proiectdelectiev

8
PROIECT DE LECTIE PROFESOR : POTECASU ANCA – ROXANA DATA : 11.05.2007 CLASA : A V- A OBIECTUL : LIMBA SI LITERATURA ROMANA SUBIECTUL LECTIEI : ADVERBUL TIPUL LECTIEI : DE INSUSIRE DE NOI CUNOSTINTE OBIECTIVE OPERATIONALE : 1. COGNITIVE: la sfarsitul lectiei, toti elevii sa fie capabili: sa dea definitia adverbului; sa arate ce parti de vorbire determina adverbul; sa recunoasca adverbele de loc, de timp si de mod ; sa clasifice adverbele dupa alcatuire, dupa inteles si dupa origine ; sa identifice corect functiile sintactice ale adverbului ; sa recunoasca adverbe provenite din alte parti de vorbire ; sa ilustreze in enunturi diferite functii sintactice ale adverbului ; sa alcatuiasca enunturi in care anumite cuvinte pot avea valoare morfologica de adverb sau adjectiv; sa identifice corect partile de vorbire determinate de adverb . 2. PSIHOMOTORII : sa identifice corect valorile morfologice ale unor cuvinte ; sa nu confunde adverbele provenite din substantive cu substantivele. STRATEGIA DIDACTICA: 1. Metode si procedee : se vor folosi, alternativ sau combinat, metode si mijloace precum: invatarea prin descoperire, conversatia, explicatia, dictarea, lucrul

Upload: gennieus

Post on 08-Nov-2015

16 views

Category:

Documents


2 download

DESCRIPTION

elev

TRANSCRIPT

PROIECT DE LECTIE

PROIECT DE LECTIE

PROFESOR: POTECASU ANCA ROXANA

DATA: 11.05.2007

CLASA: A V- A

OBIECTUL: LIMBA SI LITERATURA ROMANA SUBIECTUL LECTIEI: ADVERBUL

TIPUL LECTIEI: DE INSUSIRE DE NOI CUNOSTINTE

OBIECTIVE OPERATIONALE:

1. COGNITIVE: la sfarsitul lectiei, toti elevii sa fie capabili:

sa dea definitia adverbului; sa arate ce parti de vorbire determina adverbul;

sa recunoasca adverbele de loc, de timp si de mod;

sa clasifice adverbele dupa alcatuire, dupa inteles si dupa origine;

sa identifice corect functiile sintactice ale adverbului;

sa recunoasca adverbe provenite din alte parti de vorbire;

sa ilustreze in enunturi diferite functii sintactice ale adverbului;

sa alcatuiasca enunturi in care anumite cuvinte pot avea valoare morfologica de adverb sau adjectiv; sa identifice corect partile de vorbire determinate de adverb.2. PSIHOMOTORII:

sa identifice corect valorile morfologice ale unor cuvinte; sa nu confunde adverbele provenite din substantive cu substantivele. STRATEGIA DIDACTICA:

1. Metode si procedee: se vor folosi, alternativ sau combinat, metode si mijloace precum: invatarea prin descoperire, conversatia, explicatia, dictarea, lucrul cu manualul, fisa de lucru, schema la tabla, lucrul in echipe.2. Forme de organizare a invatarii: in cadrul lectiei se vor folosi activitatea frontala, alternativ cu activitatea independenta individuala.3. Resurse: capacitatile normale de invatare ale elevilor.4. Mijloace de invatamant: prezentarea unor slide-are cu ajutorul laptop-ului; texte lingvistice; fise cu sarcini de lucru pentru elevi; planse; testul de evaluare formativa ( vezi fisa ).5. Bibliografie: Limba romana, manual pentru clasa a V-a, de Alexandru Crisan, Sofia Dobra, Florentina Samihaian, Editura Humanitas Educational, Bucuresti, 2002; caietul Limba, literatura, comunicare pentru clasa a V-a de Fl. Ionita, E. Carstocea, A. Coman, V.Gal, D. Kudor, L. Sfirlea, Grupul Editorial Art, 2005; Auxiliarul Limba si literatura romana pentru clasa a V-a. Ghid complet de pregatire. Preparator pentru testarile nationale, Grupul Editorial Art Art, 2002.DESFASURAREA ACTIVITATII:

