proiect_insecte

14
Gradinita P.P.Nr:9 Satu Mare Grupa Pasarelelor – Mare Tema de studiu:” Cand, cum si de ce se intampla ? ” Subtema:” Din lumea celor care nu cuvanta ” Tema zilei:” In lumea micilor insecte ” Educatoare: OLAR MARIA Satu Mare – 14 Mai 2013

Upload: budeanu-irina

Post on 28-Sep-2015

11 views

Category:

Documents


2 download

DESCRIPTION

Proiect didactic

TRANSCRIPT

Gradinita P.P.Nr:9 Satu MareGrupa Pasarelelor Mare

Tema de studiu: Cand, cum si de ce se intampla ? Subtema: Din lumea celor care nu cuvanta Tema zilei: In lumea micilor insecte

Educatoare: OLAR MARIASatu Mare 14 Mai 20131PROIECTIA ZILEIData: 14.05.2013 Grupa: Pasarelelor mareGradinita: G.P.P. Nr: 9Educatoare: OLAR MARIATema de studiu: Cand, cum si de ce intampla ?Subtema: Din lumea celor care nu cuvantaTema zilei: In lumea micilor insecteINVENTAR DE ACTIVITATI:ACTIVITATI DE DEZVOLTARE PERSONALA Intalnirea de dimineata: prezenta, salutul, calendarul naturii, stirea zilei, impartasania Gimnastica de inviorare: exercitii fizice pe muzica Rutina: In timpul activitatii: deprinderi de ordine, disciplina si autoservireJOCURI SI ACTIVITATI DIDACTICE ALESE Sector Stiinta: Flori colorate raportare la cantitate; Sector Biblioteca: Desparteste in silabe jetoane colorate; Sector Constructii: Gardulet pentru livada betisoare/cuburi; Activitate recreativa: Albinita azburat joc muzicalACTIVITATI PE DOMENII EXPERIENTIALE: Domeniul Limba si Comunicare: Soarele si albinuta povestire creata de copii dupa un sir de ilustratii. Domeniul Estetic si Creativ: In poiana fermecata pictura libera2INTALNIREA DE DIMINEATA

PREZENTA:Fiecare copil isi aseaza pasarea pe crengute. Doi copii numara cate pasarele sunt pe crengute si se constata ce copii lipsesc.CALENDARUL NATURII: Ce zi este astazi? (marti, 14 mai 2013) Cum este vremea? (se raspunde corespunzator momentului ). Ce ati observat in drum spre gradinita? ( ) Ce imagine se potriveste? ( ) In ce anotimp ne aflam? ( )SALUTUL Vom fi harnici ca furnicile, albinutele, care lucreaza toata ziua.Asa ca sa ne si salutam asa!!Voi exemplifica: Bzz, Buna dimineata, albinuto !, salut pe primul copil din semicerc, acesta va saluta pe urmatorul: Buna dimineata, furnica !. La fel vor proceda toti copiii pana se va ajunge la ultimul.STIREA SI MOTIVATIA ZILEIIn drum ce veneam la gradinita, am gasit in poarta o albina trista care s-a pierdut de prietenii sai. M-a rugat sa o iau cu mine in speranta ca-si va face si alti prieteni, si veti descoperii lucruri interesante despre insecte.Le voi prezenta copiilor in 5 minute, 5 slider-uri cu insecte; copiii vor descoperii insectele in mediul lor de viata.3

ACTIVITATI DE GRUP: Gazele poezie, recitare ( anexa 1 ) Fluturasul meu cantec ( anexa 1 )IMPARTASIREA Cine doreste sa ne povesteasca ( impartaseasca ) vreo patanie, intamplare cu/despre albinute?

4

PROIECT DE ACTIVITATEData: 14.05.2013Grupa: Pasarelelor mareEducatoare: OLAR MARIATema de studiu: Cand, cum si de ce se intampla?Subtema: Din lumea celor care nu cuvantaTema zilei: In lumea micilor insecteDenumirea ctivitatii: Activitati liber aleseSectoare: Sector Stiinta: Flori colorate raportare la cantitate; Sector Biblioteca: Desparteste in silabe jetoane colorate; Sector Constructii: Gardulet pentru livada betisoare/cuburi;Scopul: Consolidarea cunostiintelor copiilor privitoare la numaratul in limitele 1 10, raportarea corecta a numarului la cantitate Consolidarea deprinderii de a se juca in grupuri mici organizate, respectand indicatiile educatoarei in vederea indeplinirii sarcinilor propuse.Obiective operationale:O1 sa numere in limitele 1 10;O2 sa aseze tot atatea, cat arata cifra;O3 sa desparta in silabe cuvinte5

O4 sa construiasca prin diferite metode gardul pentru livada din material divers: betisoare, cuburi, etc;O5 sa participe cu interes si placere la activitate.Mijloace de realizare: Betisoare, cuburi; Jetoane colorate cu flori si insecte; Flori colorate cu cifre, insecte, lipici.Metode si procedee didactice: Conversatia, povestirea, explicatia, demonstratia, expunerea, jocul.

