proiect didactic genurile literare

4
PROIECT DIDACTIC Şcoala cu clasele I-VIII... Data : 20.05.2011 Clasa : a VIII- a B Profesor : ... Disciplina: Limba şi literatura română Unitatea : Îmbinarea genurilor Subiectul : Genurile literare (recaitulare!- "ecetarea unui te#t la ri Tipul leciei : %e recaitulare şi con&oli%are a cunoştin'elor Co!petene "enerale : 1. "ecetarea me&a ului oral )n %i*erite &itua'ii %e comunicare+ 2. ,tili area corectă şi a%ec$ată a limbii române )n ro%ucerea %e comunicare %ialogată şi monologată+ ."ecetarea me&a ului &cri&/ %in te#te literare şi nonliterare/ ) . ,tili area corectă şi a%ec$ată a limbii române )n ro%ucerea %e conte#te %e reali are/ cu &couri %i$er&e. Co!petene specifice: .1 o$e%irea )n'elegerii unui te#t literar &au nonliterar/ ornin% .1 "e%actarea %i$er&elor te#te/ a%atân%u-le la &itua'ia %e comunica . "e%actarea unui te#t argumentati$. Obiecti#e co"niti#e: La &*ârşitul lec'iei/ ele$ii $or *i caabili &ă: -&ă%e*inea&că şi &ă reci e e tră&ăturile *iecărui gen )n arte+ -&ă anali e e o &ec$en'ă lirică/ rin raortare la articularită'ile -&ă anali e e o &ec$en'ă eică/ rin raortare la articularită'ile - &ă anali e e o &ec$en'ă %ramatică/ rin raortare la articularită -&ă recunoa&că mo%alită'ile %e organi are a te#tului+ -&ă argumente e aartenen'a unui te#t la genul liric/ eic &au %ram -&ă )şi e#rime/ oral şi )n &cri&/oiniile/ &entimentele şi atitu%ini -&ă citea&că *luent/ corect şi e#re&i$ te#tul aar'inân% genurilor & Obiecti#e afecti#e: -&ă &e e#rime nuan'at/ otri$it %i*eritelor &itua'ii+ -&ă $alori*ice no'iunile acumulate+ -&ă )şi e#rime/ oral şi )n &cri&/ oiniile/ &entimentele şi atitu%in Obiecti#e psi$o!otorii: -&ă &electe e %in te#tul literar/ a&a ele &emni*icati$e *olo&ite ca a*irma'ii+ -&ă automati e e meto%ele e*iciente %e lucru rou&e.

Upload: genyka45969

Post on 04-Oct-2015

45 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

proiect

TRANSCRIPT

PROIECT DIDACTIC

coala cu clasele I-VIII...Data: 20.05.2011Clasa: a VIII- a BProfesor: ...Disciplina: Limba i literatura romnUnitatea: mbinarea genurilorSubiectul: Genurile literare (recapitulare)- Receptarea unui text la prima vedereTipul leciei: de recapitulare i consolidare a cunotinelorCompetene generale: 1. Receptarea mesajului oral n diferite situaii de comunicare;2. Utilizarea corect i adecvat a limbii romne n producerea de mesaje orale n situaii de comunicare dialogat i monologat;3. Receptarea mesajului scris, din texte literare i nonliterare, n scopuri diverse.4. Utilizarea corect i adecvat a limbii romne n producerea de mesaje scrise, n diferite contexte de realizare, cu scopuri diverse.

Competene specifice:3.1 Dovedirea nelegerii unui text literar sau nonliterar, pornind de la cerine date;4.1 Redactarea diverselor texte, adaptndu-le la situaia de comunicare concret;4.3 Redactarea unui text argumentativ.

Obiective cognitive:La sfritul leciei, elevii vor fi capabili s:-sdefineasc i s precizeze trsturile fiecrui gen n parte;-s analizeze o secven liric, prin raportare la particularitile acesteia;-s analizeze o secven epic, prin raportare la particularitile acesteia;- s analizeze o secven dramatic, prin raportare la particularitile acesteia;-s recunoasc modalitile de organizare a textului;-s argumenteze apartenena unui text la genul liric, epic sau dramatic;-s i exprime, oral i n scris,opiniile, sentimentele i atitudinile;-s citeasc fluent, corect i expresiv textul aparinnd genurilor studiate.Obiective afective:-s se exprime nuanat, potrivit diferitelor situaii;-s valorifice noiunile acumulate;-s i exprime, oral i n scris, opiniile, sentimentele i atitudinile;Obiective psihomotorii:-s selecteze din textul literar, pasajele semnificative folosite ca argumente care s susin unele afirmaii;-s automatizeze metodele eficiente de lucru propuse.

