cadouri pentru toamna dlc+dec muzica
DESCRIPTION
bTRANSCRIPT
Prof inv.prescolar Gurau Renata PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA
Toamna ,toamna harnica si de roade darnica!
TOAMNA
Ce e toamna, dragi copii?Anotimp de bucurii!
Frunzele se sftuiescCe culori se potrivesc.Unele roesc mirate,Altele-s glbui, ptate.Armii si vistoare,Se atern pe-alei, covoare!
Mere-mbujorate, fine Stau in courile pline!N-am uitat c in panereAvem struguri, nuci si pere!
Toamna ninge? Toamna ploua!
Cte-un pic din amndou! i noi toi ii spunem iar:
Zna bun din cmar!
Data : Grupa: mare Categorii de activitati:
Jocuri si activitati alese( etapa I si etapa a-III-a)Activitati pe domenii experientiale: Domeniul Limba si comunicare si Domeniul estetic si creativEducatie muzicalTema saptamanii : Forma de realizare: Activitate integrata
Tipul activitatii: Verificare si consolidare
Tema zilei: Cadouri pentru zana toamna
SCOPUL ACTIVITII: Sistematizarea ,consolidarea i evaluarea cunotinelor despre transformrile survenite n natur n anotimpul toamna; Consolidarea deprinderii de a cnta cntecul cu ntreaga grup.grupuri mici i individual. Dezvoltarea simului practic i esteticOBIECTIVE URMRITE N CADRUL ACTIVITILOR;DOMENII EXPERENIALE
DLC:Educarea limbajului repetare poezie ANOTIMP DE BUCURII
S reproduc n mod contient textul poeziei;
S realizeze propoziii simple sau dezvoltate folosind cuvinte din textul nvat;
S foloseasc un limbaj propriu corect din punct de vedere lexical i gramatical;
Materiale folosite: imagini din textul poezieiDEC: Educaie muzical repetare cantec Am privit spre cer, Furnicutajoc muzical
Sa recunoasca melodia pe care le-o canta educatoarea;
Sa redea linia melodica
Sa se exprime prin miscare,redand starea sufleteasca creata de textul cantecului
S realizeze corect micrile jocului muzical, sugerate de text
Materiale folosite: imagini din textul cantecului -prezentare powerpoint ALA-ACTIVITI LIBER ALESE:
BIBLIOTEC
S recunoasc imagini specific anotimpului toamna
s traseze semne grafice, respectnd mrimea, spaierea, direcia de la stnga la dreapta, de sus n jos; JOC DE MAS
S identifice prtile component ale unei imagini i s o intregeasc( puzzle)
Sa gaseasca perechea unui fruct ( domino)
ART
S utilizeze corect instrumente de lucru(pensul,acuarele,pahare,lipici etc)
S realizeze lucrri practice inspirate din natur
S foloseasc tehnicile de lucru nvtate .
S aprecieze frumosul n lucrrile proprii
JOC DE ROL:
Sa se transpuna cu usurinta in pielea unui personaj ( gospodina harnica) folosindu-si imaginatia Sa mimeze stari afective in conformitate cu rolul ales;
Sa prepare, dupa reteta muraturi pentru iarna;
Sa utilizeze materialele si uneltele de bucatarie igienic,corespunzator realitatii ;
Sa relationeze in grupuri mici, sa comunice impresii si ganduri.
STRATEGII DIDACTICE:
Metode i procedee: Conversaia, explicaia, demonstraia, exerciiul, , audiia ,metoda cubului, si turul galeriei.
Material didactice:
plane cu imagini sugestive de toamn, lipici, ecusoane, fise, acuarele, pensule,carioc,puzzle,sistem audio si vizual, cd-uri,medalioane cu fructe si legume
LOCUL DE DESFURARE: sala de grup
MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
Curriculum pentru nvmntul precolar ( 3-6/7 ani) MECI, 2008;
Suport pentru aplicarea noului curriculum pentru nvmntul precolar , nivel
5-7 ani;
Aplicaiile noului curriculum pentru nvmntul precolar;
Culegere de cntece i jocuri pentru precolari de Petre ipordei.
