proiectdeactivitateintegrat_12.10

15
Proiect didactic Activitate integrată (DŞ, DEC) Tema: CINE SUNT/SUNTEM? Subtema: “Vitaminele naturale si sanatatea”( proiect tematic) Nivel II grupa mare Educatoare: Murgoci Simona Categoria de activitate: Domeniul Ştiinţă mediu– observare „Cosul cu fructe si legume- izvor de sanatate” Domeniul estetic şi creativ- desen compozitie „Cosul cu fructe si legume-izvor de sanatate” SCOP: - consolidarea şi aplicarea cunoştinţelor şi deprinderilor însuşite în legătură cu rolul fructelor si legumelor de toamna MIJLOC DE REALIZARE: activitate integrată „Cosul cu fructe si legume-izvor de sanatate”(observare-desen) TIPUL ACTIVITĂŢII: consolidare de cunoştinţe, priceperi şi deprinderi 1

Upload: alintalina-alina

Post on 29-Dec-2014

82 views

Category:

Documents


8 download

DESCRIPTION

integrat

TRANSCRIPT

Page 1: proiectdeactivitateintegrat_12.10

Proiect didactic

Activitate integrată (DŞ, DEC)Tema: CINE SUNT/SUNTEM?Subtema: “Vitaminele naturale si sanatatea”( proiect tematic)Nivel IIgrupa mareEducatoare: Murgoci SimonaCategoria de activitate: Domeniul Ştiinţă mediu– observare „Cosul cu fructe si legume-izvor de sanatate” Domeniul estetic şi creativ- desen compozitie „Cosul cu fructe si legume-izvor de sanatate”

SCOP: - consolidarea şi aplicarea cunoştinţelor şi deprinderilor însuşite în legătură cu rolul fructelor si legumelor de toamna

MIJLOC DE REALIZARE: activitate integrată „Cosul cu fructe si legume-izvor de sanatate”(observare-desen)

TIPUL ACTIVITĂŢII: consolidare de cunoştinţe, priceperi şi deprinderi

CATEGORII DE ACTIVITĂŢI: - Cunoaşterea mediului

- Educaţie plastică

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

-sa denumeasca pe baza analizatorilor legumele si fructele de toamna prezentate

-sa grupeze plantele in „fructe” si „legume”

-sa precizeze care este partea comestibila a acestor plante

1

Page 2: proiectdeactivitateintegrat_12.10

-sa descrie succint pe baza analizatorilor (vizual, tactil, olfactiv, gustativ) legumele si fructele observate (ardei, rosie, morcov, ceapa,

conopida, varza, mar, para, strugure, pruna, etc)

-sa specifice cateva insusiri ale acestor plante: forma, culoare, gust, miros, textura

-sa enumere rolul fructelor, legumelor in alimentatie

- să precizeze modul în care se pot consuma aceste fructe si legume

- să enumere consecintele neconsumarii legumelor si fructelor in alimentatie zilnic

- să utilizeze tehnica desenului liber in redarea formelor simple a unor fructe si legume de toamna

- să coloreze in contur aceste forme realizate folosind tehnica desenului liber

- să realizeze o compozitie utilizand tehnica desenului

- să utilizeze corect instrumentele şi materialele specifice desenului

STRATEGII DIDACTICE:

Metode şi procedee: - conversaţia, explicaţia, observatia, exerciţiul, jocul de rol, demonstraţia, munca independentă, discuţia

colectivă,

Mijloace didactice: cos cu legume, cos cu fructe, mulaje, jetoane sub forma de siluete, cutit, pahare si storcator de fructe, legume,

vanata si cartof copt, fiert, imagini ilustrând pomi fructiferi si vita de vie, coli de desen, creioane, negre, carioca, creioane colorate.

2

Page 3: proiectdeactivitateintegrat_12.10

MOMENTELE ACTIVITĂŢII

CONŢINUTUL ACTIVITĂŢII STRATEGII DIDACTICE EVALUARE

1. REACTUALIZAREA CUNOŞTINŢELOR

ANTERIOR DOBÂNDITE

Copiii participă la întâlnirea de dimineaţă:- salutul- prezenţa- stabilirea coordonatelor temporale- completarea calendarului naturii- aspecte caracteristice toamnei (legume, fructe, flori, munci specifice, pregătirea vieţuitoarelor pentru anotimpul rece) (Anexa 1)

Întâlnirea de dimineaţă

Conversaţia

Discuţia colectivă

Evidenţierea de către copii a aspectelor specifice

anotimpului toamna

2. CAPTAREA ATENŢIEI Copiii ascultă o poezie„Toti acei ce intreaga vara Au muncit din zori in searaToamna au roade bogate Au si fructe si bucate:Mere, pere in panere,Fructe bune si alune,Si tot felul de legumeDe nu le mai stii pe nume! care scoate în evidenţă paleta largă a recoltelor care se strang toamna, bogăţia de fructe şi legume care se coc toamna.În grupă sunt expuse imaginile care ilustrează conţinutul poeziei.Prezint copiilor cele doua cosuri cu fructe si legume

expunere

Jocul de rol

Observarea comportamentului

non-verbal

3. ANUNŢAREA TEMEI ŞI A OBIECTIVELOR

Se poartă o discuţie cu copiii referitoare la conţinutul coşurilor aduse de ea, anunţându-se astfel tema activităţii:„”Cosul cu legume fructe-izvor de sanatate”

