Download - Proiectedeactivitate Dlc
PROIECT DE ACTIVITATE
ACTIVITATEA: Educaţie pentru societate
TEMA: „Căţeluşul şchiop” de Elena Farago
TIPUL DE ACTIVITATE: formare de priceperi şi deprinderi
FORMA DE REALIZARE: lectura educatoarei
SCOPUL ACTIVITĂŢII: cunoaşterea şi respectarea normelor de
comportare în societate; dezvoltarea dragostei pentru animale;
încurajarea faptelor pozitive ca urmare a conştientizării
consecinţelor acestora asupra celorlalţi;
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1 – să asculte cu atenţie textul în versuri prezentat;
O2 – să formeze patru echipe (grupuri);
O3 – să desemneze câte un leader la fiecare echipă;
O4 – să execute sarcinile conform rolului (întrebător, rezumator,
clarificator, prezicător);
O5 – să respecte norme de convieţuire socială;
O6 – să conştientizeze consecinţele pozitive şi negative ale actelor de
comportament asupra celorlalţi,
O7 – să-şi manifeste dezacordul faţă de atitudinile negative de distrugere,
de neglijenţă.
METODE ŞI PROCEDEE: predarea – învăţarea reciprocă, expunerea,
povestirea, observaţia, explicaţia, conversaţia, problematizarea, ghicitoarea
MATERIAL DIDACTIC: palete cu întrebări, coroniţe şi ecusoane pentru
leaderii grupurilor, planşe cu conţinutul poeziei
MATERIAL BIBLIOGRAFIC: „Metode interactive de grup”, Ed.
ARVES – ghid metodic
„Programa activităţilor instructiv – educative în grădiniţa de copii”
DURATA: 10 – 15 min.
Evenimentul
didactic
Conţinutul ştiinţific Strategiile didactice Evaluare
I. Moment
organizatoric
Aşezarea scăunelelor sub formă de semicerc şi
a meselor grupate în 4 zone;
Pregătirea materialelor necesare (imagini,
palete, coroniţe)
- frontal - obţinerea liniştii
necesare desfăşurării
activităţii
II. Captarea atenţiei GHICITOARE
„Cui îi place să roadă un os
Şi-i este omului prieten credincios?”
(câinele)
- ghicitoarea rimată
- problematizarea
- frontal
- deducţie din
prezentarea însuşirilor
III. Reactualizarea
cunoştinţelor
Se enumeră titluri de poezii, cântece şi poveşti
cunoscute, care au avut ca subiect un câine
(Zdreanţă, Eu am un câine, Dumbrava
minunată)
- conversaţia
- frontal
- prezentarea acţiunii
căţelului în textele
enumerate
IV. Anunţarea
temei şi enunţarea
obiectivelor
Poezia „Căţeluşul şchiop” scrisă de Elena
Farago
Enunţarea obiectivelor
- explicaţia
Evenimentul Conţinutul ştiinţific Strategiile didactice Evaluare
didactic
V. Dirijarea
activităţii
a) Organizarea pe
grupuri
b) Comunicarea
sarcinii didactice
I. Organizarea,
pregătirea
II. Reactualizarea
Lecturarea textului de către educatoare.
Prezentarea imaginilor cu conţinutul poeziei.
Se vor forma 4 echipe ce vor fi compuse din 5
copii.
Acest lucru îl vom face pentru că ne vom juca
pentru a afla cât am fost de atenţi la conţinutul
poeziei şi dacă ni s-a transmis vreun mesaj
prin intermediul acestuia.
Fiecare echipă îşi va alege un reprezentant
(leader) ce va purta o coroniţă.
Fiecare leader va fi prin prisma echipei:
- rezumator (va povesti pe scurt conţinutul
poeziei)
- întrebător (va adresa întrebări referitoare la
conţinut. Va utiliza palete cu întrebări
ajutătoare.
Ex.: Cine are 3 picioare?
De ce este şchiop?
Când putea să se răzbune căţelul?
Din ce cauză s-a comportat urât copilul?
- expunerea
- predarea – învăţarea
reciprocă
- pe grupuri
- povestirea
- problematizarea
- pe grupuri
-
- prin întrebări legate de
conţinut
Evenimentul
didactic
Conţinutul ştiinţific Strategiile didactice Evaluare
III. Anunţarea
temei
c) activitatea în
grupuri
- clarificator (va da soluţii la întrebări)
- prezicător (va da un alt final poeziei)
Întotdeauna leaderii îşi vor susţine opinia după
ce s-au confruntat cu cei din echipă.
La semnal grupurile comunică pentru a-şi
r5especta sarcina.
Opiniile celorlalţi vor fi respectate.
- explicaţia
- explicaţia
- conversaţia
- orală (prin expunere
de soluţii)
- schimbarea finalului
VI. Obţinerea
performanţelor
Echipele vor avea rolurile schimbate: cei care
au fost întrebători vor fi rezumatori etc.
Găsirea unui alt final va fi făcută de un alt
leader.
- explicaţia
- problematizarea
- pe grupuri
- corectitudinea
întrebărilor
- îndeplinirea sarcinilor
VII. Asigurarea
retenţiei
Fiecare copil va desena pe o hârtie o ipostază
(un element din poezie – cuşcă, copilul aruncă
cu o piatră, câine etc.)
- explicaţia - prin fişe
VIII. Încheierea
activităţii
Cea mai bună echipă va câştiga „un os”
simbolic drept medalie, făcut din carton, pe
care va scrie: BINEFĂCĂTORII
- pe grupuri - recompense
(medalioane)