proiect didactic definitivat dlc dec2 grupa mare

29
document proprietatea Gradinita Planeta Copiilor Chiajna PROIECT DIDACTIC GRUPA: mare “Fluturasi si floricele” DATA: 26.02.2014 EDUCATOARE: Janina-AdinaTucmeanu TEMA DE STUDIU: ”Când, cum si de ce se întâmplă ?” TEMA SAPTAMANII: Primavara, bine ai venit!TEMA ZILEI: “Prietenii Primaverii” FORMA DE REALIZARE: activitate integrata pe o zi ADP+ ALA+ADE TIPUL ACTIVITĂTII:consolidare si verificare de cunostinte FORMA DE ORGANIZARE: frontal, individual, pe grupuri (echipe) MIJLOC DE REALIZARE: joc didactic DURATA: o zi LOCUL DE DESFASURARE: sala de grupa SCOPUL ACTIVITĂ TII: -Educarea unei exprimari verbale corecte din punct de vedere fonetic,lexical,sintactic; -Sistematizarea si consolidarea cunostintelor despre anotimpul primavara prin aplicarea acestora in contexte variate; ELEMENTE COMPONENTE ALE ACTIVITATII INTEGRATE: 1.Activitati de Dezvoltare Personala (ADP): Intalnirea de dimineata “ Prietenii primaverii” – salutul, prezenta, calendarul naturii, impartasirea cu ceilalti, noutatea zilei, anuntarea obiectivelor zilei Rutine “Suntem harnici”- exersarea unor deprinderi de ordine (vor strange materialele si vor face curat la locul unde au lucrat) Tranzitii “Facem gimnastica”- exercitii de inviorare pe poezia Emiliei Caldararu 2. Activitati Liber Alese (ALA1) Centre de interes: Stiinta: Tema: “ Micii gradinari” – copiii vor planta bulbi de flori, ii vor observa si descrie, vor spune de ce are nevoie o planta pt a creste prin intermediul unui mic experiment

Upload: rotarunatalia

Post on 17-Jul-2016

1.329 views

Category:

Documents


77 download

DESCRIPTION

proiect

TRANSCRIPT

document proprietatea Gradinita Planeta Copiilor Chiajna

PROIECT DIDACTIC

GRUPA: mare “Fluturasi si floricele”

DATA: 26.02.2014

EDUCATOARE: Janina-AdinaTucmeanu

TEMA DE STUDIU: ”Când, cum si de ce se întâmplă ?”

TEMA SAPTAMANII: ” Primavara, bine ai venit!”

TEMA ZILEI: “Prietenii Primaverii”

FORMA DE REALIZARE: activitate integrata pe o zi ADP+ ALA+ADE

TIPUL ACTIVITĂTII:consolidare si verificare de cunostinte

FORMA DE ORGANIZARE: frontal, individual, pe grupuri (echipe)

MIJLOC DE REALIZARE: joc didactic

DURATA: o zi

LOCUL DE DESFASURARE: sala de grupa

SCOPUL ACTIVITĂTII:

-Educarea unei exprimari verbale corecte din punct de vedere

fonetic,lexical,sintactic;

-Sistematizarea si consolidarea cunostintelor despre anotimpul

primavara prin aplicarea acestora in contexte variate;

ELEMENTE COMPONENTE ALE ACTIVITATII INTEGRATE:

1.Activitati de Dezvoltare Personala (ADP):

Intalnirea de dimineata – “ Prietenii primaverii” – salutul, prezenta,

calendarul naturii, impartasirea cu ceilalti, noutatea zilei, anuntarea

obiectivelor zilei

Rutine – “Suntem harnici”- exersarea unor deprinderi de ordine (vor

strange materialele si vor face curat la locul unde au lucrat)

Tranzitii – “Facem gimnastica”- exercitii de inviorare pe poezia Emiliei

Caldararu

2. Activitati Liber Alese (ALA1) – Centre de interes:

Stiinta:

Tema: “ Micii gradinari” – copiii vor planta bulbi de flori, ii vor observa

si descrie, vor spune de ce are nevoie o planta pt a creste – prin

intermediul unui mic experiment

document proprietatea Gradinita Planeta Copiilor Chiajna

Arta:

Tema “Artistii primaverii”: vor modela crenguta inmugurita/ inflorita;

vor decora coronita Primaverii prin lipire de flori, fluturi,

buburuze,frunzulite.

Joc de masa:

Tema:” Detectivii primaverii” – vor sorta si grupa imagini care apartin

anotimpului primavara (legume, fructe, flori, fenomene ale

naturii,sarbatori); jocul “Fluturii vin la flori”

3.Activitati pe Domenii Experentiale (ADE):

- DLC – Educarea limbajului –“Raspunde repejor, Zanei sa-i fim de

ajutor!”- joc didactic

- DEC2 – Educatie muzicala – predare cantec “ Doar una e primavara”;

joc cu text si cant “ Primavara a sosit”

4.Activitati recreative (ALA2):

Joc de miscare: “Fluturas, la floarea ta!”

document proprietatea Gradinita Planeta Copiilor Chiajna

SCENARIUL ZILEI

I. ADP: Întâlnirea de dimineata

1.Moment organizatoric

Copiii intra în sala de grupă . Activitatea debutează cu întâlnirea de

grup, între copii si educatoare, prin intermediul salutului de dimineată .

