psihopedagogie.doc

18
Disciplina: Instruire asistată de calculator / Tehnici informaţionale computerizate Modul Psihopedagogic – Universitatea Valahia din Târgovişte Proiect didactic pentru implementarea în clasă Unitatea de învăţământ: Scoala gimnaziala Matei Basarab Numele şi prenumele: Cojan Diana Andreea Disciplina: Cultura civica Clasa/ Vârsta Unitatea Titlul activităţii didactice Timp Clasa a VIII a Organizarea societatii. Statul. 50 minute Justificarea didactică pentru utilizarea TIC Obiective de învăţare © 2014: Conf.dr.ing. Gabriel Gorghiu 1/ 18

Upload: diana-andreea-cojan

Post on 11-Nov-2015

215 views

Category:

Documents


2 download

TRANSCRIPT

Suport Proiect Didactic

Disciplina: Instruire asistat de calculator / Tehnici informaionale computerizateModul Psihopedagogic Universitatea Valahia din Trgovite

Proiect didactic pentru implementarea n clasUnitatea de nvmnt: Scoala gimnaziala Matei BasarabNumele i prenumele: Cojan Diana AndreeaDisciplina: Cultura civicaClasa/VrstaUnitateaTitlul activitii didacticeTimp

Clasa a VIII a Organizarea societatii. Statul.50 minute

Justificarea didactic pentru utilizarea TICObiective de nvare

Tehnologiile informaionale i ale comunicaiilor (TIC) vor fi utilizate n urmtoarele situaii didactice:

1.prezentare in Power Point privind noiunile generale stat si Impartirea puterilor in stat,

2.calculator, videoproiector, CD educativ, prezentri n power pointObiective fundamentale:

dezvoltarea vocabularului, utiliznd corect concepte specifice educaiei civice ; nsuirea cunotinelor despre stat ( concept, caracteristici, funcii ) i instituiile democratice ale acestuia ( nsuiri, importan )

Obiective operaionale: s redea prin exemple sensul termenilor de comunitate local, naiune, popor ; s defineasc noiunea de stat ; s alctuiasc propoziii pe baza cuvintelor cheie ; s identifice funciile statului dnd exemple din viaa cotidian ; s explice importana Constituiei Romniei ; s enumere instituiile statului democratic romn ; s deosebeasc cele 3 puteri ale statului, argumentnd rolul fiecreia s argumenteze propria prere n legtur cu statul romn i instituiile sale ; s manifeste spirit de echip, iniiativ i colaborare s numeasc importana Preediniei n cadrul statului romn.

Termeni cheieResurse

putere capacitate de a impune ascultare prin autoritate, inclusiv prin folosirea forei sau a constrngerii

cetean locuitor al unei ri, care se bucur de drepturi i care are anumite obligaii fa de acea ar lege regul prin care se indic ceea ce au sau nu au voie s fac locuitorii unui stat form de guvernmnt modul de organizare a puterii n stat

Guvern organ de stat care exercit puterea executiv

Justiia Curtea Suprem de Justiie i alte instane judectoreti stabilite de legeParlamentul autoritate legislativ alctuit din Camera Deputailor i din Senat. Deputaii i senatorii sunt reprezentanii poporului, alei odat la patru ani prin vot.

Preedinte Preedintele Romniei reprezint statul romn. Este mediator ntre puterile statului i ntre stat i societate.numr de computere: 8

componentele de software cu configuraia acestora: Microsoft, pachetul Microsoft office, Movie Maker.

resursele necesare predrii tradiionale: tabla, cret, manuale de cultur civic, , fie cu ciorchine, tabla, Constituia Romniei, dicionar de cuvinte, rebus, fie de evaluare, coli A3, 8 cuburi de mrimi diferite, 8 jetoane cu denumirea instituiilor, portrete cu doi preedini, markere, lipici, caietele elevilor

Desfurarea activitii didactice

1.Momentul organizatoric

Activitatea propuntorului - creeaz condiiile optime pentru desfurarea leciei: pregtirea materialului didactic necesar, stabilirea linitii.

ndrum activitatea de pregtire a elevilor.

Activitatea elevilor - i pregtesc manualele, caietele de notie i de teme, instrumentele de scris.

2.Verificarea cunotinelor anterioare

Activitatea propuntorului - Le cerea elevilor s realizeze o schem sub form de ciorchine n care s reprezinte ct mai multe caracteristici ale noiunii de comunitate local

Se verific oral activitatea grupelor, raportorii fiecrei grupe prezentnd rezolvrile.

