0 proiect de lectie autoritatea judecatoreasca

13
Proiect de lecţie Propunător : Ivan Gabriela Disciplina: Cultură civică Clasa: a VII-a D Data: 08.05.2012 Durata lecției: 50 de minute Unitatea de învăţare: Autoritățile statului român Subiectul lecţiei: Autoritatea judecătorească Tipul lecţiei: mixtă Obiectiv general: De a transmite, consolida și evalua cunoștințele referitoare la autoritatea judecătorească; De a dezvolta la elevi capacitatea de exprimare și analiză prin argumentare. Obiective operaţionale: La sfarsitul lectiei elevii vor capabili: O1. Să precizeze, apelând la cunoștințele anterioare, atribuțiile președintelui O2. Să identifice instanțele judecătorești O3. Să precizeze ce este statul de drept. O4. Să identifice simbolul justiției și semnificația ei, pe baza anexei 1 Metode si procedee didactice: dezbatere, conversaţie, confruntare de idei, expunerea, explicaţia, exerciții. Material didactic: Manual de Cultură Civică, clasa a VII-a, Editura All Comp Etapele Conţin Activitatea Activitatea Metode Materi

Upload: gabriela-ivan

Post on 12-Aug-2015

543 views

Category:

Documents


3 download

TRANSCRIPT

Page 1: 0 Proiect de Lectie Autoritatea Judecatoreasca

Proiect de lecţie

Propunător : Ivan GabrielaDisciplina: Cultură civicăClasa: a VII-a DData: 08.05.2012Durata lecției: 50 de minute Unitatea de învăţare: Autoritățile statului românSubiectul lecţiei: Autoritatea judecătoreascăTipul lecţiei: mixtă

Obiectiv general: De a transmite, consolida și evalua cunoștințele referitoare la autoritatea judecătorească; De a dezvolta la elevi capacitatea de exprimare și analiză prin argumentare.

Obiective operaţionale: La sfarsitul lectiei elevii vor capabili:O1. Să precizeze, apelând la cunoștințele anterioare, atribuțiile președinteluiO2. Să identifice instanțele judecătoreștiO3. Să precizeze ce este statul de drept.O4. Să identifice simbolul justiției și semnificația ei, pe baza anexei 1

Metode si procedee didactice: dezbatere, conversaţie, confruntare de idei, expunerea,

explicaţia, exerciții.

Material didactic: Manual de Cultură Civică, clasa a VII-a, Editura All

Comp

etență

Etapele lecţiei Conţinut

informat

iv

Activitatea

profesorului

Activitatea elevilor Metode

si

procedee

didactice

Material

didactic

I.

Moment

organizatoric

2 min.

Notează

absenţele,

verifică

curăţenia,

stabilește

liniștea

Elevul de serviciu

enumeră elevii absenți

(2 minute)

Catalog

Page 2: 0 Proiect de Lectie Autoritatea Judecatoreasca

în clasă

II.

Reactualizarea

cunostinţelor

anterioare

8 min

Cere elevilor să

numească

președintele

Țării.

Cere elevilor să

descrie modul

în care este ales

Președintele și

atribuțiile lui.

Numesc președintele țării

ca fiind Traian Băsescu.

Elevii spun că

președintele este ales prin

vot universal, direct,

secret, liber exprimat și

egal.

Atribuțiile președintelui

sunt în politica internă

( desemnează primul-

ministru, revocă și

numește pe unii membri ai

Guvernului, se consultă cu

guvernul în privința

principalelor probleme,

adresează mesaje

Parlamentului, referitoare

la principalele probleme

politice ale națiunii, poate

cere poporului să-și

exprime voința prin

referendum, în legătură cu

anumite probleme de

interes național, conferă

decorații și titluri de

onoare, acordă grațiere

Conversa

ție

examinat

oare

Page 3: 0 Proiect de Lectie Autoritatea Judecatoreasca

individuală), în politica

externă (încheie tratate

internaționale în numele

României, acreditează sau

recheamă reprezentanții

diplomatici ai României,

aprobă înființarea,

desființarea sau

schimbarea rangului

misiunilor diplomatice,

acreditează reprezentanții

diplomatici ai altor state),

și în domeniul apărării:

este comandantul forțelor

armate și are funcția de

președinte al Consiliului

Suprem de Apărare al

Țării, declară, cu apobarea

Parlamentului,

mobilizarea forțelor

armate, ia măsuri pentru

respingerea agresiunilor

împotriva statului.

(8 minute)

III.

Anunţarea

titlului lecţiei

noi, a planului

de idei si a

obiectivelor

lecţiei

5 min

Cere elevilor să

noteze în caiet

titlul noii lecții

„Autoritatea

judecătorească”

Precizează

Notează titlul lecției. Analiza,

explicația

Page 4: 0 Proiect de Lectie Autoritatea Judecatoreasca

O1 planul de idei al

acesteia:

- - Instanțele

judecătorești

- - Statul de drept

O2

IV.

Transmitereaas

imilarea

noilor

cunostinţe

25 min

Instanțele

judecător

ești

Cere elevilor să

noteze definiția

„autorității

judecătorești”

Cere elevilor să

noteze

instanțele

judecătorești.

Cere elevilor să

noteze

caracteristicile

judecătorilor.