Copiii sunt salutati prin intermediul versurilor:

”Dimineata a sosit,

Toti copiii au venit

În semicerc să ne-asezam,,

Cu totii să ne salută m:

A-nceput o nouă zi.

-Bună dimineata, copii!”

Apoi copiii se vor saluta intre ei, in functie de jetonul ales. Jetoanele

contin imagini simbol ale anotimpului primavara ( ghiocel, albina,

fluturas, randunica, gargarita, zambila etc).

Se face prezenta copiilor:

“Dupa ce ne-am adunat,

Si frumos ne-am salutat,

Colegii ne-am intalnit,

Cine oare n-a venit?”

Se striga catalogul grupei. Un baiat poate numara fetele iar o fata baietii.

Calendarul naturii

“A-nceput o noua zi,

Cum e vremea azi copii?”

Se precizeaza ziua in care ne aflam, ce zi a fos ieri, ce zi va fi maine, luna

si anul in care ne aflam.Se lucreaza la calendarul naturii:

“- Cum este vremea afara? Ce zi a saptamanii este? Ce zi a fost ieri? Ce zi

va fi maine? In ce anotimp suntem? Care sunt lunile anotimpului iarna?

Stiti care este cea mai scurta luna din an? In ce an suntem?”

Mai sunt doua zile si se termina acest anotimp.

“- Ce anotimp urmeaza dupa iarna? Care sunt lunile de primavara?”

Dupa completarea calendarului naturii, voi initia o scurta discutie despre

cele doua anotimpuri, iarna si primavara.

document proprietatea Gradinita Planeta Copiilor Chiajna

2.Reactualizarea cunostintelor

Impartasirea cu ceilalti

“Acum iarna e pe sfarsite. V-a placut acest anotimp? De ce? Ce sarbatori

importante sunt iarna? V-ati jucat cu zapada?”.

“ De acum iarna cea geroasa a trecut si se apropie primavara. Stiti ce este

pe 1Martie? Dar pe 8 Martie ce sarbatorim? Voua va place primavara? De

ce? Si o asteptati cu drag? (Daaa)

Atunci haideti sa ne luam “ La revedere” de la iarna si sa-i multumim pt

tóate bucuriile pe care ni le-a facut:

“- La revedere, iarna si iti multumim!”

Ati spus ca o asteptati pe Zana Primavara? Atunci, sa o intampinam cum

se cuvine:

“- Bine ai venit, Primavara!”

3. Captarea atentiei

Dar usa nu se deschide si nu apare nicio zana. Deschid usa si il gasesc pe

Martie, spiridusul Primaverii, care aduce o scrisoare. Citesc scrisoarea si

ma prefac foarte suparata.

“- Vreti si voi sa stiti ce scrie aici si de la cine e scrisoarea?” (Da)

Noutatea zilei:

“-Scrisoarea este de la Zana Primavara. Dar nu poate ajunge la noi pt ca

Mos Viscol a prins-o si a dus-o in castelul lui de gheata. Ne roaga frumos

sa o ajutam si sa o eliberam, pt ca altfel Mos Viscol o sa inghete tot

pamantul. Asta inseamna ca un va mai fi nici primavara, nici vara, nici

toamna ci doar imaratia gheturilor.

-Ce spuneti, vreti sa o ajutam si sa fim prietenii primaverii?”

4.Anuntarea temei si enuntarea obiectivelor

Se anunta obiectivele zilei:

- Vom lucra pe céntrele de activitate (Stiinta, Arta, Joc de masa)

- Vom juca un joc la educarea limbajului “ Raspunde repejor, Zanei

sa-i fim de ajutor!”- vom alcatui propozitii, vom numara cuvintele,

vom desparti in silabe, vom precisa sunetul initial.

- Apoi vom invata un cantecel despre primavara

Tranzitie:

Facem gimnastica

de Emilia Caldararu

“Daca vreau sa cresc voinic,

Fac gimnastica de mic:

Fug in pas alergator,

Apoi sar intr.-un picior,

Ma opresc, respir usor,

Intind bratele si zbor

Toata lumea e a mea

Cand m-asez jos la podea.

document proprietatea Gradinita Planeta Copiilor Chiajna

Acesta-i doar un inceput

-Ia priviti cat am cerscut!”

5.Prezentarea continutului si dirijarea invatarii

II.Activitati liber alese (ALA1)

Voi trece pe la fiecare centru de activitate deschis (marcat cu cate o floare

colorata diferit), copiii vor intui materialul didactic si voi explica copiilor

modul de realizare a temelor propuse. Inainte de a incepe sa lucreze la

centre, le propun un mic joc numit” Fluturasii si albinutele”. Ei vor fi

fluturasi si albinute care vor dormi. In acest timp, eu asez pe covor flori

colorate si apoi le spun:

“- Flori gingase-au rasarit

Albinele, fluturii toti s-au trezit

Sa isi aleaga cate-o floare

Apoi sa se grupeze dupa culoare”

Fiecare copil, in functie de floarea aleasa, va trece la centrul sau:

La centrul Stiinta (florile albastre)

- Tema : “Micii gradinari”-planteaza bulbi de flori – observa bulbii, ii

descriu, spun ce-i trebuie plantei pt a creste. In acest sens vom realiza un

mic experiment “Elementele vietii plantelor” –aerul, lumina,pamantul si

apa –cu ajutorul unei cutii, a unui ghiveci cu pamant si a unui pahar cu

apa.