Face aprecieri privind corectitudinea formulrii mesajelor.Activitatea elevilor- Cei doi elevi din fiecare echip i mpart rolurile n realizarea produsului comun.

Prezint rezolvrile

Celelalte echipe fac aprecieri asupra rspunsurilor i a lucrului n echip.3. Captarea i orientarea atenieiAceast etap a leciei se va desfura sub forma vizionrii unui mic film educativ n care li se reamintete elevilor despre sensul comun al termenilor de popor i naiune.

La final li se vor adresa scurte ntrebri.Activitatea elevilor- Ascult, recepioneaz.

Rspund la ntrebri4.Anunarea subiectului leciei i a obiectivelorActivitatea propunatorului - Anun c vor nva cunotine despre statul romn i instituiile sale . Noteaz titlul pe tabl.

Atrage atenia asupra participrii active i cu interes la lecieActivitatea elevilor - Ascult cu atenie, i noteaz titlul leciei.5. Predarea noului coninut( realizarea sensului )Activitatea propunatorului - STATUL: CONCEPT, CARACTERISTICI, FUNCII

Propuntorul va prezenta urmtoarea povestire realizat n power point :

Bunicule, ce este statul ?

ntr-o zi, nepotul l ntreab pe bunicul su:

-Bunicule, am auzit

vorbindu-se c Romnia este un stat. Ce este oare statul ?

-Ehei, dragul moului, am

s-i spun ndat, numai s fii atent i s m ntrebi dac nu vei nelege ceva.

nc din cele mai ndeprtate vremuri, oamenii care s-au aezat pe aceste meleaguri vorbeau aceeai limb, aveau obiceiuri i tradiii comune. i-au ales din rndurile lor oameni mai pricepui ca s-i conduc i s vegheze la bunul mers al comunitii. Mai trziu, cei aflai la putere au formulat legi pentru a asigura armonia ntre membrii comunitii. Pentru a apra teritoriul de dumani, au creat armata. Aa s-a format, dragul moului, statul. Aadar, statul este o form de organizare i conducere a unei comuniti de oameni de pe un anumit teritoriu.

-Dar dac pe un teritoriu nu

exist oameni, statul poate s existe ?

-Nu, nepoate, ntr-un

teritoriu fr populaie nu exist stat.

-De cine este condus statul ?

-Statul este condus de

instituii prin care se exercit puterea de stat. Cele mai importante sunt: Parlamentul, Guvernul i Justiia. Dar despre ele vom vorbi altdat.

Se poart discuii pe baza lecturii.

Se vor nota pe tabl cteva cuvinte cheie ale leciei:

putere capacitate de a impune ascultare prin autoritate, inclusiv prin folosirea forei sau a constrngerii

cetean locuitor al unei ri, care se bucur de drepturi i care are anumite obligaii fa de acea ar

lege regul prin care se indic ceea ce au sau nu au voie s fac locuitorii unui stat

nvtorul cere colarilor s alctuiasc cte un enun cu fiecare dintre aceti termeni.

Li se va dicta definiia noiunii de stat. ( Existena unui stat presupune existena unei populaii, a unui teritoriu, a unor conductori, a unor autoriti i a unor legi valabile n acel teritoriu, statul fiind o form de organizare i conducere. )

Voi comunica i se vor dezbate urmtoarele funcii ale statului:

Statul apr proprietatea, securitatea cetenilor i sigurana public, intervenind fa de cei care fur, amenin, ucid sau nu respect legea.

Statul asigur justiia prin sancionarea nclcrii legilor.

Statul asigur protecie social unor categorii de oameni prin dreptul la educaie, asisten medical, burse, pensii, ajutoare sociale, etc.

Statul are funcia de aprare a rii prin intermediul armatei, cu rol n meninerea pcii.

Statul sprijin economia, rspunztoare de bunstarea oamenilor, prin legi n domeniul economic, prin noi locuri de munc, etc.

Civa elevi vor fi numii s enumere exemple pentru fiecare funcie a statului.

nvtorul dicteaz urmtoarea afirmaie:

Pentru a conduce i a organiza populaia, puterea n stat ndeplinete anumite funcii: elaboreaz legi, le aplic, vegheaz la respectarea acestora i i sancioneaz pe cei ce nu le respect.

Cer s imi enumere drepturi ale omului, apoi i cteva legi pe care le cunosc ei c ar trebui s fie respectate de toi cetenii, inducndu-le astfel ideea de constituie. ( le voi arta cartea Constituei Romniei )

Coninut informaional:

Legea fundamental care stabilete organizarea statului i care garanteaz drepturile cetenilor este Constituia. Toi cetenii Romniei trebuie s respecte legile rii i Constituia ei.

