proiect de lecŢie vi ptr n b.docx
TRANSCRIPT
PROIECT DE LECŢIE
Unitatea de învăţământ:
Data:
Clasa: a VI-a
Tema: Europa. Geografia umană şi economică
Lecţia: Populaţia Europei
Tipul lecţiei: mixtă
Profesor:
Locul de desfăşurare: Sala de clasă
Bibliografia: Strat D., Popescu M. (2012), Geografie. Manual pentru clasa a VI-a, Ed. Teora, Bucureşti;
Ilinca, N. (2009), Geografia Umană, Ed. CD Press, Bucureşti;
Dulamă, M.E., Mihalca, I.A. (2010), Europa proiecte de lecţie ptr. clasa a VI-a, Ed. Presa Universitară Clujeană.
Mijloace de învăţământ: Atlase, tabla şi creta, manualul, fişe de lucru, harta Europei.
Metode şi procedee: Ştiu-vreau să ştiu-am învăţat, explicaţia, expunerea, conversaţia, Învăţarea prin descoperire, observarea dirijată, exerciţiul, ciorchinele.
Forme de organizare a elevilor: Activitate frontală şi pe grupe
Competenţe generale:
1. Utilizarea limbajului specific în prezentarea şi explicarea realităţii geografice
2. Raportarea realităţii geografice la un suport cartografic dat
3. Identificarea şi explicarea dimensiunii social civice şi culturale a caracteristicilor spaţiului geografic.
Competenţe specifice :
1.2. Precizarea, în cuvinte proprii, a sensului termenilor geografici de bază
1.3. Utilizarea termenilor geografici simpli în contexte cunoscute sau în contexte noi
3.5. Utilizarea operaţiilor şi noţiunilor matematice la nivel elementar
6.2. Explicarea diversităţii naturale, umane şi culturale a Europei realizând corelaţii cu informaţiile dobândite la alte discipline şcolare.
Competenţele derivate :
CD1 - definirea corectă a termenilor: rasă, spor natural, densitatea populaţiei, migraţie
CD2 - identificarea principalelor etape ale populării continentului
CD3- identificarea celor patru tipuri umane principale
CD4- analizarea comparativă a caracteristicilor fizice ale populaţiei din Europa
CD5- localizarea pe hartă a ariile de răspândire ale principalelor tipuri umane
CD6 - clasificarea populaţiei Europei după religie, limba vorbită, alfabetul utilizat.
Argumentarea competenţelor derivate:
A1- CD1, CD2, CD3, formarea deprinderii de citire şi interpretare corectă a unui text
A2 - CD4, CD6, dezvoltarea capacităţii de analiză şi sinteză a elementelor de geografie umană
A3 - CD5 , formarea deprinderii de citire şi interpretare corectă a unor hărţi.
Sarcini de lucru :
S1 / CD1 : pe baza cunoştinţelor din clasa a VI-a şi a informaţiilor din manual de la pagina 21, încercaţi să formulaţi o definire a noţiunilor: rasă, spor natural, densitatea populaţiei, migraţie 4 minute
S2 / CD2 : urmăriţi cu atenţie expunerea şi informaţiile din manual de la pagina 19, încercând să identificaţi principalele etape ale populării continentului.
8 minute
S3 / CD3 : analizaţi imaginile de la pagina 19 din manual şi identificaţi cele patru tipuri umane principale 2 minute
S4 / CD4 : pe baza imaginilor de la pagina 19 din manual analizaţi comparativ caracteristicile fizice ale populaţiei din Europa (fişa de lucru 1). 5 minute
S5 / CD5 : priviţi cu atenţie hărţile 1-4 de la pagina 20 şi localizaţi ariile de răspândire ale principalelor tipuri umane şi eventuale caracteristici ( fişa de lucru 2-5) 5 minute
S6 / CD6 : citiţi cu atenţie informaţiile existente în manual la pagina 21 şi identificaţi patru caracteristici ale populaţiei Europei. 3 minute
Schema lecţiei : se structurează pe următoarele idei principale:
C1 : Definirea termenilor: rasă, spor natural, densitatea populaţiei, migraţie
C2 : Principalele etape ale populării continentului
C3 : Principalele tipuri umane
C4 : Caracterizarea tipurilor umane
C5: Clasificare populaţiei Europei după: religie, limbă vorbită, alfabet utilizat
C6 : Caracterizarea populaţiei Europei.
Corelaţia competenţe derivate - conţinuturi - sarcini de lucru:
CD1-C1- S1; CD2-C2-S2; CD3-C3-S3; CD4-C4-S4; CD5-C5-S5; CD6-C6-S6
DESFĂŞURAREA LECŢIEI
Competenţe Momentele lecţieiSuccesiunea
elementelor de conţinut
Activitatea profesorului Activitatea elevilor
Metode, procedee, mijloace de învăţământ
1.Moment organizatoric (1 min)
Se verifică existența materialelor, necesare desfășurării lecției, se notează absenții.
