sfanta scriptura

11
PROIECT DIDACTIC Profesor: Ioniţă Adrian Data: 10.10.2010 Unitatea de învăţământ: Şcoala “Ioan Alexandru Brătescu Voineşti” Clasa: a V-a Disciplina: Religie ortodoxă Subiectul lecţiei: Sfânta Scriptură Tipul lecţiei: comunicare/ însuşire de noi cunoştinţe Scopul lecţiei: dobândirea unor cunoştinţe despre Sfânta Scriptură; educarea elevilor în spiritul respectării valorii Sfintei Scripturi. Obiective operaţionale: La sfârşitul orei, toţi elevii vor fi capabili: 01 - să explice cuvintele: Biblie, Testament, canonic; 02 - să enumere părţile Sfintei Scripturi; 03 - să enumere, pe scurt, cărţile Vechiului Testament şi cele ale Noului Testament; 04 - să argumenteze importanţa cunoaşterii Sfintei Scripturi în viaţa creştinilor; Obiective-formativ educative: 05 – să-şi formeze deprinderea de a găsi o trimitere biblică, pe baza regulilor învăţate; 06 – să-şi dezvolte interesul pentru lectura zilnică a Sfintei Scripturi; * Obiectivele formativ-educative se urmăresc pe parcursul mai multor lecţii şi perioade şcolare, de aceea nu este specificat momentul în care ele sunt atinse Strategia didactică 1. Metode şi procedee: conversaţia, expunerea, explicaţia, exerciţiul, observarea dirijată, argumentarea, problematizarea, lectura expresivă, metoda ciorchinelui. 2. Mijloace de învăţământ: fişă de lucru, textul biblic. 1

Upload: adrian-ionita

Post on 04-Jul-2015

222 views

Category:

Documents


3 download

TRANSCRIPT

Page 1: SFANTA SCRIPTURA

PROIECT DIDACTIC

Profesor: Ioniţă AdrianData: 10.10.2010Unitatea de învăţământ: Şcoala “Ioan Alexandru Brătescu Voineşti”Clasa: a V-aDisciplina: Religie ortodoxăSubiectul lecţiei: Sfânta Scriptură Tipul lecţiei: comunicare/ însuşire de noi cunoştinţeScopul lecţiei: dobândirea unor cunoştinţe despre Sfânta Scriptură; educarea elevilor în spiritul respectării valorii Sfintei Scripturi.

Obiective operaţionale:La sfârşitul orei, toţi elevii vor fi capabili:01 - să explice cuvintele: Biblie, Testament, canonic;02 - să enumere părţile Sfintei Scripturi;03 - să enumere, pe scurt, cărţile Vechiului Testament şi cele ale Noului Testament;04 - să argumenteze importanţa cunoaşterii Sfintei Scripturi în viaţa creştinilor;

Obiective-formativ educative:05 – să-şi formeze deprinderea de a găsi o trimitere biblică, pe baza regulilor învăţate;06 – să-şi dezvolte interesul pentru lectura zilnică a Sfintei Scripturi;* Obiectivele formativ-educative se urmăresc pe parcursul mai multor lecţii şi perioade şcolare, de aceea nu este specificat momentul în care ele sunt atinse

Strategia didactică1. Metode şi procedee: conversaţia, expunerea, explicaţia, exerciţiul, observarea dirijată, argumentarea, problematizarea, lectura expresivă, metoda ciorchinelui.2. Mijloace de învăţământ: fişă de lucru, textul biblic.3. Forme de organizare a activităţii elevilor: activitate frontală, activitate individuală şi pe grupe.

Resurse bibliografice: 1. Sfânta Scriptură.2. Mica Biblie3. Cucoş, Constantin (coordonator), Psihopedagogie pentru examene de definitivare şi grade didactice, Editura „Polirom", Iaşi, 1998.4. Măndiţă, Protos. Nicodim, Dumnezeu Atotcreatorul, Editura „Agapis", 2000.

