proiect.de.activitate.integrata

43
GRĂDINIȚA CU PROGRAM PRELUNGIT NUMĂRUL 7 BRAȘOV DEFINITIVAT 18.02.2014. Prof. înv.preșc.: Arion Ionela-Silvia

Upload: ionny-silvia

Post on 19-Jan-2016

264 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

Proiect de activitate integrata pe o zi.Tema saptamanala: pasari de curte.Tema zilei: Găinusa cea motata.

TRANSCRIPT

Page 2: proiect.de.activitate.integrata

GENERICUL ACTIVITĂȚII INTEGRATE „GĂINUȘA CEA MOȚATĂ”

Tip de activitate integrată: ADP+ALA1+ADE+ALA 2

1. ACTIVITĂȚI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ:

a) Întâlnirea de dimineață: „Azi vreau să fiu …”, salutul, prezența, completarea

Calendarului naturii, noutatea zilei.

b) Rutine:

„Știu să ascult!” ( deprinderea de a vorbi pe rând, de a-i asculta pe ceilalți);

c) Tranziții:

„Puișorul cafeniu” (joc cu text și cânt);

„Trenulețul păsărilor” (mers în coloană îmbinat cu mișcări de brațe);

„Găinușa cea moțată” (joc cu text și cânt);

2. JOCURI ŞI ACTIVITATII ALESE 1:

a) Artă: „Măști – Găinușa” – lipire;

b) Joc de masă: „Ajută găina să ajungă la mancare” – labirint;

c) Construcții: „Adăposturi pentru păsări”

3. ACTIVITĂȚI PE DOMENII EXPERIENȚIALE:

I. DOMENIUL LIMBĂ ŞI COMUNICARE. EDUCAREA LIMBAJULUI:

Povestea educatoarei: „Găinușa cea moțată”

II. DOMENIUL ESTETIC ȘI CREATIV. EDUCAȚIE PLASTICĂ:

Pictură: „Puișorii găinușei moțate”

4. JOCURI ŞI ACTIVITATII ALESE 2:

Joc de mişcare: „Ștafeta ouălelor”

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ(ADP + ALA1 + ADE (DLC+DOS) + ALA2)

Page 3: proiect.de.activitate.integrata

DATA: 18.02.2014.

GRĂDINIȚA CU P.P. NR. 7 BRAȘOV

GRUPA: MIJLOCIE B

PROPUNĂTOR: Prof. înv. preșc. Arion Ionela-Silvia

TEMA ANUALĂ: „Cum este, a fost şi va fi aici, pe Pământ ?”

TEMA PROIECTULUI: „În ograda bunicii”

TEMA SĂPTĂMÂNII: „Păsările domestice”

TEMA ACTIVITĂȚII: „Găinușa cea moțată”

FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată

TIPUL DE ACTIVITATE: transmitere și însușire de noi cunoștințe, formare de

priceperi și deprinderi;

DURATA: o zi

SCOPUL ACTIVITĂȚII:

Consolidarea deprinderii de a audia o poveste şi de a desprinde ideile principale şi

mesajul educativ. Îmbogăţirea vocabularul activ şi pasiv pe baza experienţei, activităţii

personale şi/sau a relaţiilor cu ceilalţi şi simultan să utilizeze un limbaj oral corect din punct

de vedere gramatical;

OBIECTIVE DE REFERINŢĂ:

DLC:

Să audieze cu atenție un text, să rețină ideile acestuia și să demonstreze că l-a

înțeles;

Să-și îmbogățească vocabularul activ și pasiv pe baza experienței, activității

personale și / sau a relațiilor cu ceilalți și simultan să utilizeze un limbaj oral

corect din punct de vedere gramatical.

DEC:

Să obțină efecte plastice, forme spontane și elaborate prin tehnici specifice

picturii;

OBIECTIVE OPERAȚIONALE

1. JOCURI ŞI ACTIVITĂȚI DIDACTICE ALESE 1

Page 4: proiect.de.activitate.integrata

Artă - „Măști – Găinușa” – lipire

Sarcina didactică: Asamblarea corectă a materialelor primite în scopul realizării unei

măști.

Obiective operaţionale:

O 1 – să denumească adecvat materialele primite pentru activitate ( pensule, lipici,

hartie buretată);

O 2 – să lipească corect elementele din care este alcătuită găina;

O 3 – să aprecieze corect atât lucrarea proprie, cât și pe cele ale colegilor.

