proiect elementele unei foi de calcul

8
Proiect didactic cl. VIII-a Data __________ Clasa VIII-a Obiectul: Informatica Subiectul: Crearea diagramelor. Tipul lecţiei: Lecţie de formarea priceperilor şi deprinderilor. Durata: 45 1. Competențe specifice:. Utilizarea , descrierea metodelor de introducere şi păstrare a datelor în foile de calcul. 2. Obiective operaționale: - O 1 creeze foi de calcul; - O 2 să deosăbească elementele foii de calcul ; - O 3 să selecteze elementele propuse; - O 4 să definească noşiunile de referinţă şi calcul tabelar; 3. Strategiile didactice 5.1 Mijloace didactice : materiale didactice: tabla, creta, fişe cu sarcini, programe scrise la calculator, calculatoare PC, program Excel 5.2 Metode şi procedee de învăţământ: M1- conversaţia euristică, M2- observaţia reciprocă, M3 – expunerea, M4 – învăţare prin descoperire dirijată, M5 – metoda orientată pe exemple şi pe rezolvarea de exerciţii în laborator, M6 – modelare matematică, M7 - instruire asistată de calculator, M8 - problematizare, M9 - exerciţii, 5.3 Moduri de activitate cu elevi: 1) Instruirea în grupuri; 2) Instruirea reciprocă ; 3) Consolidarea teoriei prin practică Pagina 1 din 8

Upload: silvia-turcan

Post on 02-Jan-2016

287 views

Category:

Documents


27 download

TRANSCRIPT

Page 1: Proiect Elementele Unei Foi de Calcul

Proiect didactic cl. VIII-aData __________Clasa VIII-aObiectul: Informatica Subiectul: Crearea diagramelor.Tipul lecţiei: Lecţie de formarea priceperilor şi deprinderilor.Durata: 451. Competențe specifice:. Utilizarea , descrierea metodelor de introducere şi păstrare a datelor în foile de calcul.

2. Obiective operaţionale:- O1 să creeze foi de calcul;- O2 să deosăbească elementele foii de calcul ;- O3 să selecteze elementele propuse;- O4 să definească noşiunile de referinţă şi calcul tabelar;

3. Strategiile didactice5.1 Mijloace didactice : materiale didactice: tabla, creta, fişe cu sarcini, programe scrise la calculator, calculatoare PC, program Excel5.2 Metode şi procedee de învăţământ: M1- conversaţia euristică, M2- observaţia reciprocă, M3 – expunerea, M4 – învăţare prin descoperire

dirijată, M5 – metoda orientată pe exemple şi pe rezolvarea de exerciţii în laborator, M6 – modelare matematică, M7 - instruire asistată de calculator, M8 - problematizare, M9 - exerciţii,

5.3 Moduri de activitate cu elevi: 1) Instruirea în grupuri; 2) Instruirea reciprocă ; 3) Consolidarea teoriei prin practică

Surse informaţionale: Manual cl. VIII-a Informatica. P 5 ed. Ştiinţa 2004

Pagina 1 din 5

Page 2: Proiect Elementele Unei Foi de Calcul

NrEvenimentele instrucţionale. Problema de studiu T

imp

ul

Ob

iect

iv

Activitatea profesorului Activitatea elevuluiMe-tode

Forma de

lucruEva-

luare

1.

2.

3.1

3.2

3.3

MOMENTUL ORGANIZATORICCaptarea atenţiei

Verificarea cunoştinţelor din lecţia precedentă şi reactualizarea celor necesare comunicării temei noi

ANUNŢAREA OBIECTIVELOR

PREZENTAREA SARCINILOR, A SITUAŢIEI DE ÎNVĂŢARE

DIRIJAREA ÎNVĂŢĂRII

1

2

3

3

10

O1

O1

O2

1.Salut elevii şi le urez succes.Notez absenţele.

Inainte de a trece la studierea temei de astăzi ne vom amenti de aplicaţiile cunoscute.

Pentru verificarea cunoştinţelor se propune elevilor să numească aplicaţia şi destinaţia ei.

Pentru anunţarea subiectului se propune dezlegarea anagramei de pe tablă:LETEMENELE EIUN DE FOI CULCALNotează subiectul pe tablă.Obiectivele se prezintă la calculator cu ajutorul proiectorului pe ecran:

Profesorul expune ilustrativ mersul lecţiei utilizînd prezentarea „Elementele foii de calcul”. Paralel cu prezentarea se propune elevilor să îndeplinească la calculator cele văzute şi să facă concluzii la fiecare noţiune:

1. O foaie de calcul este formată din următoarele elemente

- Bara de titlu;- Bara de meniuri;- Bara de instrumente;- Bara de formatare

Elevul de serviciu prezintă lista absenţelor şi pregăteşte cele necesare pentru activitate.

Rezolvă independent sarcina propuse.După ce termină unul cîte unul prezintă aplicaţiile cunoscute.

Rezolvă anagrama, enunţă subiectul lecţiei.

Notează în caiete tema şi analizează

obiectivele.

Elevii privesc, fac notări şi analizează cunoştinţele primite.

Elevii privesc, fac notiţe în caiete şi

participă activ la discuţie, în procesul

didactic efectuând activităţi şi investigaţii

proprii, independente.

M0

M1

M5

M4

M2

M1

Individual

Individual

Individual

Individual

IndividualGrup

Orală

Scrisă

Pagina 2 din 5

Page 3: Proiect Elementele Unei Foi de Calcul

4

5.

