proiect didactic dlc dos

26
PROIECT DIDACTIC DATA: UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Grădinița Nr. 231 Bucureşti EDUCATOARE: Pisică Mădălina GRUPA: Mare 2 TEMA ANUALĂ DE ÎNVĂȚARE: “Cu ce şi cum exprimăm ceea ce simțim?” TEMA SĂPTĂMÂNII: Lumea fermecată a poveştilor TEMA ZILEI: Călătorie în lumea poveştilor TIPUL ACTIVITĂȚII: Mixtă FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată ALA I + ADE (DLC+DOS) + ALA II DURATA: o zi MODELUL INTEGRĂRII: ramificat ELEMENTELE COMPONENTE ALE ACTIVITĂŢII INTEGRATE: ADP: „Cu ce personaj de poveste vreau să seamăn? De ce?”-convorbire ,,Azi, cerul este ...”(completarea calendarului naturii), Rutine: ,,Facem ordine unde lucrăm”(rutină – deprinderea de a face ordine la locul unde au lucrat) Tranziţii: “Câte unul pe cărare” – joc muzical; ALA I: “Surprize de la Michiduţă” Bibliotecă: “Uneşte fiecare personaj cu povestea căruia îi aparţine. Colorează doar personajele care şi-au găsit căsuţa. Lipeşte tot atâtea personaje cât îţi indică cifra” - fişă 1

Upload: lissette-campbell

Post on 31-Dec-2015

358 views

Category:

Documents


16 download

DESCRIPTION

Proiect gradinita

TRANSCRIPT

Page 1: Proiect Didactic Dlc Dos

PROIECT DIDACTIC

DATA:

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Grădinița Nr. 231 Bucureşti

EDUCATOARE: Pisică Mădălina

GRUPA: Mare 2

TEMA ANUALĂ DE ÎNVĂȚARE: “Cu ce și cum exprimăm ceea ce simțim?”

TEMA SĂPTĂMÂNII: Lumea fermecată a poveştilor

TEMA ZILEI: Călătorie în lumea poveştilor

TIPUL ACTIVITĂȚII: Mixtă

FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată ALA I + ADE (DLC+DOS) + ALA II

DURATA: o zi

MODELUL INTEGRĂRII: ramificat

ELEMENTELE COMPONENTE ALE ACTIVITĂŢII INTEGRATE:

ADP: „Cu ce personaj de poveste vreau să seamăn? De ce?”-convorbire

,,Azi, cerul este ...”(completarea calendarului naturii),

Rutine: ,,Facem ordine unde lucrăm”(rutină – deprinderea de a face ordine

la locul unde au lucrat)

Tranziţii: “Câte unul pe cărare” – joc muzical;

ALA I: “Surprize de la Michiduţă”

Bibliotecă: “Uneşte fiecare personaj cu povestea căruia îi aparţine. Colorează doar personajele care

şi-au găsit căsuţa. Lipeşte tot atâtea personaje cât îţi indică cifra” - fişă

Joc de masă: “Poveşti în bucăţi”- puzzle;

Artă: “Marionete pentru degete”

ALA II: Joc ştafetă: “Mărul fermecat”

ADE: DLC ,,În lumea poveştilor”- joc didactic

DOS ,,Semn de carte” – şnuruire, lipire

SCOPUL ACTIVITĂŢII: verificarea cunoştinţelor despre poveştile cunoscute şi aplicarea acestora în

diverse contexte de învăţare;

1

Page 2: Proiect Didactic Dlc Dos

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERENŢIALE:

DOMENIUL LIMBÃ ŞI COMUNICARE

O1 – să identifice pe baza fragmentelor prezentate titlul poveştilor, obiectivul fiind

realizat dacă toţi copiii vor identifica 3 din 4 poveşti;

O2 – să ordoneze imaginile din poveste în ordinea desfăşurării evenimentelor, obiectivul fiind

realizat dacă toţi copiii vor ordona imaginile în ordinea corectă în 1 din 2 poveşti;

O3 - să recunoască personajele după replicile caracteristice acestora, obiectivul fiind realizat

dacă toţi copiii vor recunoaşte corect 4 din 6 personaje;

O4 – să asocieze personajele din poveşti cu cadrul de poveste corespunzător, obiectivul fiind

realizat dacă toţi copiii vor aşeza corect personajele în 4 din 6 cazuri;

