proiect_ci.citire.2013 (1)

23
PROIECT DE LECŢIE UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Școala Gimnazială nr. 10 – „Mihail Koiciu” - Constanța DATA: 28.03.2013 CLASA: I A PROFESOR ÎNVĂȚĂMÂNT PRIMAR: Marilena Stancu ARIA CURRICULARĂ: Limbă şi comunicare OBIECTUL DE STUDIU: LIMBA ŞI LITERATURA ROMÂNĂ - CITIRE UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Tainele textului. Grupul de litere “ce”, “Ce”. Grupul de litere “ci”, “Ci TEMA LECŢIEI: Sunetul ci şi grupurile de litere ci, Ci TIPUL LECŢIEI: Recapitulare și sistematizare de cunoştinţe OBIECTUL: Citire SUBIECTUL: Sunetul č (ci) şi grupurile de litere “ci, Ci” UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Tainele textului. Grupul de litere “ce”, “Ce”. Grupul de litere “ci”, “Ci” TIPUL LECŢIEI: consolidare și sistematizare de cunoștințe PROIECT DE LECŢIE

Upload: larissa-larissa

Post on 13-Apr-2016

12 views

Category:

Documents


1 download

DESCRIPTION

ccc

TRANSCRIPT

Page 1: proiect_ci.citire.2013 (1)

PROIECT DE LECŢIE

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Școala Gimnazială nr. 10 – „Mihail Koiciu” - Constanța

DATA: 28.03.2013CLASA: I APROFESOR ÎNVĂȚĂMÂNT PRIMAR: Marilena StancuARIA CURRICULARĂ: Limbă şi comunicareOBIECTUL DE STUDIU: LIMBA ŞI LITERATURA ROMÂNĂ - CITIREUNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Tainele textului. Grupul de litere “ce”,

“Ce”. Grupul de litere “ci”, “Ci

TEMA LECŢIEI: Sunetul ci şi grupurile de litere ci, CiTIPUL LECŢIEI: Recapitulare și sistematizare de cunoştinţeOBIECTUL: CitireSUBIECTUL: Sunetul č (ci) şi grupurile de litere “ci, Ci”UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Tainele textului. Grupul de litere

“ce”, “Ce”. Grupul de litere “ci”, “Ci”TIPUL LECŢIEI: consolidare și sistematizare de cunoștințe

PROIECT DE LECŢIE

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Școala Gimnazială nr. 1 – Amzacea, loc. Amzacea, jud. Constanța

DATA: 24.03.2013CLASA: I APROFESOR ÎNVĂȚĂMÂNT PRIMAR: Marilena StancuARIA CURRICULARĂ: Limbă şi comunicare

Page 2: proiect_ci.citire.2013 (1)

DISCIPLINA: COMUNICARE ÎN LIMBA ROMÂNĂ – citit – scris – predare integrată

OBIECTUL DE STUDIU: LIMBA ŞI LITERATURA ROMÂNĂ - CITIREUNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Tainele textului. Grupul de litere “ce”,

“Ce”. Grupul de litere “ci”, “Ci

TEMA LECŢIEI: Sunetul ci şi grupurile de litere ci, CiTIPUL LECŢIEI: Recapitulare și sistematizare de cunoştinţeOBIECTUL: CitireSUBIECTUL: Sunetul č (ci) şi grupurile de litere “ci, Ci”UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Tainele textului. Grupul de litere

“ce”, “Ce”. Grupul de litere “ci”, “Ci”TIPUL LECŢIEI: consolidare și sistematizare de cunoștințe

OBIECTIVE DE REFERINŢĂ:1.1. să înțeleagă semnificația glbală a mesajului oral

1.3. să distingă cuvintele dintr-o propoziţie dată, silabele dintr-un cuvânt şi sunetele

dintr-o silabă

1.5 să manifeste curiozitate față de mesajele emise de diferiți interlocutori în situații de

comunicare concretă

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:cognitive:

O1-să identifice sunetul (ci) în cuvinte şi propoziţii date;

O2-să asocieze sunetul (ci) cu grupul de litere corespunzător;

O3-să citească cuvinte, propoziţii, texte care conţin sunetul nou;

O4- să completeze enunţuri lacunare cu cuvinte potrivite;

O5-să ordoneze corect silabe, cuvinte, propoziţii care conţin sunetul nou;

afective:

OA-dezvoltarea interesului pentru citirea cuvintelor, propozițiilor și a textului

FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual;METODE ȘI PROCEDEE:

o metoda fonetică, analitico – sintetică

Page 3: proiect_ci.citire.2013 (1)

o explicaţia

o conversaţia

o problematizarea

o dialogul

o exerciţiul

o jocul didactic

o brainstormingul.

