proiect_subordonate

8
PROIECT DIDACTIC DATA: 14 martie 2012 CLASA: a VIII-a A UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: COLEGIUL TEHNIC MIHAI VITEAZU, STRUCTURĂ: ŞCOALA GENERALĂ NR.5 VULCAN PROFESOR : MURARU ALINA OBIECTUL: LIMBA SI LITERATURA ROMÂNĂ SUBIECTUL: TIPURI DE SUBORDONATE STUDIATE TIPUL LECŢIEI: consolidare şi evaluare OBIECTIVE CADRU: - Dezvoltarea capacităţii de exprimare orală - Dezvoltarea capacităţii de exprimare scrisă OBIECTIVE DE REFERINŢĂ: 2.3 să asigure corectitudinea relaţiilor sintactice la nivelul textului comunicat 4.2 să utilizeze în redactarea unui text propriu cunoştinţele de morfo-sintaxă, folosind adecvat semnele ortografice şi de punctuaţie OBIECTIVE OPERAŢIONALE: A. Cognitive: La sfârşitul activităţii, elevii vor fi capabili: OC 1 să identifice toate tipurile de subordonate învăţate; OC2 – să recunoască şi să analizeze elementele regente; OC 3 să recunoască şi să analizeze elementele introductive; OC 4 – să formuleze fraze în care un element introductiv să introducă diverse tipuri de subordonate; OC 5 să creeze fraze în care anumite subordonate să aibă ca regent diferite părţi de vorbire; OC 6 să cunoască topica şi punctuaţia propoziţiilor studiate. B. Afective: Elevii: OA – vor prezinta interes pentru lecţie, manifestat prin participare activă RESURSE: A. BIBLIOGRAFICE:

Upload: alina-muraru

Post on 18-Dec-2015

222 views

Category:

Documents


6 download

TRANSCRIPT

PROIECT DIDACTIC

PROIECT DIDACTICDATA: 14 martie 2012

CLASA: a VIII-a AUNITATEA DE NVMNT: COLEGIUL TEHNIC MIHAI VITEAZU,

STRUCTUR: COALA GENERAL NR.5 VULCANPROFESOR : MURARU ALINAOBIECTUL: LIMBA SI LITERATURA ROMNSUBIECTUL: TIPURI DE SUBORDONATE STUDIATETIPUL LECIEI: consolidare i evaluareOBIECTIVE CADRU:

Dezvoltarea capacitii de exprimare oral

Dezvoltarea capacitii de exprimare scris

OBIECTIVE DE REFERIN:

2.3 s asigure corectitudinea relaiilor sintactice la nivelul textului comunicat

4.2 s utilizeze n redactarea unui text propriu cunotinele de morfo-sintax, folosind adecvat semnele ortografice i de punctuaieOBIECTIVE OPERAIONALE:

A. Cognitive: La sfritul activitii, elevii vor fi capabili:

OC1 s identifice toate tipurile de subordonate nvate;OC2 s recunoasc i s analizeze elementele regente;

OC3 s recunoasc i s analizeze elementele introductive;

OC4 s formuleze fraze n care un element introductiv s introduc diverse tipuri de subordonate;OC5 s creeze fraze n care anumite subordonate s aib ca regent diferite pri de vorbire;

OC6 s cunoasc topica i punctuaia propoziiilor studiate.B. Afective: Elevii:

OA vor prezinta interes pentru lecie, manifestat prin participare activRESURSE:

A. BIBLIOGRAFICE:

a) tiinifice:

- V. Guu Romalo (coordonator), Gramatica limbii romne, Editura Academiei Romne, 2005

b) metodico didactice:

- Ioan Danil, Elena arlung, Lecia n evenimente, Editura Egal, Bacu, 2002

- Constantin Parfene, Metodica studierii limbii i literaturii romne n coal, Editura Polirom, Iai, 1999

- Alexandru Crian, Sofia Dobra, Florentina Smihian, Limba romn - Manual pentru clasa a VIII-a, Editura Humanitas, Bucureti, 2002.

