proiect grad sorina

Upload: corina-pauna

Post on 10-Feb-2018

214 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

  • 7/22/2019 Proiect Grad Sorina

    1/9

    PROIECT DE ACTIVITATE

    DATA:28.11.2013UNITATEA DE NVMNT: Grdinia PietrariEDUCATOARE: Oprea Sorina ElenaGRUPA: mijlocieTEMA ANUAL: Cnd, cum i de ce se ntmpl?TEMA PROIECTULUI: AnotimpurileTEMA SPTMNII: Zna ToamnTEMA ACTIVITII: Surprizele ToamneiTIPUL DE ACTIVITATE: Consolidare de priceperi i deprinderi

    FORMA DE REALIZARE: Activitate integratDURATA:1 ziLOCUL DESFURRII: sala de grup

    COMPONENA ACTIVITII:

    ADP: ntlnirea de diminea: Salutul,calendarul naturii, noutatea zilei;Tranziii: Bat din palme - joc muzical; Cte unul pe crareRutine: Singurel m ngrijesc!(deprinderi de ordine, autoservire i igien)

    ALA1: TIIN: Couleul toamnei- sortare de fructe i legume CONSTRUCII: Castelul Toamnei-construcii din cuburi ART(DOS):Cartea Toamnei- aplicaie

    ADE: DLC: Ce ne-aduce toamna-n co?- joc didactic

    ALA2: Euritmie: Valsul frunzelor, Cntece i poezii de toamn.

    SCOPUL ACTIVITATII: Consolidarea i sistematizarea cunotinelor despre anotimpul toamna; Consolidarea deprinderii de a lipi hrtia; Stimularea i exersarea limbajului;

  • 7/22/2019 Proiect Grad Sorina

    2/9

  • 7/22/2019 Proiect Grad Sorina

    3/9

    SCENARIUL ZILEI

    I. ADP: ntalnirea de diminea:Copiii, mbrcai n pelerine de culoarea frunzelor de toamn,nsoii de educatoare vor intra n

    sala de grup cntnd Galbene si roii frunze. Se aeaz n semicerc.SALUTUL: Buna dimineaa, frunze de toamn roii i galbene! Bine ai venit la grdini!tii de ce v-am spus aa? Pentru c suntei mbracai foarte frumos astazi i pentru cacesteasunt culorile unui anotimp.... despre ce anotimp este vorba? (Toamna)ACTIVITATEA DE GRUP:

    Pentru ca toamna mai are puin i pleac de la noi,haidei s completm calendarul naturii.Suntem n anotimpul ....(toamna). Astzi este ....(joi).....luna....(noiembrie). Cum ne-am mbrcatcnd am venit la grdini? Se va realiza prezena cu ajutorul educatoarei.NOUTILE ZILEI:- Astzi avem musafiri! Doamna inspector i doamna director au venit s ne vad ct suntem decumini i ce tim despre anotimpul toamna.Dar i ieri am avut un musafir. Dupa ce ai plecat de

    la grdini, Zna Toamn ne-a vizitat si ne-a lsat multe surprize. Vrei s vedei ce ne-a adus?Descopr prima surpriz a toamnei:o scrisoare i un CD.Citesc scrisoarea copiilor:

    Dragi copii,

    Aa cum v-am spus zilele trecute eu m pregtesc de acum s plec pentru ca suntem n ultima

    lun de toamn.Vntul mi-a povestit cte lucruri interesante tii voi despre fructe, legume, flori

    aa c m-am hotart s v rspltesc. Pentru c ai nvat att de multe lucruri despre mine,

    am mai multe surprize pentru voi pe care le-am trimis n semn de bun rmas.

    Eu tiu c suntei tare hrnicui i lucrai foarte frumos de aceea a dori s iau cu mine ctevaamintiri, lucrri pe care le-ai realizat cu dragoste i pricepere.

