proiect la ems

23
Subiectul: Va lori ale neamului . Poezia „Dor de ară”. ț  Personalită i remarc abile. ț A elaborat:Bîrsan Valentina Grupa 303  A consultat: Jechiu Natalia Învă ătoare în clasa a IV -a „A ” ț Chi ină u !0"# ș Data: "$%0!%"# Ins titu ia: ț  &iceul 'eoretic „Iulia (as)eu„ Disciplina: *+, Clasa: a IV-a A” Subie ctul lec iei: ț Va lori ale nea.u lui% /oeia „1or )e ară”% /ersonalită i re.arca2ile% ț ț 1 Proiect didactic la EMS

Upload: okchean

Post on 03-Mar-2016

45 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

PROIECT DIDACTIC

TRANSCRIPT

Page 1: Proiect La EMS

7/21/2019 Proiect La EMS

http://slidepdf.com/reader/full/proiect-la-ems 1/23

Subiectul: Valori ale neamului. Poezia „Dor de ară”.ț 

 Personalită i remarcabile.ț 

A elaborat:Bîrsan Valentina

Grupa 303

  A consultat: Jechiu Natalia

Învă ătoare în clasa a IV-a „A ”ț

Chi inău !0"#ș

Data: "$%0!%"#Institu ia:ț  &iceul 'eoretic „Iulia (as)eu„Disciplina: *+,Clasa: a IV-a A”Subiectul lec iei:ț Valori ale nea.ului% /oeia „1or )e ară”% /ersonalită i re.arca2ile%ț ț

1

Proiect didactic

la EMS

Page 2: Proiect La EMS

7/21/2019 Proiect La EMS

http://slidepdf.com/reader/full/proiect-la-ems 2/23

Tipul lec iei:ț .ităDurata: 4# .inuteCompeten e specifice:ț

5tiliarea în contete noi a no iunilor speci6ice valorilor .oral-spirituale7ț

  ,ta2ilirea corespon)en elor între calită ile personale i 6aptele personale7ț ț ș

 

Analia prin lucru în echipă a unor situa ii )in s6era valorilor .oral-spirituale7ț

Obiective opera ionale:ț

a. Cognitive (OOC) :

88C"9 ,ă )i6inească no iunea )e valoare7ț88C!9 ,ă i)enti6ice principalele valori na ionale7ț

88C39 ,ă sta2ilească corespon)en a între senti.entele )e )ra:oste i )or7ț ș

88C49 ,ă )istin:ă valorile .ateriale i spirituale7ș

88C#9 ,ă or)onee valorile )upă i.portan a lor7ț

b. Psihomotorii (OOMP): 88/+"9 ,ă i.proviee o )ra.atiare la te.a9 „1ra:ostea )e ară%”ț

88/+!9 ,ă realiee un )esen în 2aa poeiei9 „1or )e ară%”7ț

88/+39 ,ă inventee o co.punere la te.a „Aici începe patria noastră%”788/+49 ,ă propună o .elo)ie pentru versurile poeiei „1or )e ară%„7ț

88/+#9 ,ă )e)ucă i.portan a )ra:ostei )e ară 7ț ț

c. Afective(OOA):

88A"9 ,ă .ani6este atitu)ini poitive în ca)rul lec iei7ț

88A!9 ,ă participe activ în ca)rul lec iei7ț

88A39 ,ă .ani6este atitu)ine critică 6a ă )e con inutul lec ;ei7ț ț ț

Tehnologii didactice:  Metode: erbale: Conversa ia7 *punerea7 *plica ia7 1escoperirea7ț ț

Intuitive: 1e.onstrarea7 Cooperarea7Ac ionaleț  91ra.atiarea7 Co.punerea7 ,tu)iul )e ca7 

Tehnici interactive:

• G//7 Inteli:en ele .ultiple7 Gra6icul '7 +asa rotun)ă7 $ )e ce<7 ,crierea li2eră7ț

 Mijloace de învă ămînt:ț 

 

coală cu un copac7 6ructe )ecupate7 coală cu re2us7 .archere7 cu6ăr cu 2ile ele nu.erotate7 # 6oi A37 carioci7ț

ormele de organi!are:

2

Page 3: Proiect La EMS

7/21/2019 Proiect La EMS

http://slidepdf.com/reader/full/proiect-la-ems 3/23

+acro:rup =>8C?7 +icro:rup =>8+?71ia)e =>81?7 In)ivi)uale =>8I? 7 "ibliografie:

"% Cara An:ela Niculcea 'atiana% *)uca ia +oral-,pirituală% +anual pentru clasa a IV-a% *)itura95nivers /e)a:o:ic !00#% $4p%ț

!% Charle'e.ple% ,trate:ii )e )evoltare a :în)irii critice% Ghi)ul IV% Bucure ti9 /ro1i)actica% @p%ș