Strategii didactice:

a) Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia;

b) Mijloace didactice: pensule, pastă de lipit, hârtie buretată, ochișori;

c) Forme de organizare: în grupuri mici, individual.

Joc de masă: „Ajută găina să ajungă la mancare” – labirint

Sarcina didactică: Identificarea corectă conform indicaţiilor a traseului găină-

mâncare.

Obiective operaţionale:

O 1 – Să îşi stabilească o strategie de rezolvare a labirintului în funcţie de indicaţii;

O 2 – Să utilizeze strategii de tip încercare-eroare în rezolvarea labirintului;

O 3 – Să coloreze, utilizând culori adecvate imaginile din fișa de lucru.

Strategii didactice:

a) Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia;

b) Mijloace didactice: fișă de lucru, creioane, creioane colorate.

c) Forme de organizare: în grupuri mici, individual.

Construcții: „Adăposturi pentru păsări”

Page 5: proiect.de.activitate.integrata

Sarcina didactică: Îmbinarea și suprapunerea adecvată a materialelor primite în

vederea realizării unui adăpost pentru păsări.

Obiective operaţionale:

O 1 – să construiască prin alăturare, îmbinare, suprapunere de piese adăposturi pentru

păsări;

O 2 – să colaboreze cu ceilalți colegi de joacă în vederea realizării sarcinii;

O 3 – să explice pentru cine au construit adăpostul.

Strategii didactice:

a) Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia;

b) Mijloace didactice: cuburi de lemn.

c) Forme de organizare: în grupuri mici.

2. ACTIVITĂȚI PE DOMENII EXPERIENȚIALE

I. DOMENIUL LIMBĂ ŞI COMUNICARE

Povestea educatoarei: „Găinușa cea moțată” de Călin Gruia

Obiective operaţionale:

a) Cognitive:

O 1 – să asculte cu atenție povestea spusă de educatoare;

O 2 – să răspundă la întrebările adresate, rostind clar și corect cuvintele;

O 3 – să formuleze propoziții corecte din punct de vedere gramatical;

O 4 – să numească personajul principal al povestirii, evidențiind calitățile sau

defectele acestuia;

O 5 – să redea conţinutul povestirii, pe baza imaginilor, în succesiunea cronologică a

desfăşurării evenimentelor;

O 6 – să desprindă mesajul povestirii cu ajutorul întrebărilor;

b) Afectiv – atitudinale:

O 1 – să exprime prin cuvinte stări emoționale provocate de întâmplările povestite;

O 2 – să se implice activ și afectiv în desfășurarea activității;

c) Psihomotorii:

O 1 – să mențină poziția corectă a corpului pe parcursul întregii activități.

Page 6: proiect.de.activitate.integrata

Strategii didactice:

a) Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia,

b) Mijloace didactice: Planse cu momentele importante din poveste, magneți.

c) Forme de organizare: frontal, individual.

II. DOMENIUL ESTETIC ȘI CREATIV. EDUCAȚIE PLASTICĂ:

Pictură: „Puișorii găinușei moțate”

a) Cognitive:

O 1 – să identifice corect materialele și instrumentele aflate pe

O 2 – să respecte ordinea etapelor realizării lucrării;

O 3 – să își autoevalueze lucrarea în funcție de criteriile de evaluare enunțate;

b) Afectiv – atitudinale:

O 1 – să exprime impresii estetice și artistice cu privire la lucrările colegilor;

O 2 – să se implice activ și afectiv în desfășurarea activității;

c) Psihomotorii:

O 1 – să realizeze corect exerciţiile de încălzire a mușchilor mici ai mâinilor.

O 2 – să mențină poziția corectă a corpului pe parcursul întregii activități.

Strategii didactice:

a) Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, demonstrația, turul galeriei;

b) Mijloace didactice: coli desen, pensule, acuarele, recipiente cu apă, șervețele;

c) Forme de organizare: frontal, individual.

3. JOCURI ŞI ACTIVITĂȚI DIDACTICE ALESE 2:

Joc de mişcare: „Ștafeta ouălelor”

Page 7: proiect.de.activitate.integrata

Scopul activităţii: Consolidarea deprinderii motrice de alergare cu pășire peste

obstacole.

Obiective operaţionale:

O 1 – să respecte spaţiul desemnat pentru desfăşurarea jocului.