O5 – să identifice personajele din poveşti pe baza ghicitorilor, obiectivul fiind realizatdacă toţi

copiii vor identifica corect în 3 din 4 situaţii;

DOMENIUL OM ŞI SOCIETATE

O6 - Să şnuruiască pe conturul semnului de carte, introducând firul de jos în sus, obiectivul

fiind realizat dacă toţi copiii vor şnurui fără ajutor cel puţin 80%;

O7 - Să decoreze la alegere „semnul de carte” cu diferite elemente, obiectivul fiind realizat

dacă toţi copiii vor decora semnul de carte cu cel puţin 5 elemente;

O8 - Să–şi exprime opinia faţă de lucrarea propie şi faţă de lucrările celorlalţi, motivându-şi

părerile, obiectivul fiind realizat dacă toţi copiii vor evalua cel puţin lucrarea lor;

ACTIVTĂŢI LIBER ALESE (I)

BIBLIOTECÃ

- să unească fiecare personaj cu povestea căruia îi aparţine;

– să coloreze doar personajele care şi-au găsit casa (povestea);

– să lipească tot atâtea personaje cât indică cifra;

JOC DE MASÃ

– să lipească piesele puzzle pe carton, reconstituind imagini din poveşti cunoscute;

– să realizeze din imaginile obţinute o carte de poveşti;

2

Page 3: Proiect Didactic Dlc Dos

ARTÃ

- să decupeze pe linia punctată;

- să lipească materialul decupat astfel încât să realizeze marioneta pentru deget;

ACTIVTĂŢI LIBER ALESE (II)

– să respecte regulile jocului;

– Să utilizeze deprinderi motrice însuşite (alergare printre obstacole, transport de obiecte –

lingura de lemn cu măr ) pentru a rezolva sarcina jocului;

Scopul jocului

Fixarea şi consolidarea cunoştinţelor referitoare la poveşti;

Sarcina didactică:

Rezolvarea diverselor sarcini legate de poveşti;

Regulile jocului:

Un copil numit de educatoare rostogoleşte cubul poveştilor. În funcţie de culoarea indicată de

cub se rezolvă sarcinile specifice, fiind aduse în centrul atenţiei materialele necesare. Jocul continuă

până ce toate sarcinile specifice fiecărei feţe colorate din cubul poveştilor va fi rezolvată corect.

Fiecare răspuns corect este apreciat de colegi prin aplauze şi oferă recompensă un jeton cu un

personaj de poveste, în funcţie de echipa în care este. Răspunsurile greşite sunt corectate de ceilalţi

copii, copilul care corectează greşeala având dreptul de a primi un jeton.

Strategii didactice:

a) Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, jocul, diagrama Venn, exerciţiul,

problematizarea;

b) Elemente de joc: mânuirea materialului, aplauzele, întrecerea, mişcări;

c) Resurse materiale: ecusoane, marioneta “Michiduţă”, planşe din poveşti cunoscute, siluetele

personajelor din poveşti, ghicitori, planşe, jetoane, tablă magnetică, fişe, creioane colorate,

puzzle cu imagini din poveşti, lipici, suporturi cu personaje, acuarele, vase cu apă, machetă,

siluete personaje – prietenii lui Michiduţă, cartoane colorate, beţişoare, aracet, medalioane cu

personaje din poveşti, baghete, măşti, casetofon cu CD, CD – “PitiClic pe drumul cărţii”,

recompense;

d) Forme de organizare: frontal, pe grupe, individual

Durata: o zi

3

Page 4: Proiect Didactic Dlc Dos

Bibliografie:

Ministerul Educaţiei, Cercetării şi Tineretului, Curriculum pentru învăţământul preşcolar (3 – 6/

7 ani), 2008

Proiectarea pas cu pas (îndrumător pentru cadrele didactice din învăţământul preşcolar),

Daniela Răileanu, Dorina Vieriu, Iuliana Alecsa, Editura Diamant, 2010

Aplicaţii ale noului curriculum pentru învăţământul preşcolar, Daniela Răileanu, Elena

Ungureanu, Otilia Flocea, Anişoara Bereholschi, Editura Didactica Publishing House, 2010

4

Page 5: Proiect Didactic Dlc Dos

SCENARIUL ZILEI

Ziua începe prin descoperirea materialelor din cadrul centrului tematic. Se denumesc

materialele găsite aici, se discută despre modul în care trebuie păstrate şi răsfoite cărtile de poveşti.