3% +în)ru *lena% ,trate:ii )i)actice interactive% Bucure ti9 1i)actica /u2lishin: (ouse!0"0% "!0p%ș

4% 8prea Cren:u ă-&ăcri.ioară% ,trate:ii )i)actice interactive% *)% a !-a% Bucure ti 9 *)itura 1i)actică i /e)a:o:ică !007 303p%ț ș ș

#% Curriculu. colar clasele I-IV-a% +inisterul *)uca iei al epu2licii +ol)ova% Chi inău!0"0Ș ț ș

$% /roiectări )i)actice anuale la )isciplinele colare în clasele a IV-aș A”% 1irec ia Generală *)uca iei 'ineret i sport +unicipiul Chi inău &iceul 'eoreticț ț ș ș Iulia (as)eu”

 #ecven eleț 

lec iei ț  O.O. Tim$%

 Activitatea

învă ător%l%i ț 

 Activitatea

elevilor 

Tehnologii didactice:

 Metode& 

 $rocedee

mijloace forme

 Evocarea88A" ". ,ta2ilirea or)inii i )isciplinei înș

clasă%

/re:ătirea .aterialelor

necesare pentru lec ie%ț

Conversa iaț >8C

88A! -"0. Veri6icarea lucrului pentru acasă%*valuarea orală a cuno tin elor%ș ț

*levii povestesc te.a pentru acasă i citescș

eerci iile reolvate%ț

Conversa iaț

/ovestirea%Caietul iș

caie elulț

elevului%

>8I

3

Scenariul lec iei:ț

Page 4: Proiect La EMS

7/21/2019 Proiect La EMS

http://slidepdf.com/reader/full/proiect-la-ems 4/23

 !eali"area

sensului:

88C"88C!

#. 1escoperirea te.ei noi%/e ta2lă se acro eaă o coală cu unș

nuc% /e el sunt acro ate nuci peș

care sunt scrise :hicitori%ăspunsurile servesc chei e pentruț

)esci6rarea re2usului%

&a ta2lă trec $ elevi%>iecare selecteaă cîte onucă i pe rîn) 6rontalș

cite te :hicitoarea% &aș

:hicitoare răspun)eclasa% 1acă însă ni.eninu :hice te încearcă săș

răspun)a elevii )e la

ta2lă% ăspunsul seintro)uce con6or.nu.ărului în re2us%/e verticală copii voro2 ine cuvîntul9ț alori#

Conversa iaț

/ro2le.atiarea1escoperire

coală cu unnuc7nuci )ecupate7coală cu re2us7.archere7 Anea "7Anea !7

>8C

". /reentarea te.ei i a o2iectivelor%ș *levii î i noteaă înș

caiete te.a9 Valori alenea.ului%

>8I

88C! !-3. G//9 Co.entarea prover2ului9 8.ul 6ără patrie e ca

 prive:hetoarea 6ără cîntec”

*levii în perechico.enteaă prover2ulapoi )e)uc o ipoteă pecare o epun 6rontal%

Conversa iaț

G//Anea 37 >8+

>8C

88A" !. /reentarea autorului i eplicareaș

cuvintelor noi% 1ecla.area co:nitiv-epresivă a

 poeie9 1or )e ară%ț  ”

*levii participă activ la

eplicarea cuvintelor noii .ani6estă ascultareaș

activă a poeiei%

*plica iaț

*punerea

+anualul >8C

4

Page 5: Proiect La EMS

7/21/2019 Proiect La EMS

http://slidepdf.com/reader/full/proiect-la-ems 5/23

88A" "0sec /aua )e e6ect% *levii .e)iteaă asupracon inutului poeiei%ț

>8I

88A3 ". Între2ări :eneraliatoare9"% Ce v-a. citit<!% Care este titlul poeiei<3% Cine este autorul poeiei<

ăspunsurile a teptate9ș

"% /oeie!%1or )e arăț

3%+ihai &escu

Conversa iaț >8C

88A3 !. Citirea în ta6etă a poeiei%ș *levii citesc în ta6etăș

 poeia%

*punerea Cartea >8I

>8C

88C!88C3

". Conversa ie : eneraliatoare9ț

-Care sînt valorile nea.ului care i-aț

)at nu.e<-Ce le:ătură po i sta2ili întreț

senti.entele )e )ra:oste i )or<ș

ăspunsuri posi2ile9-patrie casă 6a.ilietra)i iio2iceiuri li.2ăț

:rai istorie personalită iț

crea ii etc%ț

-Aceste senti.ente sea6lă într-o interac iuneț

reciprocă )earece atuncicîn) eistă )ra:ostevor2i. i )espre )or iș ș

invers%

Conversa ieț >8C

88A3 ". Citirea )e închiere a poeiei% 5n elev cite te epresivș

 poeia%Cartea >8C

 

