proiect_didactic_6.docx

6
Proiect didactic ŞCOALA CU CLASELE I-VIII COSTULENI PROFESOR PROPUNĂTOR: LAVINIA MANOLEA DATA: 11.05.2012 CLASA: a VI-a DISCIPLINA: Limba şi literatura română UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Pastelul TEMA: Mărţişor de Ion PIllat TIPUL LECŢIEI: de actualizare şi însuşire de noi cunoştinţe COMPETENŢE GENERALE: 3. Receptarea mesajului scris, din texte literare şi nonliterare, în scopuri diverse COMPETENŢE SPECIFICE: 3.2 identificarea modurilor de expunere într- un text epic şi a procedeelor de expresivitate artistică într-un text liric 3.3 sesizarea valorii expresive a unităţilor lexicale în textele citite OBIECTIVE OPERAŢIONALE: La sfârşitul orei, elevii trebuie: a. Cognitive: O 1 : să asocieze diferite semnificaţii cuvântului „mărţişor”; O 2 :să recunoască mijlocul de îmbogăţire a vocabularului prin care este format termenul „mărţişor”; O 3 : să explice titlul poeziei; O 4 : să identifice tema textului liric propus; O 5 : să extragă, din poezia „Mărţişor”, structuri ce reprezintă imaginile artistice; O 6 : să recunoască, în text, diferite figuri de stil cunoscute. b. Afective: 1

Upload: iulian-negura

Post on 13-Nov-2015

216 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

Proiect didactic

coala cu clasele I-VIII Costuleniprofesor propuntor: Lavinia Manoleadata: 11.05.2012clasa: a VI-adisciplina: Limba i literatura romnUnitatea de nvare: Pastelul tema: Mrior de Ion PIllat

Tipul leciei: de actualizare i nsuire de noi cunotinecompetene generale: 3. Receptarea mesajului scris, din texte literare i nonliterare, n scopuri diversecompetene specifice: 3.2 identificarea modurilor de expunere ntr-un text epic i a procedeelor de expresivitate artistic ntr-un text liric3.3 sesizarea valorii expresive a unitilor lexicale n textele cititeobiective operaionale: La sfritul orei, elevii trebuie:a. Cognitive:O1: s asocieze diferite semnificaii cuvntului mrior;O2:s recunoasc mijlocul de mbogire a vocabularului prin care este format termenul mrior;O3: s explice titlul poeziei;O4: s identifice tema textului liric propus;O5: s extrag, din poezia Mrior, structuri ce reprezint imaginile artistice;O6: s recunoasc, n text, diferite figuri de stil cunoscute.

b. Afective:O6: s participe activ la lecie, concentrndu-i atenia i urmrind cu interes explicaiile profesorului;O7: s dovedeasc interes fa de activitatea frontal, n grup i fa demunca individual;

Strategii didactice1. metode i procedee: conversaia euristic, problematizarea, expunerea, analiza morfologic, jocul didactic2. forme de organizare: activitate frontal, activitate individual i n echip3. resurse: capacitile intelectuale ale elevilor, cunotine anterioare despre prile de vorbire neflexibile4. mijloace didactice manual de Limb i literatur romn, clasa a VI-a, Editura Didactic i Pedagogic (Elena Mazilu-Ionescu, Valentina Jercea) fie de lucru flip-chart plan

5. Bibliografie: Pillat, Ion, Limpezimi, Ed. Litera Internaional, Bucureti-Chiinu, 2002 Parfene Constantin, Metodica studierii limbii i literaturii romne n coal, Editura Polirom, Iai, 1999 Pamfil Alina, Limba i literatura romn n gimnaziu. Structuri didactice deschise, Ed. Paralela 45, 2004

5

Scenariul didactic

Nr.crt.Evenimentele lecieiObiective operaionaleConinutul nvriiStrategia didacticEvaluare

MetodeMijloace de nvmntForme de organizare

1.Moment organizatoric (2) Se asigur condiiile necesare desfurrii optime a activitii: asigurarea linitii, pregtirea materialului didactic. Se noteaz absenii.Conver-saia

2.Actualizarea cunotinelor asimilate anterior (7) Profesorul verific tema, att cantitativ, ct i calitativ exerciiile 1-4, pag 195. Legat de ultimul exerciiu, se va solocita elevilor s realizeze dou enunuri cu omofonele deal/ de-al (moment ortografic).Conver-saia

Caietele elevilor

Activitate frontalEvaluarea temei pentru acas prin aprecieri verbale

3.Captarea ateniei elevilor (7)

O1O6

Printr-o conversaie scurt, se reamintete impresia pe care o las lectura poeziei: veselie, optimism, relaxare, plenitudine, senintate. Folosind tehnica brainstorming, elevii vor nota pe o plan orice idee sau cuvnt care le este inspirat/ de titlul poeziei. Ar putea scrie: nceput, primvar, puritate, renatere, via, culoare. Vor fi discutate apoi ideile i apreciate cele mai bune dintre ele.Conver-saiaBrainstorming

Plan

Activitate frontal

Aprecierea verbal a rspunsurilor corecte

4.Anunarea subiectului leciei i a obiectivelor urmrite (1) Profesorul anun tema i obiectivele leciei. Ttlul se scrie pe tabl i n caiete.Coner-saia

5.Conducerea nvrii (27)

O2O3O4O5O7O8 n continuare, elevii vor fi ndrumai spre nelegerea profund a textului: explicarea titlului, tem, imagini artistice, figuri de stil.Pentru explicarea titlului se va folosi o plan cu denumirile lunilor anului n tradiia popular; elevii vor observa c titlul poeziei este un substantiv derivat de la denumirea strveche a lunii martie mart. n acelai timp, titlul reprezint o deschidere ctre lumea textului, face legtura dintre text i tema acestuia, conine o component descriptiv.Se identific tema poeziei tema naturii aceasta fiind susinut de cmpul semantic, de varietatea elementelor naturii descrise n text. Pentru identificarea imaginilor artistice, elevii vor fi mprii pe grupe, fiecreia revenindu-i sarcina de a extrage din text structuri sau versuri care s fie imagine vizual, auditiv sau de micare. Profesorul supravegheaz activitatea elevilor. Pe msur ce sunt prezentate imaginile artistice de ctre fiecare echip n parte, se noteaz, schematic, concluziile pe tabl i n caiete. Pe baza imaginilor artistice vor fi identificate i figurile de stil din textul liric propus: epitete (pomi nini, cer limpezit), personificri (pomii i flutur batiste, lumina a botezat cmpia), repetiia (de fiecare dat), inversiunea (adncul rost al vieii).Elevii sunt solicitai apoi s i exprime prerea despre versul A nins cu nea de floare. Li se spune ca este o metafor, se d definiia metaforei i se exemplific. Se aplic apoi cunotinele nou asimilate printr-o fi de lucru n care sunt solicitai s transforme metaforele din texte date ca exemplu n comparaii, pentru familiarizare i nelegerea profund a metaforei.Problematizarea

Conver-saia euristic

Fie cu sarcini de lucru

Activitate n echip, individual i frontal

Se fac aprecieri verbale cu privire la rspunsurile corecte i la activitatea n echip.

6.Fixarea i asigurarea feed-back-ului (5)O6

Se iniiaz un joc didactic Profesor pentru 5 minute, astfel c un elev pune ntrebri clasei i colegii rspund.Problematizarea

Activitate frontalSe ntresc rspunsurile de ctre profesor.

7.Asigurarea reteniei i a transferului (1)Profesorul comunic tema pentru acas: compunere descriptiv cu titlul Frunzrel n care s foloseasc figuri de stil cunoscute.Conver-saia