Mijoloc de realizare: activitate practic-gospodareasca

Obiective operationale:

-sa descrie bulbii plantelor, pe baza observarii facute

-sa manuiasca corect ustensilele de lucru

-sa spuna de ce elemente are nevoie o planta pt a creste, in urma

efectuarii experimentului

Metode si procede: conversatia, explicatia,demonstratia, experimentul

Material didactic: ghivece/jardiniere, pamant, pahar cu apa, bulbi flori,

manusi de única folosinta, cutie de carton

La centrul Arta ( florile rosii )

Tema: “Artistii primaverii” – copiii vor modela crenguta

inflorita/inmugurita, buburuze,fluturi

-vor decora coronita Primaverii – prin lipire de flori, fluturi frunzulite,

buburuze.

Obiective operationale:

-sa modeleze prin tehnici cunoscute(miscari circulare, de aplatizare,

translatorii)

document proprietatea Gradinita Planeta Copiilor Chiajna

-sa ataseze prin lipire diverse elemente simbol ale anotimpului primavara

pe suportul de lucru (coronita), astfel incat sa obtina o lucrare originala

Metode si procede: explicatia, conversatia, exercitiul

Material didactic: plansete, plastilina, flori, fluturi, buburuze, frunzulite,

lipici,coronita – cerc de carton

La centrul Joc de masa (florile galbene )

Tema “ Detectivii primaverii” – vor sorta si grupa imagini care apartin

primaverii ( legume, fructe, flori, fenomene ale naturii, sarbatori –

Martisor, Ziua Mamei,Pastele, munci de primavara);

- joc “ Fluturii vin la flori”

Obiective operationale:

-sa identifice elemente specifice anotimpului primavara

-sa le grupeze dupa apartenenta la gen (ex: flori, pasari,fenomene ale

naturii, sarbatori, munci specifice sezonului/activitatea omului)

-sa gaseasca dupa criteriul culorii , prin punere in corespondenta, fluturii

si florile

Metode si procede: explicatia, conversatia,exercitiul

Material didactic: jetoane cu diverse imagini, cartonase cu flori si fluturi

Se reaminteste copiilor comportamentul asteptat in cadrul acestor

activitati: sa lucreze frumos, ingrijit,sa vorbeasca incet pt a un deranja pe

altii, sa colaboreze cu membrii grupului pt a realiza sarcinile si a o ajuta

astfel pe zana Primavara. In timp ce lucreaza sunt indrumati si urmariti,

voi da explicatiile necesare, voi pune intrebari ajutatoare,acol unde /sau

daca exista dificultati.

6.Incheierea activitatii

Evaluarea:

Dupa finalizarea sarcinilor,voi face aprecieri asupra intregii activitati de

la centre, a modului de participare a copiilor la activitate si a

comportamentului acestora.Vom face “ Turul galeriei”- se vor aprecia

lucrarile copiilor, se va face o sinteza a activitatii lor si vom face trecerea

catre ADE printr-o tranzitie:

“ In padure pe carare

Mergem toti cu mic cu mare,

Primavara cand soseste,

Ea pe toti ne-nveseleste.

Uite jos un ghiocel,

Parfumat si mititel!

Au venit si pasarele

Sa ne bucuram de ele!”

document proprietatea Gradinita Planeta Copiilor Chiajna

III.Activitati pe Domenii Experentiale

Activitate integrata:” Prietenii Primaverii”

Elemente componente ale activitatii integrate;

-DLC –Educarea limbajului: “ Raspunde repejor, Zanei sa-i fim de

ajutor!” – joc didactic

-DEC2 – Educatie muzicala –“ Doar una e primavara”- predare cantec;

joc cu text si cant” Primavara a sosit!” – repetare

Tipul activitatii: consolidare de cunostinte, priceperi, deprindei

Forma de oraganizare: frontal, individual, pe grupuri/echipe.