!eflec ie:ț

@. Tehnica: Inteligen ele multiple#ț

epartiarea elevilor în $ echipe% *chipele9

Cîte un elev )in 6iecareechipă selecteaă )incu6ăr cîte un 2ile el cuț

nu.ărul sarcinei )e

realiat%

'ehnica9Inteli:en eleț

.ultiple%

cu6ăr cu 2ile eleț

nu.erotate

>8+

5

Page 6: Proiect La EMS

7/21/2019 Proiect La EMS

http://slidepdf.com/reader/full/proiect-la-ems 6/23

88/+"$# Actorii:

,ă )ra.atiee o situa ie la te.aț

1ra:ostea )e ară” în 2aaț

 prover2ului 9 >ie pîinea cît )e reatot .ai 2ună-i în ara .ea%”ț

*levii pri.escsarcina%Analieaă/rover2ul i alcătuiescș

)ialo:ul pe care ur.eaăsă-l )ra.atiee%

Conversa iaț

1ra.atiarea>oaie cusarcinaAnea 4

>8+

88/+!%# Pictorii:

,ă realiee un )esen în 2aa poeiei9 1or )e ară”%ț

*levii pri.esc cîte o6oaie A3 i încep săș

realiee ite.ii înainta i%ț

1acă intervin neclarită iț

a)reseaă învă ătoruluiț

între2ări%

Conversa iaț

,tu)iu )e ca

carioci7creioanecolorate%Anea #%

88/+3 &# Scriitorii:

'ehnica +asa otun)ă”,ă ela2oree în :rup i să preinte oș

co.punere cu te.a 9 “Aici începe

 patria noastră.”

Grupul pri.e te o 6oaie%%ș

&a lansarea activită ii unț

elev va scrie pe această6oaie o i)ee )e început%>oaia se trans.iteur.ătorului elev careco.tinuă co.punereacu o i)ee nouă iș

trans.ite 6oaia elevului)in stîn:a sa% Circula iaț

se opre te cîn) 6oaiaș

revine la cel care a

lansat-o%

'ehnica +asaotun)ă

>oaie A3+archerAnea $

>8+

6

Page 7: Proiect La EMS

7/21/2019 Proiect La EMS

http://slidepdf.com/reader/full/proiect-la-ems 7/23

88C488C#

'# Matimaticienii:

Gra6icul '%,ă co.pletee :ra6icul cu valoricare constituie9 hrană naturală iș

hrană spirituală%,ă or)onee valorile în )epen)en ăț)e i.portan a lor%ț

*levii realieaă sarcina% Conversa iaț

,tu)iul )e caCooperarea

>oi A3+archereAnea

>8+

88/+4 (# Mu"icienii:,ă propună o .elo)ie pentruversurile poeiei 1or )e ară”% i să o interpretee%ț Ș

*levii realieaă sarcina% Conversa iaț,tu)iul )e ca Anea @ >8+

88/+# )# *egiuitorii:

'ehnica 9 $ )e ce<”,ă )eter.ine i.portan a )ra:osteiț

)e patrie prin inter.e)iul tehnicii$ )e ce<” pornin) )e la a6ir.a ia9ț

1ra:ostea )e ară-i una pe pă.înt%”ț

*levii )iscută i răspun)ș

la între2ări%Conversa iaț

/ro2le.atiarea>oi A3+archereAnea

>8+

7

Page 8: Proiect La EMS

7/21/2019 Proiect La EMS

http://slidepdf.com/reader/full/proiect-la-ems 8/23

 

E+tensie:

#.

3.

Veri6icarea i aprecierea lucrului înș

:rup%

'ehnica9 ,crierea li2eră%

*levii î i preintăș

reultatele lucrului în:rup

/e o 6oaie elevii scriuneîntrerupt 6ără a lua

 piul )e pe 6oaie i 6ără aș

.e)ita tot la ce se:în)esc cîn) au)cuvintele9 Valori alenea.ului% ” cît )e 2iaraceste cuvinte nu ar suna%

Conversa ieț

1e.onstra ieț

1ra.atiarea*punerea

*plica iaț ,tilou

6oaie

>8+

>8I

". &ucrul pe acasă9 Nr%! pa:ina 4$

*levii î i noteaă te.a înș

caiete%*plica iaț >8I

". Aprecierea i notarea activită iiș ț

elevilor%*levii î i a6lă reultatulș

 propriului activis.%>8I

8

Page 9: Proiect La EMS

7/21/2019 Proiect La EMS

http://slidepdf.com/reader/full/proiect-la-ems 9/23

9

Ane+e:

Page 10: Proiect La EMS

7/21/2019 Proiect La EMS

http://slidepdf.com/reader/full/proiect-la-ems 10/23

 Anexa 1: 

