proiect test 12f

9
PROIECT DIDACTIC Disciplina : Tehnologia Informaţiei şi a Comunicaţiilor Clasa : XII Filieră tehnologică, Profil servicii Unitatea de învăţare : Utilizează tehnologii IT multimedia (Web, comunicare) pentru crearea documentelor Web Tema lecţiei : Prelucrări ale elementelor de conţinut specifice paginilor Web Tipul lectiei : Verificarea cunoştinţelor dobândite Locul de desfăşurare : laborator informatică Timp afectat activităţii : 1h Forme de participare a elevilor la instruire : participare individuală Nivelul iniţial al clasei : elevii cunosc : noţiunile legate de instrumentele de lucru necesare creării site-urilor web, tipuri de site-uri web, structura unei pagini din cadrul unui site web, elementele de conţinut ale paginilor Web, ierarhia paginilor în cadrul site-ului Web, criteriile de optimizare a site- urilor Web şi efectele acestora Competenţe generale : Utilizarea calculatorului şi prelucrarea informaţiei Competenţe specifice : Utilizează tehnologii IT multimedia (Web, comunicare) pentru crearea documentelor Web; Obiective pedagogice : o Obiective cognitive : să aplice cunoştinţele acumulate să identifice tipul elementelor unui document HTML să analizeze o secvenţă de cod din punctul de vedere al efectului la execuţia în browser să ia decizii o Obiective afective : să manifeste angajare şi implicare în procesul de instruire să se autoevalueze în raport cu nivelul de performanţă cerut

Upload: cristina-ciuta-ionia

Post on 09-Aug-2015

24 views

Category:

Documents


2 download

DESCRIPTION

Cuprinde si testul si proiectarea lectiei

TRANSCRIPT

Page 1: Proiect Test 12f

PROIECT DIDACTIC

Disciplina : Tehnologia Informaţiei şi a Comunicaţiilor

Clasa : XII Filieră tehnologică, Profil servicii

Unitatea de învăţare :

Utilizează tehnologii IT multimedia (Web, comunicare) pentru crearea documentelor Web

Tema lecţiei : Prelucrări ale elementelor de conţinut specifice paginilor Web

Tipul lectiei : Verificarea cunoştinţelor dobândite

Locul de desfăşurare : laborator informatică

Timp afectat activităţii : 1h

Forme de participare a elevilor la instruire : participare individuală

Nivelul iniţial al clasei  : elevii cunosc : noţiunile legate de instrumentele de lucru necesare creării site-

urilor web, tipuri de site-uri web, structura unei pagini din cadrul unui site web, elementele de conţinut ale

paginilor Web, ierarhia paginilor în cadrul site-ului Web, criteriile de optimizare a site-urilor Web şi efectele

acestora

Competenţe generale :

Utilizarea calculatorului şi prelucrarea informaţiei

Competenţe specifice :

Utilizează tehnologii IT multimedia (Web, comunicare) pentru crearea documentelor Web;

Obiective pedagogice :

o Obiective cognitive :

să aplice cunoştinţele acumulate

să identifice tipul elementelor unui document HTML

să analizeze o secvenţă de cod din punctul de vedere al efectului la execuţia în

browser

să ia decizii

o Obiective afective :

să manifeste angajare şi implicare în procesul de instruire

să se autoevalueze în raport cu nivelul de performanţă cerut

o Obiective psihomotorii :

să exerseze deprinderile intelectuale

să execute rapid, prin automatism, deprinderi intelectuale

să exprime unui mod de gândire creativ

să se bucure de rezultatele muncii depuse

Obiective operaţionale :

să analizeze elementele de conţinut ale paginilor Web din punctul de vedere al efectului la

execuţia în browser

Page 2: Proiect Test 12f

să aleagă varianta corectă dintre cele prezentate

să argumenteze alegerea

Strategii didactice :

o Principii didactice :

