proiect_ziua_cercetasilorauroudoure

24
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ Tema anuală: „Ce şi cum vreau să fiu” Proiect tematic: „Vreau să fiu cercetaş” GRUPA GRUPA PEŞTIŞORILOR PEŞTIŞORILOR

Upload: mirela-ganaite

Post on 20-Oct-2015

6 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ Tema anuală: „Ce şi cum vreau să fiu”

Proiect tematic: „Vreau să fiu cercetaş”

Profesor educator: Supuran Gabriela IoanaGrădiniţa P.P. NR. 9 Satu Mare

Grupa mijlocie Nivel I – Peştişorilor

GRUPA GRUPA

PEŞTIŞORILORPEŞTIŞORILOR

Data: 13 iunie 2013

Grupa: Peştişorilor – Mijlocie P.N.

Grădiniţa: Grădiniţa cu Program Prelungit Nr. 9 Satu Mare

Educatoare: prof.Supuran Gabriela Ioana

Tema anuală: „Ce şi cum vreau să fiu”

Proiect tematic: „Vreau să fiu cercetaş”

Durata proiectului: o săptămână

Perioada de derulare: 10.06 – 14.06.2013

Tema zilei: „Ziua cercetaşilor”

Denumirea activităţii: „Expediţia cercetaşilor”

Tipul activităţii: de consolidare de priceperi şi deprinderi

Forma de realizare: Activitate integrată ADE(DS+DOS)

Forma de organizare: frontal, în 2 echipe.

Scopul:

consolidarea priceperii şi deprinderii de a intra în relaţie cu ceilalţi pentru

rezolvarea unor situaţii problematice;

dezvoltarea intelectuală, spirituală şi fizică, punerea copilului în echilibru cu

sine însuşi, cu aproapele şi cu natura.

2

Obiective:

O1-să descopere elementele ascunse pe traseu, utilizând uneltele aflate în rucsac;

O2-să utilizeze diferite tehnici învăţate pentru a rezolva situaţii reale cu care se

confruntă cercetaşii;

O3-să combine materialele găsite pe traseu, cu cele aflate la dispoziţie pentru a

realiza o machetă a taberei cercetaşilor;

Strategii didactice:

a) Metode şi procedee: conversaţia, observaţia, demonstraţia, explicaţia,

exerciţiul, munca în echipă, învăţare prin descoperire, învăţare prin cooperare

aprecierea verbală.

b) Sarcină didactică: să descopere elementele ascunse prin metode şi tehnici

diferite, folosindu-se de uneltele din rucscac.

c) Elemente de joc: mişcarea, surpriza, mânuirea materialelor, asumarea rolului,

interpretarea rolului

d) Resurse materiale:

Amenajarea „Traseului cercetaşilor” cu 5 zone: de gheaţă, de pădure, de

lac, de poiană, de deşert; cu elemente naturale adecvate (gheaţă cu ou de

plastic în el şi material textil, copaci, frunze, butuci, cuib cu ouă de

prepeliţă, vas mare cu apă, papură, nuferi, peşti, pietricele, flori, pământ,

nisipar, cactuşi, iarbă uscată, scândurele) Regulament cercetaş, Harta

cercetaş, bentiţe, ţinute şi echipament cercetaş, rucsac cercetaş echipat

(termos cu apă, sare, lopăţele, greble, plasă de fluturi), castane, conuri de

brad, felinare, binoclu, lupă;

„Tabăra cercetaşilor” acoperită cu pământ, muşchi de pământ, iarbă,

frunze, pietricele, butuci (scăunele şi mese), ramuri/crengi, sfoară, lipici;

3

diplome, insigne.

e) Resurse umane: copii, educatoare, cei doi „cercetaşi”.

f) Resurse temporale: 40 - 45 minute

Bibliografie:

1. M.Tăiban, V.Nistor, E.Bârseti, M.Petre, V.Vornicu, A.Berescu, „Cunoştinţe despre natură şi om” Editura

didactică şi pedagogică, Bucureşti, 1979;

2. M.Tăiban, M.Petre, V.Nistor, A.Berescu, „Jocuri didactice pentru grădiniţa de copii”, Editura didactică şi

pedagogică, Bucureşti, 1976;