O 2 – să execute deprinderile motrice învățate;

Strategii didactice:

a) Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, exercițiul, jocul.

b) Mijloace didactice: coș cu ouă, măști, obstacole.

c) Forme de organizare: frontal, pe echipe;

Pentru desfășurarea jocului de mișcare „Ștafeta ouălelor” voi aduce un coș cu ouă de

la ferma bunicii. Copii vor fi împărțiți în două echipe, aliniate în coloane și vor primi măști,

reprezentând găini. La capătul traseului pe care vor alerga se află o masă cu ouă.

La semnalul educatoarei de la fiecare grupă va pleca câte un copil care va parcurge

distanța în alergare, pășind peste obstacole. Fiecare copil ia un ou din coșuleț și se întoarce la

echipa sa unde va pune oul în coșulețul echipei. Cei care ocolesc obstacolele sau calcă pe ele

trebuie să ducă oul înapoi în primul coșuleț. Va câștiga echipa care a adunat cele mai multe

ouă și care a respectat regulile.

Se demonstrează și se execută jocul de probă. Elementele de joc sunt deplasarea,

aplauzele și semnalul sonor. În desfășurarea jocurilor se pune accentul pe respectarea

regulilor de joc și pe crearea de bună-dispoziție. Se vor face aprecieri asupra desfăşurării

activităţii, asupra comportamentului individual şi colectiv al copiilor, asupra respectării

regulilor de joc. Copiii sunt recompensaţi cu aplauze.

BIBLIOGRAFIE:

1. ***.(2008). „Curriculum pentru

învăţământul preşcolar 3-6/7 ani”. Bucureşti;

Page 8: proiect.de.activitate.integrata

2. ***.(2004). „Povești, povestiri și basme”, Petroșani, Editura Tehno-Art;

3. Antonovici, Ş. (2009). „Jocuri-exerciţiu pentru activităţi alese”. Bucureşti, Aramis;

4. Bojneag, M., (2007). Educație plastică. Ghid metodic pentru învățământul preșcolar,

Cluj, Editura Tehno-Art;

5. Varzari, E. (coord.), (1974). Cunoașterea mediului înconjurător și dezvoltarea

vorbirii, București, Editura didactică și pedagogică.

Page 9: proiect.de.activitate.integrata

SCENARIUL ZILEI

Activitatea zilei începe cu întâlnirea de dimineață „Azi vreau să fiu …”. Educatoarea

îi salută pe copii: „Dimineața a sosit / Toți copiii au venit / Cu toții ne salutăm / În semicerc

ne-așezăm / A sosit o nouă zi / Bună dimineața, copii. Copiii răspund la salut, apoi se va

realiza prezenţa copiilor cu ajutorul pozelor: „După ce ne-am adunat / Şi frumos ne-am

salutat / Colegii ne-am întâlnit / Cine oare n-a venit?”. Se va completa Calendarul naturii

urmărindu-se elementele: vremea, îmbrăcăminte specifică, anotimp, lună, zi a săptămânii

(azi, ieri, mâine).

Împărtăşiriea cu ceilalţi / noutatea zilei educatoarea amintește copiilor că azi este o zi

specială, Grupa mijlocie „B” are oaspeți care vor să afle ce știu copiii despre păsările

domestice. Copiii vorface cunoștință cu Mascota zilei – „Găinușa cea moțată”, aceasta va fi

alături de grupa noastră pe tot parcursul zilei.

Tranziţia către ariile de stimulare se va realiza prin jocul cu text și cânt „Puișorul

cafeniu”. Se prezintă centrele de interes, materialele și sarcinile ce urmează a fi rezolvate la

fiecare sector. La sectorul Artă copiii vor realiza măști din hârtie buretată, reprezentând

găinușe moțate. În cadrul sectorului Joc de masă copiii vorfi solicitați să ajute găina să ajungă

la mâncare și să coloreze imaginile. La sectorul Construcții preșcolarii vor avea de construit

adăposturi pentru păsări prin suprapunere, îmbinare și alăturare. După ce vor finaliza sarcinile

propuse copiii vor fi invitați să treacă și pe la celelalte centre pentru a analiza lucrările

colegilor lor (turul galeriei), fiind recompensați cu aplauze.

După finalizarea activităților pe centre de interes copiii părăsesc sala de grupă în

„Trenulețul păsărilor” (mers în coloană îmbinat cu mișcări de brațe). Se va lua pauza pentru

spălat pe mâini și gustare.

Vor urma apoi cele două activități pe domenii experiențiale: la domeniul limbă și

comunicare copiii vor audia povestea „Găinușa cea moțată” de Călin Gruia. Tranziția către

următoarea activitate se va realiza prin jocul cu text și cânt „Găinușa cea moțată”. Urmează

domeniul estetic și creativ, unde copiii vor picta puișori de găină.