Organizarea clasei: se stabileste ordinea in clasa; asigurarea cu cele necesare

desfasurarii lectiei ( caiete, creioane, fise, se noteaza absentii etc. ) 2 minute

1. Actualizarea cunostintelor invatate anterior: - controlul caietelor de teme ( cu obsevatii si aprecieri dupa caz ) si verficarea modului in care elevii au alcatuit tema data ora trecuta. 3 minute2. Captarea atentiei elevilor pentru activitatea didactica ce urmeaza:

2 minute

- scurta discutie despre partile de vorbire flexibile si partile de vorbire neflexibile ( clasificare, schema la tabla )3. Anuntarea subiectului lectiei si a obiectivelor operationale 1 minutProfesorul spune ca se va incepe studiul unei parti de vorbire neflexibile si anume adverbul . Va trebui ca in final sa...........( se anunta obiectivele operationale: 1, 2, 3,.....)

4. Prezentarea sarcinilor de invatare: 15 minute

- Se lucreaza primul exercitiu din manual, elevii identificand partile de vorbire determinate de cuvintele subliniate. Se noteaza cu rosu in caiete definitia adverbului apoi se identifica tot pe baza execitiului din manual partile de vorbire determinate de adverb.- Se impart elevii in grupe (fiecare rand reprezinta o grupa). Acestia vor identifica dintr-un text adverbele care arata locul, timpul si felul in care se desfasoara actiunea.- Se prezinta cu ajutorul laptop-ului un material despre adverb. Pe baza materialului care cuprinde fapte ilustrative de limba, elevii vor realiza impreuna cu profesorul scheme continand clasificarea adverbului dupa alcatuire, dupa inteles si dupa origine.

- Se impart fise de lucru elevilor continand exercitii pe care acestia le vor rezolva dupa ce profesorul termina de prezentat materialul si aduce explicatiile necesare.

- Partea stanga a tablei se lasa libera pentru alcatuirea unor scheme care se completeaza treptat.( vezi fisele cu schemele )

5. Conducerea invatarii si dobandirea de noi cunostinte 16 minute

- Elevii desfasoara ca activitate independenta individuala exercitiile de pe fisa de lucru, exercitiile de pe fisele de lucru prezentate cu laptop-ul si in limita timpului exercitiile din manual sau din caietul special.

6. Asigurarea feedback- ului 1 minut

- Are loc pe parcursul conducerii invatarii, invatarea facandu-se treptat, prin aprecieri verbale( E bine!, Da!, Exact! ).7. Evaluarea formativa 6 minute- Se da ca activitate independenta individuala testul de evaluare formativa ( vezi fisa de lucru ).

8. Asigurarea retentiei si a transferului 2 minut

- Se da ca activitate independenta acasa urmatoarele execitii :

Grupa I Completeaz spaiile punctate cu adverbe potrivite i alctuiete o compunere de 10-

15 rnduri pornind de la proverbul obinut.

Cine se scoal de................, ................. ajunge.

Grupa II Completeaz spaiile punctate cu adverbe potrivite i alctuiete o compunere de 10- 15 rnduri pornind de la proverbul obinut.

La plcinte..............., la rzboi ................ .

Grupa III Completeaz spaiile punctate cu adverbe potrivite i alctuiete o compunere de 10- 15 rnduri pornind de la proverbul obinut.

Nu lsa pe .............. ce poi face...................... .9. Reflecie asupra activitii 2 minute- Scurt discuie cu elevii ce vizeaz punerea n eviden a pailor demersului didactic prin ntrebri de tipul: Ce am studiat azi?

Cu ce am nceput lecia?

Care au fost criterile de clasificare a adverbelor? Exemple.