1

Page 2: SFANTA SCRIPTURA

DEMERSUL DIDACTIC

Nr. crt.

Secvenţele lecţiei

Ob. op.

TimpCONŢINUTUL INSTRUCTIV - EDUCATIV

Metode şi procedee

Mijloace de învăţă-mânt

Forme de organizare

Evaluare

1 2 3 4 5 6 7 8 9

1. Momentul organizatoric

2'

- prof. salută elevii, rosteşte rugăciunea cu ei;- notează absenţele şi realizează managementul clasei pentru începerea activităţii didactice care urmează să se desfăşoare;

- elevii răspund la salut, spun rugăciunea şi se pregătesc pentru începerea activităţii didactice;

exerciţiulActivitate frontală

2.Verificarea

cunoştinţelor însuşite

5'

Îi voi solicita pe copii să răspundă la următoarele întrebări:„ – Despre ce am discutat noi, până acum, la orele de religie?” - despre Pildele (parabolele) Mântuitorului ...„ – Sunt importante pildele pentru viaţa micului creştin? De ce?” - ne învaţă să devenim buni creştini, să ne rugăm, sa facem fapte bune, milostenie, să ne iubim aproapele şi să ne pregătim pentru Judecata de Apoi;„ – Ce am folosit la ore când am vorbit despre pilde?” - Sfânta Scriptură ...„ – Cunoaşteţi şi altă denumire a Sfintei Scripturi?” - Biblia ...

Conversa-ţia

Problema-tizarea

Conversa-ţia

Activitate frontală

Activitate frontală

Activitate frontală

Aprecieri verbale

Aprecieri verbale

Aprecieri verbale

3.

Pregătirea elevilor pentru

receptarea noilor

cunoştinţe

2'

Voi reaminti elevilor că Dumnezeu s-a descoperit oamenilor încă de la creaţie: din grădina Raiului şi până la venirea Domnului nostru Iisus Hristos. Lumea a fost pregătită pentru venirea Fiului Său prin adevăruri, învăţături împărtăşite oamenilor treptat, de-a lungul timpului. Cei care le-au adus la cunoştinţa oamenilor au fost prorocii, însuşi Mântuitorul şi Apostolii Săi. - elevii ascultă cu atenţie;

„ – Unde anume credeţi că găsim aceste adevăruri, învăţături împărtăşite oamenilor treptat?” - în Sfânta Scriptură;

Expunerea

Conversa-ţia

Activitate frontală

Activitate frontală

Aprecieri verbale

4. Anunţarea titlului lecţiei şi a obiectivelor operaţionale

01020304

2'

Dragi copii, astăzi vom vorbi despre Sfânta Scriptură. - voi scrie pe tablă titlul lecţiei; - elevii scriu data şi titlul noii lecţii în caietele de clasă şi ascultă observaţiile făcute de profesor; Astăzi vom completa şi explica cuvintele noi de vocabular: Biblie,

explicaţia Activitate frontală

Aprecieri verbale

2

Page 3: SFANTA SCRIPTURA

0506

Testament, canonic. Vom enumera părţile din care e alcătuită Sfânta Scriptură şi vom prezenta – pe scurt – conţinutul lor. Apoi, vom argumenta – împreună – importanţa cunoaşterii Sfintei Scripturi în viaţa noastră şi vom învăţa să găsim trimiteri concrete.