3. C.Popa, „Elemente de pedagogie preşcolară aplicată”, editura Universităţii din Oradea, Oradea, 2007;

4. V.Preda, G.Necula, S.Dan, L.Roman, M.Lucuşa, A.Manolache, R.Mateiu, C.Pană, V.Tomescu, S.Mocanu,

A.Paşca, E.Soriţeu, L.Cojocaru, „Metodica Activităţilor instructiv-educative în grădiniţa de copii”, Editura „Gheorghe

Cârţu Alexandru”, Craiova, 2009;

5. K. Hansen, R.Kaufmann, K.Burke Walsh, „Crearea claselor orientate după necesităţile copilului”, C.E.D.P.

Step by Step România, Iaşi-Cermi, 1999;

6. L.Culea, A.Sesovici, F.Grama, M.Pletea, D.Ionescu, N.Anghel „Activitatea integrată din grădiniţă”,

Editura Didactica Publishing House, Bucureşti, 2008;

7. E.Varzari, M.Taiban, V.Manasia, E.Gheorghian, „Cunoaşterea mediului înconjurător şi dezvoltarea

vorbirii”, Editura didactică şi pedagogică, Bucureşti, 1974;

8. V.Preda, M.Pletea, F.Grama, D.Oprea, M.Călin, „Ghid pentru proiecte tematice”, Editura Humanitas

Educaţiona, Bucureşti, 2005;

9. xxx „Curriculum pentru învăţământul preşcolar (3-6/7 ani)”, M.E.C.T., Bucureşti, 2008.

Motto-ul cercetașului

„TOTDEAUNA GATA!”

4

SCENARIUL ACTIVITĂŢII

Activitatea debutează cu prezentarea invitaţilor: doi cercetaşi veniţi pentru a verifica

modul de pregătire a copiilor pentru cercetăşie. Cercetaşii au pregătit un traseu de urmat, cu 5

zone marcate cu un felinar. Aici vor găsi un bilet cu sarcini diferite, pe care copiii vor trebui să le

realizeze pentru a putea finaliza traseul cu succes. La fiecare sarcină îndeplinită copiii vor

descoperi obiecte, pe care le vor lua cu ei în rucsac. La finalizarea traseului, copiii vor realiza o

machetă cu tema „Tabăra cercetaşilor” cu materialele descoperite pe parcusrul traseului, cât şi

cu diferite materiale din natură puse la dispoziţie.

Înainte de a porni la drum se stabilesc echipele (roşie şi galbenă), se reamintesc regulile

cercetaşilor, se împart sarcinile în cadrul echipei (se stabileşte liderul, responsabilul cu

colectarea obiectelor pe traseu); se verifică echipamentele (rucsac, binoclu etc.); se împart şi se

observă hărţile; se stabileşte traseul de urmat de către fiecare grupă (traseul marcat cu conuri

de brad şi traseul marcat cu castane).

Copiii vor porni pe traseul echipei lor, în şir indian, conduşi de liderul desemnat. Ei vor fi

însoţiţi şi de câte un cercetaş, care are rolul de a supraveghea grupul, modul de implicare a

fiecărui copil în cadrul grupului, cât şi de a citi sarcina de pe bileţele aflate la cele 5 zone

marcate cu felinare.

Felinarul 1 – Se află deasupra unui cub de gheaţă mare, obiectul care trebuie să îl găsiţi

se află în interiorul gheţii. Copiii vor descoperi în cubul de gheaţă ascunse ouă de plastic, iar în

ele materialul ce va fi necesar pentru corturile cercetaşilor. Ei se vor putea folosi de orice obiect

din rucsac, cu care ei consideră că pot topi sau sparge gheaţa.

Felinarul 2 – Este situat într-un zonă cu copaci, frunze, muşchi de pământ, un colţişor de

pădure, copiii vor descoperi aici ouă de prepeliţă şi cireşe. Copiii se vor putea folosi de diferitele

unelte din rucsac pentru a îndepărta frunzele, se vor căţara pe butuci pentru a ajunge la cuib de

păsări, unde sunt ouăle pe care trebuie să le colecteze.