Vor realiza oral propoziii cu acest termen.

Joc de imaginaie:

Sarcin didactic :

Asemnai, ca form de organizare, clasa voastr cu statul.

a)voi imparte clasa n trei

rnduri

b)adresez urmtoarele ntrebri:

-cine este conductorul n

statul vostru ?

-care este legea fundamental

dup care funcioneaz statul vostru ?

-cine vegheaz la mersul bun

al lucrurilor in statul vostru ?

c)Rezolvai urmtoarele probleme. Cine se implic n rezolvarea lor ?

-clasa are nevoie de mobilier nou, perdele noi

-un elev vine zilnic cu tema nerezolvat

-doi elevi s-au btut n pauza mare

-elevii doresc s protejeze plantele din parc

-fetele doresc schimbarea Regulamentului de ordine interioar n privina uniformei

-trebuie s se asigure sponsorizarea unui concurs de matematic

-un elev a jignit civa colegi

INSTITUIILE DEMOCRATICE ALE STATULUI ROMN

Propuntorul va prezenta urmtoarea povestire realizat n power point :

Bunicule, care sunt instituiile statului ?

-Mi-ai promis c o s-mi

vorbeti despre instituiile statului, bunicule.

-Bine, nepoate, ascult ! Se

tie c unii oameni ajuni la conducere profitau de aceast situaie n dezavantajul poporului. De aceea, de-a lungul timpului, oamenii au cutat soluii ca puterea s nu fie deinut de o singur persoan, ci de mai multe. S-au format astfel instituii ale statului, care au sarcini de conducere diferite. Astfel, puterea n stat a fost separat.

-Dar cum ajung oamenii s

fac parte din instituiile statului ?

-Ei sunt alei prin vot de

ctre ceteni, ca s le reprezinte interesele. Dar ia spune, nepoelul meu, i aminteti cteva dintre instituiile statului ?

-Ei bine, bunicule, nu le-am

uitat. Iat pe care le tiu: Parlamentul, Guvernul i Justiia. Poi s-mi spui cte ceva despre fiecare, bunicule ?

-Da. Am s-i spun.

Parlamentul este format din Camera Deputailor i Senat. Deputaii i senatorii elaboreaz legile. Guvernul este alctuit din prim-ministru ( desemnat de preedintele rii ) , minitri i ali membri. Aceast instituie se ocup de punerea n aplicare a legilor i coordoneaz activitatea prefecturilor de judee i a municipiului Bucureti. Justiia cuprinde Curtea Suprem de Justiie i instanele judectoreti. Se ocup de respectarea legilor i de sancionarea celor ce nu le respect. Preedintele rii este ales de popor, prin vot. El asigur echilibrul ntre puterile statului, dar i ntre conducerea statului i ceteni.

Se poart discuii pe baza lecturii.

Se vor nota pe tabl cteva cuvinte cheie ale leciei:

form de guvernmnt modul de organizare a puterii n stat

Guvern organ de stat care exercit puterea executiv

Justiia Curtea Suprem de Justiie i alte instane judectoreti stabilite de lege

Parlamentul autoritate legislativ alctuit din Camera Deputailor i din Senat. Deputaii i senatorii sunt reprezentanii poporului, alei odat la patru ani prin vot

Preedinte Preedintele Romniei reprezint statul romn. Este mediator ntre puterile statului i ntre stat i societate.

nvtorul cere colarilor s alctuiasc cte un enun cu fiecare dintre aceti termeni.

nvtorul dicteaz urmtoarea afirmaie:

Puterile publice, adic instituiile statului sunt :

a)puterea legislativ

reprezentat prin Parlament ;

este cel care elaboreaz legile

b)puterea executiv

cea care se ocup de punerea n aplicare a legilor ;

este reprezentat de Guvern ( ministerele, primriile ) i de prefecturile judeene i a municipiului Bucureti

c)puterea judectoreasc

Justiia are n vedere respectarea legilor i sancionarea celor ce nu le respect

d)preedinia

preedintele rii reprezint statul romn ;

vegheaz la respectarea Constituiei i la buna funcionare a autoritilor publice

Le voi spune copiilor s urmreasc un film educativ n care se vorbete despre importana separrii puterilor n stat, dup care vor completa o fi de lucru, pe baza celor vzute.