Prin intermediul lui Piti Clic copiii descoperă o bibliotecă şi scurte informaţii legate de modul de

păstrare şi utilizare a cărţilor împrumutate de la bibliotecă (activitatea de grup).

Copiii fac cunoştinţă cu marioneta „Michiduţă” care îi introduce pe copiii în lumea fermecată a

poveştilor. El le prezintă copiilor trăistuţa cu poveşti în care se află cubul poveştilor. Copiii urmează

ca pe parcursul acestei zile să rezolve sarcinile date de cubul poveştilor, eliberându-i astfel pe prietenii

lui Michiduţă, iar apoi vor realize nişte semne de carte pe care le vor folosi atunci când citesc poveşti.

SALUTUL

În cadrul întâlnirii de dimineaţă, copiii se vor grupa în cerc şi se vor saluta cu formula ,,Bună

dimineaţa, copil vesel/frumos!” salut însoţit de o mângâiere pe faţa colegului, apoi fiecare grupă de

copii va fi salutată de educatoare cu aceleaşi formule.

CALENDARUL NATURII ŞI PREZENŢA

Li se va cere copiilor să precizeze cum e vremea în această dimineaţă şi cum au venit îmbrăcaţi

până la grădiniţă, dacă le-a fost cald sau frig şi vor completa calendarul naturii, specificând anotimpul,

starea vremii, cu ajutorul etichetelor tipărite şi cu simboluri corespunzătoare. Apoi, vor completa tabela

prezenţei, fiecare copil aşezându-şi fotografia în Trenuletul prezenţei. (Câti copii călătoresc astăzi în

lumea poveştilor?). Se vor număra, compara, care sunt mai mulţi, mai puţini.

ÎMPĂRTĂŞIREA

Aşezaţi pe covor în cerc, copiilor li se va propune un exercţiu de imaginaţie, trebuind să

răspundă la întrebarea „Cu ce personaj de poveste vreau să semăn? De ce?”. În momentul în care

copilul va răspunde la această întrebare, motivând răspunsul dat, va ţine în mână o carte mică de

poveşti pe care o va înmâna apoi altui coleg.

MESAJUL ZILEI

În urma împărtăşirii se va desprinde şi mesajul zilei:,,Poveştile ne învaţă lucruri bune despre

viaţă!”.

ALA I

Astfel, pe fond muzical, executând mişcările sugerate de versurile jocului muzical „Câte unul

pe cărare”, se va realiza tranziţia spre etapa următoare, copiii fiind grupaţi în trei echipe, în funcţie de

5

Page 6: Proiect Didactic Dlc Dos

simbolul primit în piept la începutul zilei (echipa cărţilor roşii, portocalii şi galbene ) şi invitaţi să

rezolve sarcinile de la cele trei centre puse la dispoziţie. La centrul „Bibliotecă” copiii rezolvă sarcinile

unei fişe de lucru, copiii trebuind să unească personajele din poveşti cu povestea căruia îi aparţine, să

coloreze doar personajele care şi-au găsit casa şi să lipească tot atâtea personaje cât indică cifra. La

centrul „Ştiinţă” copiii reconstituie imaginile din poveşti, lipind piesele puzzle pe coli şi realizând din

acestea o carte de poveşti. La centrul „Artă” copiii vor decupa pe linia punctată pentru a realiza

marionete pentru degete.

ADE

Copiii vor fi invitaţi să rezolve sarcinile date de cubul poveştilor. Astfel, un copil numit de

educatoare rostogoleşte cubul poveştilor. În funcţie de culoarea cărţii indicată de cub se rezolvă

sarcinile specifice, fiind aduse în centrul atenţiei materialele necesare. Jocul continuă până ce toate

sarcinile specifice fiecărei cărţi colorate din cubul poveştilor va fi rezolvată corect. Jocul este

demonstrat iniţial de educatoare apoi se trece la desfăşurarea lui propriu-zisă.

