proiectdidactic.1doc

12
PROIECT DIDACTIC LICEUL TEORETIC “Orizont” CLASA : a-II-a D TIPUL DE LECTIE : COMUNICARE-INSUSIRE DE NOI CUNOSTINTE OBIECTIVE OPERATIONALE: O1-sa isi insuseasca si sa isi clarifice terminologia cu privire la notiunile de violenta si nonviolenta; O2-sa analizeze cauzele si efectele unui conflict; O3- sa participe activ si constient la dezbaterea unor cazuri concrete; O4-sa gaseasca solutii pentru stoparea violentei; O5-sa manifeste trasaturi pozitive de caracter in relatiile cu ceilalti; O6-sa exprime sentimente de adeziune fata de valorile morale:buna- tate,adevar,corectitudine,luciditate,stapanire de sine; O7-sa coopereze la stoparea violentei in cadrul miniorganizatiei “PRIETENIA”. STRATEGIA DIDACTICA: a)RESURSE PROCEDURALE(METODE SI PROCEDEE): CONVERSATIA DEMONSTRATIA EXPLICATIA JOC DE ROL ELEMENTE DE PROBLEMATIZARE b)RESURSE MATERIALE: IMAGINI CU SCENE DE VIOLENTA-suport vizual FRAGMENTE DIN OPERELE AUTORILOR: TOPARCEANU,CARAGIALE,EDMONDO DE AMICIS; FISE DE LUCRU: ECUSOANE: c) RESURSE INFORMATIONALE:

Upload: galina-vomisescu

Post on 23-Dec-2015

30 views

Category:

Documents


2 download

TRANSCRIPT

Page 1: proiectdidactic.1doc

PROIECT DIDACTIC

LICEUL TEORETIC “Orizont”CLASA : a-II-a DTIPUL DE LECTIE : COMUNICARE-INSUSIRE DE NOI CUNOSTINTEOBIECTIVE OPERATIONALE:

O1-sa isi insuseasca si sa isi clarifice terminologia cu privire la notiunile de violenta si nonviolenta; O2-sa analizeze cauzele si efectele unui conflict; O3- sa participe activ si constient la dezbaterea unor cazuri concrete; O4-sa gaseasca solutii pentru stoparea violentei; O5-sa manifeste trasaturi pozitive de caracter in relatiile cu ceilalti; O6-sa exprime sentimente de adeziune fata de valorile morale:buna-tate,adevar,corectitudine,luciditate,stapanire de sine; O7-sa coopereze la stoparea violentei in cadrul miniorganizatiei “PRIETENIA”.

STRATEGIA DIDACTICA:a)RESURSE PROCEDURALE(METODE SI PROCEDEE):

CONVERSATIA DEMONSTRATIA EXPLICATIA JOC DE ROL ELEMENTE DE PROBLEMATIZARE

b)RESURSE MATERIALE: IMAGINI CU SCENE DE VIOLENTA-suport vizual FRAGMENTE DIN OPERELE AUTORILOR: TOPARCEANU,CARAGIALE,EDMONDO DE AMICIS; FISE DE LUCRU: ECUSOANE:

c) RESURSE INFORMATIONALE: M.E.N.”PROGRAME SCOLARE PT. INVATAMANTUL PRIMAR/1998 MANUALE PENTRU EDUCATIA CIVICA-ED.PETRION

LOC DE DESFASURARE : SALA DE CLASAPARTICIPANTI :INVATATORUL,INTREG COLECTIVUL CLASEI.

Page 2: proiectdidactic.1doc

Design instructional

SECVENTELE LECTIEI CONTINUTUL INSTRUCTIV- EDUCATIV

AL PROCESULUI DIDACTICEVALUARE

1. MOMENT ORGANIZATORICSe stabileste linistea in clasa; elevii au pregatite toate materialele necesare orei.

2. CAPTAREA ATENTIEI

- Voi provoca o discutie cu privire la iscarea unor conflicte intre elavii din clasa( daca se cearta ,uneori, daca se jignesc, se bat, etc.).Cer cateva exemple concrete mai recente. Voi conduce discutia in asa fel , incatSa putem observa motivele ce au declansat acele conflicte, modul cum au evoluat , dar si cum au fost ele finalizate.Se pune intrebarea problema: puteau fi toate acestea stopate?

Formativa, prin comunicare orala

3.ANUNTAREA TEMEI SI A OBIECTIVE-LOR

Elevii sunt anuntati ca in aceasta ora se vor discuta fapte si inaplari mai putin placute, numite acte de violenta, vor invata cum pot fi dezamorsate la timp unele conflicte, astfel inact sa nu aiba urmari foarte grave.De altfel, pana la sfarsitul orei se va completa si o fisa , iar la sfarsit vor avea o schita a tot ceea ce se discuta in ora.