Le art dou plane cu portretul preedintelui comunist Nicolae Ceauescu i al lui Traian Bsescu; voi face comparaii ntre formele lor de guvernmnt ( stat totalitar/stat democratic )Activitatea elevilor - Doi elevi, numii de nvtor, vor dramatiza cele dou roluri: bunicul i nepotul.Ei vor citi replicile cu ajutorul videoproiectorului.

Ascult i recepioneaz.

Un elev doritor va povesti ceea ce a reinut din interpretarea colegilor si.

Rezolv sarcinile propuse.

Sunt ateni i i noteaz informaiile noi.

Urmresc explicaiile nvtorului, dar i pe cele ale colegilor intervievai.

Dau exemple corecte, cu ajutorul nvtorului.

Copiii copiaz de la tabl.

Se urmrete corectitudinea scrierii i a aezrii n pagin.

Vor da exemple din viaa lor cotidian.

Noteaz noul coninut i rsfoiesc cartea Constituiei.

Construiesc cteva propoziii.

domnul nvtor; eful clasei

regulile clasei ; regulamentul colar

domnul nvtor; directorul;

prinii ; eful clasei

Ascult cerinele.

Particip cu interes la discuii.Apreciaz rspunsurile colegilor.Doi elevi, numii de nvtor, vor dramatiza cele dou roluri: bunicul i nepotul.

Urmresc cu atenie prezentarea n pps.i dau silina i rspund ntrebrilor adresate.

Sunt ateni la aceste cuvinte si citesc n gnd explicaiile acestora.

Fac oral propoziiile.

Ei i noteaz n caiete afirmaia.

Particip la vizionare, dup care vor rezolva sarcinile de pe fi.

Privesc portretele i fac comparaii pertinente, gsind asemnri i deosebiri ntre cei doi preedini.6.Obinerea performanei ( reflecia )Activitatea propunatorului - Se va da elevilor un rebus ce cuprinde sarcini noi nsuite.

Joc didactic : Scara instituiilor

Sarcin didactic: - s realizeze o scar a instituiilor, n funcie de importana lor n propria opinie

Desfurare:

-se organizeaz colectivul ; se

formeaz cele 3 echipe prin utilizarea numrtorii 1,2,3

-echipele primesc materialele

/ resursele

-propuntorul transmite

sarcina didactic i regulile

-fiecrui cub i se asociaz

jetonul cu numele instituiei: PREEDINIA, GUVERNUL, PARLAMENTUL, PREFECTURA, ARMATA, POLIIA, TRIBUNALUL

Se stabilete grupa ctigtoare sau pot ctiga toate grupele.Activitatea elevilor - Rezolv rebusul.

Reguli: - prin consultare grupul realizeaz aceast scar a instituiilor

- un reprezentant al grupului va informa i va argumenta modul de realizare a scrii

- n funcie de argumentele aduse, se stabilete grupa ctigtoare sau pot ctiga toate grupele

- reprezentantul echipei va susine argumentele

Se va avea n vedere manifestarea spiritului de echip, iniiativ i colaborare.

Se felicit reciproc.Finalizarea proiectului

Aprecierea activitii

Activitatea propunatorului - Face aprecieri generale i individuale asupra modului n care s-a desfurat lecia.

Activitatea elevilor - i apreciaz colegii care s-au evideniat prin rspunsuri corecte i participare activ pe tot parcursul leciei.

ncheierea leciei

Activitatea propunatorului - Stabilesc tema pentru acas ( exerciiul 1 de la pagina 43 din manual )

Activitatea elevilor - Ascult explicaiile, noteaz.

Evaluarea

Abiliti i cunotineDeprinderi tehnice

capacitatea de a asculta observarea sistematic a comporta-mentului elevilor n gsirea rspunsurilor i a rezolvrilor corecte aprecierea verbal a rspunsuri-lor formulate i ncurajarea la participare activ verificarea oralexerciiul, conversaia, jocul didactic, problematizarea, explicaia, munca independent, aprecierea, interevaluarea, povestirea, asaltul de idei, dezbaterea, vizionarea, discuia colectiv, observarea, metode activ-participative .

Autoreflecia

Scriei cteva consideraii personale privind desfurarea activitii didactice. ntrebrile de mai jos v pot ghida reflecia:

1. Ct de reuit apreciai c este activitatea didactic pe care ai desfurat-o?

2. Care au fost punctele forte, dar punctele slabe ale activitii?

3. Ce ai face n mod diferit data viitoare?

4. Care a fost reacia elevilor la activitatea didactic propus?

5. Care a fost feedback-ul elevilor?

6. Care a fost atmosfera de lucru pe parcursul activitii didactice?

PAGE 2014: Conf.dr.ing. Gabriel Gorghiu1/12