Fiecare răspuns corect este apreciat de colegi prin aplauze şi oferă celui care a dat răspunsul corect un

jeton. Răspunsurile greşite sunt corectate de ceilalţi copii, copilul care corectează greşeala având

dreptul de a primi un jeton pentru echipa sa. În final va câştiga echipa cu cele mai multe jetoane.

După ce i-au eliberat pe prietenii lui Michiduţă şi au primit mulţumiri de la aceştia, copiii vor

confecţiona semne de carte pe care le vor folosi atunci când citesc poveşti.

ALA II

Copiii vor fi împărţiţi în două echipe (aceleaşi echipe ca şi la jocul didactic) pe baza ecusonului

primit dimineaţă. Aceştia trebuie să parcurgă un traseu ce presupune alergare printre obsacole şi

transport de greutăţi în echilibru. La semnalul sonor primul copil din fiecare echipă porneşte în

alergare printre obstacole, ajunge la măsuţa pe care este mărul şi lingura de lemn, aşează mărul în

lingură şi se întoarce la linia de pornire în mers, fără să scape mărul. Copilul care aşteapă ia lingura cu

măr, se deplasează în mers până la măsuţă, lasă ligura şi mărul şi se întoarce în alegare printre

obstacole. Jocul continuă până lucrează toţi copiii şi va câştiga echipa care va termina prima.

6

Page 7: Proiect Didactic Dlc Dos

Nr.

crt.

Etapele

activităţii

Ob

.

op.

Conţinut ştiinţific Strategii didactice Evaluare

Metode şi

procedee

Mijloace

didactice

Forme de

organiz.

1. Moment

organizatoric

Pregătirea şi aranjarea materialului didactic,

amenajarea mobilierului, aerisirea sălii de

grupă.

2. Captarea

atentiei

Captarea atenţiei se realizează prin

introducerea lui Michiduţă, un prinţ dintr-o

poveste demult uitată, care şi-a pierdut

prietenii şi are nevoie de ajutorul copiilor

pentru a-i găsi. Prietenii lui sunt personaje

din poveştile pe care copiii le cunosc: Albă

ca Zăpada, capra cu trei iezi, ursul, cei 7

pitici, cocoşul cu punguţa cu doi bani,

Scufiţa Roşie, ba chiar şi vulpea cea şireată.

Conversaţia Marioneta

Michiduţă

Activitate

frontală

3. Anuntarea

temei si a

obiectivelor

Activitatea noastră de astăzi se numeşte

„Călătorie în lumea poveştilor” activitate în

care vom pătrunde în lumea poveştilor

cunoscute, rezolvând sarcinile cubului cu

poveşti din trăistuţa fermecată a lui

Michiduţă şi îl vom ajuta pe Michiduţă să îi

găsească pe prietenii săi.

explicaţia

Activitate

frontală

7

Page 8: Proiect Didactic Dlc Dos

4. Desfăşurarea

activităţii

Explicarea regulilor

Se explică copiilor regulile jocului.

Copiii vor fi împărţiţi în două echipe, în

funcţie de ecusoanele primate. Un copil

numit de educatoare rostogoleşte cubul

poveştilor. În funcţie de culoarea feţei

indicată de cub se rezolvă sarcinile

specifice. Jocul continuă până ce toate

sarcinile specifice fiecărei feţe colorate din

cubul poveştilor va fi rezolvată corect.

Fiecare răspuns corect este apreciat de

colegi prin aplauze şi printr-un jeton.

Echipa care va avea mai multe jetoane la

finalul jocului va fi câştigătoare.

Răspunsurile greşite sunt corectate de

ceilalţi copii, copilul care corectează

greşeala primind un jeton pentru echipa sa.

Se demonstrează modul de desfăşurare a

jocului apoi se trece la desfăşurarea lui

propriu-zisă.

Copiii rostogolesc cubul poveştilor şi

rezolvă sarcinile specifice fiecărei feţe

Explicaţia

Explicaţia

Demonstraţia Cubul

poveştilor

Activitate

frontală

8

Page 9: Proiect Didactic Dlc Dos

O1

colorate de pe cub. Fiecare sarcină este

citită şi explicată de educatoare, fiind aduse

în centrul atenţiei materialele necesare

rezolvării acesteia.

Jocul de probă

Sarcina 1:

Ascultă cu atenţie fragmentul şi

denumeşte povestea din care face parte.