Mijloc de realizare: joc didactic /predare cantec

Scopul:

-consolidarea deprinderii de a formula propozitii simple si dezvoltate , de

a desparti cuvintele in silabe, de a diferentia sunetul initial al cuvintelor,

de a asocia sunetul cu litera corespunzatoare

-formarea capacitatilor de exprimare prin muzica

Obiective operationale (DLC):

Pe parcursul si la sfarsitul activitatii, copiii vor fi capabili :

O1- sa denumeasca obiectele reprezentate pe jetoane extrase din cosulet

O2 – sa desparta corect in silabe cuvintele date,actional si grafic

O3 – sa formuleze propozitii simple si dezvoltate,pe baza suprtului

ilustrativ si grafic la tabla/fisa

O4 – sa transforme un cuvant monosilabic intr.-unul bisilabic, dupa

model

O5 – sa descopere cuvinte in care prima silaba se repeta

O6 – sa aleaga/gaseasca pe baza imaginilor, cuvinte formate din doua sau

trei silabe

Metode si procede:

Conversatia, explicatia, demonstratia, exercitiul,jocul diactic, munca

independenta

Material didactic:jetoane cu diferite imagini, jetoane cu litere, tabla

magnetica, flori hartie, plansa cu peisaj de primavara/castelul de

gheata/Zana Primavara –care “ aduce” surpriza (cosuletul cu ghiocei),

ecusoane cu flori si flutur, plicuri cu probele, fise individuale

document proprietatea Gradinita Planeta Copiilor Chiajna

Elemente de joc: fluturas, flori stimulente, flori care contin plicurile cu

probele, ghicirea, aplauze.

Regulile jocului:

- Grupa e impartita in doua echipe:”Fluturasi” si “Floricele”

- - pt I varianta - copilul la care se va opri fluturasul va incepe

jocul’ iar apoi in lant, copilul care indeplineste sarcinile date va

desemna un alt coleg de echipa sa raspunda

- -pt varianta II – copiii au la dispozitie jetoane, iar “Fluturasii” vor

cauta acele imagini care reprezinta cuvinte formate din doua silabe,

iar “Floricelele”-cuvinte formate din trei silabe.

- pt varianta III – echipele trebuie sa transforme un cuvant format

dintr-o singura silaba intr.-unul format din doua silabe. Fiecare

echipa propune un cuvant pt echipa adeversa.

- -pt varianta IV – din jetoanele puse la dispozitia, echipele vor

descoperi cuvinte in care prima silaba se repeta

- pt varianta V - pe rand, cate un copil de la fiecare echipa extrage

un cartonas dar va spune doar prima silaba. Cealalta echipa va

trebui sa ghiceasca cuvantul.

*Toate raspunsurile corecte vor fi aplaudate. La sfarsitul fiecarei probe

se va atasa la plansa o floricica pt fiecare echipa care a raspuns corect .

Raspunsul coerct este de fapt cheia care deschide usile castelului pt ca

Primavara sa fie eliberata.

Bibliografie:

-Antonovici Stefania, Nicu Gabriela –“ Jocuri

interdisciplinare.Material auxiliar pt educatoare”, Ed.Aramis, 2004

-Antonovici Stefania, Mitu Florica –“ Metodica activitatilor de

educare a limbajului in invatamantul prescolar”, Gradinita Humanitas,

seria Didactica, Bucuresti, 2005

-Revista Invatamantului Prescolar nr 3-4/2011

DEC2 – Educatie muzicala - –“ Doar una e primavara”- predare cantec;

joc cu text si cant” Primavara a sosit!” – repetare

Obiective operationale:

O1 – sa execute corect exercitiile de respiratie

O2 – sa cante in colectiv, respectand tonul, semnalul de inceput si de

final

O3 – sa intoneze corect linia melodica a cantecului

O4 – sa pastreze o tinuta corecta pe parcursul activitatii

O5 - sa-si coordoneze miscarile cu textul cantecului

document proprietatea Gradinita Planeta Copiilor Chiajna

Strategii didactice:

Metode si procede: explicatia, conversatia, exercitiul, demonstratia,

metoda jocului, activitate diferentiata pe grupuri si individual

Material didactic: o plansa ce reprezinta imagini sugerate de textul

cantecului, casetofon, CD, ecusoane cu fluturasi si flori,fluturasi- surpriza

Bibliografie:

-Florea A.,”Metodica educatiei in gradinita si in invatamantul primar”,

Ed. Eurostampa, Timisara, 2006

-Curriculum pt invatamantul prescolar (3 – 6/7 ani), Ministerul Educatiei,

Cercetarii si Ttineretului,2008

-Revista invatamantului prescolar si primar, 3 – 4/2012,Ed .Arlequin

IV.Jocuri si activitati alese (ALA2)

Forma de realizare : jocuri de miscare

Tema activitatii: “Fluturas ,la floarea ta!”

Scopul activitatii: dezvoltarea atentiei si a deprinderii de a executa

miscari motrice de baza;

Obiective operationale:-sa isi coreleze miscarile in functie de sarcinile

jocului;

-sa participle cu interes la jocuri pastrand ordine si disciplina;

Metode si procedee:conversatia,explicatia,exercitiul,jocul;

Mijloace de invatamant: ecusoane cu fluturi,flori

Forma de realizare:frontal

document proprietatea Gradinita Planeta Copiilor Chiajna

EVENIMENTE

DIDACTICE

CONTINUTUL STIINTIFIC STRATEGII DIDACTICE EVALUARE

(instrumente si

indicatori)

1.Moment

organizatoric

2.Captarea

atentiei

Se realizeaza cu ajutorul unei planse care indica

drumul pana la castelul de gheata, unde se afla

inchisa Zana Primaverii. Fiecare floare contine o

proba. Daca sunt rezolvate corect, se va deschide

treptat cate o usa, pana cand Zana Primavara va

fi eliberata.

