scaderea_020

5
PROIECT DE LECŢIE Unitatea şcolară: Școala gimnazială Coteana Clasa: pregătitoare Profesor învăţământ primar: Petrescu Oana - Cătălina Aria curriculară: Matematică și Științe ale naturii Disciplina: Matematică și explorarea mediului Conţinutul învăţării: Scăderea cu trecere peste ordin în concentrul 0-20. Producerea sunetelor Tipul lecţiei: formare și consolidare de competențe Competenţe specifice: MEM 1.4. Efectuarea de adunări și scăderi în concentrul 0-31, prin adăugarea /extragerea a 1-5 elemente dintr-o mulțime dată 1.6. Utilizarea unor denumiri și simboluri matematice (sumă, total, diferență, =, +. -) în rezolvarea și/sau compunerea de probleme 3.1. Descrierea unor fenomene/procese/ structuri repetitive simple din mediul apropiat, în scopul identificării unor regularități 5.2. Rezolvarea de probleme în care intervin operații de adunare sau scădere cu 1-5 unități în concentrul 0-31, cu ajutorul obiectelor CLR

Upload: irina-drajneanu

Post on 13-Jul-2016

218 views

Category:

Documents


1 download

DESCRIPTION

scaderea 0-20

TRANSCRIPT

Page 1: scaderea_020

PROIECT DE LECŢIE

Unitatea şcolară: Școala gimnazială Coteana

Clasa: pregătitoare

Profesor învăţământ primar: Petrescu Oana - Cătălina

Aria curriculară: Matematică și Științe ale naturii

Disciplina: Matematică și explorarea mediului

Conţinutul învăţării: Scăderea cu trecere peste ordin în concentrul 0-20. Producerea

sunetelor

Tipul lecţiei: formare și consolidare de competențe

Competenţe specifice:

MEM

1.4. Efectuarea de adunări şi scăderi în concentrul 0-31, prin adăugarea /extragerea a 1-5

elemente dintr-o mulţime dată

1.6. Utilizarea unor denumiri şi simboluri matematice (sumă, total, diferenţă, =, +. -) în

rezolvarea şi/sau compunerea de probleme

3.1. Descrierea unor fenomene/procese/ structuri repetitive simple din mediul apropiat, în

scopul identificării unor regularităţi

5.2. Rezolvarea de probleme în care intervin operaţii de adunare sau scădere cu 1-5 unităţi în

concentrul 0-31, cu ajutorul obiectelor

CLR

2.3. Participarea cu interes la dialoguri scurte, în situaţii de comunicare uzuală

MM

2.3. Emiterea unor onomatopee asemănătoare cu sunetele din mediul înconjurător, cu durate

şi intensităţi diferite

AVAP

2.3. Realizarea de aplicaţii/compoziţii/obiecte/construcţii simple, pe baza interesului direct

Page 2: scaderea_020

Obiective operaţionale:

-să efectueze scăderi în concentrul 0-20 cu trecere peste ordin, folosind suport material

(bețișoare, jetoane, cuburi)

-să rezolve probleme ilustrate

-să confecționeze jucării muzicale pe baza indicațiilor

- să utilizeze jucăriile muzicale pentru producerea sunetelor

Strategia didactică:

Resurse procedurale: explicația, conversația, exercițiul, problematizarea, jocul

didactic.

Resurse materiale: jetoane, bețișoare, pahare de plastic, baloane, elastic, plastilină

auxiliare, fișe de lucru, CD player, CD cu diferite sunete.

Forme de organizare: frontal, pe grupe.

Evaluare: observarea sistematică, analiza produselor activității.

Page 3: scaderea_020

DESFĂŞURAREA LECŢIEI

Etapele lecţiei Conţinutul ştiinţificStrategii didactice

Evaluare

1.Moment organizatoric

Asigur ordinea şi disciplina necesară bunei desfăşurări a lecţiei.

observarea sistematică

analiza produselor activității

2.Reactualizarea cunoştinţelor

Adresez câteva întrebări:Despre ce am discutat noi ora trecută la matematică?-scăderea numerelor de la 0 la 20-producerea sunetelor

conversația

3. Captarea atenţiei/Discuţie introductivă (pregătitoare)

Joc didactic pe grupeRecunoaște sunetul !Vor fi redate diferite sunete din mediul înconjurător pe care elevii trebuie să le identifice corect : sunetul ambulanței/mașinii de pompieri, cântecul unei păsări, etc

jocul didacticCDCD player

4. Anunţarea conţinutului şi a obiectivelor

Astăzi la ora de matematică și explorarea mediului vom vorbi în continuare scăderea numerelor naturale de la 0 la 20 șși despre producerea sunetelor, când vom realiza un proiect interesant.

5. Dirijarea exersării

Deschidem caietul de Matematică și explorarea mediului la pagina //Citesc și explic enunțul fiecărui exercițiu: Desenează sau taie elementele mulțimii pentru a obține rezultatul corect. Folosesc diferite obiecte (bețișoare, jetoane, cuburi) pentru a efectua operațiile de scădere.Prezentarea planșelor cu probleme ilustrate și rezolvarea lor.Discuții despre instrumentele ce produc diferite sunete; clasificarea acestora.Activitate pe grupe – realizarea unor mini-tobe din pahare de plastic, baloane, elastice.Etapele realizării lucrării : se taie balonul pe jumătate pe orizontală; bucata tăiată se întinde bine pe gura paharului și se prinde cu elasticul. Din

explicațiaconversațiaexercițiulproblematizarea

planșe cu probleme ilustrate

caiete auxiliare

bețișoare, pahare de plastic, baloane, elastic,plastilină

Page 4: scaderea_020

plastilină și 2 bețișoare se realizează bețele pentru tobă.

6. Asigurarea feed-backului

Se realizează prin compunerea unor probleme de către copii.Pe caietul de desen fiecare elev realizează o problemă ilustrată.

explicațiaexercițiul