Echipa Cocoşilor:

“Într-o zi, capra îşi chemă iezii de pe afară

şi le zice:

-Dragii mamei copilaşi, eu mă duc în

pădure, ca să mai aduc ceva de-ale gurii.

Dar voi încuiaţi uşa după mine, ascultaţi

unul de altul şi să nu cumva să deschideţi

până ce nu-ţi auzi glasul meu.”

“Cucoşul cum scăpă din mâinile

moşneagului, fugi de acasă şi umbla pe

drumuri, bezmetec. Şi cum mergea el pe un

drum, numai iaca găseşte o punguţă cu doi

bani.”

jocul

explicaţia

exerciţiul

Anexa 1 Activitate

pe echipe

Activitate

frontal

Evaluare

orală

I1:

Recunoaşte

poveştile!

9

Page 10: Proiect Didactic Dlc Dos

Echipa Găinuşelor:

“Însă cum au pornit boii, vulpea a şi început

cu picioarele a împinge peştele jos din car.

Ţăranul mâna, carul scârţâia şi peştele din

car cădea. După ce hoaţa de vulpe a aruncat

o mulţime de peşte, binişor sare şi ea din

car, şi cu mare grabă, îl ia, îl duce la vizuină

şi începe a mânca, că tare-i mai era foame.”

“Şi atunci primul pitic zise:

-Cine a stat pe scăunelul meu?

Al doilea urmă:

-Cine a mâncat din talerul meu?

Al treilea:

-Cine a muşcat din pâinişoara mea?

Al patrulea:

-Cine- a luat din legumele mele?

Al cincilea:

-Cine a umblat cu furculiţa mea?”

10

Page 11: Proiect Didactic Dlc Dos

O2

O5

Desfăşurarea jocului

Sarcina 2

Priveşte cu atenţie imaginile! Din ce

poveste fac parte? Ordonează imaginile în

ordinea desfăşurării evenimentelor.

Echipa Cocoşilor:

Echipa Găinuşelor:

Sarcina 3

Ascultă cu atenţie ghicitorile şi răspunde

corect.

Echipa Cocoşilor:

Pe cărare tot mergând

A-ntâlnit lupul flămând

De sfatul mamei a uitat

Şi greşala a costat

Cine este oare?

(Sufiţa Roşie)

Şi pe iezi şi pe Scufiţă

Imediat i-a înghiţit

Dar i-a venit de hac

Vânătorul iscusit. Ghici !

(lupul)

explicaţia

exerciţiul

explicaţia

exerciţiul

explicaţia

exerciţiul

planşe

poveşti,

Ghicitori

Anexa 2

Activitate

pe echipe

Activitate

frontală

Activitate

pe echipe

Activitate

frontal

Evaluare

orală

I2:

Aranjează

în ordine

cronologică

imagiile.

Evaluare

orală

I3:

Recunoaşte

personajele

din poveşti

pe baza

descrierilor

din

ghicitori.

11

Page 12: Proiect Didactic Dlc Dos

O4

Echipa Găinuşelor:

Lupul rău m-a păcălit

Crezând că-i nepoata mea

Înăuntru l-am poftit

Şi pe loc m-a înghiţit.

(bunicuţa)

Farfurii, ceşcuţe, oale

Stau acum frumos pe raft.

Şi hăinuţe şi pătuţuri

Astăzi le-a aerisit,

Iar piticii pot să vină,

Totul este pregătit.

Să vedem dacă ghiciţi

Despre cine am vorbit! "

(Alba ca Zăpada)

Sarcina 4

Michiduţă a încurcat poveştile! Ajută-l să

găsească locul fiecărui personaj în povestea

potrivită.

Echipa Cocoşilor:

Echipa Găinuşelor:

explicaţia

exerciţiul

siluete

personaje,

cadre din

poveşti;

Activitate

frontală

Activitate

pe echipe

Evaluare

acţional-

practică

12

Page 13: Proiect Didactic Dlc Dos

O3

Variante ale jocului

Sarcina 5

Jocul păcălelilor

Corectează propoziţiile pentru a fi

adevărate.

Echipa Cocoşilor:

Vulpea a rămas fără coadă.

Albă ca Zăpada avea 10 pitici.

Echipa Găinuşelor:

Ursul şi-a băgat coada în baltă.

