proiectverb

14
PROIECT DE LECŢIE DATA: CLASA: a IV-a DISCIPLINA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Limba şi literatura română SUBIECTUL LECŢIEI: Verbul. Exerciţii aplicative TIPUL LECŢIEI: consolidarea şi sistematizarea cunoştinţelor OBIECTIVE OPERAŢIONALE: Cognitive: pe parcursul şi la sfârşitul activităţii elevii vor fi capabili: OC1 – să definească în diferite moduri părţile de vorbire învăţate; OC2 identifice verbul în diferite surse; OC3- să diferenţieze verbele după persoana , număr şi timp; OC4 să folosească verbe potrivite în comunicarea orală sau scrisă; OC5să arate importanţa folosirii verbului în comunicare; OC6 să arate locul verbului în enunţurile formulate. Motrice: elevii vor fi capabili: OM1 să-şi dirijeze atenţia (văzul, auzul) către centrul de interes sugerat OM2 să-şi coordoneze mişcările mânii pentru a scrie estetic pe fişe, în timpul stabilit; OM3 să-şi controleze mişcările, gesturile şi vocea în timpul lecţiei, astfel încât să corespundă sarcinilor de lucru şi regulilor de disciplină stabilite; Afective: elevii: OA1 manifeste interes pentru rezolvarea sarcinilor date; OA2 manifeste dorinţa de a rezolva cât mai multe exerciţii/situaţii-problemă;

Upload: marina-plamadeala

Post on 22-Jan-2016

218 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

proiect la limba romana verbul

TRANSCRIPT

Page 1: proiectverb

PROIECT DE LECŢIE DATA: CLASA: a IV-aDISCIPLINA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Limba şi literatura românăSUBIECTUL LECŢIEI: Verbul. Exerciţii aplicativeTIPUL LECŢIEI: consolidarea şi sistematizarea cunoştinţelor

OBIECTIVE OPERAŢIONALE: Cognitive: pe parcursul şi la sfârşitul activităţii elevii vor fi capabili:

OC1 – să definească în diferite moduri părţile de vorbire învăţate;OC2 – să identifice verbul în diferite surse;

OC3- să diferenţieze verbele după persoana , număr şi timp;OC4 – să folosească verbe potrivite în comunicarea orală sau scrisă;OC5– să arate importanţa folosirii verbului în comunicare;OC6 – să arate locul verbului în enunţurile formulate.

Motrice: elevii vor fi capabili: OM1 – să-şi dirijeze atenţia (văzul, auzul) către centrul de interes sugerat OM2 – să-şi coordoneze mişcările mânii pentru a scrie estetic pe fişe, în timpul stabilit; OM3 – să-şi controleze mişcările, gesturile şi vocea în timpul lecţiei, astfel încât să corespundă sarcinilor de lucru şi regulilor de disciplină stabilite;

Afective: elevii: OA1 – să manifeste interes pentru rezolvarea sarcinilor date; OA2 – să manifeste dorinţa de a rezolva cât mai multe exerciţii/situaţii-problemă; OA3 – să răspundă prompt solicitările învăţătorului şi să se mobilizeze pentru rezolvarea lor.

;

Page 2: proiectverb

Strategia didactică: activ-participativă

RESURSE:A) BIBLIOGRAFICE:

1. Nuţă, S. – Metodica predării limbii române la clasele I-IV, vol II, Ed. Aramis, Bucureşti, 20012. Iordăchescu, C. – Exerciţii de limba română pentru clasele II-IV, Ed. Carminis, Piteşti, 1998

B) Metodologice:

a) strategia didactică: activ – participativă b) metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, problematizarea, analiza gramaticală, jocul de rol, învăţare prin cooperare, activităţi inter- şi transdisciplinare, aprecierea verbală;

c) mijloace didactice: - fişe de lucru, planşe, manuale d) forme de organizare: frontală, individuală, colectivă – pe echipe, pe grupe;

C) Temporale: durata lecţiei: 45 minute;D) Umane: - colectiv elevi, cadrul didactic

Page 3: proiectverb

TIMP ESTIMA- TIV

ETAPELE DESFĂŞURĂRII

LECŢIEI

CONŢINUTUL ŞTIINŢIFIC AL

LECŢIEI

STRATEGIA DIDACTICĂTEHNICI DE INSTRUIRE

FORME DE ORGANIZARE

MIJLOACE DE ÎNV.

Activitateaînvăţătorului

Activitateaelevilor

2 minute 1. Organizarea clasei pentru lecţie

Asigur liniştea şi disciplina în salaDe clasă. Pregătesc materialele. Organizez colectivul de elevi pe grupe. 2 grupe a câte 4 elevi)

Se pregătesc pentru. lecţie.Primesc fişele de lucru şi

fişele de evaluare.

Conversaţia Colectiv dirijat Manuale, culegeri, rechizite

3 minute 2. Captarea atenţiei

Le cer elevilor să asculte cu atenţie un mesaj primit de la Frunzuliţa Lia(Anexă)Propun elevilor rezolvarea sarcinilor.Solicit să clasifice verbele scrise in functie de ceea ce exprima(acţiune,stare,existenţă).

