tamplarie plan lectie

7
PROIECTUL LECŢIEI A.DATE GENERALE GR.ŞC.TELECOM.ŞI LUCR.PUBL.HD TEHNOLOGII / CONSTRUCŢII CLASA /aIX-a PROFESOR : CHIRCULESCU MONICA B. U. Î./ ELEMENTE DE ÎNCHIDERE ŞI COMPARTIMENTARE C. TITLUL LECŢIEI / TÂMPLĂRII D. OBIECTIVE OPERAŢIONALE: la sfârşitul activităţii didactice şi pe parcursul ei, elevul trebuie să fie capabil să : O1: cunoască scopul şi rolul tâmplăriilor; O2: identifice elementel componente ale uşilor şi ferestrelor; O3:identifice tipurile de ferestre conform criteriilor de clasificare; O4: identifice tipurile de uşi ferestre conform criteriilor de clasificare. E. SCOPUL LECŢIEI 1.În plan cognitiv : acumularea de noi cunoştinţe şi aprofundarea lor 2. În plan afectiv : creşterea interesului elevilor pentru disciplinele tehnice 3. În plan educativ : pregătirea elevilor pentru activităţi viitoare F. STRATEGII DIDACTICE: 1. Mijloace didactice : cretă, tablă, manual, auxiliar curricular 2.Metode de învăţare : explicaţie, conversaţie 3.Moduri de activit. cu elevii : frontal, individual G.DESFĂŞURAREA LECŢIEI 1. Moment organizatoric.( 2-3 min) 2.Verificarea cunoştinţelor şi reactualizarea celor necesare comunicării temei noi (9- 15 min) - verificarea cunoştinţelor prin întrebări şi exerciţii - reactualizarea cunoştinţelor şi legătura cu cel noi 3. Comunicarea cunoştinţelor noi - anunţarea titlului - proiecterea temei noi pe secvenţe - prezentarea secvenţelor 4. Fixarea noilor cunoştinţe prin întrebări, cu scopul de a cunoaşte gradul de înţelegere(5-8min) STRUCTURA LECTIEI ETAPELE LECŢIEI ACTIVITATEA PROFESORULUI ACTIVITATEA ELEVULUI 1.Moment Organizatoric. Salută elevii şi face prezenţa. Răspund salutului şi apelului. 2. Verificarea Cunoştinţelor şi reactualizarea celor necesare comunicării temei noi. Solicită : prezentarea elementelor unei clădiri şi încadrarea uşilor şi ferestrelor în elementul corespunzător. Răspund solicitărilor profesorului. 3. Comunicarea cunoştinţelor noi. Scrie pe tablă titlul noii lecţii Prezintă obiectivele urmărite în cadrul lecţiei. Notează în caiet titlul lecţiei Sunt atenţi la prezentarea obiectivelor urmărite. Scriu în caiet definiţia

Upload: camelia-georgiana

Post on 28-Dec-2015

16 views

Category:

Documents


4 download

DESCRIPTION

plan de lectie

TRANSCRIPT

Page 1: tamplarie plan lectie

PROIECTUL LECŢIEI

A.DATE GENERALEGR.ŞC.TELECOM.ŞI LUCR.PUBL.HDTEHNOLOGII / CONSTRUCŢIICLASA /aIX-aPROFESOR : CHIRCULESCU MONICAB. U. Î./ ELEMENTE DE ÎNCHIDERE ŞI COMPARTIMENTAREC. TITLUL LECŢIEI / TÂMPLĂRIID. OBIECTIVE OPERAŢIONALE: la sfârşitul activităţii didactice şi pe parcursul ei, elevul trebuie să fie capabil să :O1: cunoască scopul şi rolul tâmplăriilor;O2: identifice elementel componente ale uşilor şi ferestrelor;O3:identifice tipurile de ferestre conform criteriilor de clasificare;O4: identifice tipurile de uşi ferestre conform criteriilor de clasificare.E. SCOPUL LECŢIEI1.În plan cognitiv : acumularea de noi cunoştinţe şi aprofundarea lor2. În plan afectiv : creşterea interesului elevilor pentru disciplinele tehnice3. În plan educativ : pregătirea elevilor pentru activităţi viitoareF. STRATEGII DIDACTICE:1. Mijloace didactice : cretă, tablă, manual, auxiliar curricular2.Metode de învăţare : explicaţie, conversaţie3.Moduri de activit. cu elevii : frontal, individualG.DESFĂŞURAREA LECŢIEI1. Moment organizatoric.( 2-3 min)2.Verificarea cunoştinţelor şi reactualizarea celor necesare comunicării temei noi (9-15 min)- verificarea cunoştinţelor prin întrebări şi exerciţii- reactualizarea cunoştinţelor şi legătura cu cel noi3. Comunicarea cunoştinţelor noi- anunţarea titlului- proiecterea temei noi pe secvenţe- prezentarea secvenţelor4. Fixarea noilor cunoştinţe prin întrebări, cu scopul de a cunoaşte gradul de înţelegere(5-8min)STRUCTURA LECTIEI

ETAPELE LECŢIEI

ACTIVITATEA PROFESORULUI

ACTIVITATEA ELEVULUI

1.Moment Organizatoric.

Salută elevii şi face prezenţa. Răspund salutului şi apelului.