6DESFASURAREA ACTIVITATIIEvenimentedidacticeDemersul didacticStrategiididacticeEvaluarea

Moment organizatoric

Captarea si orientarea atentiei

Anuntarea temei si a obiectivelor

Prezentarea materialului stimul si a noului continut

Dirijarea invatarii

Obtinerea performantei

Evaluarea La fiecare sector deschis vor fi asezate cate 2 respeciv 3 masute, pe care se vor afla materiale necesare desfasurarii activitatilor propuse in sector. Acum ca ne-am imprietenit cu insectele si stim atat de multe lucruri despre ele,o sa va invit sa pasim in lumea lor!Le vom arata ca si noi suntem la fel de harnici ca si ele.-O sa incercam sa realizam cateva lucruri care reprezinta lumea lor,si sa le aratam cat de dragi ne sunt si ca le multumim pentru foloasele (mierea) ce ne-o dau ele.Toate obiectivele prezentate in activitatea anterioara sunt reamintite si asezate la centrul tematic.-Acum haideti sa zburam asemenea albinitelor si fluturasilor pentru a descoperi ce vom lucra cat si materiale de care avem nevoie. Incolonati unul cate unul vom porni cantand Albinita mea(Anexa 2) refrenul si prima strofa pentrul sectorul Stiinta , a doua strofa pentrul sectorul Biblioteca ,a treia strofa pentru sectorul Constructii. -La Sectorul Stiinta vom raporta la cantitate insecte asezandu-le pe petalele de flori.-La Sectorul Biblioteca copiii vor despartii in silabe ajutati de jetoanele colorate cu flori si insecte, apoi vor reprezenta grafic pe tabla magnetica cuvintele.-La Sectorul Constructii vom confectio gardulete din betisoare si cuburi.Demonstrez !-Acum ca v-am prezentat ce vom avea de facut, fiecare se aseaza la sectorul dorit, incercati sa treceti pe rand la fiecare sector.Pe parcursul derularii activitatii liber alese voi trece pe la fiecare sector pentru a oferi sprijin si explicatii suplimentare.La Sectorul Stiinta copiii vor raporta la cantitate pe petalele de flori pregatite, insecte.La Sectorul Biblioteca am sa supraveghez activitatea ata din punct de vedere al organizarii spatiului de lucru, cat si al indeplinirii sarcini sectorului.Copiii vor desparti in silabe, apoi vor reprezenta grafic cuvintele cu ajutorul jetoanelor si a insectelor.La Sectorul Constructii voi da frau liber creativitatii copiilor in a realiza cat mai original tema propusa.Pentru realizarea gardului voi demonstra si voi sprijini copiii acolo unde va fi nevoie.Acum ca am terminat, haideti sa vedem ce am realizat si cum am lucrat. Vom observa florile daca s-au respectat sarcinile primite, apoi le vom duce in livada.La Sectorul constructii vom admira garduletul realizat din betisoare, apoi la Sectorul Biblioteca vom discuta despre cuvintele despartite in silabe si despre reprezentarea lor grafica.Aici sunt analizate si apreciate toate lucrarile de catre toti copiii.Pentru ca ati fost cuminti si harnici, asemenea furnicilor si albinelor, vom servi cu totii prajituri.

Explicatia

Explicatia

Conversatia

Expunerea

Explicatia

Explicatia

Explicatia

Demonstratia

Explicatia

Demonstratia

Conversatia

Explicatia

Demonstratia

Conversatia

Explicatia Demonstratia

Conversatia

Explicatia

Frontal

Frontal

Frontal

Frontal

Frontal

Frontal

Frontal

Frontal

Frontal

Frontal si individual

Frontal si individual

Frontal

Frontal

8PROIECT DE ACTIVITATE

Data: 14.05.2013Grupa: Pasarelelor mareEducatoare: OLAR MARIATema de studiu: Cand, cum si de ce se intampla?Subtema: Din lumea celor care nu cuvantaTema zilei: In lumea micilor insecteActivitati pe domenii experientiale: Domeniul Limba si ComunicareTema activitatii: Soarele si albinuta Felul: povestire creata de copii dupa un sir de ilustratii.Scopul: Dezvoltarea comportamentelor de cooperare, prosociale, proactive ( initiative )OBIECTIVE OPERATIONALEO1 sa numeasca un element al imaginiiO2 sa spuna propozitii sugerate de imagineO3 sa colaboreze in grup pentru a nu repeta cuvantul sau propozitiaO4 sa stabileasca in cadrul grupului un reprezentantO5 sa povesteasca fragmentul povestirii sugerat de imagineO6 sa expuna povestea in ordine cronologica a 9

evenimentelorO7 sa propuna un titlu povestiiMetode si procedee didactice: Invatarea prin colaborare Conversatia Explicatia Povestirea Problematizarea DemonstratiaMijloace de realizare: 4 imagini ale povestii de creat, cate 2 creioane colorate pentru fiecare copil ( unul alb si unul maro ), suport pentru expunerea imaginilor.