Ziua se va încheia cu activitatea recreativă „Ștafeta ouălelor”.

Page 10: proiect.de.activitate.integrata

DEMERSUL DIDACTIC

Etapele activităţii

Conţinutul ştiinţificStrategiile didactice

EvaluareResursele materiale

Metode şi procedee

Forme de organizare

Moment organizatori

c

Se asigură condiţiile necesare unei bune desfăşurări a activităţii: - aerisirea sălii de grupă; - pregătirea materialelor pentru fiecare centru de activitate;- aranjarea contextului educaţional pentru întâlnirea de dimineaţă; - asigurarea unui climat educațional favorabil, în concordanță cu tema săptămânii;

Centrul tematic amenajat

Conversaţia Frontal

Participarea activă la discuţii, completarea corectă a calendarului naturii și a prezenţei.

Captarea atenţiei

Se va realiza în cadrul Întâlnirii de dimineaţă unde va fi prezentată „Găinușa cea moțată” – mascota zilei, aceasta va fi alături de copii grupei mijlocii pe tot parcursul zilei. De asemenea, educatoarea va aminti copiilor că astăzi este o zi specială, avem oaspeți la grupă. Copiii vor fi îndrumați să salute politicos și să ureze „Bun venit!”.

Calendarul naturii

Mascota zilei – „Găinușa cea

moțată”

Conversaţia

Explicaţia,

FrontalStimularea interesului

pentru activitate

Page 11: proiect.de.activitate.integrata

Etapele activităţii

Conţinutul ştiinţificStrategiile didactice

EvaluareResursele materiale

Metode şi procedee

Forme de organizare

Anunţarea temelor şi a obiectivelor

Copiii vor fi anunțați că vor face o călătorie minunată în lumea păsărilor de curte. Se prezintă obiectivele într-o manieră accesibilă nivelului de înţelegere al copiilor.

ExplicaţiaConversaţia Frontal

Prezentarea conţinutului şi dirijarea

învăţării

Tranziţia către ariile de stimulare se va realiza prin jocul cu text și cânt „Puișorul cafeniu”. Ii solicit pe copii în alegerea centrelor pentru ca

activitatea să poată începe. Se prezintă centrele de interes, materialele și sarcinile ce urmează a fi rezolvate la fiecare sector. Copiii ascultă indicațiile, se consultă, își aleg materialele de lucru și îndeplinesc ideea cea mai bună în realizarea temei.

La sectorul Artă copiii vor realiza măști din hârtie buretată, reprezentând găinușe moțate. În cadrul sectorului Joc de masă copiii vor fi solicitați să ajute găina să ajungă la mâncare și să coloreze imaginile. La sectorul Construcții preșcolarii vor avea de construit adăposturi pentru păsări prin

pensulepastă de lipit

hârtie buretatăochișori

fișă de lucrucreioanecreioane colorate

cuburi de lemn

Explicaţia

Conversaţia

Exercițiul

Frontal

Pe grupe

Evaluare formativă orală

Page 12: proiect.de.activitate.integrata

Etapele activităţii

Conţinutul ştiinţificStrategiile didactice

EvaluareResursele materiale

Metode şi procedee

Forme de organizare

suprapunere, îmbinare și alăturare.

Se urmărește finalizarea temei și executarea corectă a lucrărilor. În timpul activităților îi voi supraveghea pe copii, voi purta discutii cu ei oferind îndrumări și ajutor acolo unde este nevoie.

După finalizarea activităților pe centre de interes copiii părăsesc sala de grupă în „Trenulețul păsărilor” (mers în coloană îmbinat cu mișcări de brațe).

Obţinerea performanţe

i

DLC: Povestea educatoarei: „Găinușa cea moțată” de Călin Gruia Pentru buna desfășurare a activității se va readuce în atenția copiilor „Găinușa cea moțată” – mascota zilei. Aceasta este nerăbdătoare să asculte povestea „Găinușa cea moțată” de Călin Gruia și este încântată să descopere că are același nume. Voi prezenta copiilor numele poveștii și al autorului și le voi transmite că la finalul activității vor trebui să povestească la rândullor

planșe cu momentele

importante din poveste

magneți

povestea educatoare

i

conversația

Frontal

Individual

Aprecierea răspunsurilor copiilor

Page 13: proiect.de.activitate.integrata

Etapele activităţii

Conţinutul ştiinţificStrategiile didactice

EvaluareResursele materiale

Metode şi procedee

Forme de organizare

întâmplările, așa că trebuie să fie foarte atenți. Voi spune povestea copiilor respectând planul de idei şi voi explica cuvintele necunoscute. Voi expune conținutul poveștii folosind gestica, mimica și inflexiuni ale vocii adecvate, care să mențină interesul copiilor pentru activitate. Planul de idei:

1. Găinuşa și cocoşelul s-au hotarât să meargă în pădure să manance nuci.

2. După ce au mâncat nuci şi s-au plimbat prin pădure cocoşul îi propune găinuşii să meargă acasă, dar aceasta nu doreşte să meargă decât cu trasura.

3. Cocoşelul construieşte, la sugestia gainuşii, o trasurică.

4. Pentu a nu se mai certa primesc ajutor de la o broasca testoasă, aceasta oferindu-se să-i ducă până la destin

5. Pe drum se întalnesc cu acul de cusut.6. Sosind noaptea se hotărăsc să înopteze la

hanul lui Jupân Vulpoi.7. Descoperirea adevăratului stăpân și fuga

drumeţilor din han.

Evaluare formativă orală

Page 14: proiect.de.activitate.integrata

Etapele activităţii

Conţinutul ştiinţificStrategiile didactice

EvaluareResursele materiale

Metode şi procedee

Forme de organizare

Pe parcursul povestirii voi folosi o serie de mijloace prin care voi nuanţa expunerea în funcţie de stările afective pe care textul literar le implică şi anume: tonul cald potrivit cu importanţa faptelor, modularea vocii pentru a imita personajele, marcarea pauzelor determinate de punctuaţie, mimică şi gesturi adecvate situaţiilor prezentate. De asemenea, voi sublinia morala reieșită din finalul povestirii. Fixarea conținutului: voi chema 2-3 copii care vor repovesti cu ajutorul imaginilor ce ilustrează principalele momente ale poveștii. Voi cere copiilor să recunoască în ilustrații momentele respective și să arate în câteva propoziții conținutul acestora. Printr-o convorbire voi extrage mesajul povestirii. - De cine v-a placut în poveste ?- Cum era cocoşeul ? - Dar găinuşa ? Adresez întrebări pentru fiecare personaj din poveste, punând accent pe forma sentimentelor

Page 15: proiect.de.activitate.integrata

Etapele activităţii

Conţinutul ştiinţificStrategiile didactice

EvaluareResursele materiale

Metode şi procedee

Forme de organizare

pozitive. „Găinușa cea moțată” – mascota zilei le mulțumește copiilor pentru că au fost atenți la poveste și îi roagă să o ajute în continuare. Aceasta nu știe să picteze, iar toate păsările din curte râd de ea pentru că nu are un tablou cu puișorii ei. Așă că îi roagă pe copii să picteze ei puișori de găină. Tranziția către următoarea activitate se va realiza prin jocul „Găinușa cea moțată”.

Asigurarea retenţiei şi a transferului

DEC: Pictură: „Puișorii găinușei moțate”

Copiii se aşează la măsuţe pentru a observa materialul pregătit, realizându-se astfel introducerea în cea de-a doua activitate pe domenii experiențiale. Se vor parcurge următoarele etape: Anunţarea temei: Astăzi vom picta „Puișorii găinușei moțate”. Prezentarea modelului se va face de către educatoare prin afişarea unei lucrări model realizate în prealabil. Intuirea materialului: „ce aveţi pe măsuţe?”

coli desen

pensule

acuarele

recipiente cu apă

șervețele

lucrare model

conversaţia

explicaţia

observaţia

exerciţiul

turul galeriei

Frontal

Individual

Evaluareformativă orală

Page 16: proiect.de.activitate.integrata

Etapele activităţii

Conţinutul ştiinţificStrategiile didactice

EvaluareResursele materiale

Metode şi procedee

Forme de organizare

( pensulă, acuarele, apă, şerveţele, fişa de lucru). Pentru a ști dacă am realizat o lucrare corectă enumerăm împreună câteva criterii pe care trebuie să le îndeplinească lucrarea: să respecte tema propusă, să fie acoperită toată suprafața de lucru, să se respecte culorile indicate de către educatoare, să aibă un aspect îngrijit. Explicarea şi demonstrarea modului de lucru: se vor realiza concomitent de către educatoare: introduceţi pensula în apă, dar atenţie să nu fie prea multă apă; apoi introduceţi pensula în culoare. Aveţi grijă să nu fie prea multă culoare. Înainte de a schimba culoarea spalaţi bine pensula. Dacă v-aţi murdărit, puteţi să vă ştergeţi cu șervețelul. Efectuarea exerciţiilor pentru încălzirea muşchilor mici ai mâinilor: „Lebedele” Efectuarea temei de către copii: dau semnalul de început al lucrului. Pe parcurs dau explicaţii şi ofer ajutor individual copiilor care întâmpină dificultăţi în realizarea temei cerute şi îi încurajez în vederea executării corecte a temei. Voi corecta poziţia copiilor