-Asigurararea conditiilor

optime pt desfasurarea

activitatii:

-aerisirea salii de grupa

-pregatirea materialului

didactic

-aranjarea mobilierului

-asigurarea ordinii si

discilpilnei

-instructaj verbal

Conversatia,

Explicatia,

Surpriza,

Observarea

comportamentului

copiilor.

document proprietatea Gradinita Planeta Copiilor Chiajna

3.Anuntarea temei

si a obiectivelor

4.Reactualizarea

cunostintelor

Copiii sunt anuntati ca jocul pe care il vor

desfasura se numeste: „ Raspunde repejor, Zanei

sa-i fim de ajutor!”.In cadrul acestui joc, copiii

vor formula propozitii, le vor reprezenta grafic,

vor desparti cuvintele in silabe, vor preciza cu ce

sunet incepe cuvantul, vor da exemple de alte

cuvinte care incep cu acelasi sunet.

Daca vor raspunde corect, la final vor avea o

surpriza.

Copiii vor fi impartiti in doua echipe ” Fluturasi”

si „Floricele”, fiecare echipa purtand semnul

distinctiv.

Propun copiilor cateva ghicitori:

„ Foaie verde si-o lalea,

Avionul are...? ” (A)

Despartiti in silabe cuvantul „ avion”. Cate silabe

are? Alcatuiti o propozitie . Cate cuvinte are?

„ De la cuvantul „pui”,

Primul sunet poti sa-mi spui?”

Despartiti in silabe. Cate silabe are? Alcatuiti o

propozitie. Cate cuvinte are?

„ Din casuta lui ,frumos,

Conversatia,

Explicatia,

Conversatia,

Exercitiul,

Observarea

comportamentului

copiilor.

Orala,

Frontala,

document proprietatea Gradinita Planeta Copiilor Chiajna

5.Explicarea

sarcinii si fixarea

regulilor jocului

Cine sta si roade-un os?” „Catelul”

Cu ce sunet incepe? Despartiti. Alcatuiti o

propozitie.Cate cuvinte are? Care e primul

cuvant, al doilea...?

a) Explicarea regulilor jocului

In fata voastra se afla un saculet cu mai multe

jetoane reprezentand diverse imagini. Pentru a-i

demonstra Zanei cat de multe lucruri stiti ,va

trebui sa extrageti cate un cartonas, sa denumiti

cuvantul pe care il reprezinta, sa-l despartiti in

silabe si sa recunoasteti sunetul initial al

cuvantului.Alt copil va aseza imaginea la tabla

sub litera corespunzatoare sunetului initial si va

da exemple de alte cuvinte care incep cu sunetul

respectiv. Alt copil va formula o propozitie cu

acel cuvant, va numara cuvintele propozitiei nou

formate iar alt copil o va reprezenta grafic.

-Veti raspunde pe rand. Un fluturas va „ zbura”

din mana in mana pe la fiecare masa, iar atunci

cand spun „Stop”, copilul la care s-a oprit incepe

jocul. La randul lui, desemneaza alt copil din

echipa lui sa raspunda. Raspunsurile corecte vor

fi aplaudate.

-Cand se termina o proba iar echipa a raspuns

Explicatia,

Demonstratia,

Orala,

Frontala,

document proprietatea Gradinita Planeta Copiilor Chiajna

6.Dirijarea

invatarii

corect, pe plansa se lipeste o floare si se deschide

o usa.

-Pentru ca jocul sa se desfasoare corect, trebuie

sa respectati regulile lui: sa asteptati semnalul

meu de start –(” Fluturasul va zbura si ghici unde

se va aseza?”), de terminare a jocului, sa va

anuntati prin ridicarea mainii sau asteptati sa fiti

numiti.

b) Desfasurarea jocului de proba

Voi executa cu copiii un joc de proba, pt a ma

asigura ca toti au inteles modul de desfasurare.

c)Jocul propriu-zis

Varianta 1

Copilul la care s-a oprit fluturasul, extrage un

cartonas, denumeste imaginea, desparte cuvantul

in silabe, spune cate silabe are si precizeaza

sunetul initial. El desemneaza alt copil din

echipa sa ,care va pune jetonul in dreptul literei

care corespunde sunetului initial ,va da exemple

de alte cuvinte care incep cu sunetul

respectiv.Alt copil va fi numit si va formula o

propozitie cu cuvantul respectiv si va numara

cuvintele din propozitie. Alt copil o va

Explicatia,

Demonstrarea jocului

de proba,

Conversatia,

Jocul,

-Capacitatea de a

denumi cuvantul,de a

desparti cuvantul in

silabe, de a formula

propozitii corecte din

punct de vedere

gramatical

-Se fac aprecieri

individuale asupra

modului in care copiii

raspund la activitate.

Sunt rasplatiti cu

document proprietatea Gradinita Planeta Copiilor Chiajna

reprezenta grafic.

