proiect_egiptul_antic_stanoiu_cerasela.doc

36
Motto: ,,Poate că toată inţelepciunea vieţii stă in conştiinţa că pe unde ai trecut să fie ceva mai bine ca inainte’’ (Nicolae Iorga) CLASA a V – a Unitate de învățare: CIVILIZATII ALE ANTICHITATII – ORIENTUL ANTIC Studiu de caz: Regatul Egiptean Profesor CERASELA – FELICIA STOINOIU - MOROGAN

Upload: andriansavciuc

Post on 16-Dec-2015

10 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

PROIECT DIDACTIC

Motto: ,,Poate c toat inelepciunea vieii st

in contiina c pe unde ai trecut

s fie ceva mai bine ca inainte(Nicolae Iorga)

CLASA a V a

Unitate de nvare: CIVILIZATII ALE ANTICHITATII ORIENTUL ANTIC

Studiu de caz: Regatul Egiptean

Profesor CERASELA FELICIA STOINOIU - MOROGAN

PROIECT DIDACTIC

UNITATE DE INVATAMANT: COALA CU CLASELE I-VIII ZOIAPROPUNATOR: PROF. STOINOIU-MOROGAN CERASELA FELICIA

DATA: 25.11.2010CLASA: a V-a

OBIECTUL: ISTORIE

UNITATE DE INVATARE: CIVILIZAII ALE ANTICHITII ORIENTUL ANTIC

DETALIERI DE CONTINUT: Regatul EgipteanTIPUL LECTIEI: MIXT ( predare invatare ).

TIMP: 1 ORA

SPATIUL DE INSTRUIRE: SALA DE CLASSCOPUL:

INFORMATIV: - sa dobandeasca cunostinte despre contextul si conditiile in care s-a realizat statul egiptean i despre organizarea acestuia.

FORMATIV: - dezvoltarea capacitatilor cognitive si de a stabili analogii, corelari, sistematizari, de a generaliza principalele evenimente produse in mileniile IV I i. Hr.

NIVELUL INITIAL AL CLASEI: - clasa se prezinta la nivelul programei; majoritatea elevilor participa activ la dezbateri.

MIJLOACE:

VALENTIN BALUTOIU, CONSTANTIN VLAD, Istorie. Manual pentru clasa a V-a , Ed. ALL, Bucuresti, 2001.

MIHAI MANEA, ADRIAN PASCU, Atlas scolar de istorie universala., Grupul editorial Corint., Bucuresti, 2003.

CALCULATORUL.

MAPA DE LUCRU:

C.D. cu schema modulara ale temei

Fise de lucru

Fise de evaluare

Chestionar de autoevaluare

MATERIAL BIBLIOGRAFIC:

HORIA C. MATEI, Enciclopedia antichitatii, Editura Meronia, Bucuresti, 1995.

WILL si ARIEL DURANT, Civilizatii istorisite, vol. 2 6, Ed. Prietenii Cartii, Bucuresti, 2001.

GAFAR TATIANA, Metodica predarii istoriei, E.D.P., Bucuresti, 1996.

JOITA ELENA, Didactica aplicata, Ed.Silver, Craiova, 1994.

S.N.E.E., Ghid de evaluare pentru istorie, Editura Pro Gnosis, Bucuresti, 2001.

C.N.C. , Ghid metodologic de aplicare a programelor scolare pentru disciplina istorie, clasele IV VIII.

Internet: www.edu.ro; www.didactic.ro; www.wikipedia. STRATEGIA DIDACTICA:

Inductiva

Deductiva

Cognitiva

SemidirijataMETODE:

Conversatia euristica.

Explicatia.

Invatarea prin descoperire, dirijata cu ajutorul fiselor de lucru si a animaiilor.

Lectura explicativa

Axa cronologica.

Organizatorul graficI. Competene specifice3.1. Identificarea i clasificarea surselor istorice

3.2. Stabilirea, pe baza surselor istorice, a elementelor evoluiei grupurilor umane i civilizaiei omeneti;3.3. Localizarea n timp i n spaiu a faptelor istorice din Antichitate, pe baza surselor istorice;3.4. Relatarea unui fapt istoric din Antichitate, utiliznd informaii selectate din surse istorice, cunoscute sau la prima vedere;4.1. Elaborarea de instrumente grafice folosind informaii referitoare le timp si spaiu.

