ziua2lucrare

10
PROIECT DIDACTIC GRUPA MICĂ EDUCATOARE : GRĂDINIŢA: CATEGORIA ACTIVITĂŢII :Educarea Limbajului MIJLOC DE REALIZARE :povestire TEMA :Căsuţa din oală SCOPUL ACTIVITĂŢII :-cultivarea sensibilităţii artistice prin audierea unor creaţii în proza specifice vârstei ;dezvoltarea unor procese psihice ca :gândirea ,atenţia ,memoria OBIECTIVE OPERAŢIONALE : -să asculte cu atenţie povestea -să urmărească linia poveştii concomitent cu acţiunea personajelor -să participe afectiv la desfăşurarea acţiunii -să demonstreze înţelegerea textului denumind câteva din personajele poveştii -să-şi dezvolte sentimente de prietenie ,colaborare ,toleranţa faţă de colegi STRATEGIA DIDACTICĂ : METODE ŞI PROCEDEE :explicaţia ,conversaţia ,povestirea MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT :textul povestirii ,personaje –păpuşi FORMA DE ORGANIZARE :frontal şi individual LOCUL DE DESFĂŞURARE :sala de grupă EVALUARE :finală DURATA :15 minute ETAPELE CONŢINUTUL STRATEGII EVALUARE

Upload: badea-virginia

Post on 17-Nov-2015

221 views

Category:

Documents


3 download

DESCRIPTION

lucrare didactica grupa mijlocie

TRANSCRIPT

PROIECT DIDACTIC

PROIECT DIDACTIC GRUPA MIC

EDUCATOARE :

GRDINIA:

CATEGORIA ACTIVITII :Educarea Limbajului

MIJLOC DE REALIZARE :povestire

TEMA :Csua din oal

SCOPUL ACTIVITII :-cultivarea sensibilitii artistice prin audierea unor creaii n proza specifice vrstei ;dezvoltarea unor procese psihice ca :gndirea ,atenia ,memoria

OBIECTIVE OPERAIONALE :

-s asculte cu atenie povestea

-s urmreasc linia povetii concomitent cu aciunea personajelor

-s participe afectiv la desfurarea aciunii

-s demonstreze nelegerea textului denumind cteva din personajele povetii

-s-i dezvolte sentimente de prietenie ,colaborare ,tolerana fa de colegi

STRATEGIA DIDACTIC :

METODE I PROCEDEE :explicaia ,conversaia ,povestirea

MIJLOACE DE NVMNT :textul povestirii ,personaje ppui

FORMA DE ORGANIZARE :frontal i individual

LOCUL DE DESFURARE :sala de grup

EVALUARE :final

DURATA :15 minute ETAPELE ACTIVITII CONINUTUL INSTRUCTIV EDUCATIV STRATEGII DIDACTICE EVALUARE

I. MOMENT ORGANIZATORIC Voi aranja mobilierul n form de semicerc i voi introduce copiii n sala de grup

II.CAPTAREA ATENIEI Voi aduce n sala de grup o ppu Zna Znelor din ,,ara Povetilor

III.REACTUALIZAREA CUNOTIINELOR ,,Zna Zorilor poart o discuie cu copiii despre povetile nvate de copii n activitile anterioare .Conversaia

IV.ANUNAREA TEMEI Astzi vom nva o nou poveste ,,Csua din oalConversaia

V .DIRIJAREA NVRII Copiii ascult cu atenie povestirea ,urmresc aciunea personajelor ppui i particip afectiv la fiecare moment al aciuni Voi expune ct mai expresiv coninutul povetii folosind intonaia de rigoare Voi ntreba copiii despre titlul povestirii prezentate ,voi cere s denumeasc personajele povestirii . Voi evidenia sentimentul de prietenie ,colaborare i toleran dintre personajele povestirii .Povestirea

Conversaia Evaluez promtitudinea i corectitudinea rspunsurilor

VI. NCHEIEREA ACTIVITII Voi face aprecieri generale felicitndu-i pe cei care au dat rspunsuri corecte . ,,ZNA ZORILOR va mpri recompense . Copiii rmn s se joace cu personajele ppui Evaluez rspunsurile

date

2.- PROIECT DIDACTICEducatoare:Activitatea: Educarea limbajuluiTema: PrimavaraForma de activitate: memorizareTipul activitii : Formare de deprinderiScopul activitii:-Formarea deprinderii de a memora voluntar i logic versurile poeziei;-mbogirea reprezentrilor despre primavera i a vocabularului activ cu noi cuvinte i expresii-Formarea expresivitii limbajului prin recitarea nuanat;Obiective operaionale:Pe parcursul i la sfritul activitii, copiii vor fi capabili:-S perceap unele caracteristici ale primaverii pe baza sugestiv a imaginilor artistice ale versurilor;-S memoreze logic versurile;-S recite corect i expresiv (ton, pauze, gesturi) ;Metode i procedee:-Explicaia-Demonstraia-Conversaia-ExerciiulMateriale didactice:-Plansa cu primavera-Macheta cu primavera-jetoaneEvenimente

didacticeConinutul stiinificStrategii didacticeEvaluare

Organizarea activitiiSe asigur climatul de lucru: organizarea spaiului de lucru, aerisirea slii, pregtirea materialelor necesare.Organizarea frontal a copiilor pentru descoperirea machetei

Captarea atenieiSe cerceteaz cu copiii machetasi se observa plansa. Se percep materialele.Voi purat cu copiii o scurta convorbire despre anotimpul Primavara, vom analiza impreuna machete si plansa.Observarea spontan

ConversaiaJoc- exerciiu de identificare a obiectelor .