B. METODOLOGICE

a) Strategia didactic: dirijat, algoritmic.

b) Metode i procedee: conversaia euristic, analiza gramatical, exerciiul gramatical, demonstraia, exerciii creatoare, jocul didacticc) Mijloace de nvare: manualul, tabla, fie de lucru, rebusul, pptd) Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe.

B. TEMPORALE

durata leciei: 50`SCENARIUL DIDACTIC

I. Organizarea clasei 1 min.

Se stabilete ordinea n clas: asigurarea cu cele necesare desfurrii leciei

( instrumente de scris, fie, videoproiector, laptop)II. Actualizarea cunotinelor nsuite anterior 5 min.

Profesorul verific tema cantitativ, dar mai ales calitativ, solicitnd elevii s o citeasc; se fac corecturile necesare Se poart o conversaie teoretic despre noiunile de baz privind propoziiile subordonate studiate

III. Captarea atentiei 5 min.

Se realizeaza cu ajutorul unui careu(A-B: SUBORDONATE) (Anexa 1)

IV. Anunarea temei i a obiectivelor propuse 5 min.

Li se va meniona elevilor c vor recapitula toate propoziiile studiate i vor sistematiza cele studiate: SB, PR, AT, CD, CI, CT, CL ,CM., enumerndu-li-se obiectivele lectiei.V. Conducerea procesului de recapitulare i sistematizare 20 min.Elevilor li se vor distribui fise de lucru ce contin diferite tipuri de itemi pentru consolidarea, recapitularea si sistematizarea subordonatelor. Astfel, se vor rezolva Itemi cu alegere duala, Itemi de tip pereche, - Itemi cu alegere multipla, - Itemi de completare. (Anexa 2)Profesorul monitorizeaz permanent activitatea elevilor, i ndrum pentru a se asigura c s-au transmis corect informaiile.

Solicita cte unui elev c citeasc, completeaz, ndrum i corecteaz, la nevoie, rspunsurile elevilor.Elevii isi vor completa exercitiile de la toate grupele.VI. Asigurarea feedbackului Are loc permanent, pe parcursul conversaiei i al analizei i se concretizeaz prin aprecieri verbale fcute de profesor sau prin solicitarea unor exemple formulate de elevi autoevaluareVII. Obinerea performanei 5 min.

Se d ca activitate frontal jocul didactic ce cuprinde proverbe in care sunt incluse subordonatele invatate.VIII. Asigurarea reteniei i a transferului 2 min.

Se va da ca tem pentru acas cautarea altor proverbe (zece cel putin) si stabilirea subordonatelor existente.ANEXA 1

Dezlegai careul de mai jos:1. Se tie c este contiincios.2. Mama trebuia s mpart tuturor3. Cartea care e pe mas este interesanta.4. S-a pregtit cum i-a spus profesorul.5. Propunerea era s mearg n excursie.6. A rspuns fr s fie atent.7. A lipsit cnd nu se ateptau.8. A fi bucuroas s o ajut.9. A nvat cum trebuia.10. coala din care a plecat i-a rmas vie n amintire.11. Ioana a devenit cum i-a dorit.SUBIECTIVA

SUBIECTIVA

ATRIBUTIVA

MODALA

PREDICATIVA

MODALA

TEMPORALA

INDIRECTA

MODALA

ATRIBUTIVA

PREDIC ATIVA

ANEXA 2

FISA DE LUCRU (Itemi cu alegere duala)Citeste cu atentie afirmatiile de mai jos si incercuieste DA sau NU:

1. Propozitia subordonata din fraza: ,,Trebuia sa se reintoarca la avocatura este SB. DA/NU2. Propozitia subordonata din fraza: ,, Ea se face ca este bolnava este PR. DA/NU3. Subordonata din fraza: ,, Am vizitat satul unde s-a nascut Ion Creanga este CL. DA/NU4. In enuntul: ,, Aaflat cand se intoarce si unde va locui, exista o CT si o CL. DA/NU

5. In fraza: ,,Cine va veni, nu stiu subordonata este CI. DA/NU (Itemi de tip pereche)

Scrie in spatiul punctat din coloana A subordonatele corespunzatoare din coloana B:

A

B1. Din gradina se vede care alearga mai repede.