Capra l-a pedepsit pe lup.

Sarcina 6

Cine sunt eu?

Echipa Cocoşilor:

“Oglinjoară din perete, oglinjoară,

Cine e cea mai frumoasă din ţară?”

“Ia mai pune-ţi pofta-n cui cumătre, că doar

nu pentru gustul altuia m-am muncit eu.”

“Cucurigu! Boieri mari,

Daţi punguţa cu doi bani!”

explicaţia

exerciţiul

Conversaţia

Explicaţia

Exerciţiul

Explicaţia

conversaţia

Anexa 3

Anexa 4

Replici ale

personajelor

din poveşti

Activitate

frontală

Activitate

pe echipe

Activitate

frontală

I5:

Recunoaşte

personajele

pe baza

replicilor

din poveşti.

13

Page 14: Proiect Didactic Dlc Dos

O4

Echipa Găinuşelor:

“Bunicuţo, de ce ai urechile atât de mari?”

“Fată frumoasă şi harnică, grijeşte-mă şi

curăţă-mă de omizi, că ţi-oi prinde şi eu

bine vreodată.”

“Trei iezi cucuieţi,/ Mamei uşa descuieţi,

Că mama v-aduce vouă:/ Frunze-n buze,/

Lapte-tâţe,/ Drob de sare/ În spinare,/

Mălăieş/ În călcăieş,/ Somc de flori/ Pe

subsuori.”

Evaluarea formativă

Sarcina 7

Completaţi diagrama Venn astfel: în cercul

roşu aşezaţi personajele din povestea “Fata

babei şi fata moşneagului”, iar în cercul

albastru personajele din povestea “Punguţa

cu doi bani”. Găsiţi personajele comune şi

aşezaţi-le în intersecţia cercurilor.

explicaţia

exerciţiul

Diagrama

Venn

Planşă cu

schema

diagramei

Venn

Jetoane cu

personajele

din cele

două

poveşti.

14

Page 15: Proiect Didactic Dlc Dos

5. Obţinerea

performanţei

Fiecare copil va primi pe măsuţe o

carte de poveşti. Le voi cere să deschidă

cartea la o anumită pagină, să o privească

bine , iar apoi să închidă cartea. Eu voi face

acelaşi lucru. Voi cere copiilor să deschidă

repede cartea la pagina respectivă. În cartea

mea se va afla un semn de carte la ultima

pagină folosită, astfel voi găsi foarte repede

pagina.

Voi evidenţia copiilor acest lucru.

Astăzi vom face un „semn de carte”

pentru a-l putea folosi şi voi la cărţile de

poveşti. Deci vom şnurui şi apoi vom

decora semnul de carte.

Copiii vor prezenta materialul didactic de

pe măsuţe: coşuleţe cu bucăţi de carton de

formă dreptunghiulară, perforate pe

margini, şnur, steţuţe, flori, inimioare,

frunze perforate pentru decorat.

Voi demonstra şi explica modul de lucru

corect: introducerea corectă a şnurului în

fiecare orificiu de jos în sus.

Conversaţia

Conversaţia

Demonstraţia

Explicaţia

Coşuleţe cu

semnele de

carte, şnur,

elemente

perforate

pentru

decorat

Activitate

frontală

Activitate

frontală

15

Page 16: Proiect Didactic Dlc Dos

Un copil va repeta modul de lucru.

Se vor executa exerciţii pentru încălzirea

muşchilor mici ai mâinii.

Copiii vor începe să şnuruiască semnul de

carte.

Voi supraveghea modul în care copiii

realizează tema propusă şi îi voi ajuta pe cei

care întâmpină greutăţi şi le voi da indicaţii

suplimentare.

În final voi numi câţiva copii care va alege

cele mai reuşite lucrări pe care le vom

analiza împreună cu ceilalţi copii, cerându-

le să-şi motiveze părerile.

Exerciţiul Activitate

individual

ă

6. Evaluarea Se va repeta tema activităţii.

Se va găsi o utilitate semnelor de carte

realizate, acestea fiind expuse la Bibliotecă.

Se va realiza tranziţia la ALA II.

7. Încheierea

activităţii

Copiii sunt apreciaţi pentru lucrările

realizate şi pentru activitatea desfăşurată.

explicaţia recompense frontal

16