Felinarul 3 – Este situat lângă un lac, copiii se vor putea folosi de uneltele din rucsac

pentru adunarea pietricelelor de pe fundul iazului.

Felinarul 4 – Este situat într-o poiană cu flori, copiii se vor putea folosi de lopăţele, sau

alte unelte pentru a descoperi butucii ascunşi aici.

5

Felinarul 5 – Este situat în zona de deşert (cu nisip), copiii se vor putea folosi de uneltele

din rucsac, ca lopăţele sau orice alte unelte necesare pentru a dezgropa scândurelele ascunse

aici.

Copiii vor merge cu toate elementele găsite la ultimul punct de pe hartă: tabăra

cercetaşilor. Se verifică elementele găsite de către ambele echipe. Se realizează o apreciere

verbală asupra modului de implicare şi colaborare a fiecărui copil în cadrul echipei, a atenţiei

acordate fiecărei sarcini, cât şi a modului exemplar de realizare a sarcinilor.

Se concluzionează: nerespectarea regulamentului cercetaşilor cât şi nerealizarea unei sarcini ar

fi împiedicat finalizarea traseului; neacordarea atenţiei la traseu ar fi putut duce la rătăcire sau

chiar pierderea de grup, abatare de la traseu.

Pentru realizarea machetei: „Tabăra cercetaşilor” copiii se vor folosi de obiectele găsite

pe traseu cât şi de obiectele aflate deja în această locaţie. Se îndeamnă copiii la colaborare,

creativitate, tehnici diferite, materiale din natură bogate, organizând o tabără pentru cercetaşi

în miniatură, cum şi-o imaginează ei (în urma discuţiilor din această săptămână) sau cum şi-ar

dori ei să fie. La această activitate cercetaşii invitaţi vor observa colaborarea şi implicarea

fiecărui copil la realizarea taberei.

Când macheta este gata, cercetaşii sunt invitaţi să o analizeze. Copiii vor denumi

elementele realizate în machetă, materialul şi tehnica prin care au fost realizate, iar

educatoarea va face aprecierile asupra activităţii copiilor, a modului de implicare şi colaborare

în echipă.

Pentru că au respectat Regulamentul cercetaşilor pe parcursul întregii activităţi, au

realizat macheta foarte bine şi au parcurs cu succes traseul cu cele 5 probe, dar şi pentru modul

în care au învăţat şi s-au pregătit pentru cercetăşie, copiii sunt premiaţi cu diplome şi insigne de

cercetaşi. Aceştia sunt premiaţi de către cei doi cercetaşi invitaţi, care anunţă şi realizarea

primei excursii de cercetaşi în afara grădiniţei, alături de cercetaşi adulţi voluntari.

6

DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

Evenimente didactice

Conţinutul ştiinţific Strategii didactice Evaluarea

Metode şi procedee Mijloace didactice

1. Moment organizatoric

2. Captarea şi orientarea atenţiei

3. Anunţarea temei şi a obiectivelor

4. Reactualizarea cunoştinţelor

anterior dobândite

Organizarea traseului cercetaşilor în curtea grădiniţei cu cele 5 zone de cercetat, cât şi a măsuţelor cu scăunelele necesare activităţii practice pentru realizarea lucrării colective, în foişorul din curtea grădiniţei.Pregătirea materialelor necesare pentru desfăşurarea activităţilor propuse.Echiparea copiilor în „ţinutele cercetaşilor” cu eşarfe de două culori, grupând astfel copiii în două echipe: roşu şi galben.-Azi e o zi specială pentru noi, căci azi e ziua în care vom realiza prima expediţie; în această săptămână am învăţat despre cercetaşi foarte multe, dar oare suntem pregătiţi să devenim cercetaşi?? (DA!!) -Am invitat special pentru această zi, „Ziua cercetaşilor”, doi cercetaşi Adriana şi Mioara, care să ne urmărească pe tot traseul. Ei ne vor spune la terminarea traseului dacă suntem pregătiţi pentru a fi cercetaşi.-Cercetaşii ne-au pregătit pentru expediţie un traseu special pe care dacă îl vom parcurge cu succes, vom demonstra că putem fi cercetaşi. La terminarea traseului vom avea o ultimă misiune, de a realiza organiza o tabără a cercetaşilor, aşa cum noi am învăţat că arată ea.-Am învăţat că, atunci când cercetaşii pornesc într-o expediţie, trebuie să respecte câteva reguli, se pregătesc mult şi au nevoie de câteva lucruri. Haideţi să ni le reamintim şi noi pentru a ne pregăti de expediţia noastră în care urmează să pornim. Care sunt regulile cercetaşilor? (sunt reamintite regulile conform anexei 1)-Care sunt obiectele necesare unui cercetaş ce porneşte într-o expediţie? (rucsac echipat)Conform regulamentului se alege liderul echipei. Se

