proiectdeactivitate

11
PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICA Grupa mare pregatitoare Categoria de activitate :Educarea limbajului Denumirea activitatii :Povestirea educatoarei Tipul activitatii :Formare de priceperi si deprinderi Tema :Cenusareasa de Fratii Grimm SCOP : Dezvoltarea capacitatii de a se concentra si a asculta cu atentie o poveste ; Formarea capacitatii de a aprecia faptele bune si a dezaproba faptele rele ; Dezvoltarea memoriei voluntare si a atentiei ; Fixarea continutului povestii prin formularea de intrebari specifice Exploziei stelare ; OBIECTIVE OPERATIONALE : 1

Upload: aidalarisaaida

Post on 19-Feb-2016

7 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

proiect de activitate

TRANSCRIPT

Page 1: proiectdeactivitate

PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICA

Grupa mare pregatitoareCategoria de activitate :Educarea limbajuluiDenumirea activitatii :Povestirea educatoareiTipul activitatii :Formare de priceperi si deprinderiTema :Cenusareasa de Fratii Grimm

SCOP : Dezvoltarea capacitatii de a se concentra si a asculta cu atentie o poveste ; Formarea capacitatii de a aprecia faptele bune si a dezaproba faptele rele ; Dezvoltarea memoriei voluntare si a atentiei ; Fixarea continutului povestii prin formularea de intrebari specifice Exploziei stelare ;

OBIECTIVE OPERATIONALE : Sa retina titlul si autorul povestii ; Sa retina desfasurarea evenimentelor in succesiunea intamplarilor,cu ajutorul planselor ; Sa aprecieze trasaturile de vointa si caracter ale Cenusaresei ,desprinse din fapte; Sa dezaprobe comportamentul personajelor negative din poveste ; Sa formuleze corect intrebarile exploziei stelare,exprimandu-se corect in propozitii si fraze ;

METODE SI PROCEDEE :

1

Page 2: proiectdeactivitate

Explicatia ; povestirea ; conversatia; exercitiul; problematizarea ;

MATERIAL DIDACTIC : O papusa reprezentand personajul principal (Cenusareasa); Imagini reprezentand momentele principale din poveste; Steaua mare cu silueta Cenusaresei si stelutele cu intrebari ; Imagini din poveste pentru jocul Puzzle ; Ecusoane pentru copii.

MATERIAL BIBLIOGRAFIC :

Fratii Grimm,Cenusareasa,editura Humanitas Junior,Bucuresti ,2004 ; Silvia Breben,Elena Gongea,Georgeta Ruiu,Mihaela Fulga,Metode interactive de grup,ghid

metodic,Editura Arves,Craiova,2005; Florica Mitu,Stefania Antonovici,Metodica activitatilor de educare a limbajului in invatamantul

prescolar,Humanitas Educational,Bucuresti ,2005;

2

Page 3: proiectdeactivitate

Evenimente didactice

Continut stiintific Strategii didactice Evaluare

1.Organizarea activitatii

Aerisirea salii de grupa Aranjarea scaunelelor in semicerc Pregatirea materialului didactic Intrarea ordonata a copiilor

2.Introducerea in activitate Captarea atentiei

Atentia si interesul copiilor vor fi captate prin Prezentarea papusii,care doreste sa le spuna copiilor povestea ei.

povestirea explicatia papusa

3.Anuntarea temei

Educatoarea anunta titlul povestii.Astazi,ascultati povestea Cenusareasa,de Fratii Grimm.Copiii repeta titlul povestii.

conversatia

4.Desfasurarea activitatii

Educatoarea reda expresiv continutul povestii,manuind permanent papusa.Textul povestii este expus pe fragmente urmarindu-se succesiunea momentelor principale.Concomitent cu povestirea ,se prezinta imagini sugestive.

povestirea explicatia

Copiii prezinta interes si se concentreaza asupra derularii intamplarilor.

Ilustratii

3

Page 4: proiectdeactivitate

5.Fixarea continutuluiOrganizarea pe grupuri

Explozia stelara*Copiii asculta fragmente din poveste si formuleaza intrebari.*Exercitii pentru formarea grupurilor de lucru :Cenusareasa imparte cele cinci stelute cu intrebari la cinci copii.Cei cinci copii isi aleg colegii de lucru formand cinci grupuri corespunzatoare celor cinci intrebari :Ce ?De ce? Cine ?Cand ?Unde ?in grupa se formuleaza intrebari pentru fiecare fragment audiat.Dupa ce au audiat fragmentele se initiaza « Jocul intrebarilor » prin care copiii adreseaza intrebarile formulate in grup.In final se aleg intrebari al caror raspuns exemplifica aspectele principale ale povestii.Fragmentul I

1. Ce i-a spus mama fatei inainte de a muri ?

2. Ce facea fata zilnic ?3. Cine era fata ?4. Unde se ducea zilnic ?5. De ce a ramas singura ?6. Cand si-a luat omul alta nevasta ?