Conversaţia

Aprecierea răspunsurilor date

de copii

3

Page 4: proiectdeactivitateintegrat_12.10

4. PREZENTAREA OPTIMĂ A

CONŢINUTULUI

Copiii vor manipula, observa, gusta, pipai, mirosi si clasifica legume/ fructe a caror parti sunt comestibile insistand pe aspecte legate de forma, culoare, textura comparandu-le unele cu altele pe baza unor intrebari euristice:Ce forma are marul/ para/ vanata/ morcovul/ ardeiul/ gogosarul/ gutuia, etc?-Forme rotunde, alungite, lunguieteCe culoroare are... vanata, nuca, para, conopida, gutuia, dovleacul, sfecla, varza, etc?-Culori (rosu, verde, violet, galben, galben auriu, aramiu, maro, etc)Pipaiti legumele/ fructele? Cum este marul, para, vanata, gutuia, pruna, morcovul, cartoful, telina daca le pipaim?-Texturi (lucioase-tari, lucioase-moi , zgrumturoase-tari (nuca, telina), aspre-tari cartof, usturoi, conofida, etcCe legume nu sunt comestibile crude? -Comestibile crude( legume si fructe)-Comestibile tratate termic (cartof, vanata, sfecla rosie)Fructele si legumele au miros si parfum specific: morcov, ardei, telina, ceapa, catof/ mar, para, pruna, etcGustati legume/fructe: dulce-acrisor, dulce-aromat, dulce aromat,

Explicaţia

DemonstraţiaObsevatia

Invatarea prin descoperire

Explicaţia

DemonstraţiaObsevatia

Invatarea prin descoperire

Intuirea mateialelor cu

care urmează să opereze

Manipularea materialelor Aprecierea

răspunsurilor date de copii

5. OBŢINEREA PERFORMANŢELOR

Varianta 1 Copiii au participat la observarea dirijata a acestor parti ale plantelor comestibile. Cu

Munca în echipăConfecţionarea

hartii despre legume si fructe

4

Page 5: proiectdeactivitateintegrat_12.10

ajutorul unor intrebari rezumam cele obsevate intr-o harta:-Fructele si legumele contin apa, vitamine A< D< E< C< B< F<K, minerale, zahar, arome-AU rol f important in alimentatie si pt metabolism (energie, vitalitate, lupta impotriva bolilor, crestere, etc)-Ce sunt legumele, dar fructele?-Ce parti ale plantelor sunt comestibile si se numesc legume/fructe?-Clasificari:1.fructele -pomi fructiferistrugurii (fructele)-vita de vie2.legume parti ale plantelorA tulpina subpamanteana (morcovi, telina, ceapa, usturoi, pastarnac, cartof, etc)B tulpina (praz, ceapa, usturoi, )C frunze (spanac, varza)D flori (conopida)E fructe (mar, rosie, dovleac, ardei, para, pruna, strugure, castravete, etc)F seminte ( nuca)Varianta 2Legumele si fructele sub forma de jetoane-siluete vor fi amestecateCopiii vor fi asezati in doua echipe.„ asezati in cosuri fructele (prima echipa) si legumele (a doua echipa)”

EDUCAŢIE PLASTICĂ: - „Cosul cu legume si fructe-izvor de sanatate” desen tema de creatie

Exerciţiul

Exerciţiul jocul

Realizarea

5

Page 6: proiectdeactivitateintegrat_12.10

Copiii intuiesc materialele specifice desenului coli de desen, creioane, carioaca, creioane colorate.Ii rog sa priveasca cele doua cosuri desenate si jetoane-siluete fructe si legume.Au un model realizat de educatoare.Le amintesc tehnica desenului in creion negru HB, tehnica de colorare in contur cu culori, tehnica de conturare cu carioca. Incurajez copiii sa realizeze desenele fructelor si legumelor de a le transpune prin intermediul liniilor, punctelor si de a realiza o compozitie.Insist pe colorarea corecta, pe formarea unor reprezentari clare a imaginilor din punct de vedere al coloristicii ( ex gogosar, morcov, para, mar, etc)După încheirea activităţilor propuse copiii primesc un jeton sub forma de para si dovleac .

Explicatia, demonstratia

ExerciţiulLucru individual

lucrărilor

Rezolvarea sarcinilor

Observarea comportamentului copiilor in timpul

lucrului individual

Îndeplinirea sarcinilor

6. EVALUAREA PERFORMANŢELOR/

EVALUAREA PERFORMANŢELOR

Lucrările vor face obiectul unei expoziţii dedicate anotimpului toamnaHarta pe care am realizat-o cu copiii va fi parte din harta proiectului tematic

Conversaţia

Expunerea

Acordarea recompenselor

Evaluarea lucrărilor realizate

7. ÎNCHEIEREA ACTIVITĂŢII

Aşezaţi în semicerc, copiii cântă cântece despre toamnă şi recită poezia expusa de mine la inceputul activitatii. fructele sunt taaiate si consumate, legumele vor fi conservate in alta activitate din aceasta saptamana

Recitarea poezie şi interpretarea cântecelor de

toamna

6

Page 7: proiectdeactivitateintegrat_12.10

7

Page 8: proiectdeactivitateintegrat_12.10

FRUCTE DE TOAMNA

8

Page 9: proiectdeactivitateintegrat_12.10

9

Page 10: proiectdeactivitateintegrat_12.10

LEGUME DE TOAMNA

10

Page 11: proiectdeactivitateintegrat_12.10

11

Page 12: proiectdeactivitateintegrat_12.10

12