Page 17: proiect.de.activitate.integrata

Etapele activităţii

Conţinutul ştiinţificStrategiile didactice

EvaluareResursele materiale

Metode şi procedee

Forme de organizare

la masă. Analiza lucrărilor copiilor: se organizează turul galeriei – copiii trec prin fața lucrărilor și lipesc câte o bulină roșie pe lucrarea preferată, explicând alegerea făcută. Educatoarea apreciază comportamentul copiilor şi oferă recompense.

Evaluarea performanţe

i

Se fac aprecieri individuale şi colective asupra participării la activitate, se fac recomandări pentru activităţile viitoare, se împart recompense.

jetoane conversațiaFrontal

Aprecieri globale şi individuale

Încheierea activităţii

Copiii părăsesc sala şi apoi se va realiza jocul de mişcare „Ștafeta ouălelor”

buline verzi și albastre

obstacole coșuleț cu ouă

conversațiaexplicația

jocul

FrontalPe grupe

Aprecieri verbale

Page 18: proiect.de.activitate.integrata

ANEXA 1

Găinușa cea moțată

de Călin Gruia (Text prelucrat )

Cocoșelul pintenat zise într-o bună zi găinușei moțate:

- Cred că în pădure a răsărit troscotul și mai găsim și nuci rămase de astă

toamnă. Hai și noi acolo să ne săturam. Că dacă nu mergem acum, animalele pădurii o sa

pască tot troscotul iar veverița are să strangă toate nucile.

- Merg bucuroasă, raspunde găinușa moțată, care era dornică de plimbare.

Și-au iesit din ogradă frumușel, au trecut prin câmpie, apoi au urcat dealul și au ajuns

la padure. Ziua era tare frumoasă troscotul și nucile tare bune, de-au stat acolo până-n seară.

La plecare, găinușa moțată, deodată, tam-nesam, îi spuse cocoșelului:

- Eu nu merg acasă decât în trăsură!

- De unde să iau trăsura? întrebă cocoșelul.

- Treaba ta! Altfel rămân aici sa ma mănânce vulpile.

Cocoselul vazand ca nu are incotro, se apucă de lucru. Si cum era el isteț și

priceput, facu o trasurică mică din crenguțe de alun, cu roțile din coajă de nucă. Găinușa cea

moțat se urca repede în trăsurică și spune cocoșelului:

- Hai, înhama-te mai repede ca ne apucă noaptea pe aici.

- Despteaptă mai esti, soro! De-aș ști că mă duc singur acasă, dar nici de inhămat

nu mă înham, raspunse cocoselul tare suparat. Si asa incepuseră a se certa. Si cum se certau ei

de zor, numai iaca trece pe acolo o broască testoasă.

- Ei, dar nu-i frumos ce faceți!

- Dar tu ce te amesteci, urato – spuse gainusa.

Broasca se facu ca nu aude si zise:

- Hai, urca-te si tu, cocoselule, in trasurica si daca va impacati, va duc eu, ca tot am

treaba intr-acolo. Si broasca se inhama, iar trasurica pleca duduind de-ti era mai mare dragul.

Mersera ei ce mersera si se intalnira cu un drumet. Era Acul de Cusut. Venea de la

croitor, se vede, si-l apucase noaptea pe drum.

- Luati-ma si pe mine in trasurica – se ruga Acul de Cusut. Ca daca se intuneca mai

tare pot face un pas si ma pierd prin praf.

- Nu te luam, nene, spuse gainusa, ca mi-i frica sa nu ma intepi.

- Ba urca-te, drumetule, spuse cocoselul, ca esti slab. Te vad eu ca nu prinzi mult

loc in trasura.

Page 19: proiect.de.activitate.integrata

Acul de Cusut se urca in trasurica si pleca mai departe. Si, intunecandu-se de-a

binelea, drumetii nostri se oprira la un han, ca nu-i bine sa mergi noaptea pe drum. Dar pentru

ca broasca testoasa era grabita, isi lua ramas bun si porni spre parau unde pesemne avea

niscaiva treaba.