10

DESFASURAREA ACTIVITATIIEvenimente didacticeDemers didacticStrategii didacticeEvaluarea

Moment organizatoric

Captarea atentiei

Reactualizarea cunostintelor

Enuntarea temei si a obiectivelor

Prezentarea optima a continutului

Obtinerea performantei

Asigurarea retentei si a transferului

Evaluarea

Mobilierul va fi asezat pe patru subgrupe numerotate de la 1 4, la fiecare subgrupa vor fi pregatite cate o imagine(intoarsa) cu numarul corespunzator de pe masuta.Copiii vor intra si isi vor alege un jeton cu o cifra(1-4) pentru a se grupa dupa aceeasi cifra.Stiu ca voua va plac foarte mult povestile, eu pana acum v-am tot spus sau citit povesti si de fiecare dat v-ati bucurat, avem la biblioteca noastra multe carti de povesti dar oare stie cineva sa spuna cine a scris povestile in carti? ( scriitori ) Sa stiti ca povestile pot fi create chiar si de copii, acestea pot fi scrise de un adult si pot fi citite si de alti copii.As vrea doar sa ne amintim ca in orice poveste cand o spunem sau o citim de fapt spunem cuvinte si cuvintele le rostim in propozitii corecte si frumoase care dau un inteles clar la ceea ce rostim.Azi, pentru ca sunteti mari si foarte isteti, m-am gandit sa creati si voi o poveste. Ca sa va fie mai usor eu v-am pregatit cate o imagine pe masa, iar voi sunteti cate o echipa(1,2,3,4). Va trebui ca in fiecare echipa toti sa numiti, sa rostiti un cuvant din ceea ce vedeti in imagine si apoi fiecare dintre voi sa spuna o propozitie din ce vedeti in tabloul vostru. Regula este ca in grupul vostru un cuvant sau o propozitie spusa sa nu se repete, asa fiecare echipa si fiecare copil va contribui la alcaturiea povestii.Pentru ca fiecare copil sa fie sigar ca spune cuvant si propozitie, veti primi cate doua creioane colorate, unul alb, u ul maro; cel alb il veti pune pe masa atunci cand veti rosti un cuvant iar cel rosu cand veti rosti o propozitie, iar la sfarsit veti alege din echipele voastre un reprezentant care va povasti intregii grupe partea de poveste din imagine.Vom intoarce imaginile, copiii le privesc, pot sa discute ce vad in imagine si hotarasc cine, ce cuvant va spune. Voi incepe cu echipa 1, dupa ce toate creioanele albe sunt pe masa, vor primi sarcina de a formula propozitii si de a hotara cine, ce propozitie va spune cu conditia sa nu se repete. La fel voi proceda pe rand cu toate echipele dupa care voi incepe din nou cu echipa 1; pentru ascultarea propozitiilor rostite odata cu punerea pe masa a celuilalt creion, echipa va primi sarcina de a desemna un reprezentant care va povesti despre imagine, folosindu-se de propozitiile rostite, aceste propozitii pot fi modificate sau imbunatatite. Voi avea in vedere sa creez admosfera stimutativa pentru exprimarea de cuvinte si propozitii logice, coerente si corecte, incurajarea fiecarei echipe.Voi sugera crearea de competitie intre echipe pentru stimularea fiecarui membru al echipelor.Dupa ce toate creioanele sunt pe masa fiecare echipa isi va prezenta secventa din poveste pe baza de imagine prin reprezentantul ales de ei.Imaginile vor fi expuse la vazul tuturor si fiecare copil va fi atent la povestirea succesiva a imaginilor.Se va preciza ca prin contributia fiecarei echipe si a fiecarui copil s-a creat o poveste frumoasa.Voi sugera copiilor sa dam un titlu la poveste, dupa mai multe idei se va accepta cel mai sugestiv titlu.Pentru a retine povestea voi propune povestirea in intregime a povestii de catre un copil.Vom aseza imaginile intr-un loc vizibil si voi propune copiilor ca aceasta poveste sa o scriu intr-o carte,la care voi sunteti autorii ,povestea va fi citita si altor copii din gradinita.Voi aprecia verbal corectitudinea propozitiilor exprimate, felul in care au contribuit individual si in echipa la crearea povestii.