5. Comunicarea noilor

cunoştinţe

01

02

01

15'

La fiecare pupitru elevii au în faţa lor o Biblie. Unele dintre ele sunt ortodoxe, altele sunt ale altor culte. Prezint elevilor Sfânta Scriptură şi le specific însemnele celei ortodoxe: semnul Sfintei Cruci tipărit pe copertă. Cele care nu au acest semn, sunt Biblii ale altor culte religioase.„ Ce alte culte religioase cunoaşteţi?” - cultul catolic, greco-catolic, baptist, penticostal, reformat etcToate aceste culte sunt culte creştine? De ce?” - da, fiindcă îşi mărturisesc credinţa în naşterea, moartea şi învierea Fiului lui Dumnezeu, Iisus Hristos;Împreună cu elevii, voi explica cuvintele noi de vocabular.„ Ce este Sfânta Scriptură, pentru voi?” - elevii dau mai multe variante de răspuns: „ ... o carte sfântă ... „ , „ ... o carte care conţine Cuvântul Domnului, învăţăturile sale ... „„Cum se mai numeşte Sfânta Scriptură?” - Sfânta Scriptură se mai numeşte şi Biblie ...După răspunsurile copiilor, voi aduce următoarele completări:Biblie înseamnă „carte, cărţi”. Cuvântul provine din limba greacă. O bună parte din Sfânta Scriptură a fost scrisă în limba greacă; în primele veacuri creştine, învăţătura cuprinsă în Biblie a fost propovăduită în limba greacă. - elevii ascultă cu atenţie;În continuare, îi îndrum pe elevi să deschidă Biblia la cuprins şi să citească în ordine cărţile. - elevii citesc, pe rând, câte o carte;„ Ce aţi observat la cuprinsul Bibliei, câte părţi are?” - am observat că are două părţi: Vechiul şi Noul Testament;„Ce este un testament, în general?” - un act prin care o persoană poate să-şi exprime dorinţele care urmează să-i fie îndeplinite după moarte;După răspunsurile date de copii, voi aduce următoarele completări:Vechiul Testament şi Noul Testament reprezintă hotărârea Fiului lui Dumnezeu, Iisus Hristos, de a face moştenitori ai împărăţiei Cerurilor pe cei care vor crede în El. „ Cine a scris aceste cărţi ale Sfintei Scripturi?” - „ ... oameni aleşi de Dumnezeu, oameni cu viaţă sfântă: prooroci, Apostoli;”„ Ceea ce au scris proorocii, Apostolii a fost inventat de ei?” - nu, aceştia au scris adevăruri care au fost descoperite de către

Explicaţia

Conver-saţia

Explicaţia

Conver-saţia

Explicaţia

Conver-saţia

Textul biblic

Textul biblic

Activitate frontală

Activitate frontală

Activitate frontală

Activitate individuală

Activitate frontală

Activitate frontală

Aprecieri verbale

Aprecieri verbale

Aprecieri verbale

3

Page 4: SFANTA SCRIPTURA

01

03

Dumnezeu; cărţile Sfintei Scripturi sunt cărţi inspirate.”„ Ştiţi ce este inspiraţia divină? ” - elevii vor formula răspunsul pe baza cunoştinţelor acumulate în clasele primare: „inspiraţia divină este acţiunea prin care Duhul Sfânt luminează mintea unui autor, îi descoperă adevăruri de credinţă şi îl îndeamnă să scrie; totodată îl fereşte de greşeli pe tot parcursul scrierii;

După răspunsurile date de copii, voi explica termenul canonic:Canonic înseamnă în conformitate cu canoanele, recunoscut de Biserică, inspirat.

Împart copiii în grupe şi le spun care este indicaţia de lucru.„ Cu ajutorul Bibliei (de la cuprins), notaţi care sunt cărţile Vechiului Testament şi ale Noului Testament şi numărul lor.”Prima grupă va căuta şi nota cărţile Vechiului Testament, iar a doua grupă va căuta şi nota cărţile Noului Testament.Timp de lucru: 5 minute.Fiecare grupă trebuie să-şi aleagă un lider care să prezinte rezolvarea fişei de lucru.La expirarea timpului de lucru alocat grupelor, liderii prezintă rezultatele. „Vechiul Testament este alcătuit din 39 de cărţi canonice şi 14 cărţi şi fragmente numite „bune de citit”. Noul Testament este alcătuit din 27 de cărţi canonice.” După prezentarea de către copii a rezultatelor fişelor de lucru la care au lucrat pe grupe, voi aduce următoarele completări:Vechiul Testament cuprinde istoria omenirii de la Adam şi Eva până la Hristos. Noul Testament cuprinde viaţa, minunile, învăţăturile Mântuitorului nostru Iisus Hristos. Mai cuprinde şi viaţa faptele, şi învăţăturile Sfinţilor Apostoli. - elevii sunt atenţi la explicaţiile profesorului;Biblia a fost scrisă într-o perioadă de aproximativ 1500 de ani (1400 î. Hristos - 100 d. Hristos: Apocalipsa).