II. Obiective operaionale:

O1 - s plaseze corect in spatiul Orientului Antic statul egiptean; O2 - s defineasc i s alctuiasc enunuri cu termenii istorici specifici leciei predate: regat, sclavi, faraon, nome; O3 - s realizeze corelaii ntre modul de via egiptenilor i particularitile mediului geografic specific regiunii N - africane; O4 s identifice particularitile regatului ca form de organizare tipic Orientului Antic n general i Egiptului n special; O5 - s explice etapele formrii statului egiptean unitar n mileniul IV.III. EVALUARE

1. CONTINUA prin intrebari frontale si analiza raspunsurilor la fisele de munca independenta.

2. FINALA prin teste de evaluare.

IV. SCHEMA LECTIEI V. MAPA DE LUCRU:

FISA DE EVALUARE Axa cronologica.FISA DE LUCRU nr. 1 Egiptul un dar al Nilului.FISA DE LUCRU nr. 2 Harta Egiptului Antic.FISA DE LUCRU nr. 3 Egiptului Antic organizarea statului si a societaii Scrisoare de la Herodot.TEST DE EVALUARE Regatul Egiptean.CHESTIONAR DE AUTOEVALUARE.VI. SCENARIUL DIDACTIC

NR. CRT.

SECVENTELE

INSTRUIRII

OB. OP.Coninutul informaional-formativStrategia didactica

Metode/mijloace/evaluare

ACTIVITATEA PROFESORULUIACTIVITATEA ELEVILOR

I.

ASIGURAREA CONDITIILOR DE DESFASURARE A ACTIVITATII.

2`1. Notarea absentelor.

2. Verificarea materialului didactic necesar.

3. Organizarea colectivului de elevi in trei grupe.1. Se incadreaza in atmosfera de lucru.

2. Aseaza mobilierul ergonomic in forma de U, pentru a putea avea vizibilitate la calculator.

II. VERIFICAREA SI REACTUALIZAREA CUNOSTINTELOR.

10`O1

Verifica si reactualizeaza cunostintele din tema anterioara: CONSTITUIREA ORASELOR - STATE

METODE:

lucru cu harta

1. Cere elevilor sa identifice zonele de formare ale popoarelor Orientului Antic, s le identifice corect pe harta de la tabl i s defineasc termenul de ora-stat. axa cronologic2. Cere elevilor s defineasc termenul de ora-stat, s menioneze perioada de timp cnd au aprut primele orae-state, spaiul geografic, s le identifice la hart i s prezinte necesitatea apariiei statului.3. Ofera elevilor care au dat raspunsuri corecte coroane, pentru aprecierea acestora, anuntandu-i ca vor fi transformate in puncte de notare i ca fiecare coroan simbolizeaz ceva fiind legate de coninutul leciei noi.1. Plaseaza corect, in spatiul geografic popoarele Orientului Antic.

2. Definesc termenul de oras stat si prezinta necesitatea aparitiei statului in Orientul antic: pentru coordonarea eforturilor oamenilor in producerea de bunuri;

pentru reglementarea relatiilor intre clasele si categoriile sociale.3. Plaseaza corect, in casutele libere de pe axa cronologic, informatiile corecte cu privire la orasele state sumeriene ( Ur, Uruk, Lagas, Umma), orasele state feniciene ( Tyr, Biblos, Sidon); plasarea informatiilor in functie de cele doua ere delimitate de la anul 1 anul nasterii lui Iisus Hristos.

Lucrul cu izvoare istoriceLectura explicativExpunerea

ExplicaiaManualeAtlas istoricCalculatorFlip-chartVideoproiector

Harta Activitate de grupAxa cronologica

III.CAPTAREA ATENTIEI. ANUNTAREA CONTINUTULUI SI A OBIECTIVELOR.

