sunt consum at or is tet

8
PROIECT DIDACTIC Data : 26.03.2015 Tema : Sunt consummator isteţ Componenta: Protecţia Consumatorului Clasa : a- V- a A Diriginte: Prof. Brînzei Mirela Scopul lecţiei : DEZVOLTAREA SPRIRITULUI CIVIC AL ELEVILOR, STIMULAREA SPIRITULUI DE OBSERVAŢIE ŞI A ATITUDINII ACTIVE DIN PUNCT DE VEDERE SOCIAL Competenţe specifice : -la sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili : C1-să cunoască şi să utilizeze informaţiile referitoare la drepturile prevăzute de legislaţie privind protecţia consumatorului; C2- să identifice oficiile de protecţia consumatorului C3-să se indentifice cu un funcţionar într-o situaţie dată şisă formuleze un set de norme comportamentale specifice funcţionarului public ; C4-să identifice criterii de alegere corectă a unui produs ; C5-să identifice tipuri de comportamente adoptate într-o situaţie dată ; STRATEGII DE REALIZARE : ACTIVITĂŢI – ateliere de lucru -activitate frontală -joc de rol. METODE - problematizarea - explicaţia - conversaţia - exercitii în grup - fişe de lucru MIJLOACE DIDACTICE

Upload: mirela-mina

Post on 15-Jan-2016

213 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

Page 1: Sunt Consum at or is Tet

PROIECT DIDACTIC

Data : 26.03.2015Tema : Sunt consummator isteţComponenta: Protecţia ConsumatoruluiClasa : a- V- a ADiriginte: Prof. Brînzei MirelaScopul lecţiei : DEZVOLTAREA SPRIRITULUI CIVIC AL ELEVILOR, STIMULAREA SPIRITULUI DE OBSERVAŢIE ŞI A ATITUDINII ACTIVE DIN PUNCT DE VEDERE SOCIAL

Competenţe specifice : -la sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili :C1-să cunoască şi să utilizeze informaţiile referitoare la drepturile prevăzute de legislaţie privind protecţia consumatorului;C2- să identifice oficiile de protecţia consumatoruluiC3-să se indentifice cu un funcţionar într-o situaţie dată şisă formuleze un set de norme comportamentale specifice funcţionarului public ;C4-să identifice criterii de alegere corectă a unui produs ;C5-să identifice tipuri de comportamente adoptate într-o situaţie dată ;

STRATEGII DE REALIZARE : ACTIVITĂŢI – ateliere de lucru

- activitate frontală- joc de rol.

METODE - problematizarea - explicaţia - conversaţia - exercitii în grup - fişe de lucru

MIJLOACE DIDACTICE Planşe Listă cu drepturile consumatorilor Chestionare

LOCUL DE DESFĂŞURARE : - sala de clasăRESURSE :

RESURSE UMANE : - elevii clasei a V-a A

- se formează 4 grupuri de cate 5 elevi pentru activitatea în grup RESURSE MATERIALE : - coli,pixuri

SCENARIUL OREI DE DIRIGENŢIE :

Page 2: Sunt Consum at or is Tet

1. Profesorul ,,serveşte” elevii cu produse alterate, iar în urma refuzului lor de a consuma se tece la anunţarea temei şi a obiectivelor lecţiei ce urmează a fi realizate.

2. Prin conversaţie se definesc termenii specifici ,,consum”, ,,consumator”, ,,bunuri”, ,,servicii”, ,,drepturile consumatorului” şi se verifică definiţiile cu cele scrise pe planşă.

3. În continuare, profesorul prezintă elevilor următoarea situaţie: Andrei a cumpãrat o ciocolatã. Ajuns acasã,încercând sã o consume, a

constatat cã are un gust suspect. Uitându-se pe ambalaj, a observat cã produsul era expirat.

Elevii au ca sarcină de lucru, să răspundă la următoarele întrebări:Trebuie sã verifice consumatorul termenul de valabilitate al produsului? Când verifici tu termenul de valabilitate?Care sunt criteriile dupã care cumperi un produs?Ce modalitãţi de remediere a situaţiei de mai sus existã?Cum ai reacţiona tu, dacã ai fi în aceastã situaţie?Cui se poate adresa?

Frontal, profesorul identifică, împreună cu elevii, criteriile de alegere a unui produs, adică: locuri autorizate de vânzare-cumpărare a produsului, integritatea ambalajului, produse ambalate, citirea etichetei şi a ingredientelor, verificarea termenului de valabilitate, existenţa unor informaţii despre producător pe amabalajul produsului, condiţii de păstrare. Se identifică, de asemenea, comportamentele posibile în faţa unei astfel de situaţii: comportament agresiv, comportament raţional prin apelare la O.P.C., comportament de negociere, comportament pasiv, etc.

