplificarea a cel putin doua mijloace de caracterizare-6 puncte;-adecvarea continutului la cerinta(claritatea si coerenta ideilor;echilibru intre componentele compunerii)-6 puncte;-respectarea limitelor de spatiu indicate-6 puncte.

Subiectul al II-lea(30 de puncte)

Se acorda cate 6 puncte pentru fiecare fraza,astfel:-3 puncte pentru impartirea corecta a frazei(identificarea predicatelor,elementelor de relatie);-3 puncte pentru precizarea tipului de subordonata.

Se acorda 12 puncte pentru redactarea intregii lucrari,astfel:

-unitatea compozitiei-1p;coerenta textului-2p;registrul de comunicare,stilul si vocabularul adecvate continutului-2p;ortografia-3p;punctuatia-2p;asezarea corecta a textului in pagina,lizibilitatea-2p).

ANALIZA REZULTATELOR TESTULUI

Numr de elevi nscrii: 17Numr de elevi prezeni: 15Note obinute:

1-1,992-2,993-3,994-4,995-5,996-6,997-7,998-8,999-10

--

Media clasei:

Pentru a putea identifica i mbunti capacitile elevilor, am analizat gradul de rezolvare al exerciiilor propuse. Se poate observa astfel c la clasa a VIII-a A elevii au cunotine, le neleg i le aplic, ns le analizeaz parial corect. De asemenea, manifest dificultate n a selecta informaiile, n a le descompune n concepte mai mici pentru ca apoi s le sintetizeze i s argumenteze opiniile personale, emind judeci de valoare.

Greeli frecventeMsuri ce se impun

-

-

--

--

--

-dificulti n respectarea normelor de redactare a unui text:nerespectarea prilor componente ale unei compuneri (lipsete fie introducerea, fie ncheierea);lipsa conexiunilor ntre informaii (informaii prezentate haotic, fr un curs logic al enunurilor);greeli de ortografie (lipsa cratimei unde este cazul, lipsa semnelor diacritice);greeli de punctuaie (enunuri ce ncep cu minuscul, lipsa semnelor de punctuaie la finalul enunurilor).

-exerciii de redactare a unor texte, urmrindu-se remedierea aspectelor enumerate.

- exerciii de structurare a unui text i de aezare n pagin.

-exerciii de motivare a utilizrii semnelor de ortografie i de punctuaie.

TEST LA LIMBA I LITERATURA ROMNCLASA AVIII-A

Toate subiectele sunt obligatorii. Se acord 10 puncte din oficiu. Timpul de lucru efectiv este de 50 de minute.

SUBIECTUL I LITERATUR (48 de puncte)Citete cu atenie textul urmtor:

Plecnd cu noaptea-n cap, lucrnd toat ziua ntins i ntorcndu-se pe ntuneric, n-avea Duu nici timp s mnnce, nici s doarm, dar era om care ine la tvleal, i cu att mai bine i tigneau duminicile i zilele de srbtori, cnd Stanca se gtea ca o porumbi, lua pe cel mic n brae i pe cel mricel n coad i mergeau cu toii la hor, nu ca s joace, ci ca s nu stea singuri acas. Iar dac era odat la han, nu puteau s macine-n sec: tot timpul ct sttuse-n otire a luat Duu i deprinderea de a nu-i trage, cnd n-are nevoie, nimic de la gur. De ce adic muncea el toat sptmna!? Casa i era plin; nevasta i el erau bine mbrcai; copiilor nu le lipsea nimic; n lad se adunau ncetul cu ncetul polii pentru perechea de boi; e om bogat cine-i sntos i tie s rabde i s munceasc. Un singur pcat avea Duu: biat detept, gure i curel, el a mai nvat la otire i vreo trei buchi, i acum se credea i era ano de l-ai fi socotit n rndul oamenilor cu dou juguri de cte patru boi. I s-ar fi trecut, poate, i asta, dar mai era i ru de gur i nu suferea ca cineva s-l ating la srcia lui. (Ioan Slavici Comoara)A. Scrie, pe foaia de examen, rspunsul pentru fiecare dintre cerinele de mai jos:1.Indic cte un sinonim pentru cuvintele / structurile: a ine la tvleal, ano, a rbda. 6 puncte2.Menioneaz dou trsturi morale ale personajului, raportndu-te la textul citat. 6 puncte 3.Selecteaz, din text, dou figuri de stil diferite. 6 puncte4.Precizeaz care sunt modurile de expunere utilizate n textul citat. 6 puncte

B. Redacteaz o compunere de 10-15 rnduri n care s caracterizezi personajul din text, avnd n vedere coninutul fragmentului citat.n compunerea ta, trebuie:-s respeci fidelitatea fa de textul citat; 6 puncte -s evideniezi dou mijloace de caracterizare utilizate n fragmentul citat; 6 puncte -s ai o structur adecvat tipului de text i cerinei formulate; 6 puncte -s te nscrii n limitele de spaiu indicate. 6 puncte SUBIECTUL AL II-LEA-LIMBA ROMN(30 de puncte)

Identificai propozitiile subordonate i precizai felul lor.

a) Problema este c am mult de nvat anul acesta. ........................................................................6pb) Prerea c ne vom bucura n vacan este acceptat de toat familia. 6 puncte...............................................................................................................................................................c) Am auzit vestea c vei fi premiat la concurs. 6 puncte...............................................................................................................................................................d)Ana a sdit o plant ale crei flori sunt deosebite. 6 puncte...............................................................................................................................................................e) Cine are inim bun ajunge s fie iubit de toi. 6 puncte...............................................................................................................................................................Not:Se acord 12 puncte pentru redactarea ntregii lucrri.