0 proiect de lectie evaluare

3
PROIECT DE LECŢIE -EVALUARE Unitatea de învăţământ: Profesor Data: 24.05.2013 Clasa: a–IX-a Aria curriculară: Tehnologii Modul: O.U.E. Subiectul/Tema: Evaluarea performanţelor resurselor umane Tipul de lecţie: Evaluare Competenţe specifice: Evaluarea performanţelor resurselor umane Obiective operaţionale: O1. să definiească conceptul de evaluare a performanţelor resurselor umane; O2. să identifice metodele de evaluare a performanţelor resurselor umane; O3. să identifice necesitatea, criterii de evaluare şi standarde de performanţă ale evaluării; O4. să argumenteze rolul şi importanţa evaluării performanţelor resurselor umane în cadrul organizaţiei. Strategia didactică: Metode şi procedee didactice: Explicaţie, conversaţie, discuţia, problematizarea Mijloace şi materiale didactice: Fişă de evaluare Forme de organizare: Individuală, frontală Tipuri de învăţare: Auditiv, vizual Evaluare: Sumativă centrată pe competenţe şi obiective, se realizează cu ajutorul fişei de evaluare.

Upload: cami-manaila

Post on 26-Dec-2015

23 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

proiect lectie

TRANSCRIPT

Page 1: 0 Proiect  de Lectie Evaluare

PROIECT DE LECŢIE -EVALUARE

Unitatea de învăţământ:

Profesor

Data: 24.05.2013

Clasa: a–IX-a

Aria curriculară: Tehnologii

Modul: O.U.E.

Subiectul/Tema: Evaluarea performanţelor resurselor umane

Tipul de lecţie: Evaluare

Competenţe specifice: Evaluarea performanţelor resurselor umane

Obiective operaţionale: O1. să definiească conceptul de evaluare a performanţelor resurselor umane;

O2. să identifice metodele de evaluare a performanţelor resurselor umane;

O3. să identifice necesitatea, criterii de evaluare şi standarde de performanţă ale evaluării;

O4. să argumenteze rolul şi importanţa evaluării performanţelor resurselor umane în cadrul organizaţiei.

Strategia didactică:

Metode şi procedee didactice: Explicaţie, conversaţie, discuţia, problematizarea

Mijloace şi materiale didactice: Fişă de evaluare

Forme de organizare: Individuală, frontală

Tipuri de învăţare: Auditiv, vizual

Evaluare: Sumativă centrată pe competenţe şi obiective, se realizează cu ajutorul fişei de evaluare.

SCENARIUL DIDACTICSecvenţa

lecţiei Timp

Ob. Op.

Conţinutul învăţării STRATEGIA DIDACTICĂ

Page 2: 0 Proiect  de Lectie Evaluare

Moment organizatoric

Prezentare obiective

Verificarea prin testare a cunoştinţelor

Concluzii, apreciere, realizare feed-back

Prezentarea temei pentru acasă

2 min

3 min

35 min

5 min

5 min

O1O2O3O4

PrezenţaAsigurarea condiţiilor de lucruComunicarea temei

Subliniază ce au de reţinut elevii

1. Evaluarea performanţelor resurselor umane-definire, necesitate, tipuri de evaluatori2. Metode de evaluare a performanţelor

Cadrul didactic împarte fişa de evaluare

Discuţii pe baza fişei de evaluare

Recomandă elevilor studierea materialului bibliografic, în special în legătură cu punctele din fişă în rezolvarea cărora au întâmpinat probleme.

Conversaţiaeuristică

Conversaţiaeuristică

ConversaţiaeuristicăExerciţiu

Conversația

Conversaţie Problematizare

Test de evaluare

Test de evaluare

Manual,Caiete,Surse

bibliografice

AuditivVizual

AuditivVizual

AuditivVizual

AuditivVizual

AuditivVizual

Frontal

Frontal

Individual

Frontal

Frontal