0 auto cunoaste re a

5
PROIECT DIDACTIC DATA: TEMA:EU SUNT UNIC! CLASA:aV-a MODULUL: AUTOCUNOASTERE SI DEZVOLTARE PERSONALA OBIECTIV CADRU: :Dezvoltarea unei atitudini pozitive fata de sine ca persoana unica si valoroasa. VALORI SI ATITUDINI FORMATE:- Respect si incredere in sine si in ceilalti - Aprecierea unicitatii fiecaruia OBIECTIVE DE REFERINTA: 1:Sa-si obiectiveze parerea despre sine. 2:Sa-si identifice punctele tari si punctele slabe ale propriei persoane. 3:Sa constientizeze unicitatea propriei persoane 4:Sa-si dezvolte stima de sine OBIECTIVE OPERATIONALE: O 1: Sa-si identifice calitatile in mod obiectiv O 2: Sa aprecieze calitatile celorlalti colegi O 3: Sa-si cunoasca si defectele pe care le vor identifica cu punctele slabe

Upload: lorinilie

Post on 11-Feb-2016

212 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

Page 1: 0 Auto Cunoaste Re A

PROIECT DIDACTIC

DATA: TEMA:EU SUNT UNIC!CLASA:aV-aMODULUL: AUTOCUNOASTERE SI DEZVOLTARE PERSONALAOBIECTIV CADRU: :Dezvoltarea unei atitudini pozitive fata de sine ca persoana unica si valoroasa.VALORI SI ATITUDINI FORMATE:- Respect si incredere in sine si in ceilalti - Aprecierea unicitatii fiecaruiaOBIECTIVE DE REFERINTA:

1:Sa-si obiectiveze parerea despre sine. 2:Sa-si identifice punctele tari si punctele slabe ale propriei persoane. 3:Sa constientizeze unicitatea propriei persoane 4:Sa-si dezvolte stima de sine

OBIECTIVE OPERATIONALE: O 1: Sa-si identifice calitatile in mod obiectiv O 2: Sa aprecieze calitatile celorlalti colegi O 3: Sa-si cunoasca si defectele pe care le vor identifica cu punctele slabe O 4: sa argumenteze unicitatea fiecarei persoaneSTRATEGIA DIDACTICA: RESURSE PROCEDURALE : - METODE:autoobservatia, observatia, aprobarea, dezaprobarea, joc(“Treci raul”). - FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual, pe 2 grupe RESURSE MATERIALE: post-it-uri RESURSE DE TIMP : 45 MINBIBLIOGRAFIE: - “ CONSILIERE SI ORIENTARE”- ghid de educatie pentru cariera- Lemeni G., Porumb M.- Ed. ASCR -2004

Page 2: 0 Auto Cunoaste Re A

-“ CONSILIERE EDUCATIONALA”-Baban A.(coordonator)-Ed. Imprimeria Ardealului 2001

SCENARIU DIDACTIC

NRCRT

ETAPELELECTIEI OB

OPCONTINUTUL INFORMATIONAL AL LECTIEI

STRATEGIA DIDACTICAOBS

DOZARE ACTIVITATEA PROPUNATORULUI ACTIVITATEA ELEVILOR METODE SI PROCEDEE

FORME DE ORGANIZARE

RESURSEMATERIALE

1.

1. Moment organizatoric( 3 min)

2.

- se consemneaza absentele- se verifica existenta resurselormateriale

-raspund la intrebari- se asaza sub forma de ’ U’

conversatia frontal

2. Motivarea elevilor si captarea atentiei ( 3 min)

Va cunoasteti indeajuns? Dar pe colegi? Credeti ca exista doua persoane identice?Azi vom incerca sa raspundem la aceste intrebari impreuna.

-raspund la intrebari aprobareadezaprobarea

frontalindividual

3. .Comunicarea obiectivelor lectiei ( 3 min)

Se anunta tema lectiei. Se anunta (negociaza) obiectivele lectiei. Este important sa ne cunoastem ?

- noteaza tema in caiete individual

4. Desfasurarea dezbaterii(20 min) O1

O2

ACTIVITATEA 1:Sa vedem daca parerea voastra despre voi insiva coincide cu a colegilor.

Elevii isi vor scrie un autoportret pozitiv,pe care il vor pastra.Apoi,la intamplare,vor primi fise pentru a descrie un alt coleg (sa-i identifice calitatile).Nimeni nu va sti cine pe cine a descris si vor compara autoportretul cu portretul facut de un alt elev,verificandu-si obiectivitatea autoaprecierii.

autoobservatiaobservatia

individual Post-it-uri colorate

Page 3: 0 Auto Cunoaste Re A

O3ACTIVITATEA 2:Scrie pe tabla sub forma de tabel puncte tari si puncte slabe,intr-o situatie data(rezolvarea unui conflict,rezistenta la presiuneagrupului,comportarea in conditii de testare,etc.). .Cei recunoscuti de colegi vor fi felicitati pt o buna autocunoastere.

Elevii isi identifica propriile puncte tari si slabe si le noteaza pe fisele de lucru.Se citesc apoi cateva fise si se cere identificarea persoanei dupa cele scrise..

autoobservatiaobservatia

individualPost-it-uri colorate

5. Realizarea feed-back-ului ( 5 min)

O4

Elevii ies in fata clasei pe doua randuri,fata in fata(fete-baieti,sau alta organizare).Li se spune ca intre ei se ala un rau imaginar.Se citesc diferite Puncte Tari sau Puncte Slabe si daca si le recunosc,elevii “trec raul” dintre grupe,daca nu,raman pe loc.In final, dupa mai multe astfel de actiuni,vor constata ca grupele sunt altele decat la inceput.

Joaca jocul « Treci raul » joc Pe doua grupe

6. Concluzii(5 min)

O4 Se pune in evidenta diversitatea si unicitatea fiecaruia, avand ca efect cresterea stimei de sine a elevilor.

- se implica in dezbatere dezbatere frontal

7. Anuntarea temei pt. ora urmatoare(5 min)

Se anunta tema: “Afisul meu publicitar”, explicand elevilor ce vor avea de facut si de ce materiale au nevoie( coli, carioca, fotografii, decupaje, etc.)

- noteaza tema in caiete

Page 4: 0 Auto Cunoaste Re A