5`Realizeaza trecerea la tema noua:

1. Cere elevilor s parcurg jocul Labirint i s identifice civilizaia ascuns.

2. Prezinta cu ajutorul calculatorului titlul temei noi: REGATUL EGIPTEAN.

3. Comunica elevilor principalele obiective ale lectiei sub forma succesiva si cu ajutorul calculatorului.1. Parcurg labirintul i la captul acestuia descoper cartonaul cu termenul egiptenii. Pozitioneaz cartonaul pe harta in zona geografic corespunztoare formarii statului egiptean. 2. Privesc cu atentie secventele prezentate de catre profesor cu ajutorul calculatorului .

3. Recepteaza, devin interesati de tema noua. Noteaza in caiete titlul lectiei: REGATUL EGIPTEANJoc labirintExpunerea

ExplicaiaManualeCalculator

Videoproiector

Harta Activitate individuala

IV.PREZENTAREA NOULUI CONTINUT SI CONDUCEREA INVATARII.

27`O2

O3

O1

O4

O5

O2

O2

O4

O5 METODE: explicaia1. Explic elevilor c n acelai timp cu oraele-state a luat fiin i cel mai vechi regat regatul Egiptului.2. Prezinta elevilor definitia termenului: regat, o noteaz la tabl i cere elevilor sa o noteze in caiete; nvarea prin descoperire folosind analiza izvoarelor istorice i conversaia euristic3. Imparte fisa de lucru nr. 1 Egiptul un dar al Nilului, cerandu-le elevilor sa citeasca cu atentie textul i s rspund la urmtoarele cerine: a.Mentionati principala ocupatie a egiptenilor; b. Precizai, pe baza textului, trei operaii agricole, n ordinea cronologic a defurrii lor. nvarea prin descoperire folosind simularea animat4. Afieaz secvena animat Egiptul un dar al Nilului legenda revrsrii Nilului i cere acestora s participe virtual la muncile cmpului. Noteaz la tabl/flip-chart perioadele revrsrii. nvarea prin descoperire folosind harta istoric5. Imparte fisa de lucru nr. 2 Harta Egiptului Antic i cere acestora ca n urma analizei s identifice cele 2 denumiri ale regatelor egiptene mpreun cu simbolurile acestora. Amintete elevilor care au primit coroane ce reprezinta. CE NE SUGEREAZA IMAGINEA.?6. Cere elevilor sa analizeze imaginea Paleta lui Narmer si sa precizeze ce semnificatie are coroanele purtate de acesta.

Organizatorul grafic

7. Afiseaza componenta la videoproiector si cere elevilor sa-si noteze informatiile noi subliniind c Regatul Egiptului-apare n urm cu aproximativ 5000 de ani. Prin anul 3100 .Hr., regele Narmer (Grecii l-au numit Menes), a unificat cele dou regate (Egiptul de Sus n Sud i Egiptul de Jos n Nord) stabilind capitala regatului la Thinis. I se mai atribuie i i ntemeierea oraului Memphis, la grania dintre Egiptul de Sus i Egiptul de Jos. El a devenit un monarh (conductor) cu puteri absolute numit faraon. Folosind organizatorul grafic prezint elevilor atribuiile faraonului: era conductorul politic i religios al egiptenilor, fiind cunoscut i ca Stpnul celor dou lumi sau Cel mai mare preot din fiecare templu,

deinea toate pmnturile, crea legi, colecta taxe,

apra Egiptul mpotriva strinilor.,

era considerat zeu pe Pmnt, lua parte la ritualuri i construia temple n onoarea zeilor. Jocul de rol POTAUL8. Imparte fisa de lucru nr. 3 Egiptul Antic organizarea statului si a societii folosind metoda potaului primirea unei scrisori i a unor surprize din partea lui Herodot. Prin intermediul acestei scrisori printele istoriei le cere elevilor s poziioneze fiecare personaj n zona corespunztoare din piramida social. explicaia9. Dup realizarea sarcinilor de ctre elevi profesorul le cere s precizeze care sunt termenii istorici noi din textul lui Herodot i le ofer definiia acestora, notnd la tabl/flip-chart cuvintele nom i nomarh. n continuare le explic elevilor c Egiptul era mprit n 38 de nome (provincii) conduse de administratori locali-nomarhi. Atribuiile nomarhilor erau de a veghea la ntreinerea canalelor i de a alctui ,,situaia aurului i ogoarelor; li s-au ncredinat poliia i recrutrile pentru armat; erau controlai de un vizir, omul de ncredere al faraonului (un fel de prim-ministru); n subordinea nomarhilor se aflau primarii satelor din care era alctuit fiecare nom.

