proiect_caragiale

14
Am luptat şi am progresat: ieri obscuritate, azi lumină! Ieri bigotismul, azi liber-pansismul!Ieri întristare, azi veselia!...iată avantajele progresului! Iată binefacerile unui sistem

Upload: milimilimanimo-manimanimilimo

Post on 17-Sep-2015

223 views

Category:

Documents


4 download

DESCRIPTION

caragiale plan de lectie

TRANSCRIPT

EVENIMENT DIDACTIC

GRUP COLAR INDUSTRIAL Nicolae Ciornescu- TRGOVITE

DATA: 10.IV.2008

CLASA: a XI-a F (SAM)

PROFESOR: Gheorghe Evelina Mihaela

DISCIPLINA: Limba i Literatura Romn

TITLUL LECIEI:Dramaturgia; text-suport O scrisoare pierdut de I.L:Caragiale; modaliti de construcie a unui personaj dramatic (Zaharia Trahanache) ;

TIPUL LECIEI: lecie de formare a priceperilor i deprinderilor;

SCOPUL LECIEI: dezvoltarea capacitii de caracterizare a unui personaj dramatic, innd cont de specificul dramaturgiei n sine;

COMPETENE GENERALE:

1. Utilizarea corect i adecvat a limbii romne n receptarea i n producerea mesajelor, n diferite situaii de comunicare;

2. Folosirea modalitilor de analiz tematic, structural i stilistic n receptarea diferitelor texte literare;

3. Argumentarea scris i oral a unor opinii n diverse situaii de comunicare;

COMPETENE SPECIFICE:

1.3. Folosirea adecvat a strategiilor i a regulilor de exprimare oral n monolog i n dialog; 2.3 Analiza principalelor elemente de structur i de limbaj specifice textului dramatic i artei spectacolului;

3.2 Compararea unor argumente pentru formularea judecilor proprii;

COMPETENE OPERAIONALE:

O1 S ncadreze personajele comediei n tipologiile sugerate de ctre profesor;

O3 S precizeze modalitile de caracterizare a unui personaj;

O3 S stabileasc relaii ntre personajele comediei; O4 S identifice trsturi ale personajului plecnd de la onomastic, limbaj, scene semnificative; COMPETENE AFECTIVE:

- S contientizeze necesitatea formrii priceperilor i deprinderilor de caracterizare a unui personaj literar;

- S valorifice ideile elaborate prin conversaia euristic;

METODE I PROCEDEE DIDACTICE:

- Expunerea;

- Explicaia;

- Observarea;

- Conversaia euristic i examinatorie;

- Lectura selectiv;

- Exerciiul;

- Analiza pe text;

- Conversaia euristic;

- Problematizarea ;

- Brainstorming;

MATERIALE DIDACTICE: plane, volumul autorului, coli n format A1; fleep-chart, fie de lucru;

FORME DE ACTIVITATE: frontal, pe grupe;

LOCUL DE DESFURARE: sala de clas;

EVENIMENT DIDACTICACTIVITATEA PROFESORULUIACTIVITATEA ELEVULUIMETODE

PROCEDEE

DIDACTICE

1. Moment organizatoric

- dispunerea corespunztoare a materialului didactic;

- absene; - se pregtesc pentru activitate;

- comunic profesorului absenii,

2. Reactualizarea cunotinelor anterioare:

- verificarea cantitativ i calitativ a temeiSe realizeaz prin:

adresarea urmtoarelor ntrebri:

Care este specia literar pe care o studiai n prezent?

Cum definim comedia?

n cte acte se mparte comedia O scrisoare pierdut?

verificarea cantitativ i calitativ a temei pentru acas (vezi anexa 1); rspund ntrebrilor adresate;

prezint modul n care au rezolvat tema pentru acas; Conversaia examinatorie

3. Captarea atenieiSe realizeaz prin adresarea urmtoarei solicitri:

Asociai o descriere, un portret unei persoane pe care o cheam: Buburuz Ionel; Spiridon Tancu; Maria Agurid; Afumatu Gigel; - realizeaz asocierile de rigoare, ncercnd s creeze un portret, o descriere a unei persoane pornind de la aluzia numelui; Brainstorming

4. Anunarea titlului leciei n curs de desfurare i a obiectivelorSe precizeaz urmtoarele: Vom nva despre modul n care este construit un personaj dramatic; din aceast perspectiv vom caracteriza personajul Zaharia Trahanache, personaj al comediei O scrisoare pierdut de I.L.Caragiale; la sfritul orei ar trebui ca voi s: ncadrai personajele comediei n tipologiile sugerate; s stabilii relaii ntre personajele comediei; s identificai trsturi ale personajului plecnd de la onomastic, limbaj, scene semnificative;

Profesorul noteaz data i titlul lecie pe tabl. ascult precizrile fcute de ctre profesor;

noteaz pe caiete data i titlul lecie;