SCENARIUL ZILEI
Ziua debuteaza cu Intalnirea de dimineataunde copii asezati pe pernute se vor saluta folosindnume de fructe si legume, dar nu oricum , ci pe o linie melodica propusa de educatoare.Urmeaza completarea calendarului naturii.Se va face o reactualizare a cunostintelor despre toamna, dobandite de copii. Voi aduce aminte si de un spiridus pe care o voi numi spiridusul GHICI,care este foarte suparat pentru ca nu isi gaseste nici un prieten cu care sa se joace. La sfarsitul zilei spiridusul, va trebui sa se reintoarca la prietena lui ZANA TOAMNA. Spiridusul ii roaga pe copii sa se joace cu el si sa il ajute sa faca un cadou frumos ZANEI. Pentru a-l putea inveseli si ajuta pe spiridus va trebui sa rezolve mai multe sarcini: sa isi insuseasca bine ,bine cantecelul Am privit spre cersi poezia invatata despre toamna Anotimp de bucurii, sa pregateasca la centre:la Arta: fructe , legume,flori confectionate de catre ei prin diferite tehnici: colorare, pictura, aplicatii, sa scrie exercitii grafice la sectorul Biblioteca ,sa reconstituie imaginile / Iar la sfarsitul zilei spiridusul GHICI se va juca cu ei si le va oferi medalioane cu fructe si legume.
Pe parcursul activitatilor vom afla si cine sunt prietenii cei mai buni al spiridusului GHICISI copiii vor oferi drept cadou Zanei Toamna lucrarile realizate de catre ei.
ETAPA A-III-A:
ETAPELE ACTIVITATII DESFASURAREA ACTIVITATIIMETODE SI PROCEDEERESURSE MATERIALE SI FORME DE ORGANIZA-RE
1.Moment organizato-ric Aranjarea salii de grupa, aranjarea meselor materialelor pentru centrele deschise si aranjarea pernutelor pentru intalnirea de dimineata.Copiii se saluta pe o linie melodica propusa de educatoare si fiind acompaniati de chitara.(omogenizarea vocii)Apoi se vor face cateva exercitii de omogenizare a vocii:
a)Suflm frunza care cade din copac:se trage aer n piept, apoi suflm uor spre o frunz imaginar- de dou ori;
b)Plou ploupic pic pic
Frontal
2.Captarea atentiei Dupa ce la intalnirea de dimineata am discutat despre cine ne aducefructe parfumate si legume coapte, si cat de darnica este Zana Toamna , va aparea in scena un spiridus care se va prezenta cu numele de Spiridusul Ghici.Aceasta le va povesti copiilor cat de trist este pentru ca nu are nici un prieten cu cine sa se joace.Acum este foarte suparat ca nu are cine s- a il ajute sa ii faca un cadou Zanei Toamna. Ii roaga pe copii sa il ajute .La sfarsitul zilei el trebuie sa se reintoarca pe taramul basmelor la prietena lui Zana Toamna.
Totodata el aduce in dar de la zana toamna Un cd. Pe care copii il vor viziona . si vor descoperi cantecul pe care il vor repeta.
Repetarea canteculu: Am privit spre cer.
Se canta cantecul de catre educatoare cu acompaniament cu chitara.Se canta apoi cu toata grupa cantecelul sub forma unui joc.Se va repeta de doua ori. Iar apoi voi cere copiilor sa recite versurile cantecului sub forma de poezie. Sa faca diferenta intre cantat si recitat.Iar drept recompense copii se vor juca jocul muzical Furnicuta.
C onversatia
3.Anuntarea temei si a obiectivelor
Reactualizarea cunostintelor
Dirijarea activitatii
Obtinerea performantei
Spiridusul GHICI cere copiilor sa il ajute incontinuare. Ei mai au de parcurs inca cateva etape, pentru a-l ajuta pe SPIRIDUSUL GHICI .Li se spune copiilor ca vor desfasura o activitate de educare a limbajului in care va trebui sa recunoasca poezia recitata de catre educatoare.
Educatoarea cere copiilor sa cante impreuna cu spiridusul inca odata
c antecelul pe care si l-au insusit in activitatea de educatie muzicala.
Educatoarea anunta copiii ca vor repeta poezia: Anotimp de bucurii.
Spiriduul ne-a adus o imagine frumoas ce reprezint anotimpul Toamna. Copii incontinuare vor discuta despre imagine si isi vor reactualiza cunostintele despre anotimpul Toamna.
Apoi se duce o discutie despre continutul de idei ,precum i cuvinte sau expresii din text (anotimp de bucurii, frunzele se sfatuiesc, mere imbujorate,panere ,se astern)
Se repeta odata recitarea model de catre educatoare .
Poezia va fi recitata pe uniti logice. Se va repeta prima strof, apoi se va trece la urmtoarea, care va fi repetat mpreun cu prima, pentru fixarea n memorie a fragmentelor logice n succesiunea lor fireasc. Fragmentele poeziei vor fi reproduse individual, n grupuri mici i frontal.
Incontinuare educatoarea v- a cere copiilor sa se grupeze dupa culoarea frunzelor pe care le-au primit dimineata la intrarea in sala de grupa. Se vor forma sase grupe de frunze de diferite culori, se va cere fiecarui grup sa recite poezia.