În concluzie, ce este Biblia? - Biblia este o colecţie de cărţi sfinte scrise de oameni aleşi (prooroci, Apostoli), sub inspiraţia Duhului Sfânt”;

explicaţia

explicaţiaobserva-

rea dirijată

exerciţiul

expunerea

Explicaţia

Conver-saţia

Fişa de lucru

Textul biblic

Activitate frontală

Activitate pe grupe

Activitate pe grupe

Activitate frontală

Activitate frontală

Activitate frontală

Aprecieri verbale

Aprecieri verbale

Aprecieri verbale

6. Fixarea şi sistematizarea cunoştinţelor

Elevii sunt împărţiţi în două grupe. Folosind metoda ciochinelui, li se cere să completeze, pe grupe, părţile Sfintei Scripturi, cărţile aferente fiecărei părţi, precum şi importanţa cunoaşterii Bibliei în viaţa creştinilor.

Explicaţia Activitate frontală

4

Page 5: SFANTA SCRIPTURA

04

05

20' Grupele primesc timp de lucru 7 minute. La sfârşitul timpului de lucru, liderul fiecărei grupe va prezenta rezultatele la care a ajuns grupa sa. - elevii prezintă, în faţa clasei, la tablă, rezolvarea indicaţiilor de lucru; împreună cu profesorul, acolo unde este cazul, vor completa sau corecta răspunsurile date;Voi pune elevilor următoarea întrebare:„ Biblia este o carte importantă?” - ... este cea mai importantă fiindcă ea conţine cuvântul lui Dumnezeu şi pentru că este „hrana sufletului”;Mai înainte aţi spus că Biblia este o colecţie de cărţi sfinte ... .„ Cum sunt alcătuite aceste cărţi, ce conţin ele?” - sunt alcătuite din capitole şi versete; ele conţin istoria poporului evreu, înainte de Naşterea Domnului (Vechiul Testament) şi după Naşterea Domnului (Noul Testament);Ştiţi să căutaţi singuri, fără ajutor, o carte anume din Biblie, o poveste care se referă la un personaj cunoscut sau o pildă studiată de noi în cadrul orelor de religie? - elevii dau răspunsuri diferite: unii „nu ... ”, alţii „da ... ” ...Cred că o să vă străduiţi să învăţaţi cum trebuie să procedăm atunci când dorim să căutăm un text din Sfânta Scriptură, iar acasă să citiţi cât mai mult. Să avem grijă de „hrana sufletului” nostru. Demonstrativ, pentru a învăţa, vom căuta împreună Evanghelia după Marcu, capitolul 10, versetul 14. „Oare ce scrie acolo?” ... Căutaţi cu toţii în cuprins la ce pagină începe Sfânta Evanghelie după Marcu şi deschideţi Biblia la pagina respectivă. - elevii caută pagina;„Ce scrie pe pagină?”

ExerciţiulCiorchi-

nele

Conver-saţia

explicaţia

conver-saţia

Fişa de lucru

Textul biblic

Activitate pe grupe

Activitate frontală

Activitate frontală

Activitate frontală

Aprecieri verbale

Aprecieri verbale

Aprecieri verbale

Biblia V.T. N. T.

Cărţile N.T. Cărţile V.T.