MIJLOACE:planşe suport, manuale, flipchart, markere, fișe individuale, ilustraţii,

cd-player, cd.RESURSE UMANE: 25 eleviRESURSE TEMPORALE: 45 minute

RESURSE BIBLIOGRAFICE:Programa şcolară (clasei I şi a II-a ), Ministerul Educaţiei şi cercetării

, Bucureşti, Editura Didactica Press, 2004;Crăciun, Corneliu - „Metodica predării limbii române în învăţământul

primar”, Editura Emia, Deva, 2007;Iordăchescu, Carmen - „Să dezlegăm tainele abecedarului”, Editura

Carminis, Piteşti, 2006;Niţă, Silviu - „Metodica predării limbii române în clasele primare”,

Editura Aramis, 2001;Ungureanu, Adalmina - „Metodica studierii limbii şi literaturii române

în învăţământul primar”, Editura ASS, Iaşi, 2003.

Page 4: proiect_ci.citire.2013 (1)

PROIECTDE

LECŢIELIMBA ȘI LITERATURA ROMÂNĂ -

CITIRE

Profesor învățământ primar:

MARILENA STANCU

Page 5: proiect_ci.citire.2013 (1)

DESFĂŞURAREA LECŢIEI :

Momentele lecţiei/ Durata

Obiective

oper.Elemente esenţiale de conţinut

Strategii didacticeEvaluare

Metode MijloaceForme de organizare

Moment organizator

ic1’-2’

Voi verifica materialele necesare unei bune desfăşurări a lecției:

- aerisirea sălii de clasă;- pregătirea materialului;- intrarea ordonată a elevilor în clasă;- obținerea momentului de liniște.

conversaţia frontală

Reactualizarea

cunoștințelor

2’-3’

O1

O2

O3

Voi anunţa că astăzi vom reactualiza grupurile de litere învățate. Vor fi urmărite obiectivele următoare: identificarea sunetului, pronunţarea şi citirea corectă a acestuia, citirea corectă a cuvintelor şi propoziţiilor din manual, ordonarea cuvintelor în propoziţii şi a silabelor în cuvânt.

Elevii vor fi întrebaţi ce lecţie au avut depregătit. Se va citi lecţia „La circ”.„Citirea” ilustraţiilor din manual;- despărţirea cuvântului în silabe;- pronunţia sunetului nou.

conversaţia manual frontalăaprecieri verbale

Captarea atenţei

2’-3’

Elevii vor fi îndrumați să observe imaginea expusă frontal. Voi întreba elevii ce personaj de la circ îi privește. Elevilor le va fi sugerat să se stăduiască să citească lecția cât mai bine pentru clovn. Atrag atenţia asupra participării active şi cu interes la lecţie.

conversaţia

explicaţia

imagine clovn

frontală

Anunțarea Frontală

Page 6: proiect_ci.citire.2013 (1)

temei și a obiectivelor

Elevii sunt anunțați că vor lucra și pe fișe unde se va urmări: distingerea grupurilor de litere învățate (ce,ci), citirea corectă a cuvintelor şi propoziţiilor, ordonarea cuvintelor în propoziţii şi a silabelor în cuvânt, delimitarea cuvintelor în propoziție și distingerea numărului de cuvinte.

explicaţia

brainstormingul

conversaţia de

fixare

manuale

frontală

prin aprecierea verbală a

răspunsurilor la întrebări

Dirijarea consolidării

15’-20’

O1O2O3O4O5

Exersarea actului citirii:a) citirea integrală;b) citirea în lanţ;c) citirea selectivă.„Citirea primei propoziții.”„Citirea ultimei propoziții.”„Citirea propoziţiei în care se află cuvântul „piticii”.„Citirea propoziţiilor în care se află alt grup de litere învățat.”