Strategii didactice:Metode i procedee: spargerea gheii, lectura expresiv, conversaia euristic, nvarea prin descoperire, brainstorming-ul, gndii / lucrai n perechi / comunicai, activitatea pe grupe, exerciiul, dezbaterea, metoda ciorchinelui, problematizarea, analiza lexical, prezentare PowerPoint.Materiale i mijloace: manualul, portofoliile elevilor, fiele de lucru, schemele, textele literare, tabla, calculatorul, videoproiectorul, flipchartul. Forme de organizare: activitate frontal alternat cu activitatea independent individual / n grup / perechi.Forme de evaluare: oral i scris (aprecierea rspunsurilor, observaia sistematic, aprecierea verbal, fiele de lucru)Resurse: - colectivul eterogen de elevi; -timp: 50 minute

Condiii prealabile: Elevii sunt familiarizai cu elementele caracteristice operelor lirice, epice i dramatice, astfel c activitatea se va baza pe strategii de nvare dirijat, dnd posibilitatea elevilor de a se implica ct mai mult pe parcursul activitii.

Material bibliografic:

1. Deridan, Ioan, Metodica predrii limbii i literaturii romne, 2003, Casa Crii de tiin, Cluj-Napoca; 2. Crian, Alexandru, Dobra, Sofia, Smihian, Florentina, Limba i literatura romn, Manual pentru clasa a VIII-a, 2002, Editura Humanitas, Bucureti;3. Pamfil, Alina, Limba i literatura romn n gimnaziu. Structuri didactice deschise, 2003, Editura Paralela 45, Bucureti;4. Crciun, Corneliu, Metodica predrii limbii i literaturii n gimnaziu i liceu, 2004, Editura Emia, Deva;5. Apetrei, Dorina, Boboc, Elena, Orientri n analiza textului epic, liric i dramatic, 2005, Iai, Petrodeva;6. Cerghit, Ioan, Metode de nvmnt, Editura Polirom, Iai, 2006;7. Goia, Vistian, Didactica limbii i literaturii romne pentru gimnaziu i liceu, 2002, Cluj-Napoca, Editura Dacia;

Etapele lecieiActivitatea profesorului

Activitatea elevului

1. MomentulorganizatoricSalutul;Notarea absenelor; Pregtirea pentru lecie.

Elevii se pregtesc pentru lecie.

2.Verificarea cunotinelor anterioare Recapitularea noiunilor despre genurile literare se va realiza prin ntrebri i prezentarea materialelor de ctre elevi.Fiind la sfritul unui capitol, s actualizm cunotinele acumulate la genurile literare.La sfritul leciei vei recunoate texte epice, lirice sau dramatice cu particularitile lor. Definii genul literar. Definii specia literar. Cte genuri literare am studiat? Care sunt trsturile genului liric? Care sunt trsturile genului epic? Care sunt trsturile genului dramatic? Precizai ce specii ai nvat la fiecare gen n parte. Numii operele literare studiate pentru fiecare specie n parte.

Elevii au avut de pregtit prezentarea caracteristicilor genurilor literare, prin diferite metode: metoda ciorchinelui, scheme, portofolii, prezentri PPT.

Elevii vor prezenta trsturile genurilor literare.Elevii urmresc prezentrile.Elevii rspund la ntrebrile adresate direct.

3.Anunarea noii lecii i a obiectivelorPentru a fixa i consolida cunotinele acumulate pn acum, vizavi de genurile literare, vom interpreta texte la prima vedere.

Elevii noteaz n caiete noua lecie.

4.Dirijarea nvrii

Activitatea pe grupe: Elevii vor fi mprii pe trei grupe , i se va alege de la fiecare grup cte un lider.Profesorul specific regulile lucrului n echip i mparte fiele de lucru pentru fiecare grup n parte.

Profesorul dirijeaz nvarea.

Timpul efectiv de munc independent va fi de 15 minute.Profesorul va dirija rspunsurile elevilor.

Elevii primesc pe fie de lucru.

Din fiecare grup, vor fi desemnai elevi care s citeasc textul expresiv i s rspund cerinelor.

5.Asigurarea feed-back-ului

Se cere elevilor s-i exprime opinia n legtur cu mesajul textelor date.Feed-back-ul se realizeaz pe toat durata orei.

Elevii i exprim opinia, formuleaz argumente, demonstrnd apartenena textelor date la un gen literar.

6.Evaluarea

Evaluarea se realizeaz permanent pe tot parcursul leciei prin aprecieri verbale. Vor fi notai elevii care s-au remarcat prin rspunsurile date i prin participarea activ la lecie.

7.Asigurarea reteniei i transferuluiTema pentru acas: Argumentai, ntr-o compunere de 1-2 pagini, apartenena textului dat la un gen literar.

Elevii i noteaz tema pentru acas.