- Iti multumim, broscuta, strigara deodata cocoselul si Acul de cusut.

- Ramaneti sanatosi, dragii mei, dar fiti cu bagare de seama la hangiu.

Si, in adevar, in fata hanului iesi hangiul. Si pentru ca era imbracat intr-un sort lung si

purta ochelari pe nas, drumetii nostri nu-l cunoscura pe Jupan Vulpoi.

- Poftiti, poftiti, oaspeti veseli. Ce gainusa frumoasa....!

Gainusa motata prinse a se umfla in pene si pasind tantos intra in han. Cocoselul

merse dupa ea, apoi Acul de Cusut. In han erau musterii de tot soiul.

- Cu ce puteti plati gazduirea? intreba hangiul

- Apoi bani nu avem, raspunse cocoselul, dar dimineata gainusa iti va da un ou.

- E bine si asa, raspunse hangiul. Oul tot cu bani se cumpara.

- Eu pot sa-ti cos ceva, spuse Acul.

- Bine, bine, facu hangiul, vad ca sunteti drumeti cumsecade.

Si gainusa motata, cocosul pintenat si Acul de Cusut, dupa ce au stat la masa, s-au dus

intr-o odaie sa se culce.

- Eu am sa dorm jos, spuse Acul de Cusut asezandu-se mai langa usa.

Cocoselul si gainusa adormira pe data. Acul de Cusut nu putea dormi si pace.

Pesemne il durea urechea de care-l trasese croitorul.

Hangiul veni, nu stiu dup ace, in odaia lor. Si cand se apleca, Acul de Cusut ii

vazu numaidecat coada de vulpoi si mai vazu cum hangiul trage cu ochiul la cei ce dormeau.

Dar se vedea ca hangiul era grabit, caci iesi repede. Atunci Acul de Cusut se duse la cocosel,

il intepa putin si-l trezi din somn, apoi o trezi sip e gainusa.

Gainusa incepu sa tipe:

- De asta te-am luat cu noi in trasura, ca sa ma intepi, slabanogule?

- Taceti din gura, sopti Acul. A fost hangiul pe-aici. Hangiul nu este altcineva decat

cumatrul vulpoi si l-am vazut cum va masura din ochi.

- Vai, ce ne facem? spuse gainusa, facandu-se mica de tot.

- Daca e asa, spargem geamul, spuse cocoselul pintenat.

- Lasa ca va scap eu de incurcatura – spuse Acul, care auzise pe un musteriu ca-i cerea

hangiului carbune pentru lulea. Cocosule, pune repede oul gainusei aici in vatra. Acopera-l in

Page 20: proiect.de.activitate.integrata

spuza si dupa aceea nici sa nu miscati. Abia ispravira treaba, cand iaca si hangiul intra cu

luleaua lui Mos Martin. Drumetii nostril se faceau ca dorm.

Hangiul spuse in soapta: “ Ia sa aprind eu luleaua si pe urma va arat eu gazduire”.

Dar cum cauta el in cenusa un carbune sa-l puna in lulea, oul care era gata copt, pocni asa de

tare, ca ii umplu ochii de cenusa de nu mai vazu nimic hangiul.

Musterii din han, auzind pocnetul, o zbughira pe usa afara speriati. Cocoselul si

gainusa abia deschisera ochii si cum vulpoiul hangiu umbla de colo pana colo stergandu-se la

ochi, isi scapa coada din brau.

Acul de Cusut il intepa zdravan in coada. Vulpoiul, crezand ca i s-a aprins coada,

prinse a fugi lovindu-se de tot ce intalnea in cale. Iesi afara si porni spre padure.

Vreti sa stiti ce-a fost apoi?

“De la hanul cu pricina

Repede fugi cocosul,

Dar mai repede gaina!”

- Nu fugi, gainusa – striga razand Acul – poate vine broasca sa te traga cu

trasurica!

- Multumesc, draga Acule, vorbi de data asta frumos gainusa. Merg eu si pe jos.

Si-o intinse voiniceste la drum!

