proiect_lectie_1_sept_cl5_2014

8
PROIECT DIDACTIC Clasa: a V-a C Data: 01. 09. 2014 Disciplina: Dirigenţie Tema: Călătoria spre a DEVENI Profesor: Ghedea Eudochia Timpul: 45min Obiective operationale: Elevul va fi capabil: O1 – Să comunice despre sine, despre colegi; O2 – Să aranjeze în schemă evenimentele semnificative din viaţa lor ; 03 - Să aprecieze experienţele din propria viaţă ; 04 - potrivească cuvintele /rimele unor versuri; O5 – Să traseze scopuri, idealuri pentru următorii ani de gimnaziu; O6 – Să se exprime corect respecîtnd eticheta culturii vorbii şi comportamentale. Strategii didactice: Comunicare, lectura expresivă, energizantul Şiragul perlelor, metoda semnificaţiilor ascunse, graficul conceptual, discuţie dirijată, concursul- bliţ, exerciţiu creator, textele calchiate, autoevaluare. 1.Forme de organizare: frontală, de grup, individuală. 2.Resurse materiale: Proiect didactic, fişe, desene, coli de hîrtie, markere,înregistrări audio, citate. Eudochia Ghedea

Upload: georgiana-diana-mindrila

Post on 15-Nov-2015

8 views

Category:

Documents


2 download

DESCRIPTION

sa

TRANSCRIPT

PROIECT DIDACTICClasa: a V-a C Data: 01. 09. 2014 Disciplina: Dirigenie Tema: Cltoria spre a DEVENI Profesor: Ghedea Eudochia Timpul: 45min Obiective operationale: Elevul va fi capabil:

O1 S comunice despre sine, despre colegi; O2 S aranjeze n schem evenimentele semnificative din viaa lor ;03 - S aprecieze experienele din propria via ;04 - S potriveasc cuvintele /rimele unor versuri;O5 S traseze scopuri, idealuri pentru urmtorii ani de gimnaziu; O6 S se exprime corect respectnd eticheta culturii vorbii i comportamentale.

Strategii didactice: Comunicare, lectura expresiv, energizantul iragul perlelor, metoda semnificaiilor ascunse, graficul conceptual, discuie dirijat, concursul- bli, exerciiu creator, textele calchiate, autoevaluare.

1.Forme de organizare: frontal, de grup, individual.2.Resurse materiale: Proiect didactic, fie, desene, coli de hrtie, markere,nregistrri audio, citate.

Surse bibliografice: 1. www.didactic.ro, YouTube

SCENARIUL DIDACTIC Activitatea profesoruluiActivitatea elevuluiMetode

EVOCARE

Creez climatul psiho-afectiv adecvat desfurrii leciei.

Pe un fundal muzical m prezint i citesc poezia ndemn Copiii mei cuochiseniniisufletplindebuntateLa nceput de an colarVreau s v tiu cu dor de carte.

Pii seme pe noua treaptncreztori n viitorn tot ce-i nou, ce v ateaptS devenii biruitori.

V fieviaaca unpomIar sufletul v fie pineCu gndul inspirai de bineS devenii cu adevrat OM.

i invit n cltorie cu trenul vieii spre A DEVENI. Poposim la staia nr.1 Clasa a V-a C. (Anexa 1.)

nainte de mbarca e nevoie s ne cunoatem. Propun Fia de prezentare. Fiecare elev va alege un simbol care- l reprezint. Cer s-i noteze numele i o trstur de caracter. (Anexa 2)

Citesc cteva trsturi, ncurajndu- i c sunt cei mai buni, i-i invit la o activitate frumoas, deschis, fireasc cu mult ncredere i sinceritate. Anun subiectul leciei i obiectivele Elevii i ocup locurile conform bulinei de pe ecuson. Sunt repartizai n 5 echpe. i pregtesc materialele necesare.

Ascult poezia.

Colega/ul mea/meu se numeteEl/ Ea este

Fiecare elev alege un simbol, noteaz numele, o trstur de caracter, apoi fiele sunt ataate pe posterul Trenul vieii

Noteaz tema n caiete.