Expunerea

5. Dirijarea nvriiSe prezint urmtoarele:

Construcia unui personaj dramatic are urmtoarele particulariti:

Personajul acioneaz fr a evolua pe parcursul aciunii, fr a suferi transformri psihologice (personaje plate);

Deznodmntul piesei nu opereaz nicio schimbare n statutul personajelor;

La nivelul personajelor se poate identifica o trstur dominant de caracter i un repertoriu fix de trsturi;

Aceste trsturi nlesnesc ncadrarea lor n diferite tipologiiSe prezint elevilor o plan pe care sunt notate tipologiile identificate la nivelul comediei O scrisoare pierdut de I.L.Caragiale dup clasificarea fcut de Pompiliu Constantinescu;

Se stabilesc modalitile de caracterizare a unui personaj Se precizeaz c o modalitate de caracterizare indirect a personajului se reflect n didascaliile alocate lui de ctre autor.

Este propus elevilor spre analiz personajul Zaharia Trahanache, care va fi ncadrat n tipologia ncornoratulului .

Se ofer elevilor spre discuie nsemnrile din tabla persoanelor care vizeaz statutul acestui personaj

Activitatea se va desfura, ncepnd cu acest punct, pe trei grupe. Fiecrei grupe i se vor da plane, precum i sarcini exacte de lucru. noteaz pe caiete informaia primit;

rspund solicitrilor profesorului;

ncadreaz personajele comediei studiate n tipologiile sugerate de ctre profesor;

- precizeaz faptul c un personaj poate fi caracterizat direct i indirect;

- pe baza acestora, elevii stabilesc statutul personajului ;

GRUPA I: identific trsturi ale personajului, plecnd de la onomastica i limbajul acestuia;

GRUPA a II-a:

stabilete care este relaia dintre Zaharia Trahanache i celelalte personaje ale comediei, pe baza unor replici semnificative i a cunotinelor proprii;

GRUPA a III-a:

stabilete repertoriul de trsturi al personajului, plecnd de la scene semnificative n care acesta este implicat; Expunerea

Explicaia

Observarea

Demonstraia

Problematizarea

Conversaia examinatorie

Dialogul

Lucrul pe grupe

Problematizarea

Dialogul

Lucrul pe grupe

Problematizarea

Analiza pe text

6. Obinerea performaneiSe realizeaz prin schimbul de informaii dintre grupe. Fiecare grup prezint informaiile.Demonstraia

Explicaia

Observarea

7. Asigurarea retenieSe prezint clasei o fi de caracterizare a personajelor, pe modelul creia vor aborda analiza mai multor personaje din comedia O scrisoare pierdut(vezi anexa 2).

n clas se stabilete cum va fi completat fia pornind de la personajul analizat n lecia curent. Rspund ntrebrilor adresate.Conversaia examinatorie

8. Aprecierea activitii elevilor i ncheierea lecie- se apreciaz participarea elevilor la lecie; se noteaz civa elevi care au avut o activitate anterioar susinut;

- se comunic tema pentru acas: completeaz fia de caracterizare a personajului Zaharia Trahanache - ascult aprecierile fcute;

- noteaz tema pentru acas; Dialog

ANEXA 1

Grupai personajele comediei O scrisoare pierdut de I. L. Caragiale n urmtoarele categorii:

a) personaje aflate la putere, care ncearc s-i menin poziia social;

b) personaje care lupt s parvin pe plan politic;

c) personaje fr ambiii politice;

nivel sporit de dificultate: Argumenteaz, ncercnd s rspunzi la ntrebrile: CINE?; DE CE ?; CUM?

ANEXA 2 O scrisoare pierdut de I. L. CARAGIALE

FI DE CARACTERIZARE A PERSONAJULUI

........................................................................................................................

NUME I PRENUME:

- caracterizare prin nume (aluzia onomastic):

TIPOLOGIE:

CARACTERIZARE DIRECT:

statutul social :

- de ctre alte personaje:

CARACTERIZARE INDIRECT:

relaia cu celelalte personaje:

scene semnificative; repertoriul de trsturi:

limbaj:

OPINIA TA N LEGTUR CU ACEST PERSONAJ:

Am luptat i am progresat: ieri obscuritate, azi lumin! Ieri bigotismul, azi liber-pansismul!Ieri ntristare, azi veselia!...iat avantajele progresului! Iat binefacerile unui sistem constituional!

CURAT CONSTITUIONAL !MUZICA! MUZICA!

I. L. Caragiale, O scrisoare pierdut

Am luptat i am progresat: ieri obscuritate, azi lumin! Ieri bigotismul, azi liber-pansismul!Ieri ntristare, azi veselia!...iat avantajele progresului! Iat binefacerile unui sistem constituional!

CURAT CONSTITUIONAL !MUZICA! MUZICA!

I. L. Caragiale, O scrisoare pierdut