2. Verificarea Cunoştinţelor şi reactualizarea celornecesare comunicării temei noi.

Solicită : prezentarea elementelor unei clădiri şi încadrarea uşilor şi ferestrelor în elementul corespunzător.

Răspund solicitărilor profesorului.

3. Comunicareacunoştinţelor noi.

Scrie pe tablă titlul noii lecţiiPrezintă obiectivele urmărite în cadrul lecţiei.Scrie pe tablă definiţia tâmplăriilor şi rolul acestora.Prezintă elementele componente ale unei ferestre.Enumeră criteriile de clasificare ale ferestrelor.Clasifică ferestrele în funcţie de materialul din care sunt realizate şi în funcţie de sistemul de funcţionare.Realizează pe tablă diferite tipuri de ferestre în funcţie de sistemul lor de funcţionare.Clasifică ferestrele în funcţie de forma lor şi desenează pe tablă schiţe cu diferite forme pe care le pot avea ferestrele.

Notează în caiet titlul lecţieiSunt atenţi la prezentarea obiectivelor urmărite.Scriu în caiet definiţia tâmplăriilor şi rolul acestora.Sunt atenţi când se prezintă elementele componente ale unei ferestre şi le notează în caiet.Scriu în caiet clasificarea ferestrelor în funcţie de materialul din care sunt realizate şi în funcţie de sistemul de funcţionare.Desenează în caiet, după schiţele de pe tablă, diferite tipuri de ferestre în funcţie de sistemul lor de funcţionare.Scriu în caiet clasificarea ferestrelor în funcţie de forma lor şi desenează de pe tablă schiţe cu diferite forme pe care le pot avea ferestrele.Notează clasificarea ferestrelor în funcţie

Page 2: tamplarie plan lectie

Clasifică ferestrele în funcţie de modul de alcătuire şi de numărul de canaturi.Prezintă elementele componente ale unei uşi şi enumeră criteriile de clasificare aleuşilor.Clasifică uşile în funcţie de criteriile de clasificare.Desenează pe tablă diferite tipuri de uşi clasificate după modul lor de deschidere.

de modul de alcătuire şi de numărul de canaturi.Sunt atenţi cân se prezintă elementele componente ale unei uşi şi le notează în caiet.Îşi notează modul de clasificare al uşilor în funcţie de criteriile prezentate.Desenează în caiet, după schiţele de pe tablă, diferite tipuri de uşi clasificate după modul lor de deschidere.

Fixarea noilor cunoştinţe.

Solicită: enumerarea rolurilor tâmplăriilor şi a părţilor componente ale ferestrelor şi uşilor.

Răspund solicitărilor profesorului.

SCHIŢA TABLEITÂMPLĂRII

A. Definiţii şi scop

Tâmlăria reprezintă elemenete arhitectural-constructive cu un rol foarte important în funcţionarea clădirilor. Acestea se montează în golurile special lăsate la executarea pereţilor.

Scopul tămplăriei este de a asigura: accesul în clădiri; iluminatul şi ventilaţia naturală a încăperilor; comunicarea între încăperile unei clădiri.

B: Ferestrele

1. AlcătuireÎn mod obişnuit, ferestrele au următoarele părţi componente:

toc – partea fixă; cercevea – patrea mobilă; accesoriile metalice.

2.Criterii de clasificare

a) după natura materialului din care sunt executate: din lemn; din metal; din materilae plastice.

b) după sistemul de funcţionare: ferestre fixe; ferestre cu deschidere obişnuită; fereste glisante orizontal sau vertical; ferestre pivotante; ferestre cu rotire; ferestre pliante.

Page 3: tamplarie plan lectie

ferestre cu deschidere obişnuită ferestre glisantze

ferestre pivotante ferestre cu rotire

ferestre pliante

c) după formă: dreptunghiulare; pătrate; dreptunghiulare cu partea superioară curbă; circulare; deforme diferite.

Page 4: tamplarie plan lectie

d) după modul de alcătuire şi izolarea pe care o asigură: simple; cu geam dublu; cu geam triplu; cu geam termopan.

e) după numărul de canaturi: cu un canat; cu două canaturi; cu mai multe canaturi.

C. Uşile

1. Alcătuire

În mod obişnuit, uşile au următoarele părţi componente: căptuşeală – partea fixă; foaie sau canat – patrea mobilă; accesorii metalice.

2.Criterii de clasificare:

a) după poziţia lor în construcţie: uşi exterioare; uşi interioare.

b) după felul materialului din care sunt executate: uşi din lemn; uşi din materiale derivate din lemn( PAL, PFL); uşi din metal; uşi din materiale plastice; uşi din sticlă.

c) după numărul foilor(canaturilor): uşi cu o foaie(cu un canat); uşi cu două foi(două canaturi); uşi cu mai multe foi(mai multe canaturi)

d) după modul de deschidere: uşi obişnuite cu deschidere stânga sau dreapta; uşi batante care se pot roti în ambele sensuri;

Page 5: tamplarie plan lectie

uşi culisant – basculante care pot culisa în plan vertical şi bascula în plan orizontal; uşi glisante; uşi pliante; uşi turnante.

uşi obişnuite uşi batante

uşi glisante uşi pliante

uşi turnante

e) după construcţia foii(canatului): uşi cu gol pentru geam; uşi fără goluri.