Page 3: proiectdidactic.1doc

4.DIRIJAREA INVATARII

a)valorificarea mesajului audiat

-Citesc un rezumat al povestirii ,,Cearta,, de E. de Amicis.- Dialog dirijat:

Statutul personajelor:colegi, prieteni; Locul desfasurarii actiunii: clasa, strada; Motivul declansarii conflictului; Trairile interioare ale celui care si-a apreciat gresit prietenul.

-Intrebarea mea este: A fost un conflict?-Concluzie: violenta porneste de la o neintelegere, continua cu stari de enervare, certuri, injurii, jignir, batai, sau chiar crima.

Formativaprin aprecieri verbale

Observarea atitudiniielevilor

Page 4: proiectdidactic.1doc

b.activitatea frontala

c.joc de rol activitatea interdisciplinara

d.exercitiu –joc activitate frontala

e.activitate interdisciplinara

Se completeaza cerinta unu din fisa :Momentele( treptele) actului de violenta sunt :-neintelegere,enervare,cearta,jignire,injurii,bataie,crima.

Se pune in “ scena “ un fragment din “ Arendasul roman ” de I.L.Caragiale si se cere elevilor sa sesizeze ce fel de acte de violenta se desprind (cearta,jigniri,agresare,bataie ).

Se concluzioneaza :Violenta poate fi verbala si fizica.

Se completeaza cerinta a doua din fisa :

-verbala:calomnii,jigniri,porecliri,injurii,insulte,contradictii;-fizica :agresare,terorizare,atac,bataie,crima

Se recita de catre un copil poezia “Un duel” de G.Toparceanu. Doi elevi vor manui doi cocosi care se lupta. Se poarta un dialog cu privire la locul desfasurarii actiunii si a

personajelor. Se concluzioneaza :Orice forma de conflict poate avea loc (in,pe,la) si poate fi dezamorsata prin: stapanire de sine,calm,rabdare ,intelegere ,iertare etc. .

Se completeaza cerinta a treia si a patra din fisa.Apoi se citesc fisele si se comenteaza raspunsurile acestora.

Se pun intrebari cu privire la citate din Biblie de unde reies acte grave de violenta (Cain-Abel,tradarea lui Iisus,vinderea lui Iosif),dar si invataturi privind stoparea unor conflicte date de Iisus(daca primesti o palma pe un obraz,intoarce-l si pe celalalt;precum si noi iertam gresitilor nostri;iarta-I Doamne ,ca nu stiu ce fac etc.).Se citesc din fisa cuvintele lui G.WASHINGTON.

Formativa prin proba orala si scrisa

Observarea sistematica a atitudinii elevilor fata de cele puse in discutie

Formativa ,orala siscrisa

Formativa ,prin aprecieri verbale

Page 5: proiectdidactic.1doc

5.ASIGURAREA RETENTIEI SI A TRANSFERULUI

6.INCHEIEREA ACTIVITATI

Ivatatorul propune ca incepand din aceasta ora intreg colectivul de elevi sa infiinteze o miniorganizatie ce va avea ca scop permanent folosirea oricarui mijloc de dezamorsare si stopare a conflictelor atat in clasa, cat si in scoala,pe strada,la joaca etc.

Pentru o recunoastere a celor implicati in aceasta actiune ,toti vor purta ecusoane cu simbolul nonviolentei;

Miniorganizatia va purta numele “PRIETENIA”.

In incheierea activitatii elevii vor primi ecusoanele si vor canta un refren al unui cantec ce poarta numele miniorganizatiei.

Formativa globala,a capacitatii de angajare

Aprecieri verbale

Page 6: proiectdidactic.1doc

FISA DE LUCRU

VIOLENTA- NONVIOLENTA

1.MOMENTELE(TREPTELE)unui act de violenta sunt:--------2.VIOLENTA poate fi:a)verbala:b)fizica :3)ACTELE DE VIOLENTA pot avea loc (in,pe,,la):------

Page 7: proiectdidactic.1doc

-4)ACTELE DE VIOLENTA pot fi stopate prin:----- TINE MINTE!

DACA ALTUL SE POARTA JOSNIC,TU FII DEMNDACA ALTUL TE TRATEAZA URAT,TU FII BUN!DACA ALTUL ITI FACE RAU,TU AI RABDARE,CACI D-ZEU PLATESTE FIECARUIA DUPA FAPTE! G.Washington

Page 8: proiectdidactic.1doc
Page 9: proiectdidactic.1doc
Page 10: proiectdidactic.1doc