1. Recepteaza, devin interesati 2. Noteaza in caiete definitia regat = form de organizare social i politic , stat condus de un rege.

3. Privesc cu atenie animaia Egiptul un dar al Nilului legenda revrsrii Nilului, identific ocupaiile egiptenilor i perioadele revrsrii.

Anul egiptean era mprit n trei anotimpuri, fiecare coninnd patru luni Aket: perioada de aluviuni, nivelul Nilului cretea, inundnd terenurile agricole.

Peret: perioada de secet, apele ncepeau s se retrag, lsnd n urm aluviunile fertilizatoare. Dup retragerea apelor, solul fertil era nsmnat.

Shemu: perioada de recoltare, culturile ncepeau a fi recoltate. 4. Noteaza in caiete informatiile noi.5. Analizeaz fisa de lucru nr. 2 Harta Egiptului Antic i identific cele 2 regate egiptene Regatul Egiptului de Jos (in zona de varsare) i Regatul Egiptului de Sus n sud, precum i cele dou simboluri pentru acestea: coroana roie i coroana alb.

6. Analizand fisa de lucru nr. 4 Paleta lui Narmer desprind cu usurinta informatiile referitoare la coroanele purtate de acesta, anii unificarii si numele intemeietorului regatului egiptean.

Paleta lui Narmer descoperit la Hierankopolis

1. 2.

1. Narmer purtnd coroana Egiptului de Sus

2. Narmer purtnd coroana Egiptului de Jos

7. Folosind plicurile primite de la un elev care interpreteaz rolul potaului elevii citesc scrisoarea imaginar de la Herodot i descoper organizarea statului egiptean. Dau rspunsurile la cerintele din fia de lucru apoi poziioneaz fiecare personaj reprezentant al unei categorii sociale n spaiul corespunztor din piramida social.8. Identific termenii istorici noi: nom i nomarh, recepteaz definiiile i explicaiile date de profesor i le noteaz in caiete.9. Noteaza in caiete informatiile noi si pe cele afisate la videoproiector i n organizatorul grafic.

Lucrul cu izvoare istorice

Expunerea

ExplicaiaManualCalculator

Videoproiector

Fise de lucru

ImaginiActivitate frontala individuala

Activitate de grupDescoperireaStudiul pe text

Conversaia euristicHarta Fise de lucru

Activitate de grupJocul de rolLucrul cu izvoare istoriceStudiul pe textExpunerea

ExplicaiaOrganizatorul graficImaginiFise de lucru

Calculator

Videoproiector

Activitate frontala individuala

Activitate de grupExpunerea

Explicaia

Organizatorul graficActivitate frontala individuala

V.OBTINEREA PERFORMANTEI.

FIXAREA SI EVALUARE CUNOSTINTELOR.

ASIGURAREA FEED-BACK-ULUI.

5`O2

O3

O4

O51. Solicita elevilor sa rezolve testul de evaluare: Egiptul antic.

2. La finalizarea testului analizeaza impreuna cu elevii raspunsurile.

3. Face aprecieri asupra prestatiei clasei, evaluand-o, noteaz elevii care au dat raspunsuri corecte.1. Elevii urmaresc concluziile prezentate de profesor, recepteaza.

2. Rezolva testul de evaluare.

3. Operand cu notele esentiale care definesc cele insusite gasesc raspunsurile si la expirarea timpului de rezolvare analizeaza si autoevalueaza raspunsurile impreuna cu profesorul.