Comunicare

Lectur expresiv

Energizantul iragul perlelor

Metoda semnificaiilor ascunse

Realizarea sensului

Un tren lung ne pare viaa...Unlungtrennepareviaa,netrezimnelmergnd,Frsnedmnoiseamaundene-amsuiticnd.Fericirilesuntstaii,undestmcte-unminut;Pncndsnedmseama,sun,pleac,atrecut..

Arztoridenerabdarenaintetotprivim,sajungemmaidegrablavreointce-odorim.

Netreczileleianii,clipescumpeidureri,noitrimhrniidevisurii-nsetaidupplceri

Repartizez prima activitate. Trenul vieii (Anexa 3)

Notai cele mai semnificative evenimente din viaa voastr.(pozitive/negative).Ex: S-a nscut sora mea/ am mers la grdini

Rog s discute n grupuri i s-i expun prerea despre evenimentele dominante/ comune.

Cror etape din via se potrivesc aceste timpuri? Ce experiene v-ai format n aceste perioade? Care credei c e cea mai frumoas etap? De ce ?

Rog s segmenteze pe imaginea de la tabl Treptele devenirii cele 2 etape din viaa lor: copilria i preadolescena. (Anexa 4)Ai pit prima treapt, primul pas, cu toat veseliaTrist n urm a rmas cu dor COPILRIA.Perseverent urc tot mai sus, pe treapt, cu decenE mult mister, mi place aici, salut PREADOLESCEN!

Citesc afirmaia lui Paolo Coelho (Anexa 5)

Cer s- i aminteasc versuri/cntece despre copilrie, nvtoare, coal Anun concursul- bli. Ofer premii pentu elevii care-i amintesc i recit cte un catren despre copilrie, profesor, coal.

Propun ca ei s potriveasc/ recunoasc unele cuvinte din versurile:1. A- nceput s rugineasc/ Frunza-n arbori i n vii. Drumurile ctre coal/ Snt iar pline de copii...

2.S trii ani muli, uori,/ Dulcii mei nvtori! Mult se cade, se cuvine / S v fie cald i bine!

3. Cartea e ca mama noastr, /Ea d sfaturi tuturor, neleapt, ajutor/Pentru toi ce vor s-i cear,/ D lumin tuturor. 4. Copilrie ppdie / Mai ieri n scrnciob noi ne-am dat/ Copilrie- ppdie, / Ce grabnic vremea te-a suflat!

5. O zi trecut fr fapte /care s-i fi rmas n minte/ n viaa ta e ca o noapte/ Sau ca un basm fr cuvinte.

Vizioneaz filmuleul Trenul Vieii

Completeaz fia propus

Cltorim n trenul vietii, tren permanent, Avem bilete pentru dus, fara abonament.

Vor trece n revist evenimente din viaa lor.

Cte un reprezentant din partea fiecrui grup vorbete despre evenimentele semnificative commune tuturor colegilor.

Rspund la ntrebri.

Plaseaz pe imagine semnele.

Urmresc i expun prerea.

Recit versuri.

Discut timp de 3 min , apoi recit , cnt

Potrivesc cuvintele.

Citesc variantele lor.

YouTube

Lectur expresiv

Graficul conceptual n baza fiei Trenul vieii.

Comunicare ghidat

Comunicare ghidat

Concursul- bli.

Lucru n grup.

Texte calchiate

REFLECII

Pentru orice cltorie trebuie s ne facem bagajul. Numii lucrurile necesare pentru o cltorie cu trenul. Dar pentru cltoria spre A DEVENI ? Cum ar fi bine s devenim ?

Ofer fiele valiz i cer ca fiecare s-i noteze obiectivul propus spre realizare n acest an.

Rog s vizioneze un filmule Bagajul vieii.

Roag cte un elev din fiecare grup s examineze ce ateptri/ obiective are profesoara n valiza dirigintei.

Ofer pentru fiecare elev pliante- surprise.(Anexa 6)

Elevii completeaz fia de autoevaluare. (Anexa 7)

Mulumete elevilor .

Numesc obiectele necesare.

Completeaz i aranjeaz fiele pe poster.

Vizioneaz un fragment.

Din fiecare grup cte un elev extrage din valiz o fi i o fixeaz pe poster , lng fiele elevilor.

Primesc pliantele , urmresc coninutul.

Completeaz fiele.

Mulumesc profesoarei.Discuie dirijat

YouTube

Valiza

Fi de autoevaluare

Eudochia Ghedea