Enunarea obiectivelor i temei activitiiAstazi vom invata o poezie care se numeste PRIMAVARA.

Familiarizarea cu coninutul poezieiSe afieaz tabloul care ilustreaz coninutul poeziei.Vom descrie pe rand continutul plansei.

Se lectureaz poezia.

Se recit nuanat poezia n faa copiilor.Lectura

explicaia

Demonstraia

Dirijarea nvrii

Obinerea performanei.

Incheierea activitatiiSe memoreaz poezia pe fragmente logice, fiecare fragment fiind reluat n legtur logic cu cel urmtor.Se invata poezia pe strofe:prima strofa, a doua strofa ,iar apoi se recita ambele strofe.

Se exerseaza memorarea

poeziei individual cu fiecare copil, antrennd ceilali copii s ajute dac ne ncurcm.

Cine reuete s recite frumos i clar primete un ghiocel, prima floare care infloreste primavara. Copiii sunt ncurajai i apreciai ntr-un climat de bucurie i de stimulare a efortului depus de fiecare.

Se fac aprecieri generale si individuale asupra felului cum s-a desfasurat activitatea.

AlgoritmulCopiii primesc recompense

3.- PROIECT DIDACTICGrdinia:

Institutor:

Grupa: Mic

Domeniul experienial: Domeniul estetic i creativ (DEC)

Tema de studiu: Cnd / cum i de ce se ntmpl? Tema sptmnii: Toamna aspecteTema activitii: Frunze de toamnCategoria de activitate: Activitate practic

Mijloc de realizare: Lipire

Scop:

S1 formarea unor deprinderi de lucru pentru realizarea unor lucrri;

S2 stimularea creativitii prin arte plastice.

Obiective operaionale:O1 s analizeze i s descrie frunzele cu prile componente;

O2 s observe culorile frunzelor;

O3 s precizeze culorile frunzelor corect;

O4 s foloseasc hrtie creponat n culori adecvate pentru realizarea corect a lucrrilor;

O5 s foloseasc corect uneltele de lucru;

O6 s pstreze curenia la locul de lucru;

O7 s respecte conturul frunzei, lipind bucelele de hrtie in interiorul conturului;

O8 s participe cu interes la activitate.

Strategii didactice: Metode i procedee: conversaia, conversaia euristic, explicaia, exerciiul, munca independent, discuia colectiv

Mijloace didactice: imagini ilustrnd anotimpul toamna, zna Toamna, materiale naturale: frunze uscate i colorate de toamn, fi de lucru (frunza de toamn), lipici, hrtie creponat de diverse culori, erveele umede.

Bibliografie: - Metodica predrii activitilor instructiv educative n grdinia de copii

MOMENTELE ACTIVITIICONINUTUL ACTIVITIISTRATEGII DIDACTICEEVALUARE

2. Reactualizarea cunotinelor anterior dobnditeCopiii particip activitate, urmnd o discuie despre aspectele caracteristice toamnei: temperatur, evenimente din natur, reacia animalelor, a plantelor la scderea temperaturii. Observaia

Conversaia

Discuia colectivSe urmrete corectitudinea rspunsurilor.

ConversaiaUrmresc cu atenie explicaiile date

4. Anunarea temei i a obiectivelorSe poart o discuie cu copiii referitoare la culorile costumului, la podoabele Toamnei i la coninutul coului adus de ea, anunndu-se astfel tema activitii.ConversaiaUrmresc cu atenie explicaiile date

5. Prezentarea optim a coninutuluiSe prezint copiilor sarcinile specifice activitii.

Copiii intuiesc materialele necesare pentru realizarea activitii, ascult cerinele educatoarei i sarcinile ce trebuie ndeplinite; fiecare copil se aeaz i observ materialele.Conversaia

Explicaia Urmresc cu atenie explicaiile date

Copiii, folosindu-se de lipici solid i de hrtie creponat, rezolv fia de lucru individual, urmnd indicaiile educatoarei i nedepind conturul frunzei.Demonstraia

Explicaia

Munca individualSe urmrete executarea corect a sarcinilor de lucru

7. Evaluarea performanelorZna Toamn apreciaz activitatea desfurat de copii i le d drept recompens ecusoane n culorile toamnei.

Lucrrile vor face obiectul unei expoziii dedicate Znei ToamnaConversaia

Discuia colectivSe analizeaz i se apreciaz activitatea copiilor