Varianta 2

La fiecare masa copiii au la dispozitie jetoane

reprezentand cuvinte formate din doua, trei sau

mai multe silabe. Echipa Fluturasilor va avea ca

sarcina sa gaseasca/aleaga imaginile care contin

cuvinte formate din doua silabe, iar echipa

Floricelelor – pe cele formate din trei silabe. In

momentul in care o echipa a terminat, anunta

prin ridicarea mainii si spun cuvintele gasite.

Daca o echipa greseste poate fi corectata de

cealalta.

Varianta 3

Dau cateva exemple de cuvinte formate dint-o

singura silaba: cal, urs, cerb. Li se cere echipelor

sa se gandeasca la alte cuvinte formate dintr-o

singura silaba.

Voi spune cuvinte formate dintr-o singura silaba,

iar copiii vor trebui sa le transforme in cuvinte cu

doua silabe. Alternativ, fiecare echipa alege un

jeton reprezentand un cuvant monosilabic,pe

Explicatia

Intrecerea,

Jocul,

Se realizeaza prin

actiune dialogata si prin

actiune personala, folosind

ca metoda conversatia si

exercitiul.

aplauze, dar si cu

puncte (flori).

Cei care gresesc sunt

incurajati si ajutati de

colegii lor.

Raspunsurile corecte

vor fi aplaudate iar cele

incorecte vor fi

corectate de copii.

document proprietatea Gradinita Planeta Copiilor Chiajna

7.Evaluarea

activitatii

care echipa adversa trebuie sa-l transforme in

cuvant bisilabic. Ex: ceas, bloc, foc, ochi, pat,

cap,cuc, lac, nas.

Varianta 4

Se dau exemple de cuvinte in care prima silaba

se repeta: mamaliga, papanasi, mamaruta.Copiii

vor trebui sa gaseasca printre jetoane si alte

cuvinte in care prima silaba se repeta.

Varianta 5

Dintr-un cosulet, un reprezentant al fiecarei

echipe vine si extrage un jeton, fara a-l arata

copiilor.Spune prima silaba (descrie eventual

imaginea) iar copiii celeilalte echipe trebuie sa

continue cuvantul.

Fiecare copil va primi o fisa in care va trebui:

1. sa incercuiasca imaginea a carei denumire

este un cuvant format dintr-o singura silaba,

2. sa coloreze imaginea care reprezinta cuvinte

unde prima silaba se repeta,

3.Sa reprezinte grafic propozitia in chenar

” Floricelele si fluturasii asteapta primavara” .

Conversatia,

Exercitiul

Conversatia,

Explicatia,

Exercitiul

Exercitiul

Activitate independenta

Copiii sunt aplaudati si

recompensate

raspunsurile corecte cu

cate o floare.

Se fac aprecieri

individuale si frontale

asupra modului de

lucru.

Fisa de lucru/evaluare

Aprecieri verbale

document proprietatea Gradinita Planeta Copiilor Chiajna

8.Incheierea

activitatii

4.Sa desparta in silabe un cuvant si sa

incercuiasca litera corespunzatoare sunetului

initial.

Se fac aprecieri asupra modului in care s-au jucat

si au raspuns copii. Se numara florile de pe

plansa pt a vedea daca exista o echipa

castigatoare sau ambele sunt la egalitate –in

calitate de prieteni ai primaverii. Apoi se

deschide si ultima usa a castelului de gheata si

„ apare” Zana Primavara. Copiii vor primi drept

recompensa un cosulet/buchetel de ghocei din

partea Zanei.

Conversatia

Sunt felicitati copiii

pentru modul cum s-au

comportat pe tot

parcursul activitatii.

Autoevaluarea.

document proprietatea Gradinita Planeta Copiilor Chiajna

PROIECT DIDACTIC EDUCATIE MUZICALA

SECVENTE

DIDACTICE

UNITATI DE

CONTINUT

DEMERS DIDACTIC STRATEGII

DIDACTICE

EVALUARE

1.Moment organizatoric

Se asigura climatul

ambiental si afectiv

potrivit

Asigurarea conditiilor optime pt

realizarea activitatii.

Aranjarea mobilierului.

Pregatirea materialului didactic

necesar.

Intrarea organizata a copiilor in

sala de grupa si asezarea acestora

in semicerc, pe scaunele.

-deprinderea de

a se pregati pt

activitati.

2.Introducere in

activitate

a) Exercitii

organizatorice:

- pozitia corecta pt

cantat- spatele drept,

lipit de spatarul

scaunului, capul sus,

privirea inainte.

b)Exercitii pt

respiratie:

-inspiram: numaram

*Recitarea urmatoarelor versuri:

“Spatele de scaun il rezemam

Pieptul inainte il indreptam

Narcisa o mirosim

Si rostim:

-Ce frumos miroase narcisa

mea!”

*Ne imaginam ca tinem in mana

un buchet de narcise. Tragem aer

- demonstratia

-explicatia

-exercitiul

-observarea

gradului de

atentie al

copiilor

-observarea

modului de

executie a

exercitiului

document proprietatea Gradinita Planeta Copiilor Chiajna

pana la 4

-expiram: numaram

pana la 8

c)Pregatirea vocii pt

cantat:

Exercitii de cultura

vocala

Exercitii de incalzire

a vocii

in piept (inspiram), pana

numaram la 4, apoi suflam

(expiram) pana numaram la 8.