    Zna Toamn

    Prezint copiilor imagini din anotimpul toamna. (prezentare Power Point). Discut cu ei pe bazaimaginilor prezentate:

    Ce anotimp este prezentat n imagini? (toamna) Cum este vremean anotimpul toamna?(........) Cum ne-am mbrcat cnd am venit la grdin?(..........)

    Ce se ntmpl cu frunzele n anotimpul toamna?(nglbenesc i cad la pmnt) Ce fructe se coc toamna?(mere,pere,gutui, nuci,prune,struguri....) Ce legume se coc toamna?(roii,ardei, vinete, ceapa, varza...)

    -Bravo,copii! Vad c stii foarte multe lucruri despre anotimpul toamna. De aceea m-am gnditca activitatea de astzi s o numim Surprizele toamnei. Haidei s vedem ce ne-a pregtit znapentru astazi.

  • 7/22/2019 Proiect Grad Sorina

    4/9

    Un castel frumos a vreaS stau pna trece iarna grea.(CONSTRUCII)Fructele, legumele,Le tiu toate numele.n co s-au amestecat

    Si de tot le-am ncurcat.Vreau acum s le sortaiFrumos s le aezai! (TIIN)Roadele mele bogateLe vreau ntr-o carte adunate!(DOS)Iar apoi v vei juca,Cu flori, fructe i legumeCare au un nume-anume.(DLC)

    -Ce spunei, i artm Toamnei tot ce tim?II. ADE:

    DLC: Ce ne-aduce toamna-n co?- joc didacticCopiii descoper couleul adus de Zna toamn.Reguli de joc:

    mpart copiii n dou echipe: echipa frunzelor roii si echipa frunzelor galbene.Sarcina:

    Fiecare copil va veni la coule i va alctui propoziii rspunznd la ntrebarea ce ne-aducetoamna-n co? Copiii care dau un rspuns complet vor fi recompensai ivor primi cte un mr.Ctig echipa care are mai multe mere.Elemente de joc: surpriza, aplauze.Desfaurarea jocului:

    Educatoarea prezinta coul cu fructe i legume adus de Zna Toamn. Pe rnd, copiii vin lacoule i aleg un fruct sau o legum. Educatoarea ntreab: Ce ne-a adus toamna-n co? iarcopilul solicitat denumete fructul sau leguma i stabilete categoria din care face parte. Complicarea jocului:

    Copiii vor rspunde la cteva ghicitori i vor alctui propoziii despre fructul sau legumarespectiv.Drept recompens, copiii vor primi fructe din couleul toamnei.Tranziia se realizeaz prin cntecelul Cte unul pe carare. Copiii prsesc sala de grup

    pregtindu-se pentru mas.Cte unul pe carareMergem toi acum la baieNe splm, ne curmi la mas ne-aranjm.III. ALA1:

    Cu ntreaga grup se va trece pe la fiecare centru i se realizeaz intuirea materialelor iexplicarea realizrii temelor propuse.

    Pe melodia cantecelului Bat din palmecopiii sunt invitai la centrele de interes unde i vordesfura activitile.

  • 7/22/2019 Proiect Grad Sorina

    5/9

    Bat din palme clap, clap, clapDin picioare trap, trap, trap

    Ne-nvrtim ne rsucimLa sectoare noi pornim.La sectorul TIINcopiii vor sorta fructe i legume. La sectorul CONSTRUCIIcopiii

    vor construi castelul toamnei. La sectorul ART(DOS) copiii vor realiza Cartea toamnei.Acetia vor lipi flori, fructe,legume i frunze n cartea toamnei. Prin metoda turul galeriei seapreciaz activitatea copiilor la fiecare sector.

    IV.ALA 2: Pentru c au ndeplinit sarcinile propuse de Zna Toamn la nceputul activitaii,copiii i vor face i ei o surpriz znei: vor interpreta cntece i poezii despre anotimpul toamnai despre fructele i legumele nvate. La final, copiii se aeaz n cerc i vor dansa Valsulfrunzelor.

