proiect lecţie relieful
DESCRIPTION
DidacticaTRANSCRIPT
PROIECT DIDACTIC GEOGRAFIE
Unitatea de învăţământ: Şcoala Gimnazială SadovaProfesor: Lungeanu CătălinObiect: Geografie generalăClasa: a V- a Data: 24.10.2012Unitatea de învăţare: Relieful TerreiTema: Relieful - caracteristici generaleTipul lecţiei: lecţie de transmitere de cunoştinţe bazată pe material demonstrativDurata lecţiei : 50 minuteScopul lecţiei: analiza caracteristicilor generale ale reliefului
Competenţe generale:
Utilizarea limbajului specific în prezentarea şi explicarea realităţii geografice. Transferarea unor elemente din matematică ştiinţe şi tehnologie în studierea mediului
terestru. Raportarea realităţii geografice la un suport cartografic şi grafic. Dobândirea unor deprinderi şi tehnici de lucru pentru pregătirea permanentă.
Competenţe specifice :
1.1. Recunoaşterea termenilor geografici în texte diferite. 1.2. Precizarea în cuvinte proprii, a sensului termenilor geografici de bază. 3.2. Identificarea legăturilor între elemente, fenomene şi procese observabile. 4.3. Poziţionarea corectă a elementelor geografice pe reprezentările cartografice specific. 7.1. Aplicarea cunoştinţelor şi deprinderilor învăţate. 7.2. Utilizarea metodelor simple de investigare (observare, analiză, interpretare). 7.7.Compararea elementelor, fenomenelor şi proceselor după caracteristicile geografice solicitate, stabilind asemănări şi deosebiri.
Condiţii prealabile: elevii deţin cunoştinţe anterioare despre reprezentarea suprafeţei terestre.
Strategii didactice: dirijată, cognitivă, euristică. Metode şi procedee: expunerea, explicaţia, conversaţia, descoperirea, dialogul, lucrul cu harta, lucrul cu manualul, brainstorming.
Materialul didactic: Harta fizică a lumii, Atlasul geografic al lumii, prezentare în power point a reliefului Pământului, calculator, videoproiector, tabla, creta.
Materialul bibliografic: - Manualul “Geografie generală” clasa a V-a - Competenţe în învăţarea geografiei, Octavian Mandruţ - Didactica Geografiei, Nicolae Ilinca - Geografia fizică, Mihai Ielenicz
Desfăşurarea lecţiei:
Doza-re
Etapele lecţiei
Activitatea profesorului
Activitatea elevilor Strategii didactice
Evaluare
2 min. Organizarea clasei
Atenţionează elevii asupra momentelor lecţiei.
Pregătirea caietelor şi a documentelor şcolare
Observarea Atenţionare, Aprecieri.
5 min. Verificareacunoş-tinţeloranterioare
Adresează interogaţii de control privitoare la conţinuturile predate şi învăţate anterior.(Lecţia: Reprezentarea suprafeţei terestre).
Ascultă, analizează şi formulează răspunsurile aşteptate, fiind îndrumaţi de profesor.
Dialogul Analiza răspunsurilor, stimularea elevilor şi evaluarea rezultatelor învăţării.
5 min. Pregătirea aperceptivă
Cere elevilor să observe harta fizică a lumii şi să identifice culorile hărţii. Ce ne indică aceste culori?Se foloseşte metoda braingstorming pornind de la cuvântul relief.
Observă şi răspund.Scriu pe tablă rezolvarea metodei.
ConversaţiaDescoperireaLucrul cu harta
Braingstor-ming
Observarea comporta-mentului elevilor, stimularea participării elevilor la formularea răspunsurilor.
Profesorul anunţă tema şi scrie titlul pe tablă : Relieful –caracteristici generaleCere elevilor să definească, cu cuvintele proprii, relieful Pământului.
Cere elevilor să clasifice formele de relief, după mărime şi modul lor de formare.
Pentru fiecare formă de relief profesorul cere elevilor să enumere unităţi de relief de pe glob şi să le localizeze pe hartă.
Formulează răspunsurile, folosesc manualul, sunt îndrumaţi de profesor.