Autoritatea judecătorească

funcționează separat,

independent de puterile

legislativă și executivă, de

eventualele influențe ale

unor politicieni sau

partide.

Instanțele judecătorești

sunt: Curtea

Constituțională, Curtea

Supremă de Justiție,

Curtea de Apel,

Tribunalul și Judecătoria.

Judecătorii sunt

independenți și se supun

doar legii, nu pot avea

funcție publică sau

privată. Există totuși o

instituție care poate să

sancționeze judecătorii,

Consiliul Superior al

Analiză,

explicație

,

dezbatere

Convers

ație

Page 5: 0 Proiect de Lectie Autoritatea Judecatoreasca

O3

O4 Cere

elevilor

identifice

simbolul

justitiei și

semnifica

ția lui, pe

baza

anexei 1.

Cere elevilor să

noteze definiția

statului de

drept.

Anexa 1

1.

Magistraturii. Judecătorii

sunt propuși Președintelui

de către Consiliul

Superior al Magistraturii.

Ședințele judecătorești

sunt public și se

desfășoară în limba

română.

Statul în care domnește

legea, este asigurată

respectarea drepturilor

fundamentale ale

oamenilor și este

împiedicat abuzul de

putere se numește stat de

drept. Acesta permite

existența unei societăți

democratice, are la bază

legi echitabile, aplicate

nearbitrar.

Citesc Anexa 1.

Page 6: 0 Proiect de Lectie Autoritatea Judecatoreasca

V. Obţinerea

performanţei

10 minute

Cere elevilor să

rezolve

exercițiul 2 și

exercițiul 5 din

manual, de la

pagina 51.

Elevii vor avea la

dispoziție 6 minute timp

de gândire, apoi își vor

spune părerea.

Elevii vor citi răspunsurile

date și vor corecta

răspunsurile greșite.

(4 minute)

Dezbater

e,

conversaț

ie

euristică

Manual

VI. Evaluarea

cunostinţelor

5 min

Formularea

concluziilor

corecte,

adresându-le

întrebări

ajutătoare

Ajutaţi de profesor

definesc cele două noțiuni

de bază a lecției:

Autoritatea judecătorească

și statul de drept(5

minute)

Conversa

tie

euristică

Schiţa tablei

Activitatea judecătorească

Page 7: 0 Proiect de Lectie Autoritatea Judecatoreasca

-Autoritatea judecătorească urmăreşte înfăptuirea justiţiei și funcționează separate, independent

de puterile legislativă și executivă, de eventualele influențe ale unor politicieni sau partied.

-Justiția se realizează prin instanţele judecătoreşti:

- Curtea Constituţională

- Curtea Supremă de Justiţie

- Curtea de Apel

- Tribunalele

- Judecătoria

Judecătorii- sunt propuși Președintelui de către Consiliul Superior al

Magistraturii

- independenţi

- se supun doar legii.

- nu pot avea funcţie publică sau privată.

Ședințele judecătorești sunt publice și se desfășoară în limba română.

Instituția care poate să sancționeze, să transfere sau să promoveze judecătorii: CONSILIUL

SUPERIOR AL MAGISTRATURII (instituție alcătuită din magistrați aleși pe o durată de patru

ani de către Parlament)

Statul în care domnește legea, este asigurată respectarea drepturilor fundamentale ale oamenilor

și este împiedicat abuzul de putere se numește stat de drept.

STATUL DE DREPT- permite existența unei societăți democratice

- are la bază legi echitabile, aplicate nearbitrar de judecători și funcționari

publici, după prevederile legii

Page 8: 0 Proiect de Lectie Autoritatea Judecatoreasca

  Simbolul justiţiei, care s-a păstrat pînă în prezent din antichitate, este reprezentat prin zeiţa Themis (zeita dreptăţii divine) în chip de femeie severă, legată la ochi, ţinînd într-o mînă o balanţă, iar în cealaltă – o sabie. Eşarfa care acoperă ochii zeiţei simbolizează că judecătorul este singur, cu conştiinţa sa în faţa legii, care este prestabilită, şi cu concepţia pe care el şi-o face despre ea, cu toată imparţialitatea, libertatea şi cinstea. Balanţa din mîna stîngă a zeiţei sugerează ideea că judecătorul trebuie să pună pe „cîntarul justiţiei” toate probele şi să lase ca balanţa să arate, în condiţii de independenţă şi imparţialitate, unde este dreptatea. La judecarea cauzelor, el trebuie să cîntărească drept interesele fiecărei părţi, fără să ţină seama de consideraţiuni străine procesului. Acest judecător este deasupra părţilor în cauză, chiar dacă una dintre ele este însăşi puterea sau administraţia. Sabia din mîna dreaptă a zeiţei semnifică executarea silită a sentinţei.

    În sălile de şedinţe ale Curţii Supreme de Justiţie se află imaginea Stemei de Stat, iar în cea a Plenului se mai află Drapelul de Stat şi Constituţia Republicii Moldova.  La efectuarea justiţiei, judecătorii sunt îmbrăcaţi în mantii de culoare bordo, judecătorii asistenţi – în mantii de culoare neagră, toţi purtînd insigne cu imaginea Stemei de Stat. Curtea Supremă de Justiţie are sigiliu cu imaginea Stemei de Stat şi cu denumirea sa.