  • 7/22/2019 Proiect Grad Sorina

    6/9

    DESFURAREA ACTIVITII

    EVENIMENTULDIDACTIC

    CONINUTUL NVRII STRATEGIIDIDACTICE

    1.Momentorganizatoric

    Se creeaz condiiile psiho-pedagogice necesare desfurriiactivitii n bune condiii:

    - Aerisirea salii de grupa;- Aranjarea materialelor la centrele de interes;- Intrarea copiilor n sala de grup.- ntlnirea de diminea.

    Observaia

    2.Captarea ateniei -Astzi avem musafiri! Doamna inspector i doamna director auvenit s ne vada ct suntem de cumini i ce tim despre anotimpultoamna. Dar i ieri am avut un musafir. Dupa ce ai plecat de lagrdini, Zna Toamn ne-a vizitat si ne-a lsat multe surprize.Vrei s vedei ce ne-a adus?Descopr prima surpriza toamnei: o scrisoare i un CD.Citesc scrisoarea de la zna Toamn.

    Expunerea

    3.Reactualizareacunotinelor

    Prezint copiilor imagini din anotimpul toamna (prezentare powerpoint). Discut pe baza imaginilor prezentate:Ce anotimp este prezentat n imagini? (toamna)Cum este vremea n anotimpul toamna?(........) Cum ne-am mbrcat cnd am venit la grdin?(..........)

    Ce se ntmpl cu frunzele n anotimpul toamna?(nglbenesc icad la pmnt)Ce fructe se coc toamna?(mere,pere,gutui, nuci,alune,prune,struguri....)Ce legume se coc toamna?(roii,ardei, vinete, ceapa, varza...)

    -Bravo,copii! Vad c stii foarte multe lucruri despre anotimpultoamna.

    Conversaia

    4.Anunarea temeii a obiectivelor

    Pentru c Zna ne-a adus attea surprize, m-am gndit caactivitatea de astzi s o numim Surprizele toamnei.Acum svedem ce ne-a pregtit zna pentru astzi.

    Un castelfrumos avreaS stau pna trece iarna grea.(CONSTRUCII)Fructele, legumele,Le tiu toate numele.n co s-au amestecatSi de tot le-am ncurcat.

    Vreau acum s le sortaiFrumos s le aezai.(TIIN)

    Explicaia

  • 7/22/2019 Proiect Grad Sorina

    7/9

  • 7/22/2019 Proiect Grad Sorina

    8/9

    cartea toamnei pentru c lucrarea trebuie s fac parte dinportofoliul personal. Prin metoda turul galeriei se va apreciamunca pe fiecare centru.

    Se va organiza o expoziie cu albumele realizate de copii.

    Turul galeriei

    7.Asigurareareteniei i atransferului

    -Bravo copii! Ai fost foarte ateni i ai ndeplinit sarcinile pe carevi le-a lsat Zna Toamn. Acum s-i facem i noi o surprizZnei:s-i cntm i s-i recitm cteva cntece i poezii pe care le-am nvat la grdini i s dansm Valsul frunzelor(ALA2)Copiii interpreteaz cntece i poezii despre anotimpul toamna i

    despre fructele i legumele nvate. La final, copiii se aeaz ncerc, ascult fragmentul muzical propus de educatoare i suntinvitai s execute micrile sugerate de linia melodic a acestuia(valsul frunzelor).

    8.ncheierea

    activitii

    Se fac aprecieri asupra modului de desfurare alntregii activiti

    i participarea copiilor n realizarea sarcinilor transmise peparcursul zilei.Se distribuie copiilor recompense-stickere. La final, copiii

    prsesc sala de grup cntnd melodia A,a acum e toamna,da!

    Explicaia

  • 7/22/2019 Proiect Grad Sorina

    9/9