proiect stima si respectul de sine
DESCRIPTION
proiect de lectieTRANSCRIPT
Proiect de lectie
Proiect de lectie
Stima si respectul de sine
Liceul Teoretic Emil Racovita TechirghiolData:08.02.2013 Consiliere de grup: elevi cu varsta cuprinsa intre 15-16 ani
Profesor psiholog: Matei Alexandra
Modulul: Autocunoatere i dezvoltare personalSubmodulul:.Autocunoastere.
Tema: Stima si respectul de sineObiective generale:- Sa inteleaga importanta autocunoasterii.- Sa nteleaga rolul si importanta pe care il au stima de sine si respectul de sine.Obiective operationale: (pe parcursul si la sfarsitul lectiei elevii vor fi capabili sa:)
- O 1 - s fie capabili s-i defineasc propria identitate;
- O 2 - s evalueze atitudinea sa fa de sine.
- O 3 - s fie capabili s se autoevalueze corect.
- O 4- sa isi clarifice termenii ce tin de imaginea de sine, stima de sine si increderea in sine- O 5 - sa constientizeze importanta respectului de sine
- O 6 - sa isi clarifice termenii ce tin de respect
Strategii didactice:
1.Metode si procedee
m1- conversatia
m2- observatia
m3- dezbaterea
m4 -furtuna de idei
m5 -problematizarea m5- expunerea didactica
m6- explicatia
2.Mijloace de invatamant
M1- calculator
M2- videoproiector
M3 -fie de lucru
M4-creioane/pixuri
M5 cretaM6- tabla
M7- reviste, foarfece, lipici3.Forme de organizareAf-activitate frontala
Ai-activitate individualaAg-activitate pe grupuri mici4.Sisteme de evlauareS1-observarea curenta
S2-chestionarea orala
S3-aprecierea verbala
5. Durata:
50 minute6.Bibliografie Bban Adriana, Consiliere Educaional. Ghid metodologic pentru orele de dirigenie i consiliere, Cluj- Napoca, 2001; I. Dumitrescu Activitatea educativ a dirigintelui , Craiova, 1975.
Lemeni, G., Tru, A - Consiliere i Orientare, ghid de educaie pentru carier, Activiti pentru clasele IX-XII/SAM, ed. ASCR,Cluj Napoca, 2004; Lemeni,G., Miclea,M.- Consiliere si orientare- ghid de educatie pentru cariera,ed. ASCR, Cluj-Napoca, 2004.
P. Popescu Neveanu Psihologie, EDP- Bucureti, 1995.
R. M. Niculescu Pedagogie general, Scorpion- Bucureti, 1996
V. Ghica Ghid de consiliere i orientare colar, Polirom, 1998.
V. Ghica Un posibil manual de dirigenie, Porto-Franco Galai, 1998.
Momentele activitatii de consiliere
Metode
MaterialeActivitatea consilierului
Activitatea elevilor
Timp
Spargerea ghetiiExpunerea
Prezentarea power point
Brainstormingcalculator,
videoroiector,
Pentru a le capta atenia elevilor le vom citi o scurt povestire:
ntr-o noapte, doi oameni au dat o spargere ntr-unul din cele mai mari magazine din ora. Rdeau rutcios cnd au intrat n magazin, iar peste vreo dou ore cnd au ieit, rdeau la fel - chiar dac nu furaser nimic. Ceea ce au fcut ei a fost mult mai subtil i ruvoitor, poate chiar mai pgubitor pentru magazin dect un furt obinuit.
Cei doi s-au dus prin magazin i au schimbat etichetele cu preuri. Au luat eticheta de pe o biciclet i au pus-o pe o rachet de tenis. S-au dus la etaj i au luat eticheta de pe o pereche de osete, apoi au cobort la parter i au lipit-o pe o cma. Au schimbat preul de pe o minge de plastic cu eticheta de pe o minge de piele. Aa au fcut cu fiecare etichet din magazin, apoi au plecat.
Ce credei c s-a ntmplat a doua zi cnd s-a deschis magazinul?
A doua zi de diminea magazinul s-a deschis ca de obicei. Casierii erau la locurile lor. Marfa era aezat ordonat pe rafturi. Clienii intrau i ieeau din magazin, cumprnd ce aveau nevoie. Gseau ce le trebuia, plteau i plecau. A fost nevoie de vreo dou ore timp destul de lung - ca s observe cineva c fuseser schimbate toate etichetele cu preuri. Civa cumprtori norocoi au fcut cea mai bun achiziie din viaa lor. Alii au pltit dublu sau triplu pentru marfa cumprat.
Urmeaz dezbaterea noiunii de valoare, se trag concluziile povestirii. Se ajunge la concluzia c sunt deosebii, chiar dac nu sunt perfeci i mai fac greeli din cnd n cnd.