Test de evaluare

Calculatorul

VideoproiectorActivitate individuala

VI.TEMA PENTRU ACASA.

1`Comunica elevilor tema pentru acasa.

Inmaneaza fiecarui elev un chestionar de autoevaluare care va fi analizat la inceputul orei urmatoare.

Elevii vor avea de pregatit pentru ora urmatoare lectia: Regatul Egiptean, si de completat chestionarele de autoevaluare.Activitate individualaChestionare de autoevaluare

Fisa de lucru nr.1- Egiptul un dar al Nilului1. Citii cu atenie textul de mai jos:

Nu exist nici un popor pe pmnt, care s poat obine fr nici un fel de chin precum egiptenii roadele pmntului. Nu este necesar s treac plugul prin brazdele pmntului i nici s iniieze alte lucrri agricole specifice. Ei ateapt pur i simplu pn cnd fluviul crete, se revars asupra pmnturilor i apoi se retrage. Apoi fiecare i mbuntete calitatea solului lsnd cteva zile oi i porci, pentru a ngra pmntul natural; apoi ateapt linitit timpul recoltelor, culeg toate roadele i le pstreaz.(Herodot, Istorii, pg. 14)

Rspundei la urmtoarele cerine

a. Mentionati principala ocupatie a egiptenilor._______________________________

b. Precizai, pe baza textului, trei operaii agricole, n ordinea cronologic a defurrii lor.__________________________

__________________________

__________________________

Fisa de lucru nr.2- Harta Egiptului Antic

1. Analizai cu atenie harta Egiptului Antic, precizati care sunt cele doua denumiri ale regatelor egiptene i identificai simbolurile acestora.denumiri ale regatelor egiptene : ____________________________________

Simbolurile:

___________________

___________________

Fisa de lucru nr.3- Egiptul Antic - organizarea statului si a societatii

Dragi nvcei,

Numele meu este Herodot sunt un istoric grec nscut in Halikarnnas, dar am cltorit mult prin lume. Am locuit o vreme in Samos, am vizitat Atena, Delphi, Sparta, Babilon i Egipt. Aflnd c astzi i voi v-ati aventurat ntr-o cltorie n Egipt m-am gndit s v spun cte ceva despre locuitorii acestui regat.

,,Egiptenii sunt mprii n apte tagme, i anume preoii, rzboinicii, vcarii, porcarii, negustorii, tlmacii i crmacii de vase. Ei aparin nomelor nirate mai jos, cci Egiptul a fost mprit n nome.

De asemenea va trimit ctiva dintre egiptenii care m-au nsotit n cltorie cu rugmintea de a-i ajuta voi pe fiecare s-si regseasc locul n cadrul societatii.

Cu bine! Ne revedem n Persia!

Al vostru prieten HerodotRspundei la urmtoarele cerine

a. Cum era mprtit teritoriul statului egiptean? _____________________

_____________________

b. Dar societatea?

_____________

_____________

_____________

_____________

______________

______________

2. Folosind personajele din plicul cu surprize poziionati-le n zonele corespunztoare din piramida sociala si precizati care este denumirea data conducatorului regatului egiptean.Numele si prenumele___________________________

Clasa: a V-a

Data:

TEST DE EVALUARE

Regatul Egiptean

Completati spatiile libere cu termenii istorici corespunzatori din urmatoarea lista:

Tigru, Nil, nome, Egiptul de Sus, Egiptul de Jos, Imperiul macedonean, Imperiul persan, Menes/Narmer, Tutankamon, Sargon I, nordul Africii, 3100 i.Hr., 4500 .Hr., estul Marii Mediterane,

Egiptul este situat in .. Dezvoltarea agriculturii in Egipt s-a datorat revrsrilor fluviului..............................Egiptul era mprit n 32 de ........................... conduse de administratori locali. In anul ........... .Hr., regele ..................................., a unificat cele dou regate - ............................ n Sud i ............................. n Nord.Conductorul statului egiptean poart numele de ................ i este considerat zeu.