SPIRIDUSUL GHICI ii va invita pe copii sa se joace cu el un joc . Se vor juca cu cubul colorat . SPIRIDUSUL va arunca cubul si culoarea care va ramane in partea de sus a cubului va fi culoarea grupului desemnat sa raspunda la intrebari. Intrebarile vor fi din poezia insusita. Fiecare echipa va trebui sa raspunda la intrebarile pe care le au pe cartonase.
Explicatia
ConversatiaFrontal
Desfasurarea jocurilorEVALUARE TRANZITII: Bat din palme-JOC
Bat din palme clap clap clap
Din picioare trap trap trap
Ne invartim ne rasucim
La sectoare noi pornim.
Dupa o scurta pauza, educatoarea prezinta sectoarele si sarcinile de lucru din cadrul centrelor de activitate. La sectorul BIBLIOTECA copiii va trebui: sa completeze frunzele cu nervuri
sa scrie liniute oblice ploaie de toamna
sa gaseasca drumul fetitei la crizantema
La sectorul ARTA copiii:
vor confectiona crizanteme
vor colora ce ii lipseste Zanei Toamna
vor lipi boabe de struguri
vor presara pe marul gutui cu puf galben ca de pui faina de malai
Vor confectiona un tablou de toamna(aplicatie)
Vor picta copacul cu culorile toamnei
Vor completa zana toamna si vor completa cuvantul toamna cu literele care lipsesc
Vor confectiona crizanteme
Vor lipi ace pe corpul ariciului.
.
La sectorul JOC DE MASA au ca sarcina :
sa identifice fructele si legumele, sa gaseasca bucatile fiecarui fruct/leguma si sa formeze intregul.
Sa gaseasca perechea fiecarui fruct.
La sectorul JOC DE ROL copiii:
vor taia si aseza legume in borcane . De la fiecare centru copiii vor darui spiridusului cate o lucrare din munca lor.
Se realizeaza TURUL GALERIEI.Vom merge impreuna pe la toate centrele voi aprecia munca tuturor copiilor, voi aduce cuvinte de lauda asupra modului de cooperare.
SPIRIDUSUL GHICI este foarte bucuros acum ca si-a gasit asa de multi prieteni si drept rasplata va lasa pentru copii medalioane frumoase cu fructe si legume. Drept rasplata Spiridusul Ghici se va juca cu ei un joc Cosul s-a rupt. Vom asculta cantecul Am privit spre cer si vom asculta cantecele de toamna si vom dansa impreuna cu Spiridusul Ghici.
Jocul demonstratiaExercitiul
Explicatia
Conversatia
Exercitiul
Exercitiul
Aprecieri verbale
-Medalioane cu fructe si legume.
Frontal
Individual
Cosulete
Individual
Fisa de lucru
Carioci
LIPICI
Din jumatati-intregPuzzle
Domino Borcane ,morcovi ,varza, gogosari ,ardeiFRONTAL
INDIVIDUAL
ANEXA
AM PRIVIT SPRE CER
1. Am privit spre cer,
Zarea-ndepartata,
Si-am vazut venind,
Toamna cea bogata.
R. La, la, la, la, la,la
Sa ma joc as vrea,
La, la, la, la, la, la, la, la, la.
2. Sa plutesc usor,
Ca o fruzulita,
Si sa picure
Pic, pic, o ploita.
R. La, la, la, la, la,la
Sa ma joc as vrea,
La, la, la, la, la, la, la, la, la.
3. Sa culeg un mar,
Sa miros o floare,
Si sa plec in zbor
Cu pasari calatoare.
R. La, la, la, la, la,la
Sa ma joc as vrea,
La, la, la, la, la, la, la , la, la.
INTREBARI CARTONASE METODA CUBULUI:
Bottom of Form
BIBLIOTECA:
Nervuri pentru f runze.
Picaturi de ploie ex grafice
Labirint
Domenii experientiale: Domeniul limba si comunicare/domeniul estetic si creativ
Muzica- repetare cantecAM PRIVIT SPRE CER ,si joc muzical Furnicuta
ED LIMBAJ- repetare poezie Anotimp de bucurii
Arta:
Crizantema- confectionare
Zana toamna- colorare
Copacul toamna pictura
Gaseste umbra si coloreaza-le
Ariciul aplicatie+colorare
Tablou toamna fructe/ legume lipire
Joc de masa:
Puzzle- fructe si legume
Domino fructe
Joc de rol :
Bucataresele harnice -muraturi
Cum i spunem toamnei?
De ce i spunem zn bun din cmar?
Ce fac frunzele toamna?
Unde stau merele mbujorate?
Ce avem n panere?
Ce se ntmpl toamna?
Unde se atern frunzele?
Ce fel de fenomene de natur avem toamna?
Ce i spunem toi?
Cum sunt merele?
Ce e toamna dragi copii?
Ce fac unele frunze?