-demonstrez, apoi execut odata

cu copiii

-urmaresc corectitudinea

executiei

“ Simtim mireasma

primaverii…”

*”Umflam baloane pt petrecerea

primaverii”- se trage adanc aer in

piept si se elimina printr-o

singura expiratie.

*Introducerea unor scurte

fragmente muzicale, folosindu-se

diverse silabe:

ma,me,mi,mo,mu

ta,te,ti,to,tu

ra,re,ri,ro,ro

la,le,li,lo,lu

*Execitii cu vocale: a,e,i,o,u

*Cantecul gamei: do, re, mi, fa,

sol, la, si, do.

-exercitiul joc

document proprietatea Gradinita Planeta Copiilor Chiajna

3.Reactualizarea

cunostintelor

Exercitii melodice:

Omogenizarea vocii

*Cantecul “ Iarna, sa te duci cu

bine!”

Solicit copiilor sa cante cantecul

invatat in activitatea precedenta.

Atrag atentia sa inceapa dupa ce

dau tonul. Copiii vor canta pe

echipe( melodie+ritm+ batai din

palme).

1.Iarna, sa te duci cu bine,

Primavara, vine, vine

Vestitorii au sosit

Inzavoiu-ntinerit.

2. Multdorita primavara,

Ne jucam din nou pe-afara

Sub caisul inflorit

Bine, bine, ai

venit !

*Voi face aprecieri orale

referitoare la felul cum au cantat

copiii.

-conversatia

- exercitiul

- jocul

-interpretarea

cantecului in

cor, pe echipe

- evaluare orala

4.Captarea atentiei *Se realizeaza cu ajutorul unei

surprize din partea Primaverii. Ea

le-a adus copiilor un CD- care

-conversatia -gradul de

interés

manifestat de

document proprietatea Gradinita Planeta Copiilor Chiajna

contine un frumos cantecel de

primavara.

copii (privirea,

atentia,

raspunsurile

copiilor).

5.Anuntarea subictului

si a obiectivelor

Cantecul pe care il

vom invata astazi se

numeste “ Doar una e

primavara”.

Auditia muzicala a cantecului de

pe CD - canatarea model.

-conversatia comportamentul

copiilor

6.Prezentarea noului

continut si dirijarea

invatarii

Transmiterea noului

cantec:

a) Anuntarea titlului

b) Audierea

cantecului

*Se va face familiariarea cu

continutul cantecului.

Doar una e primavara

Mii de albine, sute de fluturi

Zeci de copii alearga pe camp,

Mii de culori, sute de flori

Dar doar una e primavara.

Soarele-apare, iarba rasare,

Campu-nverzeste, pomu-nfloreste

Pasarea canta, copilul zburda,

Ziua-i mai lunga si noaptea mai

scurta.

Mii de albine, sute de fluturi

Zeci de copii alearga pe camp,

Mii de culori, sute de flori

-conversatia

-explicatia

-demonstratia

-exercitiul

Comportamentul

copiilor

Analiza

miscarilor

document proprietatea Gradinita Planeta Copiilor Chiajna

c)Analiza

continutului

d)Cantarea model

e)Invatarea pe

fragmente muzicale

Dar doar una e primavara.

*Cum se numeste cantecul?De ce

credeti ca se numeste asa? Ce fac

insectele, florile, copiii? Ce se

intampla primavara ?(apare

soarele, rasare iarba, infloresc

copacii, campul inverzeste,ziua e

mai lunga, noaptea mai scurta).

*Interpretarea model de catre

educatoare.

*Invatarea pe strofe

Copiii memoreaza primele doua

versuri, educatoarea

demonstreaza, apoi da tonul si

comanda . Memoreaza

urmatoarele doua versuri,

educatoarea demonstreaza , apoi

da tonul si comanda. La fel se

procedeaza si cu strofa a doua.

Educatoarea intoneaza

primastrofa vocal, apoi impreuna

cu copiii, de doua ori, dand de

fiecare data tonul si semnalul de

Gradul de

insusire a

cantecului

document proprietatea Gradinita Planeta Copiilor Chiajna

f)Cantarea integrala a

cantecului

inceput.

Prezint a doua strofa si o reiau cu

copiii. Reiau prima strofa care

este si refren.

*Cant cantecul de la inceput cu

copiii.

7.Obtinerea

performantei

Repetarea cantecului

pe subgrupe

Voi imparti grupa in doua

subgrupe: fete si baieti, care se

vor intrece in inerpretarea

cantecului.

Voi face impreuna cu copiii

aprecieri asupra cantarii si vom

stabili echipa castigatoare.

Voi solicita catorva copii sa

interpreteze cantecul –

individual.

-jocul -observrea

modului de

intonare a

cantecului

8.Evaluarea/Incheierea

primei parti

Interpretarea integrala

a cantecului cu toata

grupa

*Evaluarea activitatii prin

intermediul intrebarilor: “ Cum

s-a numit cantecelul pe care l-am

invatat astazi?