Fragmentul II1. Ce fel de femeie a adus tatal fetei in

Conversatia Povestirea Problematizarea Steaua mare cu

denumirea temei Stelutele cu intrebari Exercitiul

Copiii audiaza fragmente din poveste

Copiii se impart in cinci grupe.

Adreseaza intrebari

Raspund la intrebari

4

Page 5: proiectdeactivitate

casa ?2. Cine o « batjocorea « zilnic pe fata ?3. Ce i-au spus cele doua surori vitrege?4. Unde dormea ea ?5. De ce i-au spus Cenusareasa ?

Fragmentul III1. Ce le-a intrebat tatal fetei ?2. Ce au cerut cele trei fete tatalui lor?3. Ce a facut Cenusareasa cu crenguta de

alun ?4. Cine ii indeplinea Cenusaresei orice

dorinta ?5. Unde a plantat fata crenguta de alun ?6. De ce mergea Cenusareasa la mormant ?Fragmentul IV1. Ce s-a intamplat intr-una din zile ?2. Ce au facut fetele si mama lor ?3. Ce a facut Cenusareasa ?4. Cine a ajutat-o pe Cenusareasa sa aleaga

lintea ?5. Unde au fost poftite fetele si mama lor ?6. De ce nu o luau si pe Cenusareasa la

petrecere ?7. Cand a reusit Cenusareasa sa

indeplineasca poruncile mamei vitrege ?Fragmentul V

Conversatia Problematizarea Exercitiul

Copiii pu intrebari Raspund la intrebari

5

Page 6: proiectdeactivitate

1. Ce l-a rugat fata pe alunul de la mormantul mamei ?

2. Ce a primit Cenusareasa pentru a merge la petrecere ?

3. Ce a facut printul pentru a afla cu cine a dansat toata noaptea ?

4. Cine a ajutat-o sa-si faca rost de haine pentru petrecere?

5. De ce pleca inainte sa se termine petrecerea ?

6. Cand a reusit printul sa-i ia condurul Cenusaresei ?

FragmentulVI1. Ce a facut tanarul print cu condurul

ramas in smoala ?2. Ce au facut surorile vitrege pentru a se

incalta cu condurul?3. Ce-a facut feciorul de Crai cu cele doua

fete ?4. Cine l-a atentionat pe Crai ca cele doua

fete nu sunt adevaratele mirese ?5. Cine era mireasa adevarata ?6. Cand a recunoscut-o Craiul pe

Cenusareasa ?

Conversatia Exercitiul Problematizarea

Pun intrebari

Raspund la intrebari

Evaluare Copiii sunt solicitati sa precizeze titlul si Conversatia Alege

6

Page 7: proiectdeactivitate

autorul povestirii.vor alege personajul preferat motivand alegerea.Jocul PuzzleCopiii se organizeaza in grupuri de cate trei copii.Un copil are simbolul « Gura »,este cel care comunica(E),ecusonul cu mana este pentru cel care actioneaza (R) cel care ansambleaza puzzelul,ecusonul « ochi » il poarta cel de-al treilea copil « Observatorul »care urmareste modul de colaborare dintre E si R.Acestia stau pe scaunele spate in spate fara sa vada ce lucreaza ,au voie sa adreseze doar intrebari pentru a realiza lucrarea .Observatorul urmareste, Emitatorul si Receptorul primesc acelasi material didactic.E are imaginea intreaga ce va fi reconstituita de Receptor,acesta scoate din plic bucatile de puzzle pentru a reantregi imaginea.Fiecare grup primeste o imagine diferita dar din povestea Cenusareasa.

Povestirea Problematizare

Se organizeaza in grupuri de trei

Rezolva sarcina

personajul preferat ,spune de ce il alegi ?

Incheierea activitatii

Copiii interpreteaza cantecul « In cartea cu povesti ».Ies ordonat din sala de grupa.

exercitiul Se fac aprecieri asupra modului de desfasurare a activitatii.

7