Fomulează răspunsurile, localizează pe harta fizică a lumii.
ExpunereaDescoperireaConversaţiaLucrul cu hartaLucrul cu manualul
ExpunereaDescoperireaLucrul cu harta
Provoacă participarea elevilor, observarea comportamen-tului elevilor.
Stimularea participării elevilor la formularea răspunsurilor
30 min.
Dirijarea învăţării şi dobândirea de noi cunoştinţe
Să identificăm forţele care determină modificarea reliefului.Acestea se numesc agenţi morfogenetici interni şi externi.Care sunt agenţii interni ? Care sunt agenţii externi ?
Prezentaţi regulile generale în cazul cutremurelor, inundaţiilor, înzăpezirii şi incendiilor.Identificaţi măsuri privind protecţia mediului.
Formulează răspunsurile.Sunt îndrumaţi de profesor.
Formulează răspunsurile.Sunt îndrumaţi de profesor.
Expunerea DescoperireaLucrul cu manualul.
DecoperireaExpunereaExpunereaConversaţia
Provoacă participarea elevilor, observarea comporta-mentului elevilor, îi determină să dialogheze.
Atenţionări, aprecieri. Observarea comportamen-tului elevilor.Aprecieri.Evaluare.
5 min.
Atingerea feed-back-ului
Profesorul împreună cu elevii vizionează imagini în PowerPoint cu formele de relief
Explicaţi diversitatea reliefului pe glob.
Formulează răspunsurile.
ConversaţiaExplicaţiaDescoperireaLucrul cu hartaPowerPoint
Provoacă participarea elevilor, observarea comporta-mentului elevilor, îi determină să dialogheze.
3 min.
Obţinereaperforman-ţei
Care sunt agenţii care au modelat relieful din orizontul local?
Formulează răspunsurile
ConversaţiaExplicaţiaDecoperirea
Provoacă participarea elevilor şi evaluează răspunsurile formulate de elevi.
2 min Precizarea temei pentru acasă
Comunică sugestiile şi conţinuturile ce vor fi parcurse spre studiu.
Ascultă şi notează Explicaţia Atenţionare.
Conţinutul informativ al lecţiei
Relieful-caracteristici generale
Relieful reprezintă totalitatea neregularităţilor scoarţei terestre (continentale şi oceanice), care se prezintă sub formă de adâncituri şi ridicături. După mărime şi modul de formare, relieful Pământului, cuprinde trei categorii:
1. formele de relief planetare: continentele (Europa, Asia, America, Africa, Australia, Oceania, Antarctida) bazinele oceanice (Pacific, Atlantic, Indian, Arctic)
2. formele majore de relief , care se dezvoltă pe suprafaţa continentelor şi oceanelor (munţi, dealuri, podişuri şi câmpii);
munţii: Carpaţi, Himalaya, Alpi, Pirinei, Caucaz, Cordilieri. podişuri : Podişul Siberiei Centrale, Podişul Braziliei, Podişul Tibet. câmpii : Câmpia Europei de Est , Câmpia Română, Câmpia Siberiei de Vest,
Câmpia Mississippi. 3. formele mici de relief (microformele de relief): ravena, ogaşul, văile, văiuga, râpa, dunele de nisip etc.
Relieful se modifică permanent, întucât asupra scoarţei acţionează un număr mare de forţe, care determină modificarea reliefului. Aceste forţe se numesc agenţi morfogenetici.
Agenţii morfogenetici sunt de două tipuri:
1. agenţi morfogenetici interni ( forţele tectonice): vulcanii cutremurele de pământ
2. agenţi morfogenetici externi: aerul, apa, vieţuitoarele .
Caracterul formativ al elementelor pedagogice conţinute în proiectul de lecţie
Proiectarea lecţiei este acţiunea cea mai detaliată şi concretă de anticipare şi prefigurare a procesului de învăţământ. Acţiuni:
formularea clară a competenţelor specifice şi generale; prelucrarea pshiopedagogică a conţinuturilor de învăţat; prefigurarea scenariului didactic, al structurii lecţiei; elaborarea unor mijloace de învăţământ necesare, precum şi a probelor de evaluare.