-convorbire -observrea

modului de

intonare a

cantecului

document proprietatea Gradinita Planeta Copiilor Chiajna

*Interpretarea se realizeaza cu

intreaga grupa.

*Se fac aprecieri asupra felului in

care copiii si-au insusit cantecul.

9.Anuntarea jocului cu

text si cant

- joc cu text si cat -

repetare

*Se anunta titlul jocului ce

urmeaza a fi repetat: ”Primavara

a sosit”

1.Primavara a sosit

Hai copii, haideti la joc!

Si campia a-nverzit

Hai copii la joc!

R: Hai cu mare bucurie

Hai la joc!

Sa jucam mingea-n campie

Hai la joc!

2.Pasarelele din zbor,

Hai copii, haideti la joc!

Ciripesc cu glasul lor

Hai copii la joc!

R:

3.Sa cantam si noi ca ele

Hai copii, haidei la joc!

Ale noastre cantecele,

-explicatia comportamentul

copiilor

document proprietatea Gradinita Planeta Copiilor Chiajna

Hai copii la joc!

R:

10.Reactualizarea

cunostintelor

Interpretarea model a

jocului: text, cantec,

miscari sugerate de

text

*Se va interpreta model jocul cu

text si cant pt a fi reamintit

copiilor

-demonstratia

-explicatia

-exercitiul

-jocul

-observarea

gradului de

atentie al

copiilor

11.Obtinerea

performantei

Repetarea jocului cu

text si cant pe

subgrupe

*Jocul se repeta de 2 – 3 ori cu

grupa de copii. In timp ce canta,

copiii vor merge in formatia de

cerc, executand miscarile

sugerate de textul acestuia.

-exercitiul

-jocul

-Observarea

corectitudinii

miscarilor si a

sustinerii

ritmului

12.Evaluarea activitatii

*Se fac aprecieri asupra felului

cum au cantat si s-au jucat copiii.

*Se fixeaza denumirea cantecului

nou invatat si a jocului musical.

-conversatia -aprecieri

verbale

-conversatia -stimulari

document proprietatea Gradinita Planeta Copiilor Chiajna

13.Incheierea activitatii *Fiecare copil va primi drept

recompensa fluturasi care se

prind in piept.

verbale si

evidentierea

copiilor activi pe

parcursul

activitatii

document proprietatea Gradinita Planeta Copiilor Chiajna

Activităţile recreative :( ALA2)

JOC DISTRACTIV:”FLUTURAS, LA FLOAREA TA”

Categoria de activitate :ALA 2 Forma de realizare : jocuri de miscare Tema activitatii: “Fluturas ,la floarea ta!” Scopul activitatii: dezvoltarea atentiei si a deprinderii de a executa miscari motrice de baza; Obiective operationale:-sa isi coreleze miscarile in functie de sarcinile jocului; -sa participle cu interes la jocuri pastrand ordine si disciplina; Metode si procedee:conversatia,explicatia,exercitiul,jocul; Mijloace de invatamant: ecusoane cu fluturi,flori Forma de realizare:frontal Regulile jocului: Copiii vor fi impartiti in echipe de cate 5 .Fiecare echipa desemneaza un copil care sta pitit.El reprezinta fluturasul .La semnalul “Fluturasii pleaca la plimbare”,fluturasii din fiecare floare vor pleca prin sala plimbandu-se .La cel de-al doilea semnal “Flutrasii au obosit”, fluturasii isi pun mainile la ochi iar florile isi schimba locurile intre ele..La cel de-al treilea semnal”Fluturas ,la casuta ta”,fiecare fluturas va trebui sa isi gaseasca floarea sa.Castiga echipa care ajunge prima la floare. Se desfasoara jocul de proba iar apoi jocul propriu-zis de 2-3 ori.

document proprietatea Gradinita Planeta Copiilor Chiajna

Anexa 1

Doar una e primavara

Mii de albine, sute de fluturi Zeci de copii alearga pe camp, Mii de culori, sute de flori Dar doar una e primavara.

Soarele-apare, iarba rasare, Campu-nverzeste, pomu-nfloreste Pasarea canta, copilul zburda, Ziua-i mai lunga si noaptea mai scurta.

Mii de albine, sute de fluturi Zeci de copii alearga pe camp, Mii de culori, sute de flori Dar doar una e primavara.

document proprietatea Gradinita Planeta Copiilor Chiajna

Anexa 2

Primavara a sosit 1.Primavara a sosit Hai copii, haideti la joc Si campia a-nverzit Hai copiii la joc!

R: Hai, cu mare bucurie Hai la joc ! Sa jucam mingea-n campie, Hai la joc!

2.Pasarelele din zbor, Hai copii, haideti la joc Ciripesc cu glasu lor Hai copiii la joc!

document proprietatea Gradinita Planeta Copiilor Chiajna

R: Hai, cu mare bucurie Hai la joc ! Sa jucam mingea-n campie, Hai la joc!

3.Sa cantam si noi cu ele, Hai la joc! Ale noastre cantecele Hai copii, haideti la joc!

R: Hai, cu mare bucurie Hai la joc ! Sa jucam mingea-n campie, Hai la joc!