Nota :

Pentru fiecare termen din lista plasat corect in interiorul textului se va primi 1 punct, in total 10 puncte. Timp de lucru 5'NUMELE SI PRENUMELE_____________________________

CLASA a V-a

DATA:

TEMA: REGATUL EGIPTEANCHESTIONAR DE AUTOEVALUARE

1. Existena greelilor n formularea rspunsurilor a aprut din:a) netiinb) neglijen c) grab2. Pe viitor a putea mbunti viteza i randamentul rspunsurilor dac:

3. Rspunsurile corecte i activitatea (personal) din timpul orei, consider c pot fi evaluate cu calificativul sau nota: (Foarte Bine ( Bine ( Satisfctor ( Insufcient ( 9-10 7-8 5-6 sub 5 SOLDATI SCRIBI FARAON

PREOTI TARANI MESTESUGARI

NOBILI SCLAVI MARELE VIZIR

Fia cu recompense pentru rspunsurile date corect

Fia cu penaliti pentru rspunsurile date greit HARTA - EGIPTUL I NILUL

HARTA EGIPTULUI ANTIC

LEGENDA REVARSRII NILULUI

Sirius este cea mai strlucitoare stea de pe bolta cereasc. Egiptenii credeau c aceast stea din constelaia Cinele Mare este mesagera zeiei Isis. Apariia ei la orizont marca nceputul sezonului ploios (de revrsare a Nilului). Isis, spune legenda, a fost soia lui Osiris, rege al Egiptului. Fratele su, Seth, ajuns pe tron, l-a omort pe Osiris i i-a aruncat trupul pe Nil. Isis a recuperat trupul soului ei, dar nu l-a putut salva de rutatea lui Seth. Acesta a tiat trupul lui Osiris n paisprezece pri i le-a aruncat pe ntinsul regatului Nefericita vduv, plngndu-i amarnic suferina cumplit, ajutat de cei apte scorpioni, dup ndelungate cutri disperate, gsete cadavrul mutilat al lui Osiris, l reconstituie, druindu-i din nou suflul vieii venice, prin btaia aripilor. Horus, fiul zeiei Isis i al zeului renscut, Osiris, a ajuns rege. Isis a ordonat s fie ridicate temple n toate locurile n care ea aflase resturi ale trupului lui Osiris! Lacrimile zeiei Isis, pentru soul disprut, sunt cele care fac s creasc apele Nilului.Revarsarea nilului perioadele agricole

Ocupaiile vechilor egipteni meteugurile

Fierari

Tmplari Bijutieri

Scrib

Click on the small pictures O ZI DIN VIAA UNUI NOBIL EGIPTEAN

One bright morning in ancient Egypt, a nobleman woke up in a bed covered in fine linen sheets. ntr-o diminea strlucitoare n Egiptul antic, un nobil s-a trezit ntr-un pat acoperit n fine lenjerii. El a deschis ochii i s-a uitat n jur n dormitorul lui.

He saw the cabinet where his clothes were kept, El a vzut cufrul unde hainele lui au fost pstrate, his wife's cosmetic box, and a lamp for lighting the room in the evening. cutie de cosmetice a soiei lui, i o lamp de iluminat n sala de seara.

His thoughts were disturbed by the servant who entered the room. Gndurile sale au fost perturbate de ctre sclavul care a intrat n camer. The servant helped him to wash and shave. Sclavul l-a ajutat s se spele i s se brbereasc.

Then, the nobleman dressed in a kilt made of fine linen and sandals made of leather. Apoi, nobilul s-a mbrcat ntr-un kilt din in subire i sandale din piele.

Meanwhile, the nobleman's wife got up. ntre timp se trezete i soia acestuia.

She washed and dressed with the help of another servant. Ea s-a splat i mbrcat cu ajutorul unui alt sclav. The nobleman's wife wore a dress made of fine linen and jewellery made of glass. Soia nobilului a purtat o rochie din pnz fin i bijuterii din sticla.