6.

FIXAREA CUNOŞTINŢELOR

EVALUAREA

3

5

5

5

2

O3

O2

O3

O4

- Bara de formule care constă din caseta de nume şi caseta de formule, mai sunt prezente şi cîteva butoane care se activează cînd se introduc date

- Fereastra de document;- Etichete pentru selectarea foilor de calcul

Fereastra de document conţine următoarele elemente:- coloane, care sunt numite cu litere de la A

la Z, AA la IV în total 256 - rînduri numite de la 1 la ... 65636- celule cu nume formate din numele

coloanei şi a răndului. Se caută definiţia referinţei în carte.

- Cursorul şoricelului în formă de +Propun elevilor să caute în manual noţiunea de calcul tabelar.

2. Celulele unei foi de calcul pot conţine :- valori: texte, numere, date calendaristice şi de timp.- formule care indică operaţiile ce trebuie efectuate cu volorile din alte celule.

Pentru fixarea cunoştinţelor se propune la fiecare elev să deschidă agenda „cumpărători”şi să găsescă elementele foilor şi datele introduse. Se propune să îndeplinească ex 4,

Se propune exerciţiul 6

Se propune exerciţiul 8

Numim referinţă sau adresă de celulă

combinaţia formată prin juxtapunerea

identificatorilor de coloană şi de rînd la

intersecţia cărora ea se află.

Numim calcul tabelar prelucrarea automată a datelor din celulele unei foi de calcul . Celulele foii de calcul conţin valori ce reprezintă datele de prelucrat şi formule care descriu modul de prelucrare.

Verifică datele din agenda propusă.

Elevii deschid agenda şi selectează pe rînd toate foile.

Îndeplinesc sarcinile din ex 4.Indică celulele respective şi numesc datele.

Îndeplinesc sarcinile din ex 6.Selectează celulele cu date şi cele cu formule

Îndeplinesc sarcinile din ex 8.Observă cum se modifică valoarea

M3

M1

M2

M4

M5

M0

M4

Colectiv

Grup

Individual

Individual

Orală

Orală

Pagina 3 din 5

Page 4: Proiect Elementele Unei Foi de Calcul

7.

PROCESULUI REALIZAT

TEMA PENTRU ACASĂ

BILANŢUL LECŢIEI. CONCLUZII

5

Deschideţi agendele şi notaţi tema pentru acasă

a) Cantitativ:1. Ce noţiuni noi am învăţat azi la lecţie?2. Ce elemente cunoaştem?3. Enumeraţi barele din fereastra Excel b) Calitativ:1. Evidenţiez cine şi ce note a obţinut, indicînd realizările fiecăruia,2. Apreciez activitatea clasei în întregime.3. Verificăm ce obiective am reuşit să realizăm şi ce nu. Mulţumesc pentru lecţie.La revedere.

rezultatului la schimbarea numărului de obiecte.

- elevii formulează , abstractizează şi generalizează concluziile desprinse din actul descoperirii.

Notează în agende.De învăţat:Elementele unei foi de calcul (pag. 5 – 8, Informatica cl VIII )De rezolvat :ex 9 – 11 , p 55

Citesc şi comentează şi argumentează.

La revedere.

M5

Individual

Pagina 4 din 5

Page 5: Proiect Elementele Unei Foi de Calcul

1. Numiţi elementele unei foi de calcul.a. - Bara de titlu;b. Bara de meniuri;c. Bara de instrumente;d. Bara de formataree. Bara de formulef. Rînduri, 4coloane, celule.

2. Cum se identifică coloanele, rîndurile şi celulele unei foi de c alcul?Coloanele se identifică prin litere de la A la Z şi de la AA la IV, rîndurile de la 1 la 65536, iar celulele prin juxtapunerea numelui coloanei şi a rîndului.3. Explicaţi termenul adresă (referinţă) de celulă.Numim referinţă sau adresă de celulă combinaţia formată prin juxtapunerea identificatorilor de coloană şi de rînd la intersecţia cărora ea se află4.5. Ce fel de date poate conţine o celulă?O celulă poate conţine valori sau formuleCare este diferenţa dintre valori şi formule?Valorile sunt date numerice, texte, date calendaristice sau mărci de timp care pot să fie folosite în calcul, iar formulele indică operaţiile ce trebuie efectuate cu valorile din alte celule.6. Găsiţi în foaia de calcul Rechizite din fig 1.2 celulele care conţin valori şi care conţin formule. - valori – D4 – D9, E4 – E9, formule – F4 – F10.7. Explicaţi modul de prelucrare automată a datrelor din celulele unei foi de calcul.8. De ce se modifică valorile din F8 şi F10 la schimbarea valorilor din E8 şi E10- În celulele F8 şi F10 se scriu valori care participă în calcule din formulele din celulele E8 şi E10 şi modificînd primele automat se modifică rezultatul formulei.9. Care este diferenţa dintre un tabel dintr-un document WORD şi EXCEL.- În EXCEL calculele se efectuiază automat iar în WORD în celule se scriu numai valori care pot fi modificate numai de utilizator.10. Explicaţi terminul calcul tabelar.

- Numim calcul tabelar prelucrarea automată a datelor din celulele unei foi de calcul . Celulele foii de calcul conţin valori ce reprezintă datele de prelucrat şi formule care descriu modul de prelucrare.

Pagina 5 din 5