proiectdelectie_matematica

Upload: olaru-untaru-cristina-madalina

Post on 23-Feb-2018

222 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

  • 7/24/2019 proiectdelectie_matematica

    1/6

    PROIECT DE LECTIE

    Data: 23.02.2016

    ClasaI.

    Invatator:Balaceanu Elena Daniela

    Disciplina: Matematica

    Tema:Probleme care se rezolva printr-o sinura operatie

    Tipul lectiei: consoli!are

    Scopul:"onsoli!area cunostintelor re#eritoare la problemele care se

    rezolva printr-o

    sinura operatie$ aceea !e a!unare

    Obiective: %a s#arsitul orei elevii vor putea:1. sa rezolve probleme cu o sinura operatie&

    2. sa rezolve probleme utilizan! terminoloia matematica&

    3. sa rezolve probleme care implica a!unarile si sca!erile invatate&

    '. sa compuna probleme !upa un e(ercitiu !at in care sa utilzeze

    #ormulari !e

    enul:)cu *mai mare)$ +cu *mai mult)$ +in total)$ +inca) etc.

    ,. sa rezolve probleme cu autorul scemelor&

    6. sa araneze corect in paina o problema&

    /. sa enumere partile componente ale unei probleme&. sa realizeze autocontrolul&

    . sa colaboreze in ca!rul ecipei la rezolvarea sarcinilor&

    Strategie didactica:

    1. Metode si procedee: conversatia euristica si !e veri#icare$

    problematizarea$

    e(ercitiul$ munca pe rupe$ teoria intelientelor multiple.

    2. Mijloace didactice: #ise$ probleme in imaini$ etoane cu

    numere$ proble-

    me !ramatizate.

  • 7/24/2019 proiectdelectie_matematica

    2/6

    Etapele lectiei

    Continuturile invatarii Metode siprocedee

    !Moment

    organi"atoric

    e araneaza mobilierul si se preateste

    materialul !i!actic

    #!$nuntarea temei

    si a scopului

    stazi$ la ora !e matematica vom rezolva sivom compune probleme care presupun o

    sinura operatie pentru ca voi sa stiti sa le

    rezolvati cat mai usor.

    %!Consolidarea

    cunostintelor

    a&Reactuali"area

    cunostintelor

    ' M!i!

    '(eri)icarea

    cantitativa a temei

    de casa

    ' (eri)icarea m!i!

    '(eri)icarea

    calitativa a temei de

    casa

    'Calcul mintal

    Elevii vor primi$ cateva e(ercitii pe care le

    vor rezolva in caietul mic.

    *!

    3246'5 ',-325 1246,5 ''-3'5 *#!1'4,,5 224,35 63-'25 ,/-365

    *%!

    164,35 2-615 ',4335 3-/15

    *+!

    /142'5 34205 2-'05 ,/-'/5

    Propunatorul veri#ica cantitativ tema !e casa

    in timp ce elevii rezolva e(ercitiile !e lamunca in!epen!enta.

    "ate un reprezentant al #iecarei rupe citeste

    rezultatele $ iar ceilalti se veri#ica.

    e citeste si se corecteaza tema !e casa.

    e realizeaza calculul mintal oral:E(: 204135 1'-35 ,34305 234115

    Mariti pe '0 cu 12

    #lati suma numerelor 36 si 2.

    #lati !i#erenta numerelor 26 si ,. Mariti pe 23 cu rasturnatul lui.

    Munca pe rupe

    E(ercitiul

    E(ercitiul

  • 7/24/2019 proiectdelectie_matematica

    3/6

    '(eri)icarea

    teoretica a

    cunostintelor

    b& Evaluare

    Dublati pe '0$ apoi mariti-l cu '.

    "um se numesc numerele care se a!una

    "um se numeste rezultatul a!unarii

    "um se numeste rezultatul sca!erii

    "are este semnul a!unarii

    "are este semnul sca!erii"are sunt partile componente ala unei

    probleme e concretizeaza.

    e rezolva urmatoarele probleme

    +7oata trupa !e arici

    Pleaca sa strana urzici. - 8ai !e mine$ ai uitat9

    sa tu n-ai incuiat* i-l lua la ureceat Pe micutul vinovat9

    "ati se-n!reapta !upa rana

    Daca !oi mer spre poiana)

    +Patru pui micuti !e rata

    ;ucausi$ !e !imineata

    Iata$ s-au si catarat us pe nucul !in ra!ina.

    8erii lor mai mititei

    u !at #ua !upa ei. "ati puiuti vor #i apoi$

    Daca vin si ceilalti !oi

    Elevii vor #i impartiti in + grupe, pe tipuri

    de inteligente:

    1.%oico-matematica

    2.patial-vizuala 3. sunt e(plicate

    elevilor$ precum si sarcinile !e lucru.

    Propunatorul trece pe la #iecare rupa sie(plica sarcinile$supraveeaza activitatea

    #iecarei rupe. 7impul !e lucru este/ min.$

    !upa care se veri#ica #isele impreuna cu toataclasa$ corectan!u-se reselile si motivan!

    raspunsurile.e canta cu toata clasa cantecul

  • 7/24/2019 proiectdelectie_matematica

    4/6

    +Masa mare) !e ?. Breazul.

    e vor dramati"a,la panou, # probleme:

    +Intr-un pom se a#la #lori !e primavara.

    =Elevii le numara>. tiin! ca sunt 31 #lori roz

    si 6 #lori albe$ cate #lori sunt in total

    "are sunt !atele problemei"are este intrebarea

    "um putem a#la raspunsul

    "are este rezolvarea

    Elevii vor compune oral o problema!upa

    colaul !e la tabla=un camp cu #lori in care ei

    vor pune buburuze rosii si albene> si o vorrezolva la tabla.

    Cu ajutorul numerelor #+, % compuneti

    oproblema care sa se rezolve printr-o

    a!unare. e scrie la tabla si in caiete numai

    scema$ rezolvarea si raspunsul.

    +!$ctivitatea in

    completare

    "olorati imainile pe care le-ati primit inca!rul rupei.

    -!Conclu"ii siaprecieri e emit cateva concluzii si aprecieri asupramo!ului in care s-a !es#asurat lectia$ aactivitatii elevilor$ evi!entiin!u-se elevii care

    s-au remarcat.

  • 7/24/2019 proiectdelectie_matematica

    5/6

    E8%@E

    1. Calculeaz cte fire din fiecare legum au plantat Bogdan imama lui.

    Roie Ardei Vnt Gogoar Conopid Varz Ceap

    Bogdan 14 17 18 7 11 9 10Mama 11 8 12 9 14 9 5

    TOTAL

    13. n excursie au plecat 9 fete i cu 8 mai muli biei. Ci biei auplecat n excursie?

    19. Adrian are 27 de timbre, iar Alina are cu 5 timbre mai multe. Cte timbre are Alina?

  • 7/24/2019 proiectdelectie_matematica

    6/6

    5.n grdin au nflorit 17 narcise i 13 lalele. Cte flori au nflorit?