Rezolvă sarcinile primite în echipa. Aleg reprezentanţii pentru prezentarea muncii

Problematizareaexplicaţiaobservaţiaanaliza gramaticală

Colectiv dirijat pe echipe

Fişe de lucruscrisoarefişe cu frunzuliţepentru completare

2 minute 3. Anunţarea temei şi a

obiectivelor

- Toamna îşi ridică cotina si ne prezintă un adevărat spectacol, iar sufletul nostru vibrează cu fiecare frunză care se prezintă pe scenă. Doresc să paricipăm şi noi azi la acest mirific spectacol şi să aducem alături de noi un vechi şi bun prieten-verbul.. Credeţi că merităDe ce?Colaborez cu elevii pentru formularea obiectivelor. Îi determin pe elevi să cânte cântecul Limba românească de G. Sion

ExplicaţiaConversaţia

Colectiv dirijat

Page 4: proiectverb

5 minute 4. Reactualizarea cunoştinţelor

Propun elevilor definirea părţilor de vorbire invăţate printr-un joc de rol:pronume-verb.(definiţii hazlii- Viorica Ţirli, Comunicare si vocabular, Editura Nicolescu, 2001, Bucureşti)Se prezintă planşa care propune elevilor completarea propoziţiilor lacunare cu verbul indicat pus la forma potrivita intrebarii si pronumelui.(Anexă)După ce se deosebesc verbele în comunicare? (după persoană şi număr) Ce arată un verb la persoana I? Dar la persoana a II-a? Dar la persoana a III-a? Exemplificaţi!Câte numere are verbul? Ce arată un verb la numărul singular? Dar la numărul plural? Daţi exemple de verbe la numărul singular! Treceţi verbele respective la numărul plural!

Se antrenează într-un joc de rol.

jocul didactic pe grupe

pagini cu definiţii hazliicartoane cu numele părţilor de vorbire

Page 5: proiectverb

20 minute 5. Dirijarea învăţării şi obţinerea

performanţelor

Elevi primesc cartonaşe în formă de frunze şi ramuri care conţin verbe si pronume.

Propun elevilor *Jocul timpului*(Anexă)Întrebările formulate vor face referire la timpul când are loc actiunea.Se generalizează şi se sintetizează obsevaţiile intr-o regulă gramaticală.

Pentru a arăta legătura dintrepronume şi verbe , elevii îşi dau mâna.Precizează locul verbului în cadrul propoziţiilor formate.

Copii sunt receptivi

Colectiv dirijat cu sarcini frontale

Pe grupe dirijat cu sarcini frontale

5 minute 6. Asigurarea feed-back-ului

Solicit elevii în formularea concluziei finaleUnde se poate afla verbul în propoziţie? Putem să eliminăm din vorbire verbele? De ce? Ce rol au ele în propoziţie? Ce este verbul? Cum aflăm persoana , numărul şi timpul verbelor?

ConversaţiaProblematizarea

Colectiv dirijat cu sarcini frontale

2 minute 7. Evaluarea Apreciez elevii activi şi încurajez elevii timizi sau nesiguri.

3 minute 8. Asigurarea transferului şi a

retenţiei

Propun ca temă comună formarea unui verb pornind de la substantivul *frunză* şi formularea de verbe la numere si persoane diferite cu fiecare literă a cuvâtului nou format.

Ascultă. Colectiv dirijat

Page 6: proiectverb

Dragi copii din clasa a IV-a,

Am aflat despre voi că sunteţi două echipe deosebite:

„Brotăcei”şi„Albinuţa”

V-am trimis inimioare cu poza mea pentru fiecare echipă.

Îmi doresc mult să mă însufleţiţi cu verbe

şi să vă prezentaţi pe spaţiul punctat

cu trei verbe care să-mi arate ce face o echipă unită.

Sunt curioasă din fire. Vreau să aflu cât de descurcăreţi sunteţi.

Spor la treabă şi succes!

Cu drag şi dor de primăvară,

cu nerăbdarea revederii,

Frunzuliţa Lia

Page 7: proiectverb

Echipa „Brotăcel”

este o echipă care

……………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………

Page 8: proiectverb

Echipa „Albiniţa”

este o echipă care

………………………………………………………………………………

……………………………………………………………………………………

Page 9: proiectverb

Nr . Propoziţia Verbul separat(jetoane) PersoanaSingular

Eu ……….ce fac? (persoana care vorbeşte)

Tu ………….ce faci? (persoana cu care se vorbeşte)

El …………..ce face? (persoana despre care se vorbeşte)

I

II

III

Plural

Noi…………ce facem?

Voi ………..Ce faceţi?

Ei ……….ce fac?

I

II

III

Page 10: proiectverb

Ce ai făcut astă primăvară?……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Ce faci acum, toamna? …………………………………………………………………………………………………………

Ce vei face la iarnă? …………………………………………………………………………………………………………

Jocul timpului

cu Frunzuliţa Lia

Jocul timpului

cu Frunzuliţa Lia