HYPERLINK "http://translate.googleusercontent.com/translate_c?hl=ro&sl=en&u=http://www.ancientegypt.co.uk/life/story/page1.html&prev=/search%3Fq%3Dnarmer%26start%3D10%26hl%3Dro%26sa%3DN%26rlz%3D1T4GGLL_roRO345RO346%26prmd%3Dib&rurl=translate.google.ro&usg=ALkJrhjMkwlpwPIayUMLMNlmW1tIt-vi8g" \l "ear"She applied some kohl to her eyelids and went downstairs. Ea si-a aplicat machiajul pe pleoape i s-a dus la parter.

The nobleman and his wife had a small meal of bread and fruit. Nobilul i soia lui servesc o mas mic de pine i fructe. They sat on cushions and ate from a low table. Ei s-au aezat pe perne i au mncat de pe o mas mic.

Then, the nobleman left the house for an appointment with the overseer of his lands. Apoi, nobilul a prsit casa pentru o ntlnire cu administratorul de pe pmnturile sale.

The nobleman's wife supervised the preparations for the banquet they were hosting that evening. Nevasta lui supravegheaz pregtirile pentru banchet pe care l-au organizat pentru seara. Her children were dressed and fed, then brought to her by a servant. Copiii ei au fost mbrcai i hrnii de ctre un sclav.

The overseer of the nobleman's fields told the nobleman what the harvest would be like for the yearAdministratorul domeniului nobilului i-a spus nobilul ce recolta ar fi pentru anul in curs.

He also told the nobleman how many cattle and geese had been counted in the fields the day before. El i-a spus, de asemenea, cte vite i gte au fost socotite cu o zi nainte.

The nobleman was pleased. Nobilul a fost mulumit. They shared a meal of bread, meat and beer. Au mprit o mas de pine, carne i bere.

In the early afternoon the nobleman's wife went out into the garden to escape the heat of the day. n dup amiaza zilei nevasta nobilului a ieit n grdin pentru a scpa de cldura zilei.

HYPERLINK "http://translate.googleusercontent.com/translate_c?hl=ro&sl=en&u=http://www.ancientegypt.co.uk/life/story/page1.html&prev=/search%3Fq%3Dnarmer%26start%3D10%26hl%3Dro%26sa%3DN%26rlz%3D1T4GGLL_roRO345RO346%26prmd%3Dib&rurl=translate.google.ro&usg=ALkJrhjMkwlpwPIayUMLMNlmW1tIt-vi8g" \l "pool"She enjoyed the shade of the trees while she watched her children play with their toys. Ea s-a bucurat de umbra copacilor n timp ce i-a privit pe copii cum se joac cu jucriile lor.

Later in the afternoon the nobleman's wife began preparing for the evening banquet. Mai trziu, soia nobilului a nceput pregtirea pentru banchetul de seara. Her servant brushed and curled her favourite wig. Slujitorul ei i-a periat i ondulat peruca ei favorit.

HYPERLINK "http://translate.googleusercontent.com/translate_c?hl=ro&sl=en&u=http://www.ancientegypt.co.uk/life/story/page1.html&prev=/search%3Fq%3Dnarmer%26start%3D10%26hl%3Dro%26sa%3DN%26rlz%3D1T4GGLL_roRO345RO346%26prmd%3Dib&rurl=translate.google.ro&usg=ALkJrhjMkwlpwPIayUMLMNlmW1tIt-vi8g" \l "ewig"She took out her most beautiful clothing and her jewellery made of gold and semi-precious stones. Ea a luat hainele cele mai frumoase i bijuterii din aur si pietre semipretioase.

The nobleman returned to the house and got ready for the banquet. Nobilul revenit acasa s-a pregtit pentru banchet. Then he and his wife began greeting their guests as they arrived. Apoi, el i soia lui au nceput primit oaspeii.

Their guests were offered cones of perfumed wax and lotus flowers by servant girls. Oaspeilor l-au fost oferite conuri parfumate, cear flori de lotus de ctre sclave EThey ate the finest meats, breads, cakes, wine, fi au mncat cele mai bune mncruri: carne, pine, prjituri, vin, smochine. They were entertained by musicians and dancing girls. Ei au fost intretinuti de muzicieni i fete care au dansat. La sfarsitul serii, au spus noapte buna pentru oaspeii lor i a mers la culcare.