Se anun grupa ( randul ) / elevii care s-au descurcat foarte bine pe parcursul leciei, se pun note in catalog sau in catalogul profesorului.Profesor,

Potecasu Anca- Roxana

FISA DE LUCRU

1. Trece adverbele date, dupa felul in care sunt alcatuite, in tabelul de mai jos: bineinteles, totodata, apoi, azi, bine, undeva, niciodata, altfel, putin, ba, usor, intotdeuna, cumva, acolo, sus, departe, jos.

ADVERBE SIMPLEADVERBE COMPUSE

2. Selecteaza adverbele si grupeaza-le pe cele corespunzatoare, dupa inteles, conform rubricilor date: agale, aici, acum, asa, bine, sus, ieri, zilnic, departe, odata, tarziu, indata, oriunde, cumva, altfel, jos, niciodata, afara, mereu, mereu.

ADVERBE DE LOCADVERBE DE MODADVERBE DE TIMP

3. Alcatuieste cu ajutorul sufixelor ( prin derivare ) adverbe de la substantivele:

barbat ............................ tanar................................

voinic............................. batran.........................

prieten............................ viteaz...............................

scolar............................ francez...........................

piept............................. cruce.............................

zi.................................

4. Trece alaturi valoarea morfologica a cuvintelor subliniate ( partea de vorbire: adjectiv, adverb, substantiv, etc.):

rau adanc - spune frumos - glas frumos - vorbeste limpede -apa limpede - gandeste deschis - postim vinerea - vinerea este norocoasa -vara a sosit - vara admiram gradina - iarna este geroasa - iarna vom patina 5. Precizeaza valoarea morfologica a cuvintelor subliniate:

Mersul incet o eneveaza. ...................................

Vine incet. ...................................... Frumosul este peste tot. ...........................................

Copilul este intotdeauna frumos. ...........................................................

Copilul este intotdeauna frumosul mamei. .................................................

Ea are un chip frumos. ...........................................

TEST DE EVALUARE FORMATIVA1. Citeste fiecare dintre urmatoarele afirmatii si incercuieste litera A, daca o consideri adevarata, iar daca o consideri gresita, litera G si scrie, in spatiul rezervat, afirmatia corecta: A G Cuvantul tineresc este un adverb derivat cu sufixul esc.

...................................................................................................................................................................................................................................................................................

A G Cuvantul prieteneste este un adverb derivat cu sufixul este.....................................................................................................................................................................................................................................................................................

A G Cuvantul prietenesti nu este un adverb derivat.....................................................................................................................................................................................................................................................................................

A G Cuvantul romaneste este un adverb derivat...........................................................................................................................................

A G Cuvantul vorbeste nu este adverb derivat....................................................................................................................................................................................................................................................................................

2. Incercuieste litera corespunzatoare fiecarui raspuns corect:

Adverbul subliniat in propozitia Apa cristalina curge domol peste pietre. determina:

a) substantivul apa;b) verbul curge;

c) substantivul pietre.

Cuvantul subliniat din propozitia Maria recita frumos este:

a) adverb;

b) adjectiv;

c) substantiv. Cuvintele subliniate din structurile: gest amabil / vorbeste amabil / amabilul vanzator sunt, in ordine:a) adjectiv, adjectiv, adverb;

b) adverb, adjectiv, adjectiv;

c) adjectiv, adverb, adjectiv. Cuvantul subliniat din propozitia Dimineata ma trezesc devreme este:

a) adverb propriu-zis;

b) substantiv;

c) adverb provenit din substantiv.

Cuvantul subliniat din propozitia Dimineata este luminoasa este:

a) adverb provenit din substantiv;

b) adverb propriu-zis;

c) substantiv.

3. Alcatuieste o compunere, de cel mult cinci randuri, in care sa prezinti emotia care te-a cuprins inaintea unui moment deosebit. Foloseste, in redactarea compunerii si adverbe. Subliniaza-le! Da compunerii un titlu adecvat momentului ales.