tainele cartii gramajara

6
Proiect didactic: Data: Clasa: a II-a Disciplina: Limba și literatira română Unitatea 3 : Familia Tema: Tainele cărții. Atitudinera cititorului față de cele citite. Topul literar. Textul ,,Grămăjoară” de Ion Druță Subcompetențe: 1.15. Descrierea ghidată a obiectelor, a personajelor pe baza faptelor sesizate în context sau a reperelor propuse. 2.4. Corelarea imaginilor cu fragmentul respectiv al textului. 4.2. Pronințarea corectă a consoanelor sprijinite de diverse vocale. Obiective operațoinale: O 1 - să alcătuiască un text coerent despre pîineîn baza cuvintelor din cîmpul lexical; O 2 - să –și cultive sensibilitatea artistică prin lectură; O 3 - să utilizezeîn contexte proprii cuvinte și expresii noi din textul citit; O 4 - să povestească conținutul fiecărui fragment al textului în baza imaginilor propuse; O 5 - să determine cuvintele ce denumesc obiecte, însușiri și acțiuni în dependență de culoarea propusă;

Upload: alina-dodita

Post on 04-Dec-2015

199 views

Category:

Documents


7 download

DESCRIPTION

proiect didactic limba romana

TRANSCRIPT

Page 1: tainele cartii Gramajara

Proiect didactic:

Data:

Clasa: a II-a

Disciplina: Limba și literatira română

Unitatea 3 : Familia

Tema: Tainele cărții. Atitudinera cititorului față de cele citite. Topul literar. Textul ,,Grămăjoară” de Ion Druță

Subcompetențe:

1.15. Descrierea ghidată a obiectelor, a personajelor pe baza faptelor sesizate în context sau a reperelor propuse.

2.4. Corelarea imaginilor cu fragmentul respectiv al textului.

4.2. Pronințarea corectă a consoanelor sprijinite de diverse vocale.

Obiective operațoinale:

O1- să alcătuiască un text coerent despre pîineîn baza cuvintelor din cîmpul lexical;

O2- să –și cultive sensibilitatea artistică prin lectură;

O3- să utilizezeîn contexte proprii cuvinte și expresii noi din textul citit;

O4- să povestească conținutul fiecărui fragment al textului în baza imaginilor propuse;

O5- să determine cuvintele ce denumesc obiecte, însușiri și acțiuni în dependență de culoarea propusă;

O6 – să manifeste o atitudine corectă în comunicarea orală;

O7 – să fie receptivi și activi pe parcursul lecției, îndeplinind sarcinile propuse;

Page 2: tainele cartii Gramajara

Desfășurarea lecției

Etapele lecției

Ob.Activitate învățătorului și a elevului

Metode și procedee

Forme de organizare

Metode de evaluare

Evocare

Realizareea sensului

O1

O7

O2

1.Ce reprezintă desenul dat ? (o pîine, asfințitul soarelui; o mămăligă în farfurie; abajur; o piatră; gura cuptorului)

2. Citiți/ ascultați versurile următoare : Pânică frumoasă,

Din cuptor scoasă,Pâniță cumine,

Cu fața fierbinte, Ca fața măcuței,

Ca mîna tăicuței (Grigore Vieru)● Numiți cuvîntul-cheie. (pîinea)● Alcătuiți cîmpul lexical al cuvîntului pîine.● Cu ce este comparată pînica? De ce?

Mamă

Familie sătul

Masă moară

Muncă lan de grîu grămăjoară

3. Povestiți despre drumul bobului de grîu. (Se propun imagini cu subiectul dat și elevii alcătuiesc un text)

4. Ce legătură au cuvintele: pîine – familie –grămăjoară?

5. Astăzi vom citi textul Grămăjoară, de Ion Druță

Situația de problemă

Lectura

Interogarea multiprocesuală

PăianjenulAsaltul de idei

Scaunul fierbinte

Argumentarea

Frontal

În perechi

Frontal

Frontal

Aprecierea verbală

Orală

Page 3: tainele cartii Gramajara

O6

O2

O3

O2

6. Despre ce credeți că se povestește în text :

Ajutor

Respect susținere mama tata Grămăjoară familia sora

Ințelegere lecție fratele Somn liniștit bunicii

7. Lectura textului (elevii determină cuvintele și expresiile neînțelese)

8. Lectura în șoaptă de către elevi.a. Sublinierea cuvintelor necunoscuteb. Explicarea cuvintelor și scrierea în vocabular.c. Introducerea cuvintelor în enunțuri proprii.

9. Lectura fragmentară.Fragmentul I

Despre ce povestește acest fragment? Cum îl numește pe tatăl său Bobocel? De ce?

Fragmentul II Cine îi sare iarăși în ajutor lui Bobocel? Cum v-ați dat seama? Cînd și de ce aprindem focul în sobă? Numiți obiectele pe care le vedeți în acest fargment. (Termenii noi: cociorvă,

vătrar, lopată, oale, tavă, veselă de lut)Fragmentul III

Numiți starea prin care trece Bobocel (Starea de așteptare) Ce ați așteptat atunci cînd ați trecut și voi prin această stare?

Fragmentul IV Cine i-a spulberat ultima temere lui Bobocel? (sora care aprinde lumina)

PăianjenulAsaltul de idei

Situația de problemă

Problematizarea

Explicația

Asaltul de idei

Frontal

Independent

Frontal

Chestionarea orală

Interogarea multiprocesuală

Page 4: tainele cartii Gramajara

Reflexie

Extensie

O4

O5

O6

De ce ni-i frică?

De un cîine De medic de zgomot

De tunet De ce ni-i frică de curea

De o notă rea de întuneric

Film de groază

Fragmentul V Ce știți despre mămăligă? Care dintre membrii familiei l-a ajutat cel mai mult pe Bobocel? Crezi că ar

putea Bobocel la rîndul săi să îi ajute pe părinți?Cum?10. Răspundeți la întrebări:

Ce mesaj se desprinde din text? Cum vă ajutați voi în familie? Ce rol aveți voi ? Ce s-ar întîmpla daca oamenii n-ar trăi grămăjoară, nu s-ar ajuta, nu s-ar

respecta? Ce este o familie?

11. Enumerați 3-4 reuli de comportare și comunicare pe care le respectați în familie.

Puteți afirma că și clasa noastră este o familie? Argumentață. Se poate întîmpla să aveți o familie și să vă simțiți singuri? Argumentați. Se poate întîmpla ca cineva să nu aibă o familie , dar să nu se simtă singur? De

ce? Cînd?

12. Ați fost bravo!

13. Tema pentru acasă :De citit textul. Realizați un desen în baza unui fragment al textului

PăianjenulProblematizarea

Argumentarea

Interogarea multiprocesuală

Frontal

Frontal

Frontal

Independent

Metoda RAI

Aprecierea verbală

Page 5: tainele cartii Gramajara