Elevii pregătesc caietele, manualele și alte materiale necesare lecției.Comunică absenții zilei.
Conversaţia
CD1
2.Reactualizarea cunoștințelor (10 min)
a. Rasele umane
b. Religiile lumii
Elevilor li se cere să întocmească un tabel pe caiet având trei coloane: ştiu, vreau să ştiu, am învăţat.
Elevilor li se cere să noteze pe prima coloană cunoştinţele pe care le au din clasa a V-a cu privire la rasele umane, religiile lumii, mobilitatea populaţiei.
Dirijează conversaţia
Care sunt principalele rase umane?
Care sunt principalele religii ale lumii?
Ce reprezenta mobilitatea populaţiei?
Ce este sporul natural? Ce reprezintă densitatea
Efectuează sarcina.
Notează informaţiile pe care le deţin în legătură cu populaţia, cât şi ce ar dori să mai afle în cadrul lecţiei.
Răspund la întrebări iar acolo unde nu găsesc răspunsurile notează întrebările pe coloana a doua.
Conversaţia, explicaţia
Activitate frontală
c. Mobilitatea populaţiei populaţiei ? Calculaţi densitatea populaţiei
Europei dacă suprafaţa continentului este de 10,034 mil km² iar populaţia este de 711 mil locuitori?
Exerciţiu
3. Anunţarea lecţiei noi, a planului ei de predare-învăţare, a ceea ce trebuie să ştie şi să facă elevul la sfârşitul lecţiei (1 min)
În orele precedente s-au învăţat mai multe aspecte ce ţin de caracterizarea fizico-geografică a Europei. Astăzi vom continua să dezbatem probleme cu privire la populaţie.
Populaţia Europei
Recepţionează tema expusă.
Explicaţia
CD2 4. Dobândirea noilor cunoştinţe (25 min) Prezentarea istoricului
populaţiei Europei
Distribuie fişe de lucru pentru fiecare grupă
Prezintă istoricul populaţiei Europei Urmăresc expunerea.
Elevii colaborează pentru rezolvarea sarcinilor .
Expunerea
CD3
CD4
CD4
Elevii sunt împărţiţi în cinci grupe urmând să analizeze fiecare grupă câte un aspect legat de populaţia Europei utilizând manualul şi câte una din cele patru hărţi de la pagina 20 şi imaginile de la pagina 19.
Dirijează activitatea, acordă sprijin dacă este necesar, urmăreşte ca fiecare elev să participe activ la rezolvarea sarcinilor.
După prezentarea materialelor de către fiecare grupă face completările care se impun.
Lucrează pe fişe şi răspund la întrebările primite.
Fiecare grupă prezintă materialul.
Elevii răspund la întrebări , realizează schiţa lecţiei.
Răspund la întrebări .
Citesc textul
Activitate pe grupe
Descoperirea
Conversaţia
Dezbaterea
Prezintă diversitatea umană şi culturală Europei realizând corelaţii cu informaţiile dobândite la alte discipline şcolare.
Cere elevilor să citească din manual de la pagina 21 primele patru paragrafe ptr. a identifica caracteristicile generale ale populaţiei Europei .
Conversaţia euristică
Lucrul cu manualul
Exerciţii de extragere a unor informaţii din text.
CD1-CD6 5. Fixarea cunoştinţelor
(12 min)
Precizaţi principalele etape ale populării continentului.
Numiţi patru tipuri umane principale.
Localizaţi pe harta murală: Europa - densitatea populaţiei. Regiunile cu populaţie foarte densă, regiunile cu populaţie densă, regiunile cu densitate mijlocie şi regiunile slab populate.
Care credeţi că sunt cauzele răspândirii inegale a populaţiei?
Elevii răspund la cerinţele profesorului
Conversaţia
Menţionaţi ariile de răspândire ale principalelor tipuri umane.
Menţionaţi principalele trei grupe de limbi vorbite în Europa.
Menţionaţi cele patru tipuri de alfabet utilizate în Europa.
Numiţi principalele religii practicate în Europa.
Realizaţi un eseu de cinci minute cu patru termeni geografici daţi (rasă, spor natural, densitatea populaţiei, migraţie).
Elevii răspund la întrebări.
Realizează un eseu scurt.
CD66. Tema pentru acasă (1 min)
Pregătirea lecţiei după caietul de
notiţe, manual.
Completarea acestui conţinut din
alte surse (reviste, TV, internet).
Notează tema în caiete.