10

'.Cu c,t se lungeste-

cu at,t se scurtea".#

Page 11: Proiect La EMS

7/21/2019 Proiect La EMS

http://slidepdf.com/reader/full/proiect-la-ems 11/23

11

3% oDu:al2en Di al2astru ,unt culorile pe care *l le 6lutură în are%

Page 12: Proiect La EMS

7/21/2019 Proiect La EMS

http://slidepdf.com/reader/full/proiect-la-ems 12/23

12

!% A. o cloDcă Noaptea strîn:e puii

Eiua-i risi e te%

Page 13: Proiect La EMS

7/21/2019 Proiect La EMS

http://slidepdf.com/reader/full/proiect-la-ems 13/23

13

4%*ste .Fn)ră ara .eaHi se chea.ă%%%

Page 14: Proiect La EMS

7/21/2019 Proiect La EMS

http://slidepdf.com/reader/full/proiect-la-ems 14/23

14

#% +ol)ova e ai noastră%%%

Page 15: Proiect La EMS

7/21/2019 Proiect La EMS

http://slidepdf.com/reader/full/proiect-la-ems 15/23

 Anexa 2.

15

$%>ără ea se pier)e nea.ul

 Nu e :ură 6ără ea

1acă vrei căl)ură-n casă

,ă nu ui i )e

Page 16: Proiect La EMS

7/21/2019 Proiect La EMS

http://slidepdf.com/reader/full/proiect-la-ems 16/23

ăspunsurile9

"%Via aț

!%Casa

3%1rapel

16

Page 17: Proiect La EMS

7/21/2019 Proiect La EMS

http://slidepdf.com/reader/full/proiect-la-ems 17/23

4%+ol)ova

#%/atrie

$%&i.2ă

 Anexa .

G//9 Co.entarea prover2ului9

 “ !mul "ără patrie e ca pri#e$%etoarea "ără cîntec”

 Anexa &.

$# Actorii:Închipui i-vă i înscena i o situa ie la te.a 1ra:ostea )e ară” în 2aa prover2ului 9 >ie pîinea cît )e rea tot .ai 2ună-iț ș ț ț ț

în ara .ea%”ț

17

Page 18: Proiect La EMS

7/21/2019 Proiect La EMS

http://slidepdf.com/reader/full/proiect-la-ems 18/23

 Anexa '.

%# Pictorii:

ealia i un )esen în 2aa poeiei9 1or )e ară”%ț ț

 Anexa (.

&# Scriitorii:

*la2ora i în :rup o co.punere cu te.a 9ț Aici înce$e $atria noastră.*

e:ule9 ,crie pe 6oaie o i)ee i trans.ite 6oaia în cerc ur.ătorului elev%ș  Circula ia se opre te cîn) 6oaia revine la cel care a lansat-o%ț ș

/ 0u uita i:ț  Co.punerea are 3 păr i 9 Început Cuprins i Închiere% 1eci pri.ul elev tre2uie să înceapă co.punereaiar ulti.ul s-o încheie%ț ș

Atra:e i aten ia ca lucrarea să ai2ă sens lo:ic%ț ț

18

Page 19: Proiect La EMS

7/21/2019 Proiect La EMS

http://slidepdf.com/reader/full/proiect-la-ems 19/23

 Anexa )

(# Mu"icienii:

/ropune i o .elo)ie pentru versurile poeiei 1or )e ară”% i interpreta i cîntecul o2 inut%ț ț Ș ț ț

  Aici înce$e $atria noastră.* 

19

Page 20: Proiect La EMS

7/21/2019 Proiect La EMS

http://slidepdf.com/reader/full/proiect-la-ems 20/23

 Anexa * 

'# Matimaticienii:

1ran. natural. 1ran. spiritual.

"%!%3%4%

#%$%

"%!%34%

#%$%

20

Page 21: Proiect La EMS

7/21/2019 Proiect La EMS

http://slidepdf.com/reader/full/proiect-la-ems 21/23

Co.pleta i :ra6icul cu valori care constituie9 hrană natural i hrană spiritual%ț ș

• 8r)ona i valorileț   în )epen)en ă )e i.portan a lor%ț ț

 Anexa +.

)# *egiuitorii:

'ehnica 9 $ )e ce<”

1eter.ina i i.portan a )ra:ostei )e patrie prin inter.e)iul tehnicii $ )e ce<” pornin) )e la a6ir.a ia9ț ț ț

+ragostea de ară,i %na $e $ămînt.* ț 

'. +e ce-

/. +e ce-

0. +e ce-

1. +e ce-2. +ece-

3. +e ce-

21

Page 22: Proiect La EMS

7/21/2019 Proiect La EMS

http://slidepdf.com/reader/full/proiect-la-ems 22/23

22

Secv

en e

Page 23: Proiect La EMS

7/21/2019 Proiect La EMS

http://slidepdf.com/reader/full/proiect-la-ems 23/23

23