principiul progresului gradat al performanţei

principiul înlăturării treptate a punctului de sprijin

o Metode didactice : evaluare prin test realizat în programul QuizCreator-

itemi obiectivi: alegere multiplă, cu mai multe variante de răspuns, una singură

corectă

itemi obiectivi: alegere multiplă, cu mai multe variante de răspuns, mai multe

corecte

itemi obiectivi: alegere duală

itemi semiobiectivi: cu răspuns deschis

itemi subiectivi: de tip asociere (pereche)

o Mijloace didactice : - calculator

Desfăşurarea lecţiei :

o Moment organizatoric :

organizarea mediului de lucru

anunţarea modului de desfăşurare a activităţii

o Rezolvarea itemilor :- exerciţiu

o Feed-back : - dezbatere pe tema dificultăţii subiectelor şi a rezolvărilor corecte

Limbajul HTML

Nr. Crt

Item

1

Limbajul HTML nu este case-sensitive adica nu conteaza dacă tag-urile si atributele lor sunt scrise cu litere majuscule sau minuscule.A. True

B. False

2

Documentele hipertext scrise în limbajul HTML nu sunt fişiere de tip text.A. True

B. False

3 Tag-urile au un domeniu de actiune cuprins in interiorul perechilor de etichete, asupra caruia acestea isi exercita influenta, in functie de tipul lor, ca in exemplul urmator:

Page 3: Proiect Test 12f

< i > text afisat cu caractere înclinate < /i > text normalA. True

B. False

4

URL vine de la:A. Universal Respond Locate

B. Uniform Resource Local

C. Uniform Resource Locator

5

Pentru a scrie cuvantul "clasa" cu caractere ingrosate si inclinate (italice) se va folosi forma:A. <bi>clasa</bi>

B. <b><i>clasa</b></i>

C. <BI>clasa</BI>

6

Ce este limbajul HTML:A. un pseudocod pentru scrierea programelor

B. un limbaj de marcare utilizat pe Web

C. un cod vizualizat cu ajutorul unui limbaj de programare

7

Ce este o hiperlegătura?A. o imagine

B. codul sursă

C. o legătură pentru deplasarea la o locaţie dată

8

Care sunt marcajele obligatorii într-un document HTML:A. <HTML>, <A HREF>, <B>, <BODY>

B. <html>, <title>, <head>, <body>

C. <html>, <i>, <imc src>, <title>

9

Care din afirmaţiile de mai jos sunt adevărate:A. „În spatele” unei pagini Web se află un cod sursă

B. pot crea pagini Web cu ajutorul programului Excel

C. pot crea pagini Web cu ajutorul programelor Word şi Power Point

10

Care este marcajul corect pentru realizarea unei hiperlegaturi:A. <imc src>

B. <BODY COLOR>

C. <A HREF =”TINTA”> text </A

11 Marcajele necesare creării unui tabel sunt:

Page 4: Proiect Test 12f

A. <TABLE> </TABLE>, <TR>, <CAPTIONA>

B. <TABLE> </TABLE>, <TD>, <TH>

C. <TABLE> </TABLE>, <TH/D COLSPAN=N>, <TH/D ROWSPAN=N>, <CAPTION>

12

Marcajul <OL> este folosit pentru a defini:A. o linie orizontala

B. o lista numerotata

C. o lista nenumerotata

13

Listele de tip definiţie sunt declarate prin marcajul:A. <div>...</div>

B. <dt>...</dt>

C. <dl>...</dl>

14

HTML reprezinta:A. Hyperlinks and Text Markup Language

B. Hyper Text Markup Language

C. Home Tool Markup Language

15

Comenzile de formatare se transmit folosind:A. marcaje

B. atribute

C. secvenţe

16Marcajul folosit pentru alegerea tipului de font utilizat la scrierea textului, dimensiunea caracterelor si culoarea folosita are urmatoarea forma:

17

Cine realizeaza standardele Web?A. Microsoft

B. Consortiul World Wide Web

C. Mozilla

18 Asociati cate un element din coloana A cu corespondentul sau din coloana B:A B

1. <OL> a. celula noua, intr-o linie

2. <B> b. un element al unei liste ordonate

3. <TD> c. lista ordonata

4. <HR> d. linie orizontala

5. <LI> e. eticheta cu care se

Page 5: Proiect Test 12f

defineste un font ingrosat

19Completati spatiile libere:

Sintaxa <a href=www.edu.ro>Minister</a> reprezinta -----------------------

20

Pentru a afisa in browser "Aici este un titlu" cu litere mari si subliniat vom folosi urmatoarea linie de cod:A. <U><H1>Aici e un titlu</H1></U<U><H1>Aici e un titlu</H1></U

B. <S><H6>Aici e un titlu</H6></S<S><H6>Aici e un titlu</H6></S>>

C. <S><H1>Aici e un titlu</H1></S><S><H1>Aici e un titlu</H1></S>

D. <U><H6>Aici e un titlu</H6></U><U><H6>Aici e un titlu</H6></U>

21 Alegeti varianta de cod care imi afiseaza in browser urmatorul tabel:

A. <HTML><HEAD>

<TITLE>Tabele</TITLE></HEAD><BODY>

<TABLE BORDER HEIGHT=100 WIDTH=100>

<TR><TH rowspan=2 bgcolor=lightblue>Candidat</TH>

Nume Prenume Media<TR><TD>Petcu</TD> <TD>Ionut</TD> <TD>8.20</TD></TABLE>

</BODY></HTML>

B. <HTML><HEAD>

<TITLE>Tabele</TITLE></HEAD><BODY>

<TABLE BORDER HEIGHT=100

Page 6: Proiect Test 12f

WIDTH=100><TR><TH rowspan=2

bgcolor=lightblue>Candidat</TH> <TH>Nume</TH> <TH>Prenume</TH> <TH>Media</TH><TR><TD>Petcu</TD> <TD>Ionut</TD> <TD>8.20</TD></TABLE>

</BODY></HTML>

C. <HTML><HEAD>

<TITLE>Tabele</TITLE></HEAD><BODY>

<TABLE BORDER HEIGHT=100 WIDTH=100>

<TR><TH rowspan=3 bgcolor=lightblue>Candidat</TH>

<TH>Nume</TH> <TH>Prenume</TH> <TH>Media</TH><TR><TD>Petcu</TD> <TD>Ionut</TD> <TD>8.20</TD></TABLE>

</BODY></HTML>

22

Atributul TYPE poate fi utilizat:A. atat in listele numerotate cat si in cele nenumerotate

B. doar in listele numerotate

C. doar in listele nenumerotate

23

Pentru a scrie formula apei se va folosi sintaxa:A. H<u>2</u>O

B. H<sub>2O

C. H<sub>2</sub>O

24 Sa consideram pasajul de text următor: <font size=10 color="red"> Marcajele HTML <font color="blue"> pot fi </font> vide <font size=12> sau container </font></font>.

Care din urmatoarele cuvinte vor fi afisate cu font de dimensiune 12 si culoare albastra?

A. niciunul

B. container

C. vide

Page 7: Proiect Test 12f

25

Consideram tabelul definit mai jos:

<table width=100% border=1 cellspacing=0 cellpadding=0>     <tr>        <td rowspan=2>a</td>        <td >b</td>     </tr>     <tr>        <td >c</td>        <td>d</td>     </tr>  </table>

Cate celule va contine linia a doua?A. 1

B. 2

C. 3

D. 4

Barem de corectare

Fiecare raspuns corect va fi notat cu 3p. Se acorda 25p din oficiu.

Variante corecte de răspuns :

Nr.crt Item

1. True

2. True

3. False

4. c

5. b

6. b

7. c

8. b

9. a,c

10. c

11. c

12. b

13. c

14. b

15. a

Page 8: Proiect Test 12f

16. <FONT face="nume font" size="dimensiune" color="culoare">...</FONT>

17. b

18. 1-c ; 2-e ; 3-a ; 4-d ; 5-b

19. o legatura catre pagina www.edu.ro

20. a

21. b

22. a

23. c

24. a

25. b