Conversaţia

Explicaţia

Explicaţia

Explicaţia

ObservaţiaConversaţia

Conversaţia

Conversaţia

Traseul cercetaşilor cu cele 5 zone

pentru problele de trecut cu materialele

necesareMacheta cu tema:

„Tabăra cercetaşilor”Ţinutele şi

echipamentul cercetaşilor

Regulamentul cercetaşilor

Rucsacul cercetaşilor

Frontal cu toată grupa

Frontal cu toată grupa

Frontal cu toată grupa

Frontal cu toată grupa

Frontal cu toată grupa

7

5. Prezentarea materialului stimul şi a noului conţinut

6. Dirijarea învăţării

formează cele două grupe după culoarea bentiţei (roşu şi galben), stabilind şi responsabilităţile fiecărui membru din echipă.-Fiecare echipă primeşte o hartă şi un traseu de urmat.Se observă harta. (Anexa 2)DŞ (Cunoaşterea mediului)Explicarea şi demonstrarea jocului-O echipă va trebui să urmeze traseul marcat cu conuri de brad şi cea de-a două echipă traseul marcat cu castane, acest traseu ne va duce la locul unde vom realiza tabăra cercetaşilor. Pe traseu va trebui să găsiţi cele 5 felinare care sunt marcate şi pe hartă. În aceste zone au fost ascunse nişte elemente care sunt necesare la realizarea taberei cercetaşilor. Tot în aceste zone veţi găsi şi câte un bileţel cu o sarcină, care vă va ajuta să găsiţi elementele ascunse. Voi trebuie să le găsiţi şi să luaţi cu voi. Cercetaşul care vă va însoţii pe traseu va citi biletul cu sarcina. Acesta va supraveghea modul în care voi parcurgeţi traseul şi îndepliniţi sarcinile, iar la sfârşitul expediţiei el ne va spune dacă suntem pregătiţi să devenim cercetaşi.-Sunteţi gata să porniţi în expediţie?? (DA!)Se verifică cele necesare pentru parcurgerea traseului, cu repartizarea cercetaşului însoţitor traseului, pentru fiecare echipă (roşie şi galbenă)Executarea joculuiCopiii pornesc pe traseu însoţiţi de câte un cercetaş, urmărind drumul marcat cu conuri de brad/castane, oprindu-se pentru îndeplinirea sarcinilor în zonele marcate cu câte un felinar. Acolo cercetaşul le citeşte sarcina, iar copiii vor realiza sarcina pentru a trece la urmatorul punct din traseu.Felinarul 1 – Se află deasupra unui cub de gheaţă mare, elementul necesar aflându-se în interiorul gheţii. Copiii vor descoperii în cubul de gheaţă ascunse ouă de plastic, iar în ele materialul ce va fi necesar pentru corturile cercetaşilor.Sarcină 1 – Folosindu-vă de uneltele din rucsac va trebui să scoateţi elementul ascuns în gheaţă.