Importanţa Bibliei

5

Page 6: SFANTA SCRIPTURA

- titlul cărţii: Sfânta Evanghelie după Marcu„Dar, ce scrie după titlul cărţii?” - capitolul I;„Câte capitole are Sfânta Evanghelie după Marcu?” - 16 capitole;Deschideţi, încă odată, la capitolul I. - elevii ascultă indicaţia profesorului;„ Unde mai găsiţi scris acest lucru?” - sus, la mijlocul paginii;„ Ce scrie în partea de sus, pe pagina următoare?” - Marcu 1-2„ Ştiţi ce înseamnă acest lucru?” - ... înseamnă că se termină capitolul 1 şi începe capitolul 2;„ Acum, uitaţi-vă sus pe pagină, capitolul 10”. - elevii caută capitolul indicat de profesor„ Reveniţi, vă rog, la capitolul 1.” - elevii redeschid Biblia la capitolul indicat;„ Ne spune careva dintre voi ce scrie după capitolul 1?” - Ioan Botezătorul şi Iisus Hristos. Ispitirea. Primii ucenici. Primele vindecări ... Dragi copii, acesta este titlul capitolului.„ Uitaţi-vă care este titlul capitolului 2, 3, 4 ... 9!”. - elevii numiţi de profesor, vor citi titlurile capitolelor indicate;„Ce observăm după fiecare capitol, referitor la textul din Biblie?” - textul este scris pe două coloane;„ Ce scrie după titlul capitolului?” - cifra 1;Copii, această cifră, precum şi cele care urmează, reprezintă numărul unui anumit verset„ Care este ultima cifră scrisă în capitolul 1?” - 45;„ Dar în capitolul 2?” - 28;„ Care dintre voi ne citeşte ce scrie în Evanghelia după Marcu, în capitolul 10, versetul 14?” - „ Iar Iisus, văzând, s-a mâniat şi a zis: Lăsaţi copiii să vină la Mine şi nu-i opriţi, căci a unora ca aceştia este împărăţia lui Dumnezeu.”Iată cum vom scrie ceea ce-aţi citit acum: Mc. 10, 14

ExplicaţiaConver-

saţia

Conver-saţia

explicaţia

Conver-saţia

Conver-saţia

Lectura

explicaţia

Textul biblic

Activitate frontală

Activitate individuală

Activitate frontală

Activitate individuală

Activitate individuală

Activitate frontală

Aprecieri verbale

Aprecieri verbale

Aprecieri verbale

6

Page 7: SFANTA SCRIPTURA

Ceea ce este scris aici, mai simplu se poate citi: Marcu 10 cu 14. - elevii scriu în caietele lor explicaţia profesorului;Atunci când sunt mai multe versete se pune liniuţă între ele. De exemplu, pentru Mt. 25. 1-13 (Pilda celor zece fecioare), vom citi: Matei 25, de la versetul 1 până la versetul 13.

7.

Precizarea şi explicarea

temei pentru acasă

2' Aplicaţi ce-am învăţat ora asta. Căutaţi în Sfânta Scriptură şi notaţi în caietele voastre, pentru ora următoare, următoarele trimiteri biblice: In. 3, 16 şi Mt. 24, 36. - elevii îşi notează tema şi indicaţiile de lucru primite;

expunerea Activitate frontală

8.Aprecierea activităţii

elevilor

1' La finalul lecţiei, voi face aprecieri generale şi individuale privind pregătirea elevilor pentru lecţie şi implicarea lor în predarea noilor cunoştinţe. Îi voi nota pe cei care au participat la lecţie. - elevii ascultă cu atenţie explicaţiile date de profesor ...

expunerea Activitate frontală

Aprecieri verbale

9. Încheierea lecţiei

1' Rostesc rugăciunea împreună cu elevii, salut şi ies din sală; - elevii rostesc rugăciunea şi răspund la salut;

exerciţiul Activitate frontală

Titlul cărţii Număr

capitol carte

Număr verset

7