proiectedeactivitate dlc

7
PROIECT DE ACTIVITATE ACTIVITATEA: Educaţie pentru societate TEMA: „Căţeluşul şchiop” de Elena Farago TIPUL DE ACTIVITATE: formare de priceperi şi deprinderi FORMA DE REALIZARE: lectura educatoarei SCOPUL ACTIVITĂŢII: cunoaşterea şi respectarea normelor de comportare în societate; dezvoltarea dragostei pentru animale; încurajarea faptelor pozitive ca urmare a conştientizării consecinţelor acestora asupra celorlalţi; OBIECTIVE OPERAŢIONALE: O 1 – să asculte cu atenţie textul în versuri prezentat; O 2 – să formeze patru echipe (grupuri); O 3 – să desemneze câte un leader la fiecare echipă; O 4 – să execute sarcinile conform rolului (întrebător, rezumator, clarificator, prezicător); O 5 – să respecte norme de convieţuire socială;

Upload: irina-trasca

Post on 21-Oct-2015

6 views

Category:

Documents


3 download

TRANSCRIPT

Page 1: Proiectedeactivitate Dlc

PROIECT DE ACTIVITATE

ACTIVITATEA: Educaţie pentru societate

TEMA: „Căţeluşul şchiop” de Elena Farago

TIPUL DE ACTIVITATE: formare de priceperi şi deprinderi

FORMA DE REALIZARE: lectura educatoarei

SCOPUL ACTIVITĂŢII: cunoaşterea şi respectarea normelor de

comportare în societate; dezvoltarea dragostei pentru animale;

încurajarea faptelor pozitive ca urmare a conştientizării

consecinţelor acestora asupra celorlalţi;

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

O1 – să asculte cu atenţie textul în versuri prezentat;

O2 – să formeze patru echipe (grupuri);

O3 – să desemneze câte un leader la fiecare echipă;

O4 – să execute sarcinile conform rolului (întrebător, rezumator,

clarificator, prezicător);

O5 – să respecte norme de convieţuire socială;

O6 – să conştientizeze consecinţele pozitive şi negative ale actelor de

comportament asupra celorlalţi,

O7 – să-şi manifeste dezacordul faţă de atitudinile negative de distrugere,

de neglijenţă.

METODE ŞI PROCEDEE: predarea – învăţarea reciprocă, expunerea,

povestirea, observaţia, explicaţia, conversaţia, problematizarea, ghicitoarea

MATERIAL DIDACTIC: palete cu întrebări, coroniţe şi ecusoane pentru

leaderii grupurilor, planşe cu conţinutul poeziei

MATERIAL BIBLIOGRAFIC: „Metode interactive de grup”, Ed.

ARVES – ghid metodic

„Programa activităţilor instructiv – educative în grădiniţa de copii”

DURATA: 10 – 15 min.

Page 2: Proiectedeactivitate Dlc

Evenimentul

didactic

Conţinutul ştiinţific Strategiile didactice Evaluare

I. Moment

organizatoric

Aşezarea scăunelelor sub formă de semicerc şi

a meselor grupate în 4 zone;

Pregătirea materialelor necesare (imagini,

palete, coroniţe)

- frontal - obţinerea liniştii

necesare desfăşurării

activităţii

II. Captarea atenţiei GHICITOARE

„Cui îi place să roadă un os

Şi-i este omului prieten credincios?”

(câinele)

- ghicitoarea rimată

- problematizarea

- frontal

- deducţie din

prezentarea însuşirilor

III. Reactualizarea

cunoştinţelor

Se enumeră titluri de poezii, cântece şi poveşti

cunoscute, care au avut ca subiect un câine

(Zdreanţă, Eu am un câine, Dumbrava

minunată)

- conversaţia

- frontal

- prezentarea acţiunii

căţelului în textele

enumerate

IV. Anunţarea

temei şi enunţarea

obiectivelor

Poezia „Căţeluşul şchiop” scrisă de Elena

Farago

Enunţarea obiectivelor

- explicaţia

Evenimentul Conţinutul ştiinţific Strategiile didactice Evaluare

Page 3: Proiectedeactivitate Dlc

didactic

V. Dirijarea

activităţii

a) Organizarea pe

grupuri

b) Comunicarea

sarcinii didactice

I. Organizarea,

pregătirea

II. Reactualizarea

Lecturarea textului de către educatoare.

Prezentarea imaginilor cu conţinutul poeziei.

Se vor forma 4 echipe ce vor fi compuse din 5

copii.

Acest lucru îl vom face pentru că ne vom juca

pentru a afla cât am fost de atenţi la conţinutul

poeziei şi dacă ni s-a transmis vreun mesaj

prin intermediul acestuia.

Fiecare echipă îşi va alege un reprezentant

(leader) ce va purta o coroniţă.

Fiecare leader va fi prin prisma echipei:

- rezumator (va povesti pe scurt conţinutul

poeziei)

- întrebător (va adresa întrebări referitoare la

conţinut. Va utiliza palete cu întrebări

ajutătoare.

Ex.: Cine are 3 picioare?

De ce este şchiop?

Când putea să se răzbune căţelul?

Din ce cauză s-a comportat urât copilul?

- expunerea

- predarea – învăţarea

reciprocă

- pe grupuri

- povestirea

- problematizarea

- pe grupuri

-

- prin întrebări legate de

conţinut

Page 4: Proiectedeactivitate Dlc

Evenimentul

didactic

Conţinutul ştiinţific Strategiile didactice Evaluare

III. Anunţarea

temei

c) activitatea în

grupuri

- clarificator (va da soluţii la întrebări)

- prezicător (va da un alt final poeziei)

Întotdeauna leaderii îşi vor susţine opinia după

ce s-au confruntat cu cei din echipă.

La semnal grupurile comunică pentru a-şi

r5especta sarcina.

Opiniile celorlalţi vor fi respectate.

- explicaţia

- explicaţia

- conversaţia

- orală (prin expunere

de soluţii)

- schimbarea finalului

VI. Obţinerea

performanţelor

Echipele vor avea rolurile schimbate: cei care

au fost întrebători vor fi rezumatori etc.

Găsirea unui alt final va fi făcută de un alt

leader.

- explicaţia

- problematizarea

- pe grupuri

- corectitudinea

întrebărilor

- îndeplinirea sarcinilor

VII. Asigurarea

retenţiei

Fiecare copil va desena pe o hârtie o ipostază

(un element din poezie – cuşcă, copilul aruncă

cu o piatră, câine etc.)

- explicaţia - prin fişe

VIII. Încheierea

activităţii

Cea mai bună echipă va câştiga „un os”

simbolic drept medalie, făcut din carton, pe

care va scrie: BINEFĂCĂTORII

- pe grupuri - recompense

(medalioane)