Se dezbate noiunea de valoare, se trag concluziile povestirii.5 min
Desfasurarea activitatii: A. Definirea conceptelor imagine de sine si stima de sineB. Introducerea notiunii de respect si constientizarea importantei respectului de sine
C.Exersarea capacitatii de autocunoastere si de evaluare a propriilor calitati
Prezentarea powerpoint
Brainstorming
Conversaia
ExplicatiaBrainstorming
Conversatia
Activitatea de
grup
Lucru in
echipeActivitate de
fixare: turul
galerieLucru individual
Calculator
Videoproiector
Coli de scris
Pixuri
Fise de lucru
Reviste
Lipici
Foarfece
Vom vorbi astzi despre imaginea de sine. Pentru a deveni ceea ce dorim sau pentru a ne realiza posibilitile pe care le avem, trebuie s ne cunoatem, s ne explorm propriul eu i s dobndim o imagine de sine ct mai exactAuzim adesea in jurul nostru formulari de genul "are incredere in sine" sau
"nu are incredere in sine", "se respecta" sau "nu se respecta".
Ce este increderea in sine?
De unde stim ca o persoana are incredere in sine si o buna stima de sine si o alta nu are incredere in sine si are o stima de sine scazuta?
Care sunt semnele obiective care ne ajuta sa tragem aceste concluzii?
Dar cum gandim despre noi insine?
De unde stim daca avem incredere in noi si o stima de sine pozitiva?
Cum se manifesta o imagine de sine pozitiva?
Dar o imagine de sine negativa?
Toate aceste intrebari ne ajutata sa
neclarificam si sa ne structuram ideile
referitoare la imaginea de sine, stima de sine si increderea in sine, conditii esentiale pentru sanatatea noastra si reusita noastra in viata.Imaginea de sine este reprezentarea mentala a propriei persoane, o structura organizata de cunostinte despre sine (cine sunt eu, ce pot face eu).
Stima de sine este definita de modul in care ne percepem propriile noastre caracteristici fizice, emotionale, cognitive, sociale si spirituale,pozitiv sau negativ, in functie de perceptia noastra la un moment dat al dezvoltarii noastre, de ceea ce ne-am dori sa fim sau ceea ce am putea deveni.
Imaginea de sine ne influenteaza
comportamentele, de aceea este important sa ne percepem cat mai corect, sa dezvoltam convingeri realiste despre noi insine. Exista
persoane care, desi au o infatisare fizica placuta, se percep ca fiind fie prea slabe sau prea grase, prea inalte sau prea scunde, insuficient de inteligente etc.
Se introduce notiunea de respect de sine.
Se va face o tura de masa, fiecare participant va spune un cuvant ce il asociaza cuvantului respect. Apoi se va face o noua tura de masa, fiecare spunand un cuvant pe care il asociaza
cu respectul de sine. Se va face o comparatie intre cele doua
cuvinte si se vor analiza punctele comune.
Pe baza cuvintelor spuse de participanti, se va trasa o definitie a respectului si a respectului de sine, fiind urmat de o discutie despre importanta respectului de sine, atat in
relatia cu sine, dar si in relatia cu ceilalti.Respecul se poate arata prin actiuni care demonstreaza consideratie fata de sine si ceilalti.
Moderatorul imparte grupul in doua. Grupul A va nota notiuni, comportamente care arata
respect fata de altii si Grupul B va nota actiuni/comportamente care arata respect fata de sine. Fiecare grup va desemna un reprezentant care va prezenta si explica cele
notate de grup.Moderatorul noteaza cele spuse de participanti si mai completeaza daca este
cazul cu:
A. Respectul fata de altii
- a asculta cu atentie
- a nu intrerupe
- a discuta despre probleme
- a fi sincer in legatura cu gandurile si
sentimentele
- a folosi tehnici de comunicare asertiva (contact visual direct)mesaje de genul: eu credn loc de
TU eti/TU faci...
B. Se discuta despre Respectul de sine, inseamna a avea grija de propria-ti persoana din punct de vedere fizic, psihic, social.
Implica practicarea unor obiceiuri (hobby)sanatoase cum ar fi:
- a manca sanatos
- a face sport regulat
- a-ti exprima sincer gandurile si
sentimentele
- a practica activitati placute
- a petrece timp singur/a
- a petrece timp cu prietenii si familiaModeratorul incheie:
Respectul poate fi: cerut celorlalti, impus,aparat, in functie de prezenta stimei de sine si a unei educatii care sa asigure o adaptare la mediul exterior.
Respectul este ceva care tine mai mult de comportamentul vizibil in exterior si de anumite decizii de care o persoana trebuie sa tina cont, mai mult decat stima de sine, care este mai degraba o stare.Elevilor li se cere sa compuna o poezie despre ei insisi pe baza completarii fisei1 dar si realizarea unui poster despre propria persoana care sa reflecte propria imagine de sine cat si nivelul selfeestem-ului.
Se fac aprecieri individuale si colective.Elevii emit idei cu privire la termenii prezentati pe baza imaginilor din power point.
Raspund la intrebari
Iau notite si prezinta
rezumatul grupului din
care se compune
definitia.
Elevii vor completa fisa 1 si de asemenea vor realiza un poster reprezentativ pentru ei utilizand imagini din reviste dar si cate un citat celebru care sa ii reprezinte.
10 min
15 min
10 min
Asigurarea feed-back-uluiFrontal
IndividualSe apreciaz modul n care
elevii s-au implicat pe parcursul activitatiiElevii care doresc isi prezinta posterul si explica alegerile facute.10 min
PAGE 1