proiect didactic valorile in care cred
DESCRIPTION
dirigTRANSCRIPT
Aria curricular:
PAGE
Aria curricular: Consiliere si orientareDisciplina: DirigentieClasa: a X a SAMProfesor: POPA CAMELIAData lectiei. O oraComponenta: Educatia pentru valoriSubcomponenta: Educatia pentru munca de calitate
Tema lecie: Valorile in care cred
PROIECT DIDACTIC
Scopul leciei:
sa aprecieze valorile prin adoptarea unor criterii adecvate
Obiective: la sfritul leciei, elevii vor fi capabili :
sa-si formeze si sa- si dezvolte capacitatile decizionale sa exerseze propriul sistem de valori in acord cu cel promovat de societate
sa- si dezvolte o imagine de sine pozitiva
sa- si contureze un ideal in viata
RESURSE:
Resurse materiale:
chestionar, fise de lucru, scheme, dictionarul limbii romane;Resurse procedurale: conversaia, conversaia euristic, explicatia, rezolvare de probleme, expunerea, problematizare;Invitati elevi de la Fundatia TINERI PENTRU TINERI- YOUTH FOR YOUTH FoundationBibliografie: Cosmovici A. Adolescentul si timpul sau liber, Ed. Junimea, Iasi, 1995
Iancu R.- Managementul si gestiunea clasei de elevi, Ed. Polirom, 2000 DEX onlineFORME DE ORGANIZARE: frontala, individualaFORME DE DIRIJARE A INVATARII: dirijata de profesor sau prin materiale didactice independentaLOCUL DESFASURARII: sala de clasaScenariul didactic:Evenimente
didacticeActivitatea diriginteluiActivitatea elevilorTimpMetodeResurseEvaluare
Organizarea claseiMotivarea elevilor
Anunarea temei i a obiectivelor activitii
Desfasurarea activitatiiAsigurarea transferului
ncheierea activitiiAnaliza documentelor colareConceptele cheie: libertate, prietenie, cetatenie, familie, casatorie, educatie, siguranta economica, carieraDirigintele anunta obiectivele activitatiiImparte chestionarele Ierarhizeaza-ti valorilePrecizeaza indicatii cu privire la completarea acestora
Analizeaz raspunsurile impreuna cu invitatii, apoi le cere elevilor s defineasc, pe rand conceptele cheie. Se trag concluziile referitoare la modul n care elevii au reuit s clarifice problemele i s contientizeze adevratele valori care presupun respect pentru lege, responsabilitate, familie, prietenie, educatie.
Reaminteste tema viitoare:
Ai reusit? Continua!
N-ai reusit? Continua!Elevii urmaresc cu atentie expunerea
Elevii enun tema Valorile in care cred.
Elevii completeaza chestionarul ( Anexa 1).Elevii argumenteaza n continuare ierarhia aleasa.
Elevii isi noteaza tema lectiei viitoare5 min.
5 min.
3 min.
30 min5 min.
2 min. Conversaia
Conversatia
ExpunereaRezolvare de problemeConversaie euristica
Explicatie
ProblematizareConversaia
Catalogul Chestionar
mbuntirea situaiei colare: note, prezen.
Corectitudinea rspunsurilor n
definirea cuvintelor cheie.Capacitatea proprie de exprimare a elevilor a termenilor cheie.
Originalitatea i alegerea unor valori autentice. Participarea la rezolvarea aplicaiilor, la elucidarea sensului termenilor
Aprecieri asupra contribuiei la desfurarea temei
Aprecierea elevilor care au participat activ la ora.
IERARHIZEAZA-TI VALORILESelecteaza valoarea cea mai importanta pentru tine si scrie 1 in dreptul ei. Continua in felul acesta pana cand parcurgi toate punctele. Valoarea careia ii vei atribui numarul 14 va fi cea mai putin importanta pentru tine.
VALOAREA
1.O buna conditie fizica (forma fizica)
2.Siguranta economica
3.Inteligenta
4.Educatia
5.Curatenia
6.Casatoria
7.Copii
8.O cariera de succes
9.Fericirea
10.Religia
11.Prietenia
12.Libertatea
13.Cetatenia
14.Familia
PAGE 1