Click on the small pictures O ZI DIN VIAA UNUI RAN EGIPTEAN

One bright mornntr-o diminea strlucitoare coarseHYPERLINK "http://translate.googleusercontent.com/translate_c?hl=ro&sl=en&u=http://www.ancientegypt.co.uk/life/story/page1.html&prev=/search%3Fq%3Dnarmer%26start%3D10%26hl%3Dro%26sa%3DN%26rlz%3D1T4GGLL_roRO345RO346%26prmd%3Dib&rurl=translate.google.ro&usg=ALkJrhjMkwlpwPIayUMLMNlmW1tIt-vi8g"

in ancient Egypt, a farmer woke up in a bed covered in a linen sheet that had been woven by hisn Egiptul antic, un ran s-a trezit ntr-un pat aspru acoperit de o pnz care a fost esut de ctre soia sa.

He opened his eyes and looked around his bedrooEl a deschis ochii i s-a uitat n jurul lui.

The farmer got out of bed and washed and shaved. Tranul s-a dat jos din pat s-a splat i s-a ras.

Then, he dressed in a kilt made of coarse linen and sandals made of reeds . Apoi, el s-a mbrcat ntr-un kilt, realizat din panza groas i s-a nclat cu o pereche de sandale din stuf .

The farmer's wife was already awake. Soia fermierului era deja treaz. She had washed and dressed in the early morning light. Ea s-a splat i mbrcat n lumina dimineii. Then she had gone into the next room to wake the children and begin her daily chores. Apoi a plecat n camera de alturi s trezeasc copiii i a nceput treburile ei de zi cu zi.

She wore a dress made of coarse linen. Purta o rochie din pnz aspr. Around her neck was an amulet of the goddess Tawaret on a piece of papyrus string. n jurul gtului avea o amuleta a zeiei Tawaret, pe o bucat de ir de papirus.

The farmer, his wife and their children sat down to a small meal of bread and fruit. ranul, soia i copiii lor se aez la o mas mic pe care erau pine i fructe. They sat on a bench and ate on reed mats. Pe jos aveau o rogojin din stuf.

Then, the farmer got up and went to work in the fields near his house. Apoi, ranul a plecat s lucreze pamntul din apropierea casei sale.

His wife lit the cooking fire and began grinding the wheat to make bread. Soia sa aprins focul pentru gtit i a nceput s macine grul pentru a face pine.

It had been a good year for the farmer and there was a large harvest. Acesta a fost un an bun pentru fermier i a existat o recolt mare.

Today he would have to take a part of his harvest to the temple to pay for the use of the temple land. Astazi el ar trebui s ia o parte din recolta lui la templu s plteasc pentru folosirea terenului templului.

He filled several baskets with his harvest, loaded them onto two donkeys and set out for the temple with his two field workers. El a umplut mai multe cosuri cu recolta lui, le-a ncrcat pe doi mgari i a pornit cu doi sclavi ctre temple.

The farmer and his workers left the baskets at the temple where they were counted and their contents were added to the storeroom. ranul i sclavii au dus courile la templu unde au fost numrate i coninutul acestora a fost adugat n magazie.

On the way back to the fields they shared a mid-day meal of bread, meat and beer. Pe drumul de intoarcere ctre loturile de pmnd pe care le muncesc n comun se opresc s ia masa de prnz i mnnc pine, carne i beau bere.

The farmer's wife spent the day grinding wheat and baking bread. Soia fermierului a petrecut ziua mcinnd gru i a copt pine. In the afternoon she walked to the river with her children to collect water. Dup amiaza ea a mers la ru cu copiii ei pentru a aduce apa.

In the evening, she prepared a small dinner of bread, meat and beer for her family. Seara, ea a pregtit o cin mic cu pine, carne i bere pentru familia ei.

As it grew dark outside, the farmer lit the small oil lamp. Lsndu-se afar ntunericul, fermierul aprinse o lamp mic cu ulei, apoi mpreun cu soia lui a dus copiii la culcare, a suflat n lamp i s-au dus i ei la culcare