Profesorul moderează dezbaterea, iar concluziile vor fi notate pe tablă.4. Elevilor li se propune un joc de rol care pleacă de la următoarea situaţie:

Personajul „B” îşi cumpãrã de la magazin un CD-player. Ajuns acasã descoperã cã aparatul nu mai funcţioneazã. Se întoarce la magazinul de unde l-a cumpãrat, iar aici este tratat cu indiferenţã. Nemulţumit, se adreseazã O.P.C., unde întâlneşte personajul „A”.Se prezintă, de asemenea, personajele : Personajul „A”: funcţionarul O.P.C. (o doamnă cochetă, foarte plictisită, obosită, nu are dispoziţie de comunicare, răspunde rece, se mişcă încet, este nemulţumită de atitudinea reclamanţilor care sunt grăbiţi şi gălăgioşi)Personaj B: un cetăţean care adresează o reclamaţie la O.P.C. (un domn grăbit care solicită o rezolvare cât mai rapidă a problemei; este enervat de atitudinea funcţionarei).

Se aleg doi elevi pentru a interpreta cele două personaje, iar restul clasei este împărţit în grupe de 5 elevi pentru a observa jocul lor. Li se înmânează observatorilor fişe de observaţie, iar la sfârşitul jocului de rol li se solicită prezentarea opiniilor înregistrate . Se dezbat concluziile cu scopul identificării unor norme de comportare a funcţionarului public.5. Pentru realizarea feed-back-ului, elevii primesc un chestionar cu răspunsuri multiple

care să vizeze aplicarea practică a celor discutate pe timpul lecţiei.6. Se trag concluziile finale şi profesorul îndeamnă elevii să aplice în viaţa de zi-cu-zi

cunoştinţele teoretice discutate, mesajul fiind : ,,Fiţi consumatori isteţi !’’

Page 3: Sunt Consum at or is Tet

FIŞĂ DE OBSERVAŢIE

I. Luaţi în considerare următoarele aspecte:- utilizarea limbajului pozitiv/negativ- limbajului trupului- gradul de iritabilitate- echilibrul dintre vorbire şi ascultare- stilul de conduită a personajului „B”- reacţia personajului „A”- eficienţa acţiunii personajului „B” ( şi-a rezolvat problema?)

II. Notaţi observaţiile referitoare la prestaţia colegilor voştri.ÎNSEMNĂRILE OBSERVATORILOR________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

FIŞĂ DE OBSERVAŢIE

I. Luaţi în considerare următoarele aspecte:- utilizarea limbajului pozitiv/negativ- limbajului trupului- gradul de iritabilitate- echilibrul dintre vorbire şi ascultare- stilul de conduită a personajului „B”- reacţia personajului „A”- eficienţa acţiunii personajului „B” ( şi-a rezolvat problema?)

II. Notaţi observaţiile referitoare la prestaţia colegilor voştri.ÎNSEMNĂRILE OBSERVATORILOR________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Page 4: Sunt Consum at or is Tet

CHESTIONARÎncercuieşte răspunsul corect:

1. Un produs scump:a) este întotdeauna foarte bun;b) trebuie verificat cu mare atenţie;c) este superior unuia mai ieftin, cu aceleaşi calităţi.

2. Un produs defect poate fi înlocuit / reparat dacă:a) a fost deja folosit;b) este în termenul de garanţie;c) nu este însoţit de certificatul de garanţie.

3. La cumpărarea unei biciclete nu mi se dă bon fiscal, atunci:a) îl solicit imediat vânzătorului;b) nu mă interesează;c) lasă că mă întorc mâine.

4. Un produs alimentar aflat în termen de garanţie:a) poate fi stricat;b) nu poate fi stricat;c) îl mănânc oricum.

5. Consumatorul de bunuri / servicii este:a) o persoană adultă;b) orice persoană care plăteşte pentru un bun / serviciu;c) o persoană care cumpără cantităţi mari.

Page 5: Sunt Consum at or is Tet

FIŞĂ DE AUTOEVALUARE

NUME: DATA:1. Cum vi s-a părut sarcina de lucru?

foarte uşoară uşoară grea

foarte grea2. Ce dificultăţi aţi întâlnit în rezolvarea sarcinilor?.......................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................3. Imaginaţi-vă în situaţia personajului A. Cum aţi reacţiona?.......................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................4. Dar în cazul personajului B?.......................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................5. Astăzi m-am simţit bine la oră.

danu

6. Am discutat:cu foarte mare interes;cu interes;cu mai puţin interes.

7. M-am implicat:foarte mult;mult;puţin;foarte puţin.

8. Tema studiată a fost:foarte interesantă;interesantă;mai puţin interesantã.

9. Astăzi mi-a plãcut....................................................................………………………………………………….............................................................................................................................................10. Nu mi-a plăcut …...........................................................………………………………….........................................................................................................………………………..……………………………………………………………………………………………………...