Schema lecţiei
Definirea termenilor: rasă, spor natural, densitatea populaţiei, migraţie:
- Rasă umană - definiţie:
Fiecare dintre grupurile biologice de populaţie sunt caracterizate prin culoarea părului, a pielii şi a altor particularităţi exterioare
- Spor natural – definiţie:
Diferenţa dintre natalitate şi mortalitate, poate fi negativ sau pozitiv
- Densitatea medie a populației - definiţie:
Raportul dintre numărul de locuitori care trăiesc pe un teritoriu şi suprafaţa acestui teritoriu
- Migraţie – definiţie:
Fenomenul de mişcare a populaţiei dintr-un loc în altul. Poate fi individuală, în grup, temporară sau definitivă.
Principalele etape ale populării continentului:
- Europa a fost locuită încă din Preistorie
- Civilizaţia greacă
- Imperiul roman
- Pătrunderea popoarelor migratoare în mileniul I
- Evul Mediu şi extinderea imperiului otoman în Europa
- Diversitatea religioasă
- Migraţiile din ultimul secol
- Populaţia Europei alcătuiește un mozaic de popoare
Principalele tipuri umane :
- Tipuri umane: nordic, slav, alpin, mediteranean
- Se întâlnesc şi reprezentanţii altor rase: arabi, negri, asiatici, turci, laponi
Caracterizarea tipurilor umane:
- Tipul nordic: păr blond, piele albă, ochi albaştri, statură înaltă
- Tipul slav: păr şi ochi castanii, pomeţi proeminenţi
- Tipul alpin: capul rotund, statură scundă şi robustă
- Tipul mediteranean: statură mică, ochi migdalaţi, faţă negricioasă şi palidă
Clasificare populaţiei Europei după: religie, limbă vorbită, alfabet utilizat:
- După religie: romano-catolică, ortodoxă, protestantă, neoprotestantă, islamică, mozaică
- După limba vorbită: popoare romanice/latine: italienii, spaniolii, portughezii, francezii, românii
popoare germanice: germanii, englezii, olandezii, suedezii, norvegienii etc.
popoare slave: ruşii, ucrainenii, polonezii, belaruşii, bulgarii, sârbii etc.
alte popoare: grecii, albanezii, ungurii, turcii, finlandezii, evreii etc.
- lumea romanică este predominant catolică şi se regăseşte în sudul continentului
- lumea germanică este predominant protestantă ocupă nordul şi vestul continentului
- lumea slavă este predominant ortodoxă, se regăseşte în estul continentului
- România face excepţie de la această împărţire deoarece limba este de origine latină dar religia predominantă este ortodoxă.
- Alfabetul: latin, arab, chirilic (slav), grec.
Caracterizarea populaţiei Europei:
- În prezent populaţia Europei este de aproximativ 711 mil. locuitori
- Densitatea medie este de aproximativ 68 locuitori pe km²
- Cele mai populate sunt regiunile industriale din Europa de Vest, iar cele mai puţin populate sunt regiunile reci din nordul Europei
- Cauzele răspândirii inegale a populaţiei sunt: naturale (relieful, clima, vegetaţia, solul, resursele minerale), sociale (războaiele, industrializarea) şi regimul politic
- Ritmul de creştere al populaţiei este redus
- Bilanţul (sporul) natural este negativ sau aproape de zero în multe dintre ţările Europei.
- Populaţia este ,,îmbătrânită,, cu o speranţă de viaţă la naştere de peste 70 de ani
- Majoritatea populaţiei trăieşte în mediul urban.
Fişa nr. 1
Priviţi imaginile din manual de la pag. 19 şi răspundeţi la următoarele întrebări:
1.Care sunt principalele tipuri umane în Europa?
2. Prin ce se caracterizează fiecare dintre acestea?
Fişa nr. 2
Priviţi harta nr. 1 din manual pag.20. Popularea Europei şi răspundeţi la următoarele întrebări:
1. Care au fost principalele locuri populate în paleolitic ?
2. Numiţi şi ordonaţi cronologic pătrunderea principalelor popoare migratoare în Europa.
Fişa nr. 3
Priviţi harta nr. 2 din manual pag.20. Europa densitatea populaţiei, răspundeţi la următoarele întrebări:
1. Care sunt regiunile mai puţin populate ?
2. Care sunt regiunile mai dens populate ?
3. Căror factori credeţi că li se datorează diferenţa de densitate?
Fişa nr.4
Priviţi harta nr. 3 din manual pag.20. Limbile vorbite în Europa şi răspundeţi la următoarele întrebări:
1. Care sunt principalele limbi vorbite ?
2. În ce zone ale continentului se întâlnesc fiecare?
Fişa nr.5
Priviţi harta nr. 4 din manual pag.20. Religiile din Europa şi răspundeţi la următoarele întrebări:
1. Care sunt principalele religii ?
2. În ce zone ale continentului se întâlnesc fiecare?