Dictionar de cuvinte:

motata - care cauta sa iasa in evidenta, care se crede superior, indraznet, cu gura mare;

niscaiva/niscai - care este, se afla intr-o cantitate nedeterminata, intr-un numar oarecare;

pintenat - cu pinten- formatiune cornoasa situata in partea de dinapoi si de jos a piciorului,

desupra labei;

tam-nesam – pe neasteptate, deodata, pe nepusa masa;

hangiu - persoana care tine un local (han) unde se pot adaposti peste noapte drumetii;

tantos - semet, mandru, ingamfat, fudul, arogant;

pesemne - se pare ca…, se vede ca…,; poate, probabil;

musteriu - comparator, client

Page 21: proiect.de.activitate.integrata

ANEXA 2

FIŞĂ DE LUCRU (ALA – JOC DE MASĂ)„Găinuşa cea moţată”

o Arată găinuşei moţate drumul corect către nuci. o Colorează găinuşași nucile în culori potrivite.

Page 22: proiect.de.activitate.integrata

ANEXA 3

„Puisorii găinusei motate”

Page 23: proiect.de.activitate.integrata

ANEXA 4

Cântece pentru tranziții

Puișorul cafeniu

A iesit din ou, la soare,Cel din urma puișor.Se usucă pe-aripioareȘi-o porneste binișor.

Stă găina la-ndoială,Că din șpate puișori,Ghemotoace de betealăȘase-s galbeni-gălbiori

Numai cel de la sfârșit A ieșit mai ponosit!Si se-ntreabă speriată:- Nu cumva-i de ciocolată?...

Găinușa cea moțată

Găinușa cea moțatăEste tare înganfatăFace-un ou la săptamânăȘi se laudă o luna

Cotcodac, cotcodacOua pentru cozonacCotcodac, cotcodacOua pentru cozonac

De atata înfumurareFace o larmă îngrozitoareDe crezi ca s-a luat la sfadăTot norodul din ogradă.

Cotcodac, cotcodacOua pentru cozonacCotcodac, cotcodacOua pentru cozonac.

Page 24: proiect.de.activitate.integrata

ANEXA 5

Dragi părinți,

Întrucât copiii dumneavoastră au manifestat un mare interes și entuziasm în ceea ce privește proictul „Păsări domestice”, am hotărât ca în aceastăsăptămână să descoperim noi lucruri legate de această temă.

Fiind curioși să aflăm cât mai multe informații despre acest subiect, vă rugăm să ne fiți alături, aducând materiale care ne-ar fi de mare folos: reviste, cărți cu imagini, fotografii, enciclopedii, jocuri etc.

Vă mulțumim!Copiii grupei și doamnele educatoare

NUME:

ARION

IONELA- SILVIA

Page 25: proiect.de.activitate.integrata

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Grădinița cu P.P. Nr. 7 Brașov

STUDII:

1. Universitare de licență: Universitatea Transilvania din Brașov, Facultatea de

Psihologie și Științele educației, Specializarea Pedagogia învățământului primar și

preșcolar (2009-2012);

2. Universitare de masterat: Universitatea Transilvania din Brașov, Facultatea de

Psihologie și Științele educației, Specializarea Resurse umane în educație.

Formare și management (2012-2014, în curs de absolvire).

RESPONSABILITĂȚI:

1. Responsabil proiecte educaționale și consilier educațional (2013-2014);

2. Responsabil Comisia pentru formare continuă și dezvoltare profesională a cadrelor

didactice (2013-2014);

3. Responsabil poavazare.

PARTENERIATE:

1. Partener în cadrul Proiectului educațional județean „Copil pentru copil”,

desfășurat în perioada 2012-2014;

2. Partener în cadrul Proiectului educațional internațional TIMTIM-TIMY,

desfășurat în perioada 2012-2014;

3. Colaborator în cadrul Proiectului educațional „EDU-școala”, desfășurat în

perioada 2013-2014;

4. Parteneriat Grădiniță-Familie: „Grădinița-cealaltă casă a noastră”.

CONCURSURI:

Page 26: proiect.de.activitate.integrata

1. Participare Concurs județean „La mulți ani, românaș!”, desfășurat în colaborare cu

Grădinița Nr. 3 Brașov.

ACTIVITĂȚI EXTRAȘCOLARE:

1. Participare o dată pe lună la teatru de păpuși.

2. Serbare de Crăciun – decembrie.

3. Vizită la piața de legume și fructe din cartier – octombrie.

ACTIVITATE METODICĂ:

1. Susținere referat în cadrul comisiei metodice:

a) „Valențele formative ale învățării colaborative în grupa de preșcolari”

– mai 2012.

b) „Educația interculturală în cadrul activităților din grădinița de copii”

aprilie 2013.

c) 2012 – Participare Cerc Pedagogic.