Analiza şi sinteza cuvintelor care conţin grupurile de litere învățate:- stabilirea locului cuvântului în propoziţie;- despărţirea cuvântului în silabe.

Descifrarea lecţiei : a) intuirea și completarea sunetului eliptic din cuvinte.

metoda fonetică, analitico-sintetică

jocul didacticconversaţia

euristică

exericitiul

lucru cu manualul

problematizareaexplicaţia

discuţiile colective

elemente de citire aplicativă

manuale

imagini

frontală

individuală

aprecieri verbale

Observarea sistematică

Obţinerea performanţ

ei10’-12’

Se vor împărți fișele și se va explica fiecare cerință a acesteia. ANEXA 1

1.Încercuieşte grupurile de litere ce și Ce, ci şi Ci.Cine vine la Cecilia și aduce ciuperci?

2.Citeşte cuvintele următoare:

metoda fonetică, analitico-sintetică

jocul didacticconversaţia

euristică

Formativă orală

prin aprecierea verbală a

răspunsurilor la întrebări și

Page 7: proiect_ci.citire.2013 (1)

O1

O2

O3

O4

O5

circ șoa-re-ce mici tre-ce cinci pa-ce ci-ne-va Mar-celci-nă cer-cei mun-cim cer-nea-lăve-ci-nă co-pă-cel a-rici re-ce

3.Trasează linii de la cuvinte la imagini:

ulcică, ciocănitoare, ciuperci, maci, ciorapi

4.Delimitează cuvintele şi scrie numărul lor.

Ciocănitoareaciocăneprincopaci. □Se va verifica fișa de lucru.

exericițiulmunca

independentăproblematizarea

explicaţiaexplicaţia

discuţiile colective

elemente de citire aplicativă

fișe

imagini

flipchart

frontală

individuală

tema de lucru în clasă

Observarea sistematică

aprecieri verbale

Asigurarea retenţiei şi

a transferului

1’-2’

Întrebări și răspunsuri din text -

12 elevi pregătesc întrebări

12 elevi răspund întrebărilor

dialogul

frontal aprecieri verbale

Tema pentru acasă

Aprecieri finale2’-3’

Se vor face aprecieri asupra asupra modului de lucru și

a felului în care elevii au răspuns la cerințele lecțieiconversaţia

cd-player, cd.

frontal

Page 8: proiect_ci.citire.2013 (1)

GRUPURI DE LITERE

Page 9: proiect_ci.citire.2013 (1)

Se dau exemple de cuvinte ce se încep, au în interior sau se termină cu grupul de litere ,,ci” - ,,Ci" :furnici, bicicletă, ciocan, cireșe, ciuperci, pitici.

Page 10: proiect_ci.citire.2013 (1)
Page 11: proiect_ci.citire.2013 (1)
Page 12: proiect_ci.citire.2013 (1)
Page 13: proiect_ci.citire.2013 (1)
Page 14: proiect_ci.citire.2013 (1)
Page 15: proiect_ci.citire.2013 (1)
Page 16: proiect_ci.citire.2013 (1)

ANEXA 1

FIŞĂ DE LUCRUGrupurile de litere „ce” și „ci”

1. Încercuieşte grupurile de litere ce și Ce, ci şi Ci.

Cine vine la Cecilia și aduce ciuperci?

2. Citeşte cuvintele următoare: circ șoa-re-ce mici tre-ce cinci pa-ce ci-ne-va Mar-celci-nă cer-cei mun-cim cer-nea-lăve-ci-nă co-pă-cel a-rici re-ce

3. Trasează linii de la cuvinte la imagini:

ulcică ciocănitoare ciuperci maci ciorapi

4. Delimitează cuvintele şi scrie numărul lor.

Ciocănitoareaciocăneprincopaci. □

Page 17: proiect_ci.citire.2013 (1)
Page 18: proiect_ci.citire.2013 (1)