CM

2. .In clipele cand se gandea la examen devenea tensionat.

AT3. ..Nu m-am hotarat cand ii voi raspunde.

CD4. .Cum se lasa seara, plecam.

SB

5. .A adormit fara sa manance.

CT

CI

(Itemi cu alegere multipla)

Incercuieste litera corespunzatoare raspunsului corect:

1. Subordonatele din fraza ,, E de mirare cum a reusit, dar e de inteles ca nu stie incotro se indreapta sunt in ordine:a) CM, SB, SB

b) SB, SB, CL

c) SB, SB, CD

2. In fraza ,,Locul unde s-au intalnit era minunat, dar au plecat acolo unde au putut zari marea. exista:a) AT, CL

b) doua CL

3. Subordonatele din fraza: ,,Se angajase independent de cine ii propusese sa termine lucrarea al carei proiect atrasese atentia tuturor, subordonatele sunt in ordine:

a) CI, CD, AT

b) SB, CD, AT

c) CI, AT, AT

4. In fraza: ,,Asta inseamna ca timpul poate roade si mistui nu numai amintirea intamplarilor pe care chiar el le-a zamislit, exista:a) PR, AT

b) SB, AT

5. Propozitiile din fraza: ,,Ceea ce face Titulescu la Geneva e interesant, dar e insuficient sunt in ordine:a) SB, PP, PP

b) CD, PP, SB

Numele .....................................................

Clasa a VIII-a ..........SUBORDONATE NECIRCUMSTANTIALE, CIRCUMSTANIALE- EvaluareI.Subliniaz predicatele,ncercuiete elementele de relaie;precizeaz felul subordonatei,notnd n parantez termenul regent: ( 25 p ) 1.tiu bine c suntei foarte mndru de asta! ________________________________

2.Mi se pare c v-am mai vzut,spuse el. ________________________________

3.Ii dai seama ce plcere mi fcea aceast veste. ________________________________

4.Locul nefiind bun,nsemna c nu-l putea ajuta la crearea unui adpost mpotriva ploii.________________

5.Nu se tie nimic despre locul unde ar putea fi ascuns. ________________________________

6.Dup ce se ntuneca, munteanca poposea la han7.Oriunde te vei duce, te voi cuta..

8.Procedase Ana, aa cum era obinuit de prinii ei

II. Completeaz cu subordonate potrivite,alegnd din dreapta elemente de relaie potrivite: ( 25 p ) 1. Problema era. ( PR ) oricui ; orice

2. i trecu prin minte ideea .. (AT ) ce ; cine

3. Nu se aflase de la ei . ( SB ) ca s ; dac

4. i povestea cu amnunte ( CI ) cnd ; unde

5. ntreba . ( CD ) 6.Se ndrepta.(CL) 7.Descoperise (CT) de ; c

III.Completeaz cu regente potrivite : ( 25 p ) CD

1. ..cum a procedat.

AT

2. .. ..pe care l ajutase.

CI

3. .. s asculte muzic.

SB

4. Ct va dura spectacolul. .

PR5. ..ceea ce i dorise.

6. precum tiau toi- CM

IV.Construiete regente potrivite, astfel nct subordonata c a lucrat bine s corespund cerinei din parantez : ( 15 p )1._____________________________________________________________________________( AT )

2._____________________________________________________________________________( CD )

3._____________________________________________________________________________( PR )

4._____________________________________________________________________________( SB )

5._____________________________________________________________________________( CI )

Din oficiu:10 p Total:100 p