ExplicaţiaObservaţia

Explicatia şiDemonstraţia

Explicaţia

Conversaţia

Explicaţia

Exerciţiul

Conversaţia

ObservaţiaMunca în echipă

Conversaţia

Bentiţele cercetaşilor

Harta cercetaşilor

Castane şi conuri de brad

Felinar

Rucsac, binoclu, lupă, hartă

Hartă

Conuri de brad, castane

Felinar

Cub de gheaţă cu

Frontal cu toată grupa

Frontal cu toată grupa

Frontal cu toată grupa

Frontal cu toată grupa

În 2 echipe

În 2 echipe

8

Copiii se vor putea folosi de termosul cu apă caldă, de sare sau orice alt obiect cu care ei consideră că pot topi sau sparge gheaţa.Felinarul 2 – Este situat într-un zonă cu copaci, frunze, muşchi de pământ, un colţişor de pădure, copiii vor descoperii aici ouă de prepeliţă şi cireşe.Sarcină 2 – Cercetaţi pădurea cu grijă şi feriţi-vă de pericolele ei. Trebuie să descoperiţi acele elemente care pot asigura hrana unui cercetaş.Copiii se vor putea folosi de diferitele unelte din rucsac pentru a îndepărta frunzele, se vor căţara pe butuci pentru a ajunge la cuib de păsări, unde sunt ouăle.Felinarul 3 – Este situat lângă un lac, copiii vor descoperii pietricele Sarcină 3 – Adunaţi din lac obiectele care sunt scufundate.Copiii se vor putea folosi de uneltele din rucsac pentru adunarea pietricelelor de pe fundul iazului.Felinarul 4 – Este situat într-o poiană cu flori, copiii vor găsi mai mulţi butuci.Sarcina 4 – Descoperiţi obiectele ascunse, un indiciu: ele provin din pădure.Copii se vor putea folosi de lopăţele, sau alte unelte pentru a descoperii butucii ascunşi.Felinarul 5 – Este situat în zona de deşert (cu nisip), copiii vor găsi scândurele.Sacina 5 – În nisip sau rătăcit ultimele elemente necesare realizării taberei cercetaşilor, singurul indiciu e că aceste elemente sunt din lemn.Copiii se vor putea folosi de uneltele din rucsac, ca lopăţele sau orice alte unelte necesare pentru a dezgropa scândurelele.Încheierea joculuiCopiii vor merge cu toate elementele găsite la ultimul punct de pe hartă: tabăra cercetaşilor. Se verifică elementele găsite de către ambele echipe. Se realizează o apreciere verbală asupra modului de implicare şi colaborare a fiecărui

Explicaţia

ExerciţiulObservaţia

Munca în echipăConversaţia

Explicaţia

Exerciţiul

ObservaţiaMunca în echipă

ConversaţiaExplicaţiaExerciţiul

ObservaţiaMunca în echipă

ConversaţiaExplicaţiaExerciţiul

ObservaţiaMunca în echipă

ConversaţiaExplicaţia

Exerciţiul

Observaţia

Conversaţia

ou de plastic în el

Termos cu apă, sare, ou de plastic,

material textil

FelinarCopaci, frunze, cuib,

ouă de prepeliţă

Lopăţele, greble, butuci, cuib cu ouă

de prepeliţă

FelinarIaz, apă, papură, nuferi, pietricelePlasă de fluturi

FelinarPoiană de flori

Lopăţele, butuci

FelinarNisipar, cactuşi

Lopăţele, scândurele

Hartă, pietricele

În 2 echipe

În 2 echipe

În 2 echipe

În 2 echipe

În 2 echipe

9

7. Obţinerea performanţei

8. Asigurarea retenţiei şi a transferului

copil în cadrul echipei, a atenţiei acordate fiecărei sarcini, cât şi a modului exemplar de realizare a sarcinilor.Se concluzionează: nerespectarea regulamentului cercetaşilor ca şi nerealizarea unei sarcini ar fi împiedicat finalizarea traseului, neacordarea atenţiei la traseu ar fi putut duce la rătăcire sau chiar pierderea de grup, abatare de la traseu.DOS (Activitate practică)-Ultimul punct de pe hartă, cât şi punctul final al expediţiei cercetaşilor este realizarea machetei: Tabăra cercetaşilor, iarobiectele ce le-aţi găsit pe traseu sunt foarte importante.Se observă macheta şi elementele pregătite: o placă mare acoperită cu pământ, iar lângă ea copăcei, iarbă, muşchi de pământ, frunze, 3 crengi unite în partea de sus pentru corturi, ramuri, pietricele etc (materiale provenite din natură).Sunt denumite elementele deja existente pe machetă, cât şi cele găsite pe traseu.-Care sunt cele mai importante lucruri care trebuie să se găsească într-o tabără de cercetaşi? (corturi, loc pentru foc, felinare, măsuţe şi scăunele – butuci, împrejmuirea taberei, şi cărări – poteci)-Putem folosi obiectele găsite pe traseu? (DA!)Ex. Materialele pentru cort aşezându-le peste cele trei ramuri unite, butucii pentru mese şi scăunele, scândurile pentru împrejmuirea taberei, pietricelele pentru crearea potecilor şi a unui loc sigur pentru foc etc.-Haideţi împreună, cele două echipe să realizăm o tabără pentru cercetaşi cu aceste obiecte.-La această activitate cercetaşii invitaţi vor observa colaborarea şi implicarea fiecărui copil la realizarea taberei.Copiii vor aşeza, ordona, alătura, îmbina, lipi, elementele realizând o machetă cu tema dată: Tabăra cercetaşilor.Copiii vor colabora pentru îndeplinirea sarcinii, fiecare contribuind la aceasta.Se realizează macheta.Când macheta este gata, cercetaşii sunt invitaţi să o

Apreciere verbală

Conversaţia

Explicaţia

Observaţia

Explicaţia

Observaţia

Conversaţia

Explicaţia

Conversaţia

Explicaţia

Conversaţia

Exerciţiul

Conversaţia

colorate roşii/galbene

Machetă acoperită cu pământ, muşchi de pământ, frunze,

pietricele, scândurele,

ramuri/crengi, material textil,

felinare, ouă de prepeliţă

Crengi, material textil, butuci,

scânduri, pietricele

Machetă acoperită cu pământ, muşchi de pământ, frunze,

pietricele, scândurele,

ramuri/crengi, material textil,

felinare, ouă de

Individual şi frontal cu

toată grupa

Frontal cu toată grupa

Frontal cu toată grupa

Frontal cu toată grupa

Frontal cu toată grupa

Individual şi frontal cu

toată grupa

Individual şi

10

9. Evaluarea activităţii

10. Încheierea activităţii

analizeze. Copiii vor denumi elementele realizate în machetă, materialul şi tehnica prin care au fost realizate, iar eu voi face aprecierile asupra activităţii copiilor, a modului de implicare şi colaborare în echipă.-Pentru că aţi respectat Regulamentul cercetaşilor pe parcursul întregii activităţi, aţi realizat macheta foarte bine şi aţi parcurs cu succes traseul cu cele 5 probe, dar şi pentru modul în care aţi învăţat şi v-aţi pregătit pentru cercetăşie, astăzi primiţi diploma şi insigna de cercetaşi.Copiii sunt premiaţi de către cei doi cercetaşi invitaţi.-Acum sunteţi pregătiţi să deveniţi cercetaşi, iar în ultima zi de şcoală, însoţiţi de cercetaşi adulţi voluntari vomi merge în prima excursie de cercetaşi.

Observaţia

Explicaţia

Conversaţia

Apreciere verbală

ConversaţiaApreciere verbală

prepeliţă, sfoară, lipici

Diplome, insigne

frontal cu toată grupa

Frontal cu toată grupa

Frontal cu toată grupa

11

ANEXA 1 – REGULAMENTUL CERCETAŞILOR

1. MERGEM NUMAI PE TRASEUL MARCAT

2. ASCULTĂM LIDERUL ŞI ÎL URMĂM PE TRASEU

3. LUCRĂM ÎN ECHIPĂ ŞI NE AJUTĂM MEREU

4. TOŢI SUNTEM LA FEL

5. IUBIM ŞI OCROTIM NATURA

12

ANEXA 2 – HARTA

13

GRĂDINIŢA

TABĂRA CERCETAŞILOR

14

DIPLOMASe acordă cercetaşului............................................

din

grupa.........................................................................

de la Grădiniţa................................................................

pentru îndeplinirea cu succes a probelor din „Expediţia

cercetaşilor”